"Україна — в ситуації, коли радикальні заходи бувають виправдані" — Маасікас про реформи, війну та вступ України до ЄС

Ексклюзивно
Голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас під час пресконференції у Києві, 17 грудня 2019 року. Фото: Ратинський В'ячеслав/УНІАН

15 вересня добігає кінця чотирирічна каденція Глави Представництва ЄС в Україні Матті Маасікаса. Його замінить Катаріна Матернова — представниця Словаччини, що останні роки працювала в структурах ЄС. Про головні досягнення на посаді посла, про реформи, про війну та про те, як після повномасштабного вторгнення РФ змінився ЄС — Маасікас в інтерв’ю Суспільному.

Що ви вважаєте найбільшим успіхом під час роботи в Україні?

По-перше, дипломатія — це командна робота, рішення приймаються спільно. Я радий бачити, як Україна просувається до членства в ЄС. І радий, що Європейський Союз знайшов сили й мудрість відкрити цей шлях для України. Тож для мене найбільше джерело задоволення — те, що цей процес розпочався. В України є процвітаюче, мирне майбутнє, як у будь-якої країни-члена ЄС.

З якими викликами ви зіткнулися в Україні, враховуючи українську історію та політичний контекст?

Перш за все є питання довіри людей до державних інституцій. Є певні історичні причини, чому ця довіра була досить низькою, але з повномасштабною війною, довіра надзвичайно зросла. Люди бачать, що українська держава працює для них. Тож сподіваюся, український політичний клас матиме мудрість скористатися цим зростанням довіри.

Ще одне питання, яке має глибоке коріння в історії України — дивна взаємодія горизонтальної структури суспільства, де, згідно з найкращими козацькими традиціями, громада повинна сама собі господарювати, і досить сильної вертикалі влади — пострадянської спадщини. Ці дві речі не завжди йдуть пліч-о-пліч.

Голова представництва Євросоюзу в Україні Матті Маасікас (ліворуч) та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (в центрі) на Майдані Незалежності у Києві, 11 червня 2022 року. Фото: Michel Winde/dpa/Getty Images

Кілька днів тому парламент проголосував за відновлення електронного декларування, проте з поправкою, що декларації лишаються закритими ще на рік. Як посольство реагує на ухвалення закону з цією поправкою?

Закон ще треба проаналізувати. Західні партнери з розумінням ставляться до ситуації, в якій опинилася Україна через повномасштабне вторгнення, тому деякі винятки з відтермінування, порівняно з попередньою моделлю е-декларування, будуть.

Я, звичайно, взяв до відома народний протест (12 вересня Зеленський наклав вето на законопроєкт. За два дні до того на сайті президента з’явилася петиція з вимогою це зробити — ред). Це ще раз показує наскільки сильним є запит на прозоре державне управління. І це одна з речей, які дають надію, що корупція в Україні стала непатріотичною.

В яких речах Європа могла б взяти приклад з України?

Країни ЄС можуть багато чому навчитися в українців щодо гнучкості та адаптивності. Це, знову ж таки, показала ця жахлива війна. Люди в селах, містах, громадах не чекали, коли центральна влада прийде на допомогу, а почали організовуватися самі. Це не тільки про опір — вони почали організовувати своє життя, гуманітарну допомогу, все, що було необхідно. Така ініціативність, гнучкість і адаптивність — те, чого, безумовно, країни ЄС можуть навчитися в України.

Але Україні слід ще більше покращити сферу верховенства права. Після Революції Гідності багато речей покращилися. Почалася боротьба з корупцією. Керівники правоохоронних органів обираються прозоро, за високими стандартами, а реформа правосуддя — це вже щось, я їй присвятив найбільше часу та енергії протягом чотирьох років. Поступово вона почне приносити плоди.

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас (в центрі) та голова Миколаївської ОДА Віталій Кім (праворуч) тримають прапор Євросоюзу у Миколаєві, 21 листопада 2022 року. Фото: Matti Maasikas/Twitter

Які трансформації відбулися в ЄС з початком повномасштабної війни?

Я пишаюся тим, що Європейський Союз прийняв виклик, і вдячний Україні за допомогу ЄС у цьому. ЄС став справді геополітичним гравцем, геополітика зобов'язує обрати сторону, ми це зробили, стоїмо на боці України, і будемо підтримувати її до перемоги.

Ми надали Україні військової допомоги, тобто зброї, на 16 мільярдів євро, що було немислимо до 24 лютого 2022-го. Європейський Союз швидко позбувся енергетичної залежності від Росії. І, що дуже важливо — заявка України на вступ до ЄС, підписана президентом Зеленським за дуже драматичних обставин на п'ятий день війни, відчинила двері Європи й дала новий поштовх політиці розширення ЄС.

Як ви оцінюєте реалізацію реформ в Україні? І чи можна очікувати наступного року початку переговорів про вступ до ЄС?

Президент Зеленський на початку минулого тижня дав зрозуміти, звертаючись до Верховної Ради та українського політичного класу, що євроінтеграційні закони, які все ще потрібні, треба прийняти. Я оптимістично налаштований, що так і буде.

Тоді мої колеги в Брюсселі, в Єврокомісії, зможуть позитивно оцінити домашнє завдання України щодо рекомендацій ЄС, і рекомендувати відкриття переговорів про вступ. Питання, пов'язані з розширенням ЄС, мають вирішуватися країнами-членами одноголосно. Сподіваюся, це відбудеться в грудні 2023-го, щоб наступного року ми могли почати працювати на новому рівні.

Президент України Володимир Зеленський вручає Матті Маасікасу, голові Представництва ЄС в Україні, двотомний комплект відповідей України на анкету Європейського Союзу — перший крок кампанії щодо прискореного членства України в ЄС. Київ, 18 квітня 2022 року. Фото: Ukrainian Presidential Press Office/AP

Володимир Зеленський запропонував прирівняти корупцію до державної зради. Наскільки це може бути ефективним?

В ситуації, в якій перебуває Україна, радикальні заходи іноді бувають виправдані. Я хочу побачити законопроєкт. І для міжнародних партнерів, і для українців важливо, щоб зберігся інституційний баланс в антикорупційній архітектурі, щоб такі органи, як НАБУ, могли й далі виконувати свою роботу.

Що ви плануєте робити далі?

Наступні роки я працюватиму в штаб-квартирі Європейської служби зовнішньої діяльності в Брюсселі. Але Україна завжди буде в моєму серці. Після перемоги, сподіваюся, українські політики замисляться над тим, як прислужилася Україні Конституція 1996 року, і над іншими речами, які потребують поправок чи змін. Якщо Україні тоді знадобиться допомога іноземців, що знають країну, я хотів би бути частиною процесу.

Що б ви хотіли сказати українцям?

Україна переможе. Я хочу бути на Майдані Незалежності на день перемоги.