100-річну хату-мазанку відновлюють у селі Краснокутської громади Харківщини

Хата-мазанка на Харківщині. Липень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

У селі Чернещині на заході Харківщини місцеві жителі відроджують 100-річну хату-мазанку. Першу толоку провели 14 липня, на неї зібралися 50 людей з громади.

Ініціатором став Олександр Столовий. Сам він родом з Чернещини, але зараз живе в Києві й займається урбаністикою. Каже, в його родині досі мажуть хати.

Жителі Чернещини відновлюють хату-мазанку. Липень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Мене лякало і засмучувало, що люди сприймають цю традицію, як щось хороше, але давнє і забуте. Коли мені було 10 років і ми мазали нашу власну хату. Тоді мого батька кинули в глину і я дуже переживав, а згодом дізнався, що це така традиція. А ще по старшинству довіряють більш відповідальну частину. Мені ось довіряли верхівки замазувати", — розповідає організатор толоки.

Олександр Столовий. Липень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків
"Довести всьому світу українському, що традиція в Україні живе, і вона не є простою прикрасою"

З чого починають мазати хату

Напередодні перед хатою вирили яму та завезли два КамАЗи глини. Глина ніч має киснути перед мазанням.

"Якщо це більш жирна глина, то її конями роздовбували. Рецептура дуже проста — глина, солома і трохи піску. А коли шпаклюють, затирають, щоб не було тріщин — то навпаки, менше глини й більше піску. Додають тирсу або рублену солому", — розповідає етнограф Микола Пазич.

Учасники толоки в Чернещині. Липень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Пазич каже, за традицією, стіни спочатку обливають водою. Мазати починають зі східного кута. На добробут закладають шмат овчини, букети різнотрав’я. А щоб водились гроші у хаті — закладають копійчини.

Микола Пазич. Липень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

"Копійчину заклали, щоб ВВП громади росло, оскільки це хата комунальної власності"

Окрім місцевих мешканців, доєдналися жителі 5 навколишніх сіл. Із сусідньої Любівки прийшла Наталія Шляпкіна. Для цього одягла вишиванку: "Ми спеціально готувалися до цього свята й дітям показали як це було, і що ми вміємо".

Жінка розповідає, ще у дитинстві навчилася мазати стіни глиною.

"Добре розминаємо глину, змочуємо руки й кидаємо, щоб добре пристала й не пливла. Там під низом дранка набита, або раніше дерев’яні хрестики були, й туди забивалася глина. Треба дивитися по стіні", — каже Наталія.

Коли глина висохне, зроблять ще один шар і потім тинькуватимуть. А після толоки усі, хто брав участь у мазані, їдуть на місцеву водойму змивати бруд та співають пісні.

Мазання як реабілітація

Відновлення хати-мазанки у селі, яка стояла закинутою біля дороги — це частина проєкту, який розрахований на три роки, пояснює Краснокутська селищна голова Ірина Карабут.

"Ми тут зробимо піч і не тільки. Ми її облаштуємо в українському стилі. Навколо все зробимо в українському стилі: поставимо тинок, посадимо мальви, і потім тут будемо проводити майстер-класи", — говорить Карабут.

Карабут каже, громада перемогла у конкурсі “Разом у майбутнє” і тут збудують амбулаторію для військових. Тих, хто проходитиме реабілітацію, планують залучати до традиції мазання, а також водитимуть туристів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube