Перейти до основного змісту

Розстріл родини у Бучі: журналісти Суспільного назвали імена п'ятьох десантників РФ, які, ймовірно, причетні до вбивства

Ексклюзивно
. Російські військові Нікіта Чалов і Владімір Кравець, за свідченнями полоненого російського десантника Андрєя Мєдвєдєва, причетні до розстрілу цивільних у Бучі, фото: інстаграм Нікіти Чалова

Журналісти редакції розслідувань Суспільного встановили військових з екіпажу бойової машини російського десанту, з якої 5 березня 2022 року, найбільш ймовірно, розстріляли авто сім’ї Чикмарьових у Бучі. У розслідуванні “Буча: екіпаж 111” журналісти розкрили їхні імена.

“Буча: Екіпаж 111” – це, фактично, продовження фільму-розслідування “Буча 22”, в якому торік журналісти редакції розслідувань Суспільного розповіли історію сім’ї Чикмарьових, що евакуйовувалась із Бучі.

Маргарита та Олександр Чікмарьови з синами Матвієм та Климом, фото: Суспільне

Вранці 5 березня подружжя Олександра та Маргарити Чикмарьових з двома дітьми, а також їхні сусіди двома автівками намагалися залишити місто. Від’їхавши кількасот метрів від свого будинку, на вулиці Леха Качинського вони побачили колону російської техніки.

Одна з російських бойових машин одразу почала стріляти по цивільних авто.

Внаслідок обстрілу загинула Маргарита Чикмарьова та двоє її синів: 4-річний Клим і 9-річний Матвій. Олександр Чикмарьов був за кермом, він був важко поранений і втратив ногу. У другій автівці, що їхала позаду, загинув чоловік, дві жінки врятувалися.

Місце в Бучі, де після розстрілу згоріло авто сім’ї Чикмарьових, фото: Суспільне

Торік журналісти Суспільного розшукали свідків трагедії і знайшли докази, які вказують на причетність до розстрілу десантників 104-го гвардійського десантно-штурмового червоного прапора полку. Зробити це вдалося завдяки залишеній неподалік від місця розстрілу поламаній бойовій машині десанту з бортовим номером 715, яка, як з’ясували журналісти, відстала від колони і до кінця окупації стояла на сусідній вулиці.

Після звільнення Бучі цю БМД-2 забрали українські військові. Щоб з’ясувати, якому російському полку належала машина, журналісти два місяці шукали її саму, адже бортового номера, який запам’ятали свідки, було недостатньо для ідентифікації, потрібен був ще розпізнавальний знак. Допоміг знайти фото та відео БМД голова міжнародної асоціації дослідників фортифікації "Цитадель" Павло Нетьосов.

Російська БМД-2, що стояла в Бучі на вулиці Гребінки, фото: Суспільне

Через більш як пів року після виходу фільму у справі з‘явився ключовий свідок – полонений військовослужбовець 104-го полку Андрєй Мєдвєдєв. Завдяки розслідуванню журналістів Суспільного правоохоронці знали, що цей полк причетний до вбивства родини Чикмарьових. А Мєдвєдєв ще й повідомив, що був у складі екіпажу тієї самої залишеної 715-ї БМД-2.

Під час слідчого експерименту у квітні 2023 року, на якому були присутні журналісти-розслідувачі Суспільного, Мєдвєдєв описав обставини події. Його слова збігаються зі свідченнями, які вже зібрали журналісти у фільмі “Буча 22”.

Крім того, він назвав імена п’яти російських військовослужбовців, які були у складі БМД-2 з бортовим номером 111. Тієї БМД-2, яка, зі слів десантника, очолювала колону і почала обстріл цивільних автомобілів 5 березня у Бучі.

Журналісти редакції розслідувань Суспільного спільно з оперативниками департаменту захисту суспільства і держави Національної поліції України ідентифікували тих, кого назвав Мєдвєдєв.

Командиром екіпажу 111-ї БМД-2 був старший сержант Алєксєй Чурін, який проживає у Пскові. Відповідно до своєї посадової інструкції, він міг віддати наказ стріляти по цивільних автомобілях.

Командир екіпажу 111 БМД-2 Алєксєй Чурін з дружиною

Навідником-оператором, тобто тим, хто виконує вогневу підтримку особового складу, був 24-річний Нікіта Чалов, родом з Іркутської області.

Стрільцем-оператором 111-ї БМД, за словами Мєдвєдєва, був 35-річний сержант Альфред Якубов. Водієм-механіком – 33-річний Сєргєй Дємідов.

Російські десантники Альфред Якубов (ліворуч) і Сєргєй Дємідов. Фото з їхніх соцмереж

Також у 111-й БМД був молодший сержант, 28-річний Владімір Кравєц. Він – єдиний з екіпажу, з ким журналістам вдалося поспілкуватися.

Кравцу журналісти представилися представниками воєнної прокуратури – з метою отримати більше інформації про події у Бучі. Під час розмови Владімір не заперечив, що був у складі 111-ї БМД вранці п’ятого березня, тобто під час обстрілу на вулиці Леха Качинського. Однак зазначив, що буде спілкуватися з прокуратурою тільки зі своїм керівником і після отримання офіційного запрошення.

Російський десантник Владімір Кравєц з дружиною. Фото з соцмереж Владіміра Кравця

У розслідуванні “Буча: екіпаж 111” стверджується, що всім членам екіпажу вдалося повернутися з Київщини живими. Наразі справу розслідує Головне слідче управління Національної поліції України.

27 травня одному навіднику-оператору з БМД №111 Нікіті Чалову правоохоронці оголосили про підозру за ч.2 ст. 28 та ч.2 ст. 438 Кримінального кодексу України — у порушенні законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, поєднаним з умисним вбивством, вчинене за попередньо змовою групою осіб.

Нагадаємо, у березні вийшов фільм-розслідування Суспільного “Буча: Розстріл на Києво-Мироцькій”, в якому журналісти ідентифікували російських військових, причетних до розстрілу трьох волонтерів у Бучі 4 березня. Цими військовими також виявилися десантники зі 104-го російського полку.

Топ дня
Вибір редакції