Нобелівський фонд не запрошуватиме послів РФ, Білорусі та Ірану на вручення премії у Стокгольмі

Важливо
Нобелівська премія. Фото: Нобелівський комітет

Нобелівський фонд скасував своє попереднє рішення запросити на церемонію вручення премії у Стокгольмі послів Росії, Білорусі та Ірану. У МЗС України назвали це перемогою гуманізму.

Про це у суботу, 2 вересня, повідомляється на сайті фонду.

Як заявили у Нобелівському фонді, їхнє рішення запросити всіх послів на церемонію вручення Нобелівської премії, відповідно до попередньої практики, викликало бурхливу реакцію.

“Тому правління Нобелівського фонду вирішило повторити минулорічний виняток з регулярної практики — не запрошувати послів Росії, Білорусі та Ірану на церемонію вручення Нобелівської премії в Стокгольмі. Як і раніше, всі посли будуть запрошені на церемонію в Осло”, — йдеться у повідомленні.

"Перемога гуманізму" — МЗС України про рішення фонду Нобеля не запрошувати послів РФ та Білорусі на церемонію у Стокгольмі

"Перемога гуманізму. Фундація Нобеля скасувала своє рішення про запрошення послів Росії та Білорусі на церемонію нагородження Нобелівської премії в Стокгольмі. Дякуємо всім, хто вимагав відновлення справедливості", — прокоментував рішення фонду речник МЗС України Олег Ніколенко.

Він додав, що в МЗС України переконані, що аналогічне рішення має бути ухвалене і щодо російських та білоруських послів в Осло.

Що відомо про рішення запросити послів Росії, Білорусі та Ірану на церемонію вручення Нобелівської премії

31 серпня Нобелівський фонд заявив про намір у 2023 році запросити дипломатів усіх держав, акредитованих у Швеції, на вручення Нобелівських премій у Стокгольмі. Серед них — посли РФ та Білорусі.

Насамперед, у заяві йдеться, що Нобелівський фонд вирішив відтепер запрошувати на Нобелівські урочистості 10 грудня представників усіх партій, які отримали парламентське представництво у Швеції в результаті демократичних виборів.

"Відтепер на Нобелівський день запрошуватимуться всі партії, які отримали парламентське представництво в результаті демократичних виборів, а на церемонії вручення премій запрошуватимуться посли всіх країн, які мають дипломатичні представництва у Швеції та Норвегії, відповідно. Нобелівський фонд вважає, що такий спільний підхід сприяє можливості донести важливі послання Нобелівської премії до кожного, і в майбутньому ця практика стане загальною для всієї організації", — йдеться у заяві.

У 2022 році послів Росії та Білорусі не запросили на церемонію вручення Нобелівської премії в Стокгольмі.

"Нобелівський фонд запрошує послів, які перебувають у Швеції, але з огляду на вторгнення Росії в Україну, фонд вирішив не запрошувати послів Росії та Білорусі на церемонію вручення Нобелівської премії в Стокгольмі", — йшлося тоді в заяві фонду.

Також тоді не запросили посла Ірану.

У Швеції політики обіцяли бойкотувати Нобелівські урочистості через запрошення посла РФ

Як пише шведське видання Aftonbladet, у Швеції розкритикували запрошення послів Росії, Білорусі та Ірану на Нобелівські урочистості.

Після того, як стало відомо, що цього року на церемонію нагородження вирішили запросити послів Росії, Білорусі та Ірану, кілька партійних лідерів відмовилися від участі в урочистостях.

Так, кілька лідерів опозиційних партій скасували запрошення, а представники уряду розглядали можливість відмовитися від участі в церемонії, пише видання.

У 2022 році Нобелівську премію миру розділили представники України, Білорусі та Росії — Центр громадянських свобод, журналіст Алесь Беляцький і правозахисна організація "Меморіал".