"Книжка про блекаут створювалась у блекаут": у Києві презентують комікс про спротив темряві

Скріншот із сайту Yakaboo Publishing

30 травня у Києві презентують український документальний комікс "БЛЕКАУТ. Хроніки нашого життя під час війни росії проти України" від Ані Іваненко та Жені Полосіної.

"Блекаут — це суб’єктивний погляд на дуже конкретні події. Ми розповідаємо про кілька місяців наприкінці 2022 – початку 2023 року, протягом яких українці зіткнулися з відключеннями світла через ракетні атаки з боку Росії ",– зазначають авторки.

Постер до презентації коміксу. Фото: Yakaboo/Facebook

Проєкт розповідає про їхню власну історію та про стійкість українців у часи війни: "Фіксували свій побут, замальовували почуте від друзів та знайомих. Ця книга — це краплина в морі досвідів".

За словами авторок, ідея створити таку книгу виникла під час постійних відключень світла в Україні, бо довелося стати свідками історій про лікарів, які продовжували приймати пацієнтів, про рідкісні рослини Національного ботанічного саду, яким не вистачало тепла, про енергетиків, які безперервно лагодили трансформатори та відновлювали мережі.

"Книжка про блекаут створювалась у блекаут і про це також сама історія…"

Сторінка з коміксу. Скріншот із сайту Yakaboo Publishing

Сторінка з коміксу. Скріншот із сайту Yakaboo Publishing

Сторінка з коміксу. Скріншот із сайту Yakaboo Publishing

Англомовна версія вже вийшла у квітні від британської компанії Gardners. Тепер друком з'явилася й українська.

Євгенія Полосіна та Анна Іваненко — незалежні художниці-ілюстраторки, які працюють як студія "Сері/граф". Створюють принти й зіни у техніці шовкодруку, поєднуючи її з монотипією, гравюрою на картоні та сухою голкою. Співзасновниці фестивалю ручного друку "Принтфест _/100".

Комікси, які з'явились під час війни

"Плани на час війни" у The Globe and Mai

Канадська щоденна газета The Globe and Mail надрукувала комікс українських ілюстраторок Анни Іваненко та Євгенії Полосіної "Плани на час війни".

"Наше життя під час війни – це також великий привілей, ми в теплому і досить безпечному місці. У нас є можливість щось робити, щоб допомогти своїй країні", — зазначала Анна Іваненко.

Комікс Ані Іваненко та Жені Плосіної.

Ілюстрації про війну у The Washington Post

У березні 2022 року у виданні The Washington Post зʼявились ілюстрації української художниці Юлії Вус про війну в Україні.

"Я живу у Львові, Україна, але зараз я в рідному місті Червоноград, приблизно за годину на північ. Мої сестри, хлопець, кіт і я перебуваємо у відносно безпечному місці. Слава Богу, моє місто ще не бомбили, тому я можу малювати", — зазначала вона.

Ілюстрації Юлії Вус.

"What We Had to Lose" на сторінках The New York Times та The New Yorker

На сторінках The New York Times та The New Yorker зʼявились роботи української художниці Жені Олійник.

У The New York Times вийшов її комікс під назвою "What We Had to Lose" ("Що ми були змушені втратити"). У ньому вона розповідає про кафе Veterano Brownie на Подолі. Про те, як воно відкрилося і чому закрилося. Про еволюцію стосунків у парі засновників. Про те, як змінювалися стосунки Жені.

А у The New Yorker вийшов комікс Жені під назвою "A Question of Language in Ukraine" ("Мовне питання в Україні"). У ньому — про те, за яких обставин її бабуся й дідусь свого часу перейшли на російську, та про те, як вона сама відновлювала те, що на якомусь етапі втратила її родина.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!