Мобілізація на Харківщині триває: що змінюється з 1 червня

Начальник Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Володимир Арап. Харків, 1 червня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

З 1 червня діятиме новий порядок організації роботи медичних комісій. Загальну мобілізацію продовжили до 18 серпня, їй підлягають військовозобов'язані віком від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочку.

Про зміни розташування військово-медичних комісій, закон про зменшення призовного віку та які фахівці потрібні у лавах ЗСУ, розповів начальник Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Володимир Арап.

Далі — пряма мова.

Як проходить мобілізація на Харківщині

Проводяться ті заходи, які розпочали ще у лютому 2022 року: у нас оголосили воєнний стан, загальну мобілізацію, і вона раз на три місяці продовжується відповідним указом президента, останній — до 18 серпня.

Військовозобов'язаних ми направляємо до навчальних закладів або навчальних центрів.

Хочу завірити, що жоден військовозобов'язаний не може бути призваним безпосередньо до військової частини, тим паче до військової частини, яка залучена у бойових діях, це категорично заборонено Генеральним штабом.

Суспільне Харків

У нас дуже великий ресурс хлопців віком від 25 до 27 років, які не залучаються на строкову військову службу, тому що на час воєнного стану призов призупиняється, і як призовники вони не підлягають мобілізації.

Ми розуміємо, що всі навчаються до 23-24 років в аспірантурі, магістратурі. Тому керівництво ЗСУ та Генштаб ініціювали внесення змін в закон, Верховна Рада проголосувала за зменшення граничного віку перебування призовників на військовому обліку з 27 до 25 років. Після підписання президентом ми зможемо вже з 25 років вручати повістки та мобілізовувати.

Які особливості мобілізації жінок

Якщо жінка була військовослужбовицею раніше, або працювала на військовій кафедрі, або має спеціальність медичного напрямку — ми з нею працюємо. Медсестри, сестри-анестезіологи нас дуже цікавлять, а також лікарки: терапевтки, хірургині потрібні для військових частин та наших шпиталів.

Раніше ми призивали більше жінок, зараз не на всі посади беремо. Є посади, на яких все ж таки потрібні чоловіки.

Жінки на рівних підставах можуть пройти комісію. І у разі, якщо навчальні центри або полігони готові їх взяти, то ми направляємо, і вони проходять службу.

В яких фахівцях є потреба

Зараз ми отримуємо новітню зброю від наших західних партнерів, і є необхідність працювати спільно з їхніми інструкторами або давати можливість вивчати цю техніку нашим хлопцям, не всі знають іноземні мови.

Зараз є попит на людей, які вільно володіють англійською, німецькою та французькою мовами

Якщо спеціальність людини не відповідає потребам, її перевчають, але акцент безпосередньо робиться на фах людини, орієнтуємося на направленість її діяльності.

Чи вплине зміна місць розташування медкомісій на мобілізацію

З 1 червня медичні комісії не будуть розташовуватися в РТЦК (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки — ред.), а будуть працювати безпосередньо в лікувальних закладах.

На кожен район визначена лікарня, в якій в окремому приміщенні лікарі оглядатимуть військовозобов'язаних, яких будуть привозити для проходження медичних комісій. Тут будуть робити все — від здачі аналізів до завершення медичного огляду.

Наскільки це буде ефективно — будемо дивитися, коли воно запрацює.

Ми наголошуємо наш медичний огляд він не є остаточний. Після того, як людина пройде огляд у нас, ми людину вивозимо до навчальних центрів, полігонів. Там військовозобов'язаних оглядає лікар. Всі люди мають певні вади здоровим, у нас ідеально здорових людей немає. Є наказ Міністра оборони №402, де чітко прописано, який діагноз дозволяє служити, який — ні.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube