Останні в Україні: у Прилуках прийняли бюджет міста й 29 цільових програм

ФОТО: Суспільне Чернігів

Майже 11 годин знадобилося депутатам Прилуцької міської ради, аби погодити 29 міських цільових програм та бюджет міста на 2023 рік. Цього понад пів року чекали працівники всіх бюджетних галузей міста, комунальники, соціально незахищені категорії населення, військовослужбовці ЗСУ. На сесію зібралося 18 депутатів із 34, один із обранців приїхав на засідання просто з фронту. Як це було – розповідаємо далі.

Позиція депутата-військовослужбовця Артема Аніщенка

О дев’ятій ранку в сесійній залі Прилуцької міської ради — тільки Артем Аніщенко, єдиний з 34 депутатів.

"Так, як хлопці відповідально несуть свою службу на позиціях, ризикуючи життям, віддаючи життя і проливаючи кров, отут кожен проливати піт і кров на своїх місцях, будучи на посадах".

Депутат Прилуцької міської ради Артем Аніщенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Артем Аніщенко — військовослужбовець ЗСУ, чий бойовий підрозділ три місяці виконує завдання на Бахмутському напрямку. До Прилук їхав усю ніч, аби доєднатися до роботи в оголошеній напередодні ввечері 41 сесії міської ради. Це його третій приїзд із фронту.

"Заявлено, пообіцяно, що сьогодні буде кворум, і можна буде розблокувати роботу сесії, а відтак — прийняти ряд соціальних програм, і в тому числі — дуже важливу для нас програму підтримки ТРО. Батальйон щомісяця приносить, поки він тут був, близько чотирьох мільйонів у бюджет міста – це податки із зарплати військовослужбовців, а зараз, коли ми в зоні бойових дій, це ще більше, втричі більше в місяць", — говорить Артем Аніщенко.

Зарплати працівників Прилуцької ЦМЛ

Компанію єдиному депутату складають кількадесят працівниць Прилуцької міської лікарні.

Працівниці Прилуцької міської лікарні. ФОТО: Суспільне Чернігів

Прийшли з добового чергування, бо від початку року недоотримують частину заробітної плати.

"За березень місяць нам виплатили повністю – по 13 500. Після березня із кожним місяцем менше, менше і приїхали до мінімальної заробітної плати", — розповідає старша акушерка КНП "Прилуцька ЦМЛ" Тетяна Овдієнко.

Старша акушерка КНП "Прилуцька ЦМЛ" Тетяна Овдієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Уже в січні нам не заплатили. Все – мінімалка. У всіх отакі очі: як, що, чому? Нема грошей. Все на цьому зациклюється. Ми змовчали — думали, може це перший місяць року, може така складність і тому нема коштів. Прийшов лютий, в лютому виплатили, але за січень ніхто нічого не згадав. А за червень нам заплатили по повній програмі. Ну от – 4 800, а медсестри – дві тисячі", — говорить лікарка акушерка-гінекологиня КНП "Прилуцька ЦМЛ" Ольга Бароненко.

Лікарка акушерка-гінекологиня КНП "Прилуцька ЦМЛ" Ольга Бароненко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Директорка закладу Яна Погоріла розповіла, що очікуваної зарплати (20 тисяч для лікарів та 13 500 для медсестер) заклад не може заплатити, бо не вистачає надходжень із НСЗУ по 16 законтрактованих пакетах. Місячний фонд заробітної плати 580 працівників лікарні коливається в межах десяти мільйонів гривень. Дефіцит складає від мільйона до півтора. Всі попередні роки цю різницю компенсували із міського бюджету через відповідну міську цільову програму. У 2022 році "вторинці" дотували 32 мільйони гривень. У 2023 році цього не відбулося.

"Якщо заклад знаходився на дофінансуванні, то він не може в одну хвилину стати самостійним і автономним, і ми по суті є заручниками ситуації, тому що медичні працівники — це не та категорія населення, яка може собі дозволити бойкотувати, страйкувати", — каже Яна Погоріла.

Директорка КНП "Прилуцька ЦМЛ" Яна Погоріла. ФОТО: Суспільне Чернігів

У програмі 2023 року на підтримку лікарні із міського бюджету заклали понад 25 мільйонів, із яких на зарплати – вісім. Аби це відбулося, депутати мають погодити як саму програму, так і проголосувати за бюджет на 2023 рік. Загалом неприйнятих міських цільових програм, які стосуються життєдіяльності всіх галузей міста, назбиралося 29 на суму в межах 55 мільйонів гривень.

