Вплив бойових дій на якість освіти: школи Миколаївщини взяли участь загальнодержавному моніторингу

Тестування з математики в навчальному закладі. Миколаївщина, травень 2023 року. Фото: Тетяна Голубченко

У Миколаївській області учні 13 навчальних закладів взяли участь у моніторингу щодо визначення впливу війни на якість знань школярів. Державна служба якості освіти здійснила моніторинг у два етапи: із 16 до 18 травня 2023 року учні складали тести з математики, з 23 до 25 травня — з української мови. До початку повномасштабного вторгнення таке дослідження не здійснювали.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла начальниця Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області Тетяна Голубченко.

За словами Тетяни Голубченко, мета дослідження — визначити, як війна та спричинені нею "освітні втрати", вплинули на якість знань школярів. Моніторингом було охоплено понад 12 тисяч учнів шостих і восьмих класів з 276 закладів загальної середньої освіти України. У Миколаївській області в ньому взяли участь понад 300 учнів з 13 навчальних закладів, чотири з яких – пілотні Нової української школи, дев’ять – це заклади загальної середньої освіти області.

"У тестуванні взяли участь школярі, які навчаються в очному або змішаному режимі. Також учні, які перебувають за кордоном, які долучаються до тестування у дистанційний спосіб. У межах моніторингу вивчалися результати навчання учнів щодо засвоєння тем за два роки, тому були відібрані учні шостих і восьмих класів, як міських, так і сільських шкіл. Особливість тестування в тому, що вперше відбулося на освітній платформі "Всеукраїнська школа онлайн", — розповіла Тетяна Голубченко.

Тестові завдання розробила Державна служба якості освіти України за підтримки проєкту "Супровід урядових реформ в Україні" (SURGe). Також були долучені педагоги-практики, автори навчальних програм і стандартів, наголосила начальниця Управління Державної служби якості освіти.

З дітьми в аудиторії перебували інструктори, які відповідали за організацію тестування, аби всі одночасно змогли вийти на освітню платформу. За процедурою спостерігали фахівці – це представники Державної служби якості освіти у Миколаївській області, залучені експерти, які пройшли відповідне навчання.

"Загалом ми долучили 19 освітніх експертів. Це педагоги нашої області. Крім того, що вони навчалися, вони не мали конфлікту інтересів на відповідній території. Наприклад, якщо тестування відбувається у Вознесенському районі, то наші педагоги не є жителями цього району. Ми залучаємо з інших громад, з іншого району", — сказала пані Тетяна.

Учень складає тест з математики у навчальному закладі Миколаївської області. Фото: Тетяна Голубченко

Зі слів начальниці Управління Державної служби якості освіти, перед моніторинговим дослідженням фахівці служби спілкувалися з дітьми, налаштувати на роботу.

"Я один раз здійснювала спостереження тестування математики й можу сказати, що всі учні почувалися спокійно, були врівноважені, налаштовані на конструктивну співпрацю. І експерти служби визначили, що учні набагато швидше закінчували тестування, ніж за відведені 30 хвилин. Це означає, що вони знали відповідь на питання", — розповіла Тетяна Голубченко.

Дані моніторингу будуть конфіденційними та будуть оприлюднені в узагальненому вигляді. Свої результати зможуть побачити лише учні у власних кабінетах на платформі "Всеукраїнська школа онлайн".

"Результати учнів, окремої школи, чи класу не будуть публікуватися і не надаватимуться директору, педагогам чи органам управління освітою. Моніторинг здійснюється для того, щоб зрозуміти, які треба розробити механізми подолання освітніх втрат, що визначать за результатами дослідження", — наголосила Тетяна Голубченко.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

.