Понад 700 звернень про кіберзлочини на Сумщині: як не потрапити у шахрайські схеми

Понад 700 звернень від мешканців Сумщини надійшло до відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області за п’ять місяців 2023 року. Близько 600 з них – це факти онлайн шахрайства. Про це розповів Артем Бухтіаров, старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області департаменту кіберполіції. Як допомогти поліціянтам та самим не потрапити у шахрайські схеми – у матеріалі.

Фото: Суспільне Суми

Серед можливих схем – спекулювання на мешканцях, які проживають у зоні бойових дій, розповів Артем Бухтіаров: "Цинічність цього злочину полягала у тому, що потерпілим у ряду випадків пропонувалось виїхати із зон, де ведуться бойові дії, розуміючи, що громадяни мали чи не останню можливість виїхати. (Люди - ред.) перераховували наперед кошти. Зрозуміло, що (шахраї - ред.) ніякі послуги не надавали".

Працівники поліції блокують сторінки шахраїв, але допомогти зменшити їх кількість можуть усі громадяни, зазначив Артем Бухтіаров. Для цього спільно з волонтерами створили Телеграм-канал StopRussiaChannel | MRIYA. Сюди можна надсилати скарги на шахрайські сторінки або на ресурси, які розповсюджують антиукраїнські погляди чи іншу шкідливу інформацію.

Цьогоріч, за інформацією Артема Бухтіарова, старшого інспектора відділу протидії кіберзлочинам, на Сумщині зареєстровані 49 кримінальних проваджень за фактом шахрайства.

Як не потрапити у шахрайську схему

  • Не передавати шахраям, покупцям або потенційним продавцям, нічого, окрім 16-значного номера банківської карти.
  • Налаштувати двофакторну аутентифікацію. "Це, коли до доступу до того чи іншого сервісу потрібно ввести не тільки код, який надсилається через СМС-повідомлення, але й пароль, який особисто люди придумали", — пояснив Артем Бухтіаров.
  • Не відкривати сумнівні посилання, які надходять від незнайомих осіб. "Що стосується продажів товарів, це, мабуть, найбільш розповсюджений вид злочинів – не потрібно перераховувати кошти наперед не знаючи взагалі цю особу", — додав правоохоронець.

За словами Артема Бухтіарова, нині до суду направили 7 обвинувальних актів. Максимальне покарання, передбачене статтею "Шахрайство", — позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram