Чоловіки-студенти 30+. Чи багато таких у хмельницьких вишах

Чоловік заповнює документи на вступ до вишу, вересень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Два роки поспіль у Хмельницькому національному університеті кількість аспірантів вдвічі більша за 2021 рік. Понад 80% з них — чоловіки. Про це Суспільному Хмельницький розповів проректор ХНУ Віктор Лопатовський.

За його словами, загалом із понад 8,5 тисяч студентів закладу, майже 500 — чоловіки яким за 30. Це і бакалаври, і магістри, і аспіранти.

"В цьогорічній літній кампанії поступило 105 аспірантів. З них, дійсно, переважна більшість — чоловіки. У позаминулих роках, як правило, набір в аспірантуру у нас коливався 50 плюс-мінус людей", — каже Віктор Лопатовський.

У магістратурі Хмельницького національного університету нині навчаються 460 студентів яким за 30, каже Віктор Лопатовський: "З них 185 жінок, решта — чоловіки. Тобто сказати, що у магістратурі дуже великий ухил в сторону саме чоловіків, які здобувають освіту, я не можу. На бакалавраті ця статистика трішки інакша. Бакалаврів чоловіків дійсно трішки більше".

Проректор ХНУ Віктор Лопатовський розповів про кількість студентів чоловіків, яким за 30, у навчальному закладі, вересень 2023, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Хто саме: чоловік чи жінка планує стати студентом закладу, на етапі вступу у виші не знають, розповідає ректорка Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Інна Шоробура.

"Є кабінет вступника. І в цьому кабінеті вступника людина подає заявку, подає ті тести, які здавали, а на магістратуру — це обов’язково. І тільки після того, коли йде зарахування, ми можемо побачити хто саме до нас поступив", — розповіла Інна Шоробура.

За її словами, кілька років поспіль кількість чоловіків-студентів у Хмельницькій гуманітарно-педагогічній академії практично не змінюється.

"Серйозного ажіотажу чоловіків 27-40 років ми не маємо. Якщо подивитися, то за цей рік ми прийняли понад 500 студентів. На сьогодні чоловіки, які мають вік 27-40, це лише 18 осіб, які вступили. Тобто, це дуже низький відсоток. Якщо говорити про денну форму навчання, то у нас тільки десять чоловік яким 27-40 років", — каже Інна Шоробура.

Ректорка Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Інна Шоробура розповіла про кількість студентів 30 річного віку в академії, вересень 2023, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Впродовж п’яти років у херсонському національному технічному університеті, який минулого року релокувався до Хмельницького, спостерігається тенденція зростання віку студентів, розповіла перша проректорка закладу Марія Артеменко. 2022 та 2023 роки — не виняток.

"Якщо торік саме такого віку чоловіків-вступників у нас було десь 2,5 відсотки, і трохи більше в магістратурі, то в цьому році близько десяти відсотків чоловіків, яким за 30. Наш контингент в переважній більшості люди з Херсонщини. Це ВПО. Зокрема вступають і через те, що є можливість навчатися безкоштовно, шляхом підтримки від держави", — сказала Марія Артеменко.

Як розповіла Марія Артеменко, цьогоріч у них в закладі майже втричі зросла кількість вступників до аспірантури. Якщо минулого року їх було 18, то цьогоріч — 50.

"І десь 60% це чоловіки за 30. І навіть є вступник, якому за 60 років", — розповіла Марія Артеменко.

Перша проректорка херсонського національного технічного університету Марія Артеменко розповіла про кількість студентів чоловіків у їхньому навчальному закладі, вересень 2023, Хмельницький. Фото: Суспільне Хмельницький

Як розповіла адвокатка Аля Гуменюк, право на освіту законодавчо закріплене і в Конституції, і в Законі України "Про освіту".

"На сьогодні законодавчого визначення, що заборонено навчання чоловіків з 30 до 60 років немає. Тому традиційно розуміємо, що таке право все ж є", — розповіла адвокатка.

За її словами, якщо чоловіки-абітурієнти, які старше 30, дотримались усіх норм вступу до вишу, обмежувати їх у здобутті вищої освіти не мають права.

Статистику кількості чоловіків-студентів, які навчаються у вишах Хмельниччини, в департаменті освіти та науки обласної військової адміністрації не ведуть, розповіла його очільниця Дарія Басюк.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.