Початок сесії

До сесійної зали основна частина депутатів починає сходитись о пів на одинадцяту.

Депутати починають заходити до сесійної зали. ФОТО: Суспільне Чернігів

Це депутати фракцій "Батьківщина", "За майбутнє", "Сила і честь". Серед них колишні депутати від опозиції: "Слуги народу" Юлія Марченко та Тетяна Пахомова. Ось як це коментує депутат облради Дмитро Пахомов.

"Наша команда також була і в опозиції, зараз ми тут. Останньою краплею, мабуть, було те, коли син підійшов і спитав: «Пап, а я в цьому році іду в табір?». Всі прилучани, в кого є діти, розуміють, про що я говорю – таборів немає. Це помилка, і вина повністю всього депутатського корпусу, міського голови, але ми маємо її виправити".

Депутат Чернігівської облради Дмитро Пахомов. ФОТО: Суспільне Чернігів

Останніми заходять однопартійці Ірина Бабич та Сергій Чміль. Він за сумісництвом працівник міської ради. Разом вони утворюють кворум із 18 депутатів. 19-та — міська голова.

Кворум. ФОТО: Суспільне Чернігів

Через перебої в роботі системи активно голосувати починають ще через годину. Після погодження шести питань порядку денного, серед яких і питання медицини, йдуть на майже годинну перерву.

Одну за одною депутати підтримують програми вуличного освітлення, роботу громадської вбиральні, прибирання вулиць, утримання безпритульних тварин та знову йдуть на перерву.

Голосування за бюджет міста

Перед голосуванням за бюджет міська голова пропонує внести зміни в склад виконавчого комітету. Зокрема, виключити із нього Віталія Іценка та Надію Мазур.

"В нас було 15 осіб, на сьогодні я пропоную, це прерогатива міського голови, в чисельності 13 осіб. Зменшення — це завжди добре", — говорить Прилуцька міська голова Ольга Попенко.

Прилуцька міська голова Ольга Попенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

За це не голосують у "Європейській Солідарності", та після майже двогодинної перерви Сергій Чміль просить повернутися до розгляду складу виконкому.

"По виконавчому комітету спочатку виносився проєкт рішення спочатку про один склад, потім він змінився, і не бачили ми, як депутати від "Європейської солідарності", ми просто не бачили нового складу виконкому. Ми не зрозуміли, про що це голосується".

Депутати Прилуцької міської ради. ФОТО: Суспільне Чернігів

Проєкт рішення бюджету на 2023 рік отримує необхідний мінімум голосів. Це також запускає дію програми підтримки ЗСУ на 20 мільйонів гривень.

"Дуже вдячна всім, хто сьогодні зміг прийти в сесійну залу. Не легко було, дуже гаряче було у сесійній залі, але таки рішення прийнято", — говорить Ольга Попенко.

"Для нас не важливі були посади. От ми зайшли зараз, сесія провелася, на посади не присів жоден із членів нашої команди", — сказав Дмитро Пахомов.

"Для того, щоб повністю функціонувала міська рада, то повинна бути створена дієва, нова більшість з певних тих чи інших фракцій. Це те, що повинно бути — 18, 19, 20 депутатів, щоб рада могла спокійно збиратися і працювати. Все в руках депутатів – збираємось, обговорюємо і далі, я думаю, працювати", — каже Сергій Чміль.

Військова адміністрація в Прилуках — позиція Чауса

Політична криза в Прилуках триває з грудня 2020 року. Згоди не можуть дійти опозиція – їх 17 депутатів, та провладні депутати – їх стільки ж. 31 січня 2023 року міська голова Прилук Ольга Попенко разом із керівниками комунальних підприємств та закладів міста звернулися до начальника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса з проханням ввести військову адміністрацію у Прилуках. Тоді, за її словами, міська рада не затвердила бюджет на 2023 рік, тому використання бюджетних коштів на всі соціальні програми неможливе, як і повноцінне функціонування Прилук.

В день сесії начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус розповів Суспільному, що не вводить військову адміністрацію, бо хоче дати Прилукам шанс та вірить у спроможність місцевого самоврядування.

" об’єднатись, відновити роботу і працювати для мешканців Прилук. Я то тоді будемо далі спілкуватись по тих документах, які подані. Повторюсь, документи про введення мною особисто подані. – Це до Офісу Президента? – Так".

Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус. ФОТО: Суспільне Чернігів

Детальніше про це розповідаємо в сюжеті:

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.