В Ірані жінок, які не носять хіджаб, звільняють із роботи і конфісковують їхні автівки — Amnesty International

Іранська жінка під час акції протесту біля генерального консульства Ірану в Стамбулі, Туреччина, середа, 21 вересня 2022 року. Фото: AP

В Ірані влада в країні розпочала масштабні репресії проти жінок, які не дотримуються суворих правил носіння хіджаба. У жінок конфісковують автомобілі і звільняють їх із роботи за те, що вони не носять хустки. Про це пише The Independent з посиланням на нове дослідження міжнародної правозахисної організації Amnesty International.

За даними правозахисної організації, поліція розіслала понад 133 100 текстових повідомлень з вимогою до порушниць не використовувати автомобілі протягом певного періоду часу. Також поліцейські конфіскували 2 тисячі автомобілів, передали понад 4 тисячі "рецидивісток" до судових органів, а також направили до суду 300 "правопорушниць".

Права жінок в Ірані суттєво обмежені, а носіння хіджаба на публіці є обов'язковим для всіх. Тим, хто не носить хіджаб або має відкрите волосся під час носіння хіджаба, загрожує покарання від штрафу до тюремного ув'язнення, нагадує видання. 16 липня речник поліції заявив про відновлення патрулювання, щоб забезпечити обов'язкове носіння хусток, а також попередив жінок і дівчат, які з'являтимуться на людях з непокритими головами, що вони можуть бути притягнуті до судової відповідальності.

За словами іранських офіційних осіб, протягом двох місяців до середини червня поліція надіслала майже мільйон попереджувальних повідомлень за допомогою SMS жінкам, які були зафіксовані на камеру без хустки в автомобілі.

Деяких жінок тимчасово або назавжди виключили з університетів, не допустили до випускних іспитів, відмовили у користуванні громадським транспортом і банківськими послугами за порушення правил носіння хустки. Сотні підприємств були змушені зачинити свої двері через те, що не запровадили обов'язкове носіння хіджабів.

Жінка з провінції Есфахан, якій за допомогою текстового повідомлення заборонили користуватися автомобілем на півмісяця через те, що вона знімала хустку за кермом, розповіла правозахисникам, що "погрози" влади мають "дуже негативний вплив" — як "емоційно, так і психологічно".

"Поліція моралі в Ірані повернулася.  Сьогоднішні репресії посилюються технологіями масового спостереження, здатними ідентифікувати жінок без хіджаба в автомобілях і на пішохідних переходах. Міжнародна спільнота не повинна стояти осторонь, коли іранська влада посилює утиски жінок і дівчат", — заявила Генеральний секретар Amnesty International Агнес Калламар.

Вона додала, що уряди всього світу "повинні зробити все можливе, щоб підтримати жінок і дівчат, які рятуються від гендерних переслідувань і серйозних порушень прав людини" в цій країні, а також забезпечити їм "доступ до швидких і безпечних процедур надання статусу біженця". За словами Калламар, за жодних обставин їх не можна примусово повертати до Ірану.

Що відомо про протести в Ірані

Масові протести в Ірані почались після смерті 22-річної дівчини. 16 вересня 2022 року 22-річна Махса Аміні померла в одній із лікарень Тегерана невдовзі після того, як була затримана поліцією через неналежне носіння хіджабу. Поліція Ірану повідомила, що в дівчини стався серцевий напад, проте її родичі заперечили, що вона мала будь-які захворювання серця. За даними ЗМІ, Аміні побили у фургоні для затриманих, у госпіталь її нібито доставили вже з травмами голови.

Після загибелі Аміні у країні почалися протести проти свавілля правоохоронців. За даними неурядової організації з прав людини в Ірані (IHRNGO), іранські сили безпеки вбили під час протестів щонайменше 326 людей.

4 грудня генпрокурор Ірану Мохаммад Джафар Монтазері заявив, що влада переглядає закон про обов'язкове носіння хіджабу для жінок. Протестувальники в Ірані оголосили триденний страйк із 5 грудня, намагаючись зберегти тиск на владу у зв'язку зі смертю Махси Аміні.

8 грудня повідомлялось, що іранські силовики стратили першого демонстранта, затриманого під час масштабних протестів у країні. 12 грудня в Ірані публічно стратили місцевого жителя Маджида Реза Рахнаварда, який також брав участь в антиурядових протестах. Чоловіка звинуватили у вбивстві двох співробітників сил безпеки.

11 січня судова влада Ісламської республіки засудила до страти ще трьох людей за звинуваченнями у вбивстві трьох співробітників сил безпеки під час масштабних протестів в Ірані.

14 січня в Ірані повідомили про страту через повішання 61-річного Алірези Акбарі — громадянина Ірану та Великої Британії, який раніше обіймав посаду заступника міністра в Іранському Міноборони. Британія запровадила санкції проти іранського генпрокурора та відкликала свого посла.

У березні судова влада Ірану помилувала 22 000 людей, які брали участь в антиурядових протестах.