Рятуючи від війни колекцію старожитностей, полтавка релокувала її на Хмельниччину

Ексклюзивно
Суспільне Хмельницький

Дослідниця етнографії з Полтави Наталія Свиридюк, рятуючи свою колекцію старожитностей від війни, перевезла її на Хмельниччину. На релокацію старовинного народного вбрання та психологічну реабілітацію науковиця отримала екстрену стипендію ЄС "Дім Європи" у напрямку "Разом зберігаємо". Родину полтавки та її колекцію прихистило місто Кам’янець-Подільський.

Під час широкомасштабної війни майстриня з Полтави, засновниця креативно-мистецького хабу "OTOLOVKO" Наталія Свиридюк вивезла свою колекцію народних строїв до Кам’янця-Подільського. Дослідниця етнографії розповідає: старовинний одяг центрального і східного регіонів України вдалося врятувати від руйнівної артилерії агресора.

"Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну я, як власниця великої колекції автентичних речей, переймалася в першу чергу навіть не за себе і свою досить дорослу доньку, я переймалася за колекцію і за мою матусю, яка в дуже поважному віці", - пригадує жінка.

Наталія Свиридюк знайшла прихисток у Кам’янці-Подільському. Суспільне Хмельницький

Фінансову підтримку на релокацію колекції старожитностей надав Європейський Союз за проєктами "Дому Європи" - "Разом Зберігаємо" та "Разом Творимо", каже власниця: "Це термінова стипендія для переміщення мистецьких цінностей приватних колекцій і відновлення психологічної реабілітації майстрів, художників, творчих людей для того, щоби вони могли продовжувати свою мистецьку працю, тобто не втратити себе. І таким чином, завдяки фундації "Європейський дім", колекцію перемістили у Кам’янець- Подільський".

Збирачка автентичного одягу говорить: перевезла лише рушників 170 одиниць, чималу кількість сорочок з традиційною полтавською вишивкою "білим по білому" та багато іншого. Для зберігання текстилю кінця ХVІІІ - середини ХХ століть виділили окреме приміщення у приватному будинку, розповідає колекціонерка: "Там достатньо правильний режим тепла, світла, вологості, і тому ця колекція зберігається там. ЇЇ можуть досліджувати кам’янець-подільські науковці, майстри вишивки, художники".

Колекцію старовинного одягу Наталія Свиридюк почала збирати у 2004 році через ляльку-мотанку. Суспільне Хмельницький

Наталія Свиридюк – науковиця, аспірантка Полтавського національного педагогічного університету, заслужена майстриня народної творчості України, дослідниця традиційної вузлової ляльки. Каже, колекцію старовинного одягу почала збирати саме через ляльку-мотанку: "Цим я займаюсь з 2004 року, і відтоді поступово почала збирати, щоб побачити, яким було справжнє автентичне вбрання, й відтворити його на ляльці".

Модель Дар’я Присяжна у полтавському строї з колекції Наталії Свиридюк. Суспільне Хмельницький

Дар’я Присяжна - модель креативно-мистецького хабу "OTOLOVKO". Кам’янчанка стала одним з облич напрямку Євросоюзу "Разом зберігаємо". Українку у полтавському строї з колекції Наталії Свиридюк, яка тримає у руці ляльку-мотанку, можна побачити на біл-бордах та афішах у різних куточках країни. Дівчина каже: "Мені дуже приємно, що я стала частиною цього європейського проєкту, який допомагає зберегти Україну. Разом ми єдині. Разом ми зможемо та переможемо".

За словами Наталії Свиридюк, після перемоги її колекція та рідні повернуться додому у Полтаву.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.