Не лише після трагедій: чому важливо систематично здавати кров

Фото: Суспільне Рівне

В Україні розвинулась культура так званого стихійного донорства крові, водночас загалом ситуація у самому процесі — ненайкраща. Про це 14 червня в етері Суспільне. Спротив зауважила виконавча директорка платформи ДонорUA Ірина Славінська. У Всесвітній день донора крові вона пояснила, чому важливо здавати кров не лише після трагедій, а й систематично, і розповіла, хто це може зробити.

Донорство під час війни і проблеми

"Стати донором — благородна справа. Адже до неї долучаються люди на волонтерських засадах, просто з усвідомленням того, що донорство врятує комусь життя. До речі, один донор здає кров і рятує три життя, тому що той компонент крові розділяється на три частини.

На сьогодні в Україні не найкраща ситуація з донорством, оскільки наші потреби постійно зростають. Ми маємо ворога, який цьому сприяє. Та й ніхто не скасовував хвороби, при лікуванні яких потребується переливання крові. Кров є ліками для пацієнтів, які хворіють на рак крові. Кров потрібна для породіль при складних пологах, для людей, які потрапляють в аварії або оперуються. Також в Україні розвивається трансплантація і всі пацієнти, яким пересаджують органи, потребують переливання крові. На сьогодні приблизно 2/3 пацієнтів не отримують кров вчасно або взагалі. Це говорить про те, що Україна лише на шляху формування запасів.

Окрім того, у нас розвинена культура стихійного донорства. Всі пам'ятають, коли чи якийсь "приліт", чи якась трагедія — одразу люди біжать в центр крові і ми бачимо черги. Це добре, що люди відгукуються. Ми щасливі та раді, що є в нас люди, які небайдужі і можуть прийти на допомогу. Але така ситуація також не є доброю, тому що це велике навантаження, не всіх ми можемо прийняти, не завжди у такій кількості в цей момент кров потрібна. Тому ми закликаємо всіх реєструватися на сайті ДонорUA і планувати свою донацію, щоб у спокійному, комфортному для себе режимі змогли долучитись до донорського руху і таким чином врятувати життя людям".

Суспільне Рівне

Транспортування крові

"Адресація відбувається по потребі. Людина, яка здала кров, вже не є власником тої крові. І відповідно за запитом лікарень чи Міністерства оборони України центр крові розподіляє компоненти крові. Але є маленьке "але": люди, які зареєстровані на сайті ДонорUA, можуть обрати конкретного пацієнта. До нас приходять конкретні лікарні, центри крові, люди, які потребують такої допомоги. Тому донор, який зареєстрований в персональному кабінеті, може обрати де, коли і кому здати кров.

ДонорUA спільно з державою транспортує кров у прифронтові лікарні. Тобто неважливо, у якому місті ви проживаєте, ваша кров може транспортуватись для військових і поранених цивільних у прифронтові лікарні".

Донорство крові: які обмеження існують

"Важливо також дізнатися, чи може людина взагалі бути донором, бо, як відомо, не всі можуть долучитися до донорського руху. В Україні люди віком від 18 років вагою 50+ кілограм і більше можуть, бувши здоровими, стати донором.

Що означає бути здоровим:

  • не мати абсолютні й тимчасові протипокази;
  • не приймати ліки на постійній основі;
  • не мати хронічних хвороб;
  • не стояти на обліку у лікаря.

Це ознаки, що ви потенційно здорова людина, яка може долучатися до донорського руху. Але якщо виявилося так, що ви не можете здавати кров, ви можете задонатити 10 чи 20 гривень для доставки крові. Адже не менш важливо доставити кров вчасно тим, хто її потребує".

Всесвітній день донора крові

"У Всесвітній день донора крові, 14 червня, розпочинається річна кампанія "Розквітай", у рамках якої ми говоримо про красу і користь донорства. У кожному куточку України ми висаджуємо гортензії як символ турботи про себе. Людина, яка розквітає зсередини, саме тоді може дарувати добро, допомагати, бути корисними суспільству, рідним і всім тим, хто потребує такої допомоги".

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook