"Під шаром радянського шиферу знайшли "перлину": львівські архітектори досліджують й реставрують палац на Хмельниччині

Фото: Суспільне Хмельницький

Реставратори підтвердили вік "Будинку приватного адвоката Периторіна". Це — нововиявлена пам’ятка архітектури місцевого значення у Деражні. Про це Суспільному Хмельницький розповів Іван Щурко. Він є членом команди благодійної організації "Спадщина UA", яка наприкінці 2022 року придбала понад столітню будівлю.

Вік "Будинку приватного адвоката Периторіна" підтверджує покриття даху, говорить засновниця ініціативи "Спадщина UA" Ганна Гаврилів. Під шаром радянського шиферу архітектори віднайшли бляшану фальцеву крівлю. Як видно з рекламної етикетки виробника, яка також збереглась, бляшану покрівлю в 1910 році виготовило Одеське підприємство.

Архітектор Іван Щурко показав бляху, якою був покритий палац. Фото: Суспільне Хмельницький

"І раптом ти розумієш, що цей кіт в мішку, це не є особняк Периторіна, це палац Гершгоріна і шифер не останній варіант, а під шифером є розкішна пальцева, бляшана покрівля, з фабрики Давида Люльки, якій понад сто років, рідна. Цінність цієї знахідки надзвичайна, бо дозволяє чітко зафіксувати дату будівництва палацу. Дотепер жодного документального чи матеріального підтвердження про цю дату ми не мали, лиш перекази, а тепер чітко фіксуємо 1910 рік як рік спорудження палацу Гершгоріна", — розповіла Ганна Гаврилів.

На фото артефакти, які віднайшли на горищі палацу. Фото: Суспільне Хмельницький

Під час розчищення, розповідає архітектор Іван Щурко, на горищі виявили ще близько вісімдесяти фрагментів декоративних керамічних кахель різних стилів. Ними були оздоблені печі в будинку.

"Віднайшли частину каміна. Це дуже цікава кахля, якщо брати архітектурні стилі — це рококо і воно десь перегукується трохи з цим каміном. Що важливо, всі керамічні деталі мають клеймо фабрики Самуїла Гальперіна в Проскурові. Є сигнатури російською, є сигнатури польською, є сигнатури німецькою мовами. Це означає, що він досить активно продавав на експорт", — говорить Іван Щурко.

На фото частини каміна, які віднайшли архітектори на горищі палацу. Фото: Суспільне Хмельницький

"Будинок приватного адвоката Периторіна" площею 700 квадратних метрів, у 2022 році через аукціон придбала Ганна Гаврилів за понад мільйон гривень. Каже: це з категорії емоційних покупок.

"Коли заходиш на Прозоро і бачиш, що там продається щось дуже гарне. Воно криве, косе, фотографії жахливі, але ти розумієш, що в цих маленьких детальках криється щось важливе і гарне. І ти абсолютно емоційно, як кота в мішку, обираєш цей палац. Ставиш найбільшу ставку, виграєш аукціон, а потім ідеш на нього дивитися", — пригадує Ганна.

На фото "Будинок приватного адвоката Периторіна", що в Деражні. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, після придбання, історики, архітектори й краєзнавці узялись за дослідження і реставрацію пам’ятки архітектури місцевого значення. Вразила їх не тільки покрівля будівлі, каже жінка.

"Раптом ти починаєш розкопувати підвали, і ті підвали виявляються кращими від першого поверху цього палацу. І ти розумієш, що в тебе в руках, не, за попередньою думкою, аварійна споруда в якої не має ніяких шансів. Ти розумієш, що в тебе перлина в якої є всі шанси: вона повністю здорова, суха, сильна та міцна. Так вона потребує реставрації, але в ній і зараз щось можна робити", — сказала Ганна.

На фото підвали палацу. Фото: Суспільне Хмельницький

Пошукові та реставраційні роботи наразі тривають, каже архітектор Іван Щурко: "Палац Гершгоріна зберігає багато загадок, зокрема, більшість досліджень свідчить про те, що в історії будинку стався якийсь суттєвий "катаклізм", внаслідок якого він втратив чимало елементів зовнішнього оздоблення та багаті інтер’єри. Про це ми розповімо дещо згодом".

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.