"Якби влучила у Верховну раду, завалила б будівлю" — військовий дослідник про збитий над Києвом "Кинджал"

Ексклюзивно
Фрагмент російської ракети "Кинджал", збитої над Києвом 4 травня 2023 року. Російська ракета "Кинджал", збита над Києвом 4 травня 2023 року. Фото: Іван Корж/Суспільне

У грудні 2022-го начальник генштабу Збройних сил Росії Валерій Герасимов заявив, що російські аеробалістичні ракети "Кинджал" , які можуть нести і ядерний заряд, невразливі щодо систем ППО, розгорнутих в Україні. У ніч на 4 травня 2023-го українське ППО вперше збило "Кинджал", повідомили в Повітряних силах. Згодом це підтвердили й в Пентагоні, та додали, що українські військові це зробили з ЗРК Patriot.

Що це за ракета, з яких елементів складається, як діє, та як її досліджують в Україні — про це Суспільне поговорило з Андрієм Кульчицьким, який керує лабораторією військових досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Розкажіть про цю ракету?

Було багато висловлювань в російських ЗМІ, що це нібито класична 500-кілограмова бетонобійна бомба ШП — штурмова-парашутна. Але це як порівнювати двійників Путіна: є Путін, а є його двійник. Ми оглянули ракету і з всього, що бачимо — корпус, боєголовка, бойова частина, маркування та решта — ППО збили саме цю їхню хвалену ракету "Кинджал".

Цей екземпляр виготовлений у 2017 році. Всередині бойової частини знаходиться вибухівка. Донна частина — там підривники, механізми й системи для підривання, коригування. У цьому екземплярі дно відірвано, тому нам для дослідження нічого не дісталося, від удару вибухівку викинуло.

Є ще частини, що лишилися, але вони все ще на дослідженні, тож тільки орієнтовно можу сказати що там блок батарей, контейнер для хибних цілей, шпангоути з антенами, кіль для керування польотом ракети.

Бойова частина вкладається в ракету Х-47, потім вона підвішується до літака, і він виходить на бойове завдання. Росіяни кажуть, ракета запускається нібито літаком Міг-31К. Спеціально призначений для переробленого "Іскандера" у якості балістичної ракети літак злітає на визначену висоту, запускає ракету, вона виходить на траєкторію, іде вниз на ураження визначеного об’єкта. Куди вона летіла, я не можу казати.

Фрагмент російської ракети "Кинджал", збитої над Києвом 4 травня 2023 року. Фото: Іван Корж / Суспільне

Скільки кілограмів вибухівки в бойовій частині?

Еквівалент 400 кілограмів вибухівки.

Цього вистачить, наприклад, для чого?

Ну, як кажуть, якби попала там, наприклад, у Верховну раду, конкретно завалила б будівлю.

Фрагмент російської ракети "Кинджал", збитої над Києвом 4 травня 2023 року. Ракета Кинджал збита над Києвом 4 травня 2023 року. Фото: Іван Корж / Суспільне

Який принцип дії цієї ракети?

Йде зверху, як піка протикає об’єкт. В залежності який там стоїть підривач, наскільки він виставлений — ми ще не знаємо до кінця принцип її застосування. Я можу сказати, що в нас є вже навіть факт знешкодження бойової частини однієї з ракет, яка влучила по Україні.

З якої висоти вона падала?

Поки ми не знаємо. Ну там понад 20 кілометрів, до 30-ти.

Росіяни говорять, що це гіперзвукова ракета. Проте деякