Після гарантій безпеки НАТО від РФ можна очікувати нових провокацій щодо зриву зернової угоди — Зеленський

. Президент України Володимир Зеленський під час саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 12 липня 2023 року, фото: AP

Росія може вдатися до нових провокацій щодо зриву зернової ініціативи після того, як Північноатлантичний Альянс зробив акцент на наданні гарантій безпеки для України.

Про це сказав президент України Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками дводенного саміту НАТО у Вільнюсі.

"Є ризики. Ми це обговорювали під час мого візиту в Стамбул. Це складнощі, і потрібно щоб генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй пан Гутерреш також працював над цим питанням, тому що вони мали відповідні домовленості з російською стороною", — сказав Зеленський, відповідаючи на питання Bloomberg щодо продовольчої безпеки.

Він наголосив, що Україна зі свого боку "нічого не порушує і нічого не блокує", а виконує домовленість з Туреччиною та ООН.

"Я впевнений, що після сьогоднішнього акцентування на гарантіях безпеки будуть ті чи інші зриви важливих гуманітарних проєктів. Росія завжди так реагує, не дотримується слова і постійно хоче блокувати ті чи інші гуманітарні коридори, для того, щоб створити нову кризу", — додав президент.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.