Художня гімнастика: ЧС-2023

Художня гімнастика: ЧС-2023

"Рішення FIG нас шокувало". Художня гімнастка Єва Мелещук відреагувала на збереження бану Росії та Білорусі

Ексклюзивно
Збірна України в групових вправах на Олімпіаді-2020. Фото: НОК – Національний олімпійський комітет України

Одна з лідерок збірної України з художньої гімнастики поділилася з Суспільне Спорт ставленням до ідеї бойкоту й ситуації з поверненням країн-агресорок на змагання.

Міжнародна федерація гімнастики (FIG) продовжила усунення Росії й Білорусі від змагань через повномасштабну війну проти України. Зокрема, це означає, що збірні країн-агресорок пропускають чемпіонат Європи з художньої гімнастики, що нині триває в Баку. Утім, у липні цього року на федерацію чекає ще одне засідання виконавчого комітету, на якому планують розглянути це питання знову.

У березні 2023 року Міжнародний олімпійський комітет (МОК) оприлюднив нові рекомендації щодо допуску країн-агресорок, у яких радив повернути до змагань спортсменів з Росії та Білорусі у нейтральному статусі, якщо ті не підтримують війну проти України й не пов'язані з силовими структурами РФ і РБ.

Сам президент FIG Морінарі Ватанабе заявляв, що готовий дослухатися до цих рекомендацій, хоча неодноразово висловлював підтримку Україні, але поки що не здійснив цей задум.

"Захищаю всіх гімнастів": яка позиція голови FIG

Під час візиту до Києва у квітні 2023-го, коли Ватанабе відвідав похорон видатної тренерки Альбіни Дерюгіної та зустрівся з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком і міністром спорту Вадимом Гутцайтом, очільник FIG зазначив:

"Я розумію і підтримую позицію України в політичному плані. Але спорт незалежний від політики. Спорт має прагнути миру, навіть коли уряди та солдати воюють. Це місія спорту. Президент Зеленський захищає український народ, як родину. Я теж захищаю всіх гімнастів світу, як сім'ю. Тому я вболіваю за українських гімнасток та захищаю право російських і білоруських гімнасток, які не беруть участі у війні, брати участь у змаганнях".

"Два місяці спокою": як на рішення FIG реагує Мелещук

Художня гімнастка Єва Мелещук, яка представляє Україну в групових вправах і є фіналісткою Олімпійських ігор-2020, в інтерв'ю Суспільне Спорт наголосила, що вона категорично проти повернення Росії й Білорусі до змагань, та переконана, що в їхньому виді спорту "навіть обговорень не може бути" на цю тему.

"Вважаю, що це абсолютно неприпустиме рішення, – каже Єва. – Такого не може бути. Ми не готуємося в однакових умовах, ми маємо на виїзді проводити збори. Ми в неспокої, наші сім'ї в постійній небезпеці. Усі знають, скільки Росія впливала на результатиРосія часто отримувала звинувачення у впливі на суддівство від представниць інших збірних, зокрема України, та вболівальників. й на все. Якщо подивитися зараз на змагання – наскільки цікавіше стало. Піднімаються на п'єдестал такі країни, як Бразилія, Франція, – у всіх є шанс".

Мелещук зізнається, що рішення FIG продовжити усунення Росії й Білорусі було для команди "неочікуваним".

"Ми спілкувалися з Морінарі й багато чули. Очікували, що їх можуть допустити. Нас шокувало, що сталося саме так. Маємо ще два місяці спокійних тренувань, підготовки. Але як буде далі, не хочеться думати. Бачимо, як в інших видах спорту допускають спортсменів просто в останній момент, щоб не могли вже зробити нічого. Вони [росіяни й білоруси] одразу подають заявки та їдуть на змагання, а наші спортсмени залишаються вдома. Мені дуже боляче було на це дивитись. Я розуміла: якщо буде так у нас, нам буде важко через це пройти".

Водночас гімнастка підтримує ідею бойкоту та заборону виступів на змаганнях за участю Росії й Білорусі від Міністертсва молоді та спорту. Мелещук вважає, що не змогла б виступати на одних турнірах з представницями країн-агресорок.

"Я багато думала про це й розумію, що важко прийняти правильне рішення, – ділиться Єва. – З одного боку, ми – спортсмени. Ми маємо боротися, доводити, вигравати, тому що ми готуємося, працюємо заради цього. А, з іншого, коли в країні йде війна, я просто не уявляю, як можна з цими людьми виходити разом на один килим, стояти на одному п'єдесталі, навіть вітатися й розмовляти. Коли вони виходять на паради із "зедками", підтримують війну... Розумію, що це неможливо, й вважаю, що все-таки наш уряд прийняв правильне рішення. Якби була така ситуація в нашому виді спорту, я б не пішла змагатися з цими спортсменками".

"Без шансів" на Олімпіаду: що каже головна тренерка

Ірина Дерюгіна в коментарі пресслужбі Української федерації гімнастики назвала продовження бану Росії й Білорусі та їхній недопуск до чемпіонату Європи "перемогою". Зокрема через те, що, за правилами художньої гімнастики, участь у чемпіонаті світу можуть брати лише ті команди, які були представлені на континентальних першостях, а саме на мундіалі 2023 року буде розіграно основну частину олімпійських ліцензій.

"У нашому виді спорту виписані чіткі правила для участі у чемпіонаті Європи, чемпіонаті світу, а також для завоювання олімпійської ліцензії, – нагадує тренерка. – Це порушити просто неможливо. Вони ні за якими параметрами в гімнастиці не можуть пройти на Олімпіаду. Ніхто з тих, з ким ми спілкувались з інших країн, не розуміє, що можна придумати, аби вони мали шанс відібратись на Ігри".