Судять за держзраду: у Житомирі розглядають справу відставного військового, який передавав розвіддані "вагнерівцям"

Оновлено
У Житомирі судять відставного військового, який передавав розвіддані "вагнерівцям". Житомир, 11 вересня 2023 року. Фото: Леонід Харшан для Суспільне Житомир

11 вересня у Богунському районному суді Житомира судять за державну зраду житомирянина Юрія Чернишова, який, будучи відставним військовим, передавав розвіддані "вагнерівцям".

Про це передають кореспонденти Суспільного із зали засідань суду. Це друге засідання у розгляді справі по суті. На ньому від обвинуваченого надійшло прохання про відвід прокурора, суд оголосив перерву, після якої відмовив у відводі прокурора.

Засідання суду продовжили. 14 вересня закінчується строк тримання під вартою. Прокурор просить суд продовжити обвинуваченому терміни тримання під вартою на 60 діб. Рішення про це мають оголосити сьогодні.

Наступне засідання має відбутися 25 вересня.

13:30 — до суду викликали швидку, оскільки обвинуваченому стало зле. Адвокат обвинуваченого наполягає на зміні запобіжного заходу з тримання під вартою на домашій арешт.

13:50 — суд ухвалив рішення про продовження тримання підозрюваного під вартою на 60 діб.

14:05 — обвинуваченого шпиталізували.

ОНОВЛЕНО на 18.20

Додано відеосюжет кореспондентів Суспільного Житомир

За словами пресофіцерки обласного управління СБУ Ірини Мартинюк, контррозвідники встановили, що до співпраці Юрія Чернишова залучив розвідувальний підрозділ російської військової групи "Вагнер".

"На замовлення свого куратора чоловік передавав інформацію про розміщення і дислокацію на території регіону підрозділів ЗСУ, будівель влади та самоврядування, військового командування українських військ у нашій області. Зібрані дані він передавав своєму куратору засобами електронного зв’язку. Контрозвідники та слідчі СБУ затримали чоловіка у березні цього року напередодні його втечі за кордон. Нині він перебуває під вартою, куди суд його помістив після чергової втечі за кордон. Цього разу до республіки Білорусь", — розповіла Ірина Мартинюк.

Ірина Мартинюк. Фото: Леонід Харшан для Суспільного Житомир

На суді підозрюваний Юрій Чернишов сказав, що шкодує про спілкування в одній із заборонених в Україні соцмереж з чоловіком, який назвався Ігорем Перовим. Реальне прізвище цього чоловіка — Шарган.

"Я єдине шкодую, що коли в інтернеті у мене з’явився кореспондент під ніком Ігор Перов, я став йому відповідати. Це моя помилка. Не треба було взагалі відповідати. Вони тепер мені вішають, що я йому передавав інформацію про Україну, буду співробітничати у диверсійно-розвідувальній діяльності. Я не деякі запитання не відповідав, а на деякі відповідав. І ці мої відповіді мені ставлять у вину. І головне — мене звинувачують у тому, чого не було. Ніби я дав згоду співпрацювати з якимись органами. Я не розумію, з якими органами. А вже потім прив’язали мене до ПВК "Вагнер" і картинки знайшли у "Миротворці" цього Шаргана. І все, що вони показують про Шаргана — те, що він ворог, вони прив’язують до мене", — говорить Юрій Чернишов.

Юрій Чернишов. Житомир, 11 вересня 2023 року. Фото: Леонід Харшан для Суспільне Житомир

Прокурор, державний обвинувачувач Ігор Швець каже, що слідство зібрало достатньо доказів, аби скерувати справу до суду.

11 вересня у Богунському районному суді проходило друге засідання у розгляді справи по суті

"Доказів достатньо, як на думку прокурора, державного обвинувача, — говорить Ігор Швець. — Справу скеровано до суду. Ця стаття передбачає покарання від 15 років до довічного. Людина була ознайомлена з правом про проведення судового розгляду за участі присяжних, однак людина відмовилася".

Ігор Швець. Житомир, 11 вересня 2023 року. Фото: Леонід Харшан для Суспільне Житомир

За словами прокурора, 14 вересня закінчується строк тримання підозрюваного під вартою, тому він запропонував продовжити цей термін на 60 діб. Захисник Володимир Нестерець каже, що з цим не погоджується

"Мій підзахисний Юрій Чернишов 1941 року народження на сьогоднішній день перебуває у СІЗО необґрунтовано. Перебування у СІЗО є винятковою мірою, яка повинна застосовуватися до вбивць, ґвалтівників. Вина мого підзахисного не доведена, але він перебуває за гратами. При тому що стан його здоров’я погіршується з кожним днем", — сказав адвокат обвинуваченого.

Володимир Нестерець. Житомир, 11 вересня 2023 року. Фото: Леонід Харшан для Суспільне Житомир

Суд ухвалив рішення залишити підозрюваного під вартою на 60 діб.

"Продовжити строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обвинуваченого Чернишова Ю.І. 1941 року народження на строк 60 днів до дев'ятого листопада 2023 року включно. Відмовити у задоволенні клопотання стороні захисту про зміну запобіжного захисту з тримання під вартою на домашній арешт. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів", — оголосила суддя Софія Костенко.

Житомир, 11 вересня 2023 року. Фото: Леонід Харшан для Суспільне Житомир

Після оголошення ухвали Юрій Чернишов сказав, що йому зле. Чоловіку викликали лікарів. Після медичного огляду медики повезли його до лікарні.

Як раніше повідомляло Суспільне, в березні 2023 року контррозвідка Служби безпеки провела спецоперацію, затримавши відставного військового, 81-річного житомирянина, який передавав "вагнерівцям" розвіддані про систему відеоспостереження у Житомирі. 22 березня 2023 року підозрюваний вніс грошову заставу і був звільнений з-під варти. Після цього чоловік намагався перетнути кордон України з Білоруссю. При спробі перетину кордону підозрюваного житомирянина затримали та взяли під варту без права внесення грошової застави.

У липні обвинувальний акт за фактом державної зради полковника у відставці направили до суду.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube