У справі про вбивство Катерини Гандзюк суд заслухав обвинувачених та їхніх адвокатів

Ексклюзивно
Судові дебати у справі про вбивство Катерини Гандзюк, 15 травня 2023 рік. Фото: Анна Сергієць/Суспільне

У Дніпровському райсуді Києва у понеділок, 15 травня, відбувалися судові дебати Владислава Мангера і Олексія Левіна у справі про напад на херсонську активістку Катерину Гандзюк. Обвинувачені вину заперечують. Засідання продовжиться 17 травня.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, першим виступив адвокат помічника депутата Херсонської облради Олексія Левіна.

Захисник наголошує на тому, що немає доказів мотиву чи отримання винагороди його клієнтом від злочину.

За словами адвоката, його підзахисний займався промисловим бізнесом, мав свою компанію, і жодних підстав отримати додаткову оплату не існує. "…пані Гандзюк дізналася про Левіна зі ЗМІ. Жодних звинувачень, жодних публікацій у Facebook між Гандзюк і Левіном не існувало. Левін дізнався про Гандзюк тоді, коли почалися її мітинги".

Адвокат вважає, що смерть Катерини Гандзюк не пов’язана з клінічно-медичним станом, а була спричинена лікарською недбалістю. Він просить визнати Левіна невинуватим в організації нападу на активістку.

Далі на судових дебатах виступав сам Олексій Левін. Він заперечив причетність до організації нападу на Катерину Гандзюк. Сказав, що був бізнесменом і тодішньому голові Херсонської облради Владиславу Мангеру не підпорядковувався.

"Гроші якісь від Мангера я не брав. Я на той момент був забезпеченим", — каже Олексій Левін. На думку підсудного, прокурор доводить його вину, аргументуючи даними поліграфа, крім інших доказів. За його словами, це немає жодної юридичної сили.

Олександр Шадрін, адвокат колишнього голови Херсонської облради Владислава Мангера, подав клопотання про повернення справи до стадії судового розгляду. Прокурор з цим не погодився. Суд відмовив у клопотанні.

Владислав Мангер теж свою вину відкидає. Його адвокат просить виправдати клієнта.

Через повітряну тривогу у судовому засіданні оголошено перерву. Наступне засідання у справі про вбивство Катерини Гандзюк призначене на 13:00 17 травня.

Що відомо про Катерину Гандзюк та розслідування її вбивства

Катерина Гандзюк — громадська діячка, колишня радниця міського голови Херсона, виконувала обов'язки керівниці справами виконавчого комітету Херсонської міськради.

31 липня 2018 року Катерину Гандзюк облили кислотою. З опіками її доправили в реанімацію, вона перенесла понад 10 операцій. 4 листопада Катерина померла у київській лікарні від розриву тромбу. Їй було 34 роки.

Правоохоронці встановили підозрюваних в організації та виконанні нападу на Гандзюк. Це Микита Грабчук, Володимир Васянович, В'ячеслав Вишневський, Віктор Горбунов і Сергій Торбін. Вони визнали провину та пішли на угоду зі слідством, отримавши від 3 до 6,5 років тюрми. Підозрюваними співорганізаторами злочину є експомічник нардепа Паламарчука Ігор Павловський та радник голови Херсонської облради Олексій Левін, а замовником — голова Херсонської облради Владислав Мангер. Перед нападом Левіна і Мангера Гандзюк звинуватила у причетності до підпалу Олешківського лісу задля безперешкодного списання та розпилу.

  • Павловського, у жовтні 2020 року його засудили умовно. Його визнали винним у замовчуванні фактів щодо нападу на Гандзюк. На допиті Павловський сказав, що за нападом стоять Мангер та його радник Левін, оскільки Гандзюк "забагато гавкала".
  • Левін переховувався від слідства за кордоном. Його затримали у Болгарії 24 січня 2020 року. Болгарські правоохоронці повідомили, що ідентифікували Левіна за відбитками пальців, адже підозрюваний змінив зовнішність. Інтерпол передав Левіна в Україну, урешті його взяли під варту. За даними слідства, він слідкував за Гандзюк і організував напад на активістку.
  • Мангера у червні 2020-го взяли під варту. Його обвинувачують у замовленні нападу на Гандзюк.

Друзі та родичі Катерини Гандзюк вважають, що до злочину причетні також ексочільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, його заступник Євген Рищук і правоохоронці, які допомагали тікати Левіну.

Чому суд у справі Гандзюк досі триває

Справа про напад на Катерину Гандзюк передана на розгляд в Дніпровський райсуд Києва ще в серпні 2020 року, але розглядається досі.

У лютому 2023-го року активісти ініціативної групи “Хто замовив Катю Гандзюк?” заявили, що адвокати обвинувачених затягують справу.

На стадії допиту свідків сторона обвинувачення викликала 102 людей, однак не забезпечує організації допиту цих свідків.

“Потім, якщо суд прийме рішення не на їхню користь, Мангер та Левін матимуть змогу говорити про неповноту судового розгляду та просити розглянути справу повторно”, – йдеться у заяві активістів.