Загинув у полоні в Оленівці під час теракту: у Харкові попрощалися з військовим, який боронив "Азовсталь"

Прощання з солдатом Владиславом Шеломієнком. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

У Харкові 30 травня попрощалися з 62-річним солдатом Владиславом Шеломієнком, який мав позивний "Сенсей". Чоловік загинув у липні 2022 року під час теракту на Донеччині, куди потрапив у полон з "Азовсталі". Тільки у травні 2023 року рідним підтвердили збіг ДНК-експертизи. Поховали військового на Алеї Слави на 18 кладовищі.

Працював на заводі Малишева та служив у "Азові" з 2015 року

Владислав Шеломієнко не був військовим, він довго працював на заводі Малишева і випробовував танки, розповіла донька захисника Тетяна Полторак.

"Потім потрапив під скорочення. Працював далекобійником, але все мріяв повернутися до танків. Це його пристрасть була, він у них розумівся. Для нього звичайна машина — це танк", — поділилася спогадами про батька Тетяна.

Владислав Шеломієнко. Фото надала Тетяна Полторак

У 2015 році чоловік працював у Харкові на СТО.

"Стався вибух і він отримав опіки. Лікарі казали, що тіло у поганому стані, необхідно робити багато операцій з пересадки шкіри. Але він був сильною людиною і через два місяці встав на ноги. Сам витягнув себе, не дозволив робити йому пересадку шкіри. Проте на лівій руці зачепило нервові закінчення. У нього погано працювала рука", — розповіла Тетяна Полторак.

У Харкові на кладовищі №18 поховали оборонця "Азовсталі" Владислава Шеломієнка, який загинув у полоні. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Згодом Владислав вирішив піти служити.

"Звернувся до військкомату, але там йому відмовили. Він поїхав добровольцем-волонтером у напрямку Донецька. Був період боїв за аеропорт. Спочатку перебував там неофіційно. Проявив себе, коли у військових зламався танк. Він розповів, що з ним робити. Полагодив цей танк і вивіз хлопців. Таким чином він потрапив до "Азову", — згадала донька оборонця "Азовсталі".

Владислав Шеломієнко. Фото надала Тетяна Полторак

"Владислав служив у рембригаді. Виходив на поле бою, коли танки загорялись або ламались. Особовий склад відходив, а рембригада забирала з поля бою танк та ремонтувала", — сказала Тетяна.

Полон та теракт в Оленівці влітку 2022 року

"Він вийшов на зв'язок 18 травня. Це була остання розмова з ним. Він сказав: "У мене все добре, скоро повернусь". І дав номер телефону, за яким я мала б зв'язатися для уточнення деталей", — згадала Тетяна.

Донька Владислава Шеломієнка Тетяна Полторак. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Донька військового розповіла, що ремроту батька російські бійці відправили в Оленівку на Донеччину, коли з "Азовсталі" вивозили полонених. У Маріуполі він значився як зниклий безвісти.

Прощання з оборонцем "Азовсталі" Владиславом Шеломієнком. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Разом з "Сенсеєм" до оленівської колонії потрапила і військова Аліна Мелешко-Габурич.

У будівлі, де утримували частину українських військовополонених, пролунав вибух з 28 на 29 липня 2022 року.

Аліна тоді вижила, бо була в іншому приміщенні.

Колишня полонена Аліна Мелешко-Габурич. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

"Шкода усвідомлювати, що такі ідейні люди та патріоти гинуть від рук окупантів. Тим більше, коли ми здалися в полон для збереження життя — так підступно вбили наших хлопців, серед яких був і "Сенсей", — сказала захисниця.

Владислава Шеломієнка поховали у Харкові на кладовищі №18. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

"Коли їх взяли в полон, обіцяли, що трьох-чотирьох бійців обміняють. У колонії стався теракт. На ранок вже були списки загиблих, їх виставляла російська сторона. В них було прізвище мого батька, як загиблого. Потім, коли ми почали звертатись до служб, нам сказали, що ці списки не підтверджуються українською стороною, не треба на них звертати увагу", — згадала Тетяна Полторак.

"Коли побачила тіло, впізнати його було неможливо"

"До моменту, коли нам повідомили хлопці, які звідти вийшли, що він 200-й, сподіватися було ні нащо. Але ми все одно вірили. Тіла повернули у жовтні, але я дізналась про це у січні 2023 року. Бо ми не знали, куди звернутися: писала і в "Червоний Хрест", і в СБУ, і куди тільки не писала. Тіла повернули, але вони не були ідентифіковані. Впізнати їх було неможливо. Тому потрібно було чекати ДНК-експертизи", — розповіла донька танкіста.

У Харкові поховали оборонця "Азовсталі" Владислава Шеломієнка. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

У Харкові попрощалися з оборонцем "Азовсталі" Владиславом Шеломієнком. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Родичі здали ДНК-тести, написали заяву у поліцію, поділилася спогадами Тетяна.

"Перевірка тривала довго. 13 квітня нам прийшов перший збіг і через тиждень-півтора — другий. Коли побачила тіло, впізнати його було неможливо", — сказала донька військового.

Прощання з солдатом Владиславом Шеломієнком, який загинув у полоні в Оленівці. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Прощання з Владиславом Шеломієнком, який загинув під час теракту у полоні на Донеччині. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Проститися з Владиславом Шеломієнком прийшли рідні, друзі, знайомі та військові полку "Азов".

У Харкові поховали оборонця "Азовсталі" Владислава Шеломієнка, який загинув у полоні. 30 травня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Тетяна Полторак розробила шеврон "Кіборг Азовсталі" на прохання батька. Під час прощання вона поклала його на труну військового.

Що відомо про теракт в Оленівці

Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в Оленівці на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. За даними РФ, загинули понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, ​поранення дістали 130 людей.

За словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, Україна розпочала процедуру повернення тіл загиблих українських військовополонених в Оленівці Донецької області. 30 липня 2022 року Україна вимагала від РФ надати списки загиблих і поранених в Оленівці українських військових.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 3 серпня повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії.

Європейський суд з прав людини попередив, що трибунал, створений Росією для так званого "суду" над українськими військовополоненими в Маріуполі, стане порушенням Європейської конвенції з прав людини.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube