Земля відновлюватиметься не менше п’яти років. На Кіровоградщині за добу сталося 40 пожеж

Наслідки пожежі в Катеринівці Кропивницького району. 8 серпня 2023 рік. Фото: Суспільне Кропивницький

Необережне поводження з вогнем і підпал – попередні причини пожеж у Катеринівській громаді Кіровоградської області. За день там зафіксували три займання. Усього в області 6 серпня – 40. Це на тридцять більше, якщо порівняти з попередніми днями протягом тижня, сказав Суспільному начальник відділу інформації служби з надзвичайних ситуацій Віталій Бобіта. Земля після пожежі відновлюватиметься не менше п’яти років, родючість ґрунту зменшиться, розповів еколог Микола Ковальов.

Пожежа в Катеринівці

Пожежа в Катеринівці сталась 6 серпня. Згоріло 20 гектарів землі, сказав начальник відділу сільради Роман Бурлак. У той день була спека і сильний вітер, вогонь швидко розповсюджувався. "Три чи чотири городи пошкоджені, дехто вже звертався в сільську раду, стосовно збитків. Нині одна заява зареєстрована".

Розповів, сільська рада створила комісію, вони обрахують збитки й виплатять гроші людям, яким вогонь пошкодив городи.

Пожежа в Катеринівці. Згоріло 20 гектарів землі. Фото: Суспільне Кропивницький

Вогонь поширювався через балку. Як горіло, бачила жителька села Любов Сальньова.

"Пожежа велика була, горів очерет. Дим був великий".

Щоб загасити вогонь, пожежні машини їздили городом, через те мають збитки, говорить жителька Кропивницького Ніна Уманець. "Зробили тут дорогу. Кабаки пом’яли, квасолю".

У селі Катеринівка Кропивницького району 6 серпня вигоріло 20 гектарів землі. Фото: Суспільне Кропивницький

Микола Ковальов оглянув місце у селі Катеринівка, де сталась пожежа. Він кандидат сільськогосподарських наук за спеціальністю "Екологія". Говорить, земля тут відновлюватиметься не менше п’яти років.

"Тут ми спостерігаємо забруднення землі, води та повітря. Канцерогени, дим, чадний газ вони впливають на дихальну систему. Випалені рослини, пошкодження верхнього шару ґрунту призведе до того, що на п'ять-шість років тут зміниться рослинність, будуть з’являтися бур’яни. Те, що був пошкоджений верхній шар — це не дуже добре, тому що саме в ньому багато мікроорганізмів, комах, котрі беруть участь у ґрунтотворних процесах, тобто для покращення родючості землі".

Місце у селі Катеринівка Кропивницького району, де сталась пожежа. Фото: Суспільне Кропивницький

Крім трави, вигорів очерет біля річки. "Були пошкоджені водяні рослини очерет і рогіз, які є індикаторними рослинами, котрі самі по собі свідчать про те, що дана акваторія забруднена певною мірою. Тому що вони з’являються там, де є азот та фосфор. Саме ці рослини беруть значну участь у процесах очищення водойми".

Каже, під час пожежі могли загнути тварини, які тут жили.

У селі Могутнє горіло сміттєзвалище

У селі Могутнє Катеринівської громади того ж дня, 6 серпня, горіло сміттєзвалище. Горить воно і нині.

У селі Могутнє горіло сміттєзвалище. Поруч згоріла частина поля де росла пшениця. Фото: Суспільне Кропивницький

Жителька Людмила Щербакова говорить, поруч згоріла частина її поля. Втратили до трьох тонн пшениці.

"Тут в нас 72 сотки, а скільки вигоріло, ми не міряли ще, завтра має приїхати комісія".

У селі Могутнє Катеринівської громади горіло сміттєзвалище. Фото: Суспільне Кропивницький

Вважає, поле підпалили.

"Знизу горіло, ви бачте вигоріло знизу повністю. А тоді вітер був східний і воно рознесло, пшениця як раз була суха".

Говорить, звертатиметься в сільраду за відшкодуванням збитків.

Горить сміттєзвалище у селі Могутнє. Фото: Суспільне Кропивницький

Начальник відділу сільради сказав, звертатимуться до департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської обласної військової адміністрації стосовно компенсації постраждалим.

За словами начальника відділу інформації ДСНС в області, попередньо встановили, що причиною пожежі у селі Катеринівка стало необережне поводження з вогнем, у селі Могутнє — підпал.

"Для зменшення пожеж в екосистемі необхідно дотримуватись простих, але дієвих правил пожежної безпеки: не кидати сірників, недопалків, не залишати непогашених вогнищ, не розводити багать серед дерев. Нагадую про заборону спалювання стерні та пожнивних решток".