"Люблю Київ за його розмаїття": історія тих, хто створює подкаст "Жителі Києва"

Авторки подкасту "Жителі Києва". Колаж Суспільне Культура

Про те, як створювався подкаст та ким є його герої — Суспільне Культура розповідають авторки подкасту "Жителі Києва" ведучі Богдана Горбань та Крістіна Паращєвіна; дизайнерка та фотографка Олександра Онопрієнко; редакторка Софія Котович; продюсерка Катя Полівчак; менеджерка Ірина Чергенець та SMM-менеджерка Наталя Новікова.

Жителі Києва — локальне медіа з історіями про небайдужих людей, які закохують у місто, проживаючи в ньому своє життя та впливаючи на зміни. Проєкт почався з Фейсбук-сторінки у 2016 році та вже сьомий рік продовжує знайомити читачів із жителями столиці.

Наші герої — це люди, яких ми можемо зустріти на вулицях, а також змінотворці, лідери думок. За ці роки було зібрано більше 100 історій, ми створили сайт, активно розширилися та ведемо свій інстаграм.

Перші історії "Жителів" — це короткі пости, з початком вторгнення ми побільшали до довгих текстових лонгрідів, представлених на сайті. Разом із формою змінилися наші сенси: почали публікувати історії, які показують воєнний Київ: про активістів, волонтерів, військових, та інших жителів, які залишилися та спільними зусиллями захищають свій дім та підтримують одне одного.

Наступним кроком стала проба себе у подкастингу та відео. У жовтні минулого року ми випустили відео про любов до Києва під час війни, а з березня 2023 працюємо над подкастом про внутрішньо переміщених осіб, які переїхали в Київ. Наш подкаст називається "[нові] Жителі Києва". Даний проєкт ми створюємо за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту ZMINA 2.0 фонду ІЗОЛЯЦІЯ.

Скріншот Інстаграм-сторінки проєкту "Жителі Києва"

Чому переселенці?

Це тема, яка співзвучна до наших цінностей та дуже відгукується нам, адже серед команди подкасту ми маємо мінімум двох людей з Донецька, які лишили свій дім через війну. Подкастів на цю тему ми не знайшли, нам було важливо не дублювати ринок аудіоформату та створити нову нішу, важливу для нас самих та корисну для нашої аудиторії.

За останній рік у Київ переїхало більше 250 тисяч переселенців, а з 2014 року їх понад 384 тисяч. Тому, серед наших героїв переселенці, для яких Київ став вимушеним домом не тільки з 2022 року, а і з 2014-го.

У подкасті "[нові] Жителі Києва" ми спілкуємося про рідні міста героїв, адаптаційний період у Києві та кроки, які можуть його полегшити. Герої розказують про свої стосунки з Києвом, який цілком може стати другим домом.

Наша мета — допомогти людям, які нещодавно переїхали у Київ пройти швидший досвід адаптації, познайомити з містом, проемпатувати їхньому досвіду та надати відчуття спільності — ви не єдині зіштовхуєтесь з такими викликами, послухайте досвід інших. Ще одна ціль — показати на прикладі наших героїв, що можливо бути проактивним жителем, який попри війну створює тут бізнес, організовує волонтерські ініціативи. Київ дає для цього можливості кожному.

Також, ми хочемо показати нашим слухачам, які не мають досвіду вимушеного переїзду, як це — бути внутрішньо переміщеною особою, зрозуміти краще своїх близьких знайомих, друзів, які це, на жаль, пережили.

Скріншот Інстаграм-сторінки проєкту "Жителі Києва"

Про пошук героїв

Пошук героїв — це досить цікавий процес. Нам важливо показати людей з різних професій та різних регіонів, щоб охопити якомога більше досвідів. Кожен герой долучається до подкасту по-різному. Це може бути подруга, як наприклад це сталося з власницею тату-студії Ніною, яка родом з Донецька, і також  є подругою нашої ведучої Кріс. Це може бути колега по сфері роботи, як наприклад Олексій Кушнір, який є знайомим з нашою продюсеркою Катею. Часом ми можемо запитувати рекомендації у наших підписників у соціальних мережах, як це сталося із Максимом із Маріуполя, власником "Шаурми на вугіллі". Або просто ми познайомились з героєм на вулиці — як з Олександром з Лисичанську, який працює у таксі. Авторка проєкту Христина просто була його пасажиркою.

Найголовніше, що наші гості подкасту — ті люди, з якими нам було б цікаво поспілкуватися просто у житті як з другом,  і в яких багато чого можна повчитися і брати приклад.

Якою є спільна історія авторок проєкту?

Команда нашого подкасту складається з 8 дівчат. Усі ми дуже різні, але одне точно є спільне — любов до Києва, його людей, та інтерес до сторітелінгу. Тому саме медіа "Жителі Києва" стало майданчиком, в якому ми всі познайомилися і власне почали працювати над подкастом.

Кожній з нас велика війна лишила свій слід. Хтось дізнався, що таке обстріли ще у 2014 році, як наші дівчата ведуча Кріс та наша комунікаційниця Наталя, а хтось з нашої команди відчув на повну, що таке війна, лише після лютого 2022 року. Частина нашої команди ніколи не замислювалась над тим, як живеться переселенцям у Києві, тепер ми маємо змогу досліджувати цю тему разом через різні досвіди.

Робота над подкастом — це можливість досліджувати не лише наших героїв, але й можливість ще глибше познайомитися у команді один з одним. Робота над подкастом дуже зближує.

Ми всі дуже різні, але мабуть це є однією з наших переваг.

За що ви самі любите Київ?

Христина Паращєвіна: Я люблю Київ за парки та архітектуру. В будь-яку погоду, температуру та час ти можеш знайти гарні будівлі або острівці зелені та тиші.

Богдана Горбань: Я люблю Київ, бо він  приймає всіх і має місце для кожного. Бо він такий різний але і однаковий. Ну і тому що це — дім.

Софія Котович: Люблю Київ за його розмаїття, за хвилю закладів, де якісно і комфортно, за різних-різних людей, серед яких обов'язково знайдеш однодумців. Він може показати тобі сучасне мистецтво в Мистецькому Арсеналі, а може дати час побути з природою в Сирецькому дендропарку. У ньому можна скласти маршрут від однієї улюбленої книгарні до іншої красивими зеленими вулицями. Кожен знайде своє.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!