У Ризі демонтували памʼятник Пушкіну, що 13 років стояв із порушеннями

Фото: User:Smig, Вікіпедія

У Латвії прибрали скульптуру Олександра Пушкіна з Кронвальдського парку в Ризі та передали його Музею Спілки художників. Про це 30 травня повідомила Ризька міська рада.

Як виявилося, ще у 2009 році Рада зі збереження та розвитку історичного центру Риги та Державна інспекція з охорони культурних пам’яток не погодилися з розміщенням скульптури в парку Кронвальда. Організації рекомендували альтернативні місця для неї.

Але скульптуру все одно встановили, і досі Пушкін стояв у парку із порушенням нормативних актів. І лише у березні 2023 року Рада з питань пам'ятників Ризької думи підтримала його перенесення в інше місце.

Віце-міська голова Риги Лінда Озола з парламентського блоку "Кодекс для Риги" також підтвердила перенесення скульптури.

А ще раніше, в день 104-річчя Латвійської Республіки, пам'ятник розфарбували в кольори латвійського прапора.

Російські памʼятники у Латвії

Ще у 2022 році сейм Латвії постановив знести до 15 листопада всі пам’ятники, які прославляють тоталітарні режими.

"Сейм затвердив в остаточному терміновому читанні Закон "Про заборону експонування об'єктів, що прославляють радянський і нацистський режими, на території Латвійської Республіки", — йдеться у повідомленні.

Загалом закон передбачає, що знесенню підлягають наступні пам’ятники:

  • ті, що прославляють окупаційну владу СРСР чи нацистської Німеччини, пов'язані з нею події та осіб;
  • прославляють тоталітаризм, насильство військову агресію, війну та військову ідеологію;
  • включають символи радянської влади або нацизму.

Водночас норми закону не поширюються на пам'ятні знаки, меморіальні плити та місця, архітектонічні чи художні образи, що знаходяться у місцях поховання загиблих солдатів, а також у місцях пам'яті жертв радянського чи нацистського терору.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!