Президент України Володимир Зеленський закликав українських дипломатів активно працювати з країнами, які мають на озброєнні літаки F-16, щоб швидко отримати їх після завершення навчання українських пілотів.
Про це глава держави сказав у вівторок, 2 серпня, під час наради з керівниками закордонних дипломатичних установ.
“F-16. Цього місяця почнеться тренування наших українських пілотів. Зараз варто працювати на сто відсотків із країнами, які мають ці літаки і які зможуть нам після навчання їх передати. Це потужне, складне завдання. Якнайшвидше має відбутися постачання та бойове застосування F-16 нашими пілотами. І ви розумієте, про які країни йдеться”, — наголосив Зеленський.
Говорячи про далекобійну зброю, президент відзначив, що треба працювати й надалі з партнерами, і передусім зі Сполученими Штатами Америки, щоб українські воїни могли діяти максимально влучно на більші відстані проти окупантів.
“Має настати той день, коли так само звично для всіх нас, для наших воїнів, як “Джавеліни” або “Хаймарси”, так само запрацюють і ATACMS”, — сказав президент.
Він додав, що Україна має бути захищена від російського терору “повітряним щитом”.
“Це справді дуже складне завдання. Але приєднання кожної нової держави до створених нами оборонних коаліцій спрощує виконання цього фундаментального завдання. Коаліція “Петріотів” і “Насамсів”, “Сампт” і “Айрісів” — кожної системи, яка ефективна та має стати доступною… Навіть С-300… Сьогодні війна, сьогодні все важливо”, — сказав Зеленський.
За його словами, він вдячний тим послам, які досягли значних результатів у збройному напрямі, адже Україна отримує більше зброї, ніж будь-хто міг передбачити на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але потужності України поки все ж менше, ніж потрібно, щоб очевидно переважати над російськими окупантами.
“Активність нашої дипломатії повинна забезпечити зміну фронтової рівноваги на перевагу України. І це можливо”, — заявив президент.
Міністр оборони України Олексій Резніков на саміті НАТО у Вільнюсі підписав меморандум про створення коаліції з підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.
Цей меморандум також підписали 11 країн коаліції з надання Україні літаків. Туди увійшли: Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція та Велика Британія.
Що відомо про передачу Україні західних винищувачів
19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16. До "авіаційної коаліції" приєднаються і Бельгія та Данія.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу у сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж своїх винищувачів F-16 приватній компанії Draken International. Аналітики припускають, що літаки можуть бути передані Україні.
21 травня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу у підготовці українських військових пілотів.
Після саміту "Великої сімки" стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Україна пообіцяла не застосовувати їх для ударів по російській території.
На саміті G7 обговорили з партнерами підготовку українських пілотів – утім про повноцінну передачу машин говорити зарано, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом для США та інших західних союзників. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
23 травня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що західні союзники України визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.