Як живе Московщина на Рівненщині, яку планують перейменувати

Ексклюзивно
Колаж: Суспільне Рівне

Село Московщина — один з 15-ти населених пунктів Рівненщини, назви яких рекомендує змінити нацкомісія зі стандартів державної мови. У селі проживає 20 людей. Суспільне дізналося, чи готові жителі села на таку зміну та звідки походить така назва.

Марія Дейнека 11 серпня святкуватиме 90-річчя. Вона — найстарша жителька села Московщина. Сюди переїхала у 12 років з Польщі після Другої світової війни — у 1946 році. Каже, село заснували чехи, а хто та чому дав для нього таку назву — не знає. Жінка розповіла, що щодо перейменування села "треба запитувати у молоді", а їй — байдуже.

Фото: Суспільне Рівне

Те, що Московщину заснували чехи, підтверджує і краєзнавець Микола Бендюк. Проте зазначає, що назву селу дали росіяни:

"Усі села, які пов'язані з Москвою, у нас називалися, тому що там проживало російське населення. І от там приїхали якісь московити, тому назвали ту територію Московщина. Був у 1906 році невеличкий хутір, бо в 19 столітті ми не фіксуємо жодної назви. Потім 1906 рік перша назва — Московщина, а вже у 1925 році туди заїхали чехи, створили там чеську колонію і власне почали далі жити".

Фото: Суспільне Рівне

Нині у Московщині проживає 20 людей з 35 зареєстрованих. Це — одна з причин, чому село немає сенсу перейменовувати, вважає 21-річна жителька Катерина Мазуркевич:

"Ми звикли всі, це ж не те, що там Росія нас назвала. Це ще давно-давно було. У нас тут людей небагато, через кілька років цього села може взагалі не буде".

Ні магазину, ні медпункту у селі немає. Не їздить у Московщину і жодна маршрутка.

"Навіть ще 20 років тому, може, 10, ще був у нас магазин, працював. Було більше дітей, було більше молоді. А так молодь вийшла заміж, пороз'їжджалася туди-сюди, так і залишилося нас так мало. У нас є машина, у сусідів є машина. У нас в селі чотири машини, і якщо комусь треба — то ми виїжджаємо. Приїжджає шкільний автобус, забирає у нас двох діток, які ходять до школи".

Жінка розповіла, що працює у Луцьку й надалі хоче туди переїхати, але поки у декреті — їй добре у селі.

Фото: Суспільне Рівне

"Ми розуміємо, що дв десятки осіб, які там проживають, село потроху вимре і скоріш за все його на карті не буде. Але треба до того, як вимре село, щоб вимерли всі назви, пов'язані з московитами, з росіянами, які є на території України", — додав краєзнавець Микола Бендюк.

Староста Пугачівського старостинського округу, до якого входять село Московщина, Олена Басараб розповідає — на зборах села місцеві жителі погодилися на зміну назви:

"Відбулися у нас збори села, на яких були присутні 20 осіб, які фактично проживають. Виносилося це питання на обговорення з жителями й прийняли рішення. Була пропозиція "Щасливе", була пропозиція "Добре". Прийняли рішення, щоб перейменувати село на "Щасливе" і всі підтримали".

Фото: Суспільне Рівне

Зі слів голови Млинівської громади Дмитра Левицького, питання про перейменування Московщини мають винести на розгляд сесії селищної ради. Депутатів планують зібрати на засідання у серпні:

"Є процедура, яку ми фактично вже дотрималися, ми — на завершальному етапі зміни назви. Там є буквально проведення громадських слухань, обговорення з населенням, тому що так передбачено законодавством. Треба нову назву обрати і затвердити на сесії".

Фото: Суспільне Рівне

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook