Косово закриває в’їзд для авто із сербськими номерами через затримання трьох офіцерів

Пункт пропуску Мердаре між Сербією і Косовим, 28 грудня 2022 року. Фото: AP

У середу, 14 червня, сербські силовики затримали трьох косовських поліцейських, але представники Косова та Сербії звинувачують один одного в незаконному перетині кордону. Про це повідомляє агентство Reuters.

Прем’єр-міністр Косово Альбін Курті вимагав звільнити трьох офіцерів. Він сказав, що їх заарештували за 300 метрів усередині території Косово, поблизу кордону з Сербією.

"Введення сербських сил на територію Косово є агресією і спрямоване на ескалацію та дестабілізацію", — написав Курті на своїй сторінці у Facebook.

Водночас президент Сербії Александар Вучич заявив, що поліцейські були затримані на сербській території на відстані 1,8 км від кордону біля села Гнілиця, звинувативши Курті в розпалюванні конфліктів. Він відкинув звинувачення Курті в тому, що сербська поліція увійшла в Косово.

У відповідь на арешти Приштина заборонила в'їзд на свою територію всім транспортним засобам з сербськими номерними знаками.

Що відомо про кризу у Косові

31 липня 2022 року президент Сербії Александар Вучич у зверненні до населення заявив, що косовська поліція почне військову операцію проти сербів. У серпні Вучич сказав, що готовий захистити сербів, які мешкають на території частково визнаного Косова, у разі, якщо НАТО не втрутиться у можливий конфлікт.

До цього влада Приштини оголосила, що з першого серпня починається видача спеціальних документів при в'їзді в Косово, а сербські документи вважатимуться недійсними.

Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що Белград не визнає рішення Косова. За словами міністра, косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть.

27 серпня 2022-го Сербія та частково визнане Косово домовилися про взаємну перереєстрацію документів.

Водночас у ніч на 1 листопада поліція Косово винесла перше попередження транспортним засобам, які не були перереєстровані з сербських номерів на номерні знаки Республіки Косово. Цього ж дня Косово планувало запровадити обов’язкову перереєстрацію всіх автомобільних номерів на власні.

2 листопада повідомлялось, що війська Сербії були приведені в стан підвищеної боєготовності у зв’язку з конфліктною ситуацією у Косово на тлі вимог республіки щодо переоформлення документів.

22 листопада стало відомо, що Косово відклало плани штрафувати водіїв, які відмовляються здати старі автомобільні номерні знаки, видані Сербією, ще на 48 годин.

24 листопада керівник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Сербія та частково визнане Косово уклали угоду щодо використання сербських автомобільних номерних знаків на косовській території.

26 грудня Александар Вучич запровадив найвищий стан бойової готовності в Збройних силах Сербії на кордоні з Косовим. 28 грудня Косово закрило найбільший пункт пропуску на кордоні з Сербією. 29 грудня Вучич скасував запроваджений стан підвищеної бойової готовності.

19 березня 2023 року частково визнане Косове і Сербія узгодили перші кроки на шляху до нормалізації політичних взаємин між країнами.

На півночі частково визнаного Косова 29 травня почалися зіткнення між місцевою поліцією та сербським населенням регіону. В результаті сутичок поранення дістали понад 30 службовців сил під керівництвом НАТО, які відповідають за забезпечення стабільності у регіоні (KFOR).