У харківських театрах припиняють договори у колективах. У чому причина та як планують виживати

Закритий показ вистави "Каліка з острова Інішмаан". Харків, липень 2023 року. Фото: Харківський театр ім. Шевченка "Березіль"/Facebook

У харківських театрах працівникам почали надходити листи, у яких їх повідомляють, що з ними припиняють дію трудового договору. Один з наказів про припинення договору на своїй сторінці у Facebook виклав актор театру імені Шевченка. В наказі йдеться про те, що це припинення тимчасове.

Чому директори закладів культури пішли на такий крок і що пояснюють в обласному департаменті культури — у матеріалі Суспільне Харків.

Театр ім. Шевченка

Листи з повідомленнями про призупинення трудового договору 13 липня отримали працівники Харківського державного театру імені Шевченка. Наказ на своїй сторінці у Facebook виклав актор театру Сергій Гусєв.

"Під призупиненням дії трудового договору в цьому наказі слід розуміти тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин", — йдеться у документі.

Такі листи отримала третина колективу театру. Це працівники, які нині перебувають за межами Харкова — таких 40 людей і ще 22 людини за кордоном, розповіла Суспільне Харків директорка Харківського державного театру імені Шевченка Маргарита Сакаян. За її словами, на їх утримання нині в обласному бюджеті немає грошей.

"Дефіцит бюджету існує, тому що триває війна. Нам не можуть додати той залишок грошей, яких не вистачає до кінця року. Тому ми зробили ці кроки — частині колективу припинили трудові відносини. Але ми нікого не звільняли", — говорить Сакаян.

Закритий показ вистави "Каліка з острова Інішмаан". Харків, липень 2023 року. Фото: Харківський театр ім. Шевченка "Березіль"/Facebook

За словами акторки театру Ірини Кобзар, з нею питання про тимчасове призупинення договору керівництво не узгоджувало, тому вона не підписала листа.

"Чернігівський театр виграли грант торік, і директор весь свій штат залишив. Вони виграли грант на зарплату. Теж саме зробив і ляльковий театр у цьому році. Вони виграли цей грант", — каже Кобзар.

Відновити повноцінну роботу у березні колектив театру не зміг через заборону обласної Ради оборони на проведення масових та культурно-розважальних заходів у приміщеннях. За словами Сакаян, прем’єру, яку готували, планують показати восени.

Закритий показ вистави "Каліка з острова Інішмаан". Харків, липень 2023 року. Фото: Харківський театр ім. Шевченка "Березіль"/Facebook

Театр для дітей та юнацтва

"Ми заробляли більше, по 200-250, по 300 тисяч на місяць. Нам вистачало на все", — директор Харківського театру для дітей та юнацтва Аркадій Чадов розповідає про додатковий заробіток до початку повномасштабної війни.

Вистава у Харківському театрі для дітей та юнацтва. Фото: Харківський театр для дітей та юнацтва/Facebook

За його словами, нині заробити вдалося лише 50 тисяч гривень. Роботу театр поновив торік восени. Через нестачу грошей договори припинили 15 працівникам. Інших намагаються залучити до нових постановок.

Директор Харківського театру для дітей та юнацтва Аркадій Чадов. Харків, липень 2023 року. Фото: Суспільне Харків/Ірина Гнатюк

"Режисер прорахував, скільки акторів будуть зайняті у виставі. І хто нам потрібен, щоб декорацію зробити й костюми пошити. На цьому ми прораховуємо, ставимо завдання і вирішуємо", — пояснює директор Харківського театру для дітей та юнацтва Аркадій Чадов.

Позиція облдепартаменту культури та юриста

З тимчасовим припиненням договору працівнику не буде зараховуватися страховий стаж, пояснює юрист Роман Чумак.

"Відповідно, людина вимушена при призупинених відносинах або знайти іншу роботу виконувану й отримувати заробітну плату там, або може звільнитися за власним бажанням, це вже залежить від бажання цієї людини", — говорить Чумак.

Цього року з обласного бюджету на зарплати п'яти театрів, філармонії та двох концертних залів надали 92 мільйони гривень, торік ця сума була 129 мільйонів, говорить заступник директора облдепартаменту культури Олександр Костін.

Заступник директора облдепартаменту культури Олександр Костін. Харків, липень 2023 року. Фото: Суспільне Харків/Ірина Гнатюк

"Здебільшого кожен театр, а це вирішують самі директори з ким призупиняти, кого відправляти на простій, кого залишати в залежності від того, як на даний час функціонує вказаний театр. Повинен бути баланс — можливості бюджету, це перше. По-друге, потреба театру у працівниках і на яку потужність театр буде працювати", — вважає Костін.

За словами посадовця, щоб заробити додаткові гроші, театри можуть гастролювати, а також подаватися на гранти.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube