Як підготувати дитину до приїзду батьків з фронту у відпустку. Поради психотерапевтки

Фото: Суспільне Рівне

Дитину потрібно готувати до приїзду батьків-військовослужбовців з фронту. Про це в етері Суспільне. Спротив зауважила аналітично орієнтована психотерапевтка благодійного фонду "Голоси дітей" Христина Холодницька. За її словами, сюрпризи навпаки можуть спровокувати стрес та поранити дитячу психіку.

Як підготувати дитину до приїзду батьків-військових

"Сюрпризи можуть бути досить несподіваними, вони розбалансовують почуття стабільності і передбачуваності загалом для психіки й, зокрема, для дитячої психіки, якій важливо розуміти, що відбуватиметься далі, особливо, з найважливішими для неї людьми — батьками.

Ми ж розуміємо, що в ідеалі, батьки, які служать у війську, якимось чином підтримують зв'язок з дитиною: чи листуванням, чи через відеозв'язок. Тому важливо готувати дитину, але з вірогідністю, що ми очікуємо на зустріч і сподіваємось, що вона відбудеться, але допускаємо, що зустріч з якихось причин може і не відбутися. Це саме про бережне ставлення до дитячої психіки".

Як військовим краще провести відпустку з дітьми

"Потрібно займатися тим, що подобається. При тому говорити дитині, що, можливо, тато або мама будуть більш втомленими, ніж зазвичай. Готуватись до відпустки треба не лише дитині, а й батькам. Я перепитала у своїх знайомих-військовослужбовців, як у них відбулась зустріч з дитиною після тривалих перерв в очному спілкуванні. Батьки маленьких дітей могли трохи хвилюватися, що дитина може не впізнати або соромитись батька. Проте з підлітками зустрічі відбувались легше, оскільки більше підтримувався зв'язок.

Батьки цікавляться тим, що цікавить дітей і навпаки, тому при зустрічі намагаються проводити час так, як вони робили це раніше. Травматична ситуація війни розриває зв'язки і це досить негативно впливає на нашу психіку. Важливо відновлювати ці зв'язки у рутині. Потрібно разом робити те, що раніше приносило приємні емоції".

Як пом'якшити момент розлуки

"Військовослужбовці кажуть, що найскладніше у відпустці — це момент розставання, коли невідомо через скільки часу відбудеться наступна зустріч. Потрібно разом розділити цей біль, сум, поплакати, сказати важливі слова. Не потрібно від цього відгороджувати дитину, важливо побути разом з нею емоційно. Найбільше, що ми можемо зробити для дитини, коли вона переживає складні емоції, це розділити їх разом з нею".

Як повідомити дитину про те, що зустріч не відбудеться

"Важливо, щоб був хтось з дорослих, хто піклується про дитину, хто і підготовлював її до зустрічі, допомагав підтримувати зв'язок. У такому разі ми говоримо, що через стільки-то часу, через тиждень чи місяць, ми очікуємо на приїзд тата або мами. І пропонуємо підготуватись до цього моменту: приготувати щось смачненьке, написати якийсь плакат.

На щось ми можемо впливати, проте бувають і такі обставини, на які, на жаль, ми не можемо вплинути. І таких обставин на війні багато. Через це нам сумно, ми можемо сердитись, тому, звертаючись до дитини, потрібно нормалізувати ці неприємні відчуття, аби знизити рівень тривоги цієї непередбачуваності. Якщо ми не можемо повпливати на те, що тато або мама не змогли приїхати, то на заміну ми можемо зробити листівочку, надіслати відео з віршиком чи з піснею, зробити колаж з фотографій. Таким чином ми полегшуємо стресову ситуацію. Її неможливо і не потрібно уникати. Її потрібно подати таким чином, щоб дитина могла з цим впоратись. Важливо бути поряд з дитиною".

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook