У Чернівцях оголосили тендер на купівлю 50 нових тролейбусів за кредитні гроші від Європейського інвестиційного банку

Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці

Чернівці оголосили закупівлю на 50 нових тролейбусів за кредитні гроші від Європейського інвестиційного банку. Пропозиції від виробників транспорту прийматимуть до 21 вересня.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник міського голови Євген Маховіков.

За умовами тендеру, міськрада хоче закупити:

  • 35 односекційних низькопідлогових тролейбусів з автономним ходом до 1 кілометра;
  • 10 зчленованих 17-тиметрових "гармошок";
  • 5 односекційних тролейбусів з автономним ходом від 25 до 30 кілометрів.

4 травня депутати міськради підтримали рішення про закупівлю нових тролейбусів та продовження тролейбусної лінії до Калинівського ринку. Зробили це з другої спроби — на сесії 27 квітня це рішення вони не підтримали.

Раніше Суспільне Чернівці розповідало, чому депутати не підтримали це рішення з першої спроби та якими могли бути наслідки такого рішення:

Чому потрібні нові тролейбуси та лінія на Калинівський ринок

У висновку щодо доцільності кредиту йдеться, що середній термін експлуатації тролейбусів у Чернівцях — 24 роки, при цьому за нормативами він не має перевищувати десяти.

70 тролейбусів, які працюють на маршрутах є на 90% зношеними. Про це раніше повідомив заступник міського голови Ігор Крохмаль. Водночас у депо є можливість утримувати 130 машин.

"Цими 50 тролейбусами замінимо наявні, які практично вже не підлягають ремонту. Загалом ЧТУ потрібно 100 нових тролейбусів, щоб ефективно надавати послуги", — розповів Крохмаль.

За його словами, планують закупити тролейбуси українського виробництва, отримати транспорт зможуть у 2023-2024 роках.

Нову тролейбусну лінію планують побудувати вулицею Старожучківський шлях до Калинівського ринку та запустити новий маршрут, розповів Крохмаль. В обґрунтуванні рішення виконкому йдеться, що це поліпшить екологічну ситуацію в Чернівцях.

Як повертатимуть кредит

Загальна вартість проєкту — до 16,3 мільйона євро. Крім кредиту у понад 13 мільйонів, з міського бюджету мають виділити 2,7 мільйона євро ПДВ. На купівлю тролейбусів витратять приблизно 11,5 мільйона євро, на побудову тролейбусної лінії — приблизно 1,6 мільйона, повідомив раніше у коментарі Суспільному заступник міського голови Євгеній Маховіков.

Відсоткова ставка по кредиту поки невідома, втім очікують, що вона не перевищуватиме 2,5%. Повертати кредит буде Чернівецьке тролейбусне управління, у разі потреби підприємство дотуватимуть з бюджету міської ради.

"Виплата кредиту триватиме 22 роки, з яких 5 — пільговий період, коли ми не повертаємо кредит, а будемо платити тільки відсотки", — повідомив Маховіков.

Яка доцільність проєкту

Кандидат економічних наук Богдан Сторощук розповідає, що для розуміння економічної доцільності залучення кредиту, необхідно бачити розрахунки — про протяжність нового маршруту, витрати на електроенергію, середню кількість пасажирів. Таких розрахунків у міській раді не публікували.

"Мають бути чіткі розрахунки, що коштом цього кредиту буде покрашено фінансовий стан тролейбусного управління. Наприклад, буде зменшено енергоспоживання або витрати на обслуговування тролейбусів", — розповів Сторощук.

За словами заступника міського голови Євгенія Маховікова, тролейбусне управління має фінансову спроможність виплатити кредит за понад 20 років. Пояснює це тим, що після підвищення тарифу на проїзд збиток підприємства зменшився, також — переходом на електронний квиток і введенням у штат контролерів.

Раніше Суспільне у відео розповідало, що відомо про кредит:

Що відомо про кредит:

  • На сесії 27 квітня депутати не підтримали рішення про купівлю тролейбусів та побудову тролейбусної лінії. Тоді у коментарі Суспільному депутатка міськради від "Народного контролю" Яна Брус розповіла, що її фракція не голосувала, бо вважає, що в умовах війни такі довгострокові кредити брати ризиковано.
  • Взяти кредит місто змогло завдяки фінансовій угоді, яку у вересні підписав президент. Окрім Чернівців, ця угода поширюється на 17 міст. Вони зможуть отримати нові електричні автобуси, трамваї, тролейбуси, потяги метрополітену, а також модернізувати трамвайні та тролейбусні лінії.
  • У вересні 2022 року тролейбусне управління підписало договір на постачання п'яти нових тролейбусів українського виробництва. Вартість одного тролейбуса – понад 10,3 мільйона гривень. За всю партію транспорту заплатять 51,5 мільйона гривень.
  • У Чернівцях виконком міськради з 1 жовтня підвищив тариф на проїзд в тролейбусах до 10 гривень за одну поїздку. Учні їздитимуть безкоштовно, студенти сплачуватимуть 5 гривень.
  • Повністю перейти на е-квиток у Чернівцях планували в лютому, згодом перехід відтермінували до 1 березня. На пресконференції 5 квітня міський голова Роман Клічук повідомив, що електронний квиток не запровадили вчасно через затримку в постачанні карток.
  • 5 односекційних тролейбусів з автономним ходом від 25 до 30 кілометрів.про перехід на електронний квиток у громадському транспорті міста, повідомив Клічук.