На Житомирщині збільшилася кількість комарів: що кажуть фахівці та як правильно вибрати засіб від комах

Суспільне Запоріжжя

У 2023 році, порівнюючи з минулими 12 роками, комарів на Житомирщині стало більше. Про це Суспільному розповів еколог Іван Хом'як.

За його словами, у цьому році зросла кількість комах: комарів та мошок.

"Порівняно з минулими 12 роками, кількість комарів здається дуже і дуже великою, – розповідає Іван Хом'як. – За нормою також є дещо вищою. Ми за 12 років відвикли від комарів. За моїми особистими спостереженнями під час польових досліджень-експедицій, десь в середньому раз на 20-25 років їх стає дуже багато, що навіть важко працювати в польових умовах. Це дискомфорт для людини і проблеми для сільського господарства, тому що тварини, особливо корови, на пасовищі сильно страждають і їхня продуктивність падає".

Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

За словами Івана Хом'яка, основна причина збільшення кількості комах – це зміна клімату на Поліссі.

"Ми перейшли в тропічний режим зміни клімату, – каже Іван Хом'як. – Це, звичайно, гіпотеза. У нас був сезон дощів, який тривав від двох до трьох місяців. Якщо у нас буде сезон засухи, який буде тривати два – три місяці, то ми справді маємо сезонність. Отакі сезонні зміни ідеальні і чисельність комарів буде зростати залежно від циклу їхнього розмноження".

Іван Хом'як. Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

Серед 10 найпоширеніших видів комарів у Житомирі – малярійний, каже Іван Хом'як.

"Але оскільки у нас немає хворих на малярію, які можуть переносити цю хворобу, то цієї загрози немає", – пояснює Іван Хом'як.

Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

Житомирянка Людмила Олексюк каже, що займатися спортом їй заважають комарі.

"Коли біжиш, то комарі не кусають, а коли зупиняєшся – одразу пристають. Намагаюся пшикатися спреєм, але рідко. Коли біжиш, то нормально", – розповідає Людмила Олексюк.

Людмила Олексюк. Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

Суспільне Луцьк

Фармакологиня Катерина каже, що засоби від комарів та комах зараз користуються попитом.

"Спреї купують як для дітей, так і для дорослих, – розповідає Катерина. – Купують, щоб захиститися від укусів і щоб ліквідувати наслідки. Різні мазі, спреї зараз дуже користуються попитом. Попит навіть перевищує пропозицію. Не встигають їх завозити, як одразу розкуповується ця продукція".

Катерина. Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

pixabay.com

Дерматологиня Валентина Сіденко каже, щоб обрати правильний засіб від комарів, потрібно звертати увагу на концентрацію діючої речовини у препараті.

"Якщо концентрація 40-50 відсотків, то такий препарат потрібно наносити на одяг, москітні сітки або взуття. Якщо концентрація препарату 20-30 відсотків, то такий засіб можна наносити на шкіру та волосся. Для дітей я б рекомендувала препарат з концентрацією діючої речовини не вище 15 відсотків. Препарати можуть бути у вигляді аерозолей і кремів. Кремами краще не користуватися тому, що може бути шкоди більше, і це може бути більш токсичний вплив на організм через всмоктування ліпідів з крему", – пояснює Валентина Сіденко.

Валентина Сіденко. Житомир, травень 2023 року. Фото: Анжеліка Нестерчук для Суспільного Житомир

Для людей, які схильні до алергії, перед нанесенням засобу потрібно провести аплікаційну пробу, говорить лікарка.

"Потрібно нанести невелику кількість препарату на внутрішню частину передпліччя і оцінити реакцію шкіри на це, – каже дерматологиня. – Якщо шкіра почервоніла, свербить або набрякає, то цей препарат не підходить. Для вулиць є окремі препарати. Вони є у вигляді свічок, спіралей, пластин. Ними не потрібно користуватися у приміщенні, бо чадні гази, які виділяють ці препарати, можуть призвести до отруєння через дихальну систему. Є препарати для використання в приміщенні. Це електрофумігатори. Їх включати потрібно не довше, ніж на дві години".

Заразитися дирофіляриозом можна після укусів комарів. Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Альтернативними методами є ефірні олії, каже Валентина Сіденко.

"Переважно звертайте увагу на лавандову ефірну олію, геранову, евкаліптову, цитрусову, а також гвоздику", – повідомила дерматологиня.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube