27 послів ЄС оголосили віцепрем'єру Грузії демарш через відновлення авіасполучення з Росією

Прапори Грузії та Євросоюзу. Ілюстративне фото: Getty Images

Посли країн ЄС, акредитовані у Грузії під час зустрічі з віцепрем'єром, міністром економіки Грузії Леваном Давіташвілі оголосили йому демарш через відновлення авіасполучення між і Москвою і Тбілісі.

Про це повідомляє Interpressnews.

"Ми повідомили Давіташвілі, що шкодуємо через рішення уряду Грузії відновити пряме авіасполучення з Росією. Ми повідомили, що це рішення суперечить одностайному рішенню всіх 27 членів ЄС не здійснювати прямі перельоти до Росії та з неї та не допускати прольоту російської авіації над територією держав-членів ЄС", – розповів журналістам посол ЄС у Грузії Павел Герчинський.

Разом із Герчинським з грузинським віцепрем’єром зустрілись посли усіх 27 держав Європейського Союзу.

Віцепрем’єр Грузії Леваном Давіташвілі своєю чергою заявив, що запевнив європейських послів в тому, що компанії, які перебувають під санкціями ЄС, не будуть обслуговувати авіарейси, а всіх прибулих росіян будуть ретельно перевіряти.

Водночас він додав, що Грузія має прямий кордон із Росією і "контекст Грузії відрізняється від контексту країн Євросоюзу".

"Посли ЄС висловили свою позицію з цього питання. Ми зазначили, що ситуацію в Грузії не можна розглядати в контексті становища в інших країнах", - сказав Леван Давіташвілі.

За його словами, на зустрічі також було розглянуто питання виконання Грузією запроваджених міжнародних санкцій проти Росії.

"Ми повідомили, що повністю дотримуємося їх і на КПП "Ларс", і в аеропортах країни", — сказав урядовець.

Давіташвілі додав, що на зустрічі звернув увагу на те, що країни ЄС продовжують торгівлю з РФ.

"Країни Європи продовжують торгівлю з Росією і після початку війни в Україні. Деякі з них торгують більше, деякі скорочують торгівлю", — сказав Леван Давіташвілі.

Що відомо про скасування РФ візового режиму і відновлення авіасполучення

Президент РФ Володимир Путін видав указ, яким скасував візовий режим для громадян Грузії. Також Путін зняв заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала неприйнятним скасування візового режиму з боку Росії й заявила, що вимагає проведення засідання Ради безпеки з цього приводу. Вона зауважила, що скасування Росією візового режиму та відновлення прямого авіасполучення — це провокація, яка спричинить бурхливу реакцію громадськості.

Ввечері 10 травня у Тбілісі біля будівлі Міністерства закордонних справ Грузії розпочалась акція протесту проти поновлення прямого авіасполучення з Росією.

Заступниця міністра економіки Грузії Маріам Кврівішвілі заявила, що Грузія дозволить прямі рейси російським авіакомпаніям, які не перебувають під санкціями.

Водночас Сполучені Штати попередили Тбілісі про запровадження санкцій у разі відновлення прямого авіасполучення між Росією та Грузією.

МЗС України назвало рішення президента РФ Володимира Путіна щодо скасування російських віз для грузинських громадян та відновлення прямого авіасполучення політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади запровадити санкції проти РФ через вторгнення в Україну.

15 травня декілька авіакомпаній звернулися до Агентства цивільної авіації Грузії за дозволом розпочати регулярні польоти до Росії.

19 травня у міжнародному аеропорту Тбілісі приземлився перший після чотирирічної перерви прямий рейс із Москви. Російська авіакомпанія "Азимут" планує літати до грузинської столиці й назад сім разів на тиждень, а з 20 травня літатиме ще і грузинська авіакомпанія Georgian Airlines. На тлі відновлення авіасполучення між Росією та Грузією в аеропорту та біля нього розпочалися акції протесту.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі виступила з екстреним брифінгом щодо поновлення авіасполучення з Росією компанією Georgian Airways та візиту в країну членів сім'ї міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Вона викликала обурення через дії уряду та закликала бойкотувати авіакомпанію.

З 8 липня 2019 року Путін своїм указом заборонив літати в Грузію російським авіакомпаніям. Туроператорам і агентам рекомендували не продавати путівки в цю країну. Тоді ж набуло чинності рішення Мінтрансу РФ про припинення польотів грузинських авіакомпаній до Росії.