Запам'ятався запах крові та поту: як медики швидкої допомоги працювали в день ракетного удару по драмтеатру в Чернігові

ФОТО: Суспільне Чернігів

Фельдшерка Олена Хропата розповіла про роботу швидкої допомоги у день ракетного удару по драмтеатру в Чернігові. Того дня, 19 серпня, у центрі міста працювали 12 бригад медиків. Травмованих було стільки, що доводилося на місці сортувати — кому допомагати першому, працювати швидко і розвозити людей у лікарні.

"Ми розуміли, що щось зараз буде, і через 2 хвилини 30 секунд ми почули свист, гуркіт, вибух. Почали готуватись — всі розуміли, що будем всі там: одягали рукавички, підходили до своїх автомобілів, перевіряли укладки", — розповідає фельдшерка виїздної бригади медичної допомоги Людмила Копиш.

Фельдшерка виїздної бригади медичної допомоги Людмила Копиш. ФОТО: Суспільне Чернігів

Людмила Копиш 19 серпня у складі бригади екстренної медичної допомоги виїхала на місце ракетного удару по центру Чернігова.

"Ми не доїхали, нас «перехопили» біля площі — велика кількість постраждалих. Ми вийшли з машини й зрозуміли, що будемо займатись медичним сортуванням. Вони підходили до пацієнтів, визначали, до якої сортувальної категорії вони належать: чи важкі, чи критичні, чи середні, чи мертві. Чи такі, які можна передати іншим службам", — пригадує Людмила.

Медики швидкої допомоги працюють в день ракетного удару по драмтеатру в Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

Поранення були різної важкості, говорить фельдшерка. Частині постраждалим вже допомогли ті, хто був поруч.

"Допомога безпосередньо надавалася, на момент прибуття екстреної медичної допомоги, не медпрацівниками, а ДСНС, поліцією і просто цивільними людьми. Були накладені турнікети, оклюзійні пов’язки".

Рятують людей у Чернігові в день ракетної атаки. ФОТО: Суспільне Чернігів

Досі Людмила Копиш згадує поранених дітей, яких рятували того дня.

"Травмовані діти — це дуже страшно. На нашій ділянці була дитина із пневмотораксом, батько якої загинув у машині. В той момент ми не знали, що це дитина саме того чоловіка, бо дитина сиділа сама. Наш водій знайшов ту дитину... Це завжди страшно, коли діти гинуть і травмуються".

В той самий час інша бригада медиків прибула на виклик постраждалих від уламків з навколишніх будинків. Фельдшери Сергій Дідурик та Олена Хропата працюють разом близько 15 років. Вже на місці зрозуміли, що допомога потрібна багатьом.

"Звернень було дуже багато, до нас підходили люди, вони розуміли й знали, де стоїть бригада наша. Приходили самі люди, привозили людей на машинах", — розповідає фельдшерка виїздної бригади медичної допомоги Олена Хропата.

Фельдшерка виїздної бригади медичної допомоги Олена Хропата. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Приблизно у нас було сім постраждалих, і останній постраждалий вже потребував госпіталізації в обласну лікарню, в нейрохірургічне відділення, з діагнозом ЗЧМТ (забій головного мозку легкого ступеня, — ред.)", — говорить фельдшер виїздної бригади медичної допомоги Сергій Дідурик.

Фельдшер виїздної бригади медичної допомоги Сергій Дідурик. ФОТО: Суспільне Чернігів

Олена Хропата каже, що на все життя запам’ятала, як тоді пахло на місці удару.

"Взагалі травми були різні, багато людей приходили, привозили в крові. Цей запах крові, поту (це спека була), диму, якогось пороху... Це таке відчуття страшне було".

Медична директорка центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Олена Суклета повідомила, за перші пів години після прильоту ракети у центр Чернігова вони отримали 21 виклик від постраждалих, надавали медичну допомогу того дня 12 бригад медиків. Фельдшерка Людмила Копиш говорить, за місяць до події відпрацьовували схожий сценарій на тренуваннях — тож знали, як діяти.

Медики "швидкої" надають допомогу постраждалим від ракетного удару. ФОТО: Суспільне Чернігів

Нагадаємо, що Служба безпеки України попередньо встановила тип російської ракети, якою росіяни обстріляли центр Чернігова 19 серпня близько 11:30. Це ракета 9М727 (крилата ракета наземного ракетного комплексу "Іскандер"). Про це пише Українська правда з посиланням на відкрите кримінальне провадження за фактом ракетного удару.

У цей час в театрі проводили захід "Люті пташки", куди запросили виробників дронів та військових. Співорганізаторка заходу, керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська каже: захід був погоджений з ВЦА, а ті, хто спустилися в укриття на прохання організаторів, лишилися живими. Як коментує місцева влада й ОВА, розповідаємо в матеріалі за посиланням.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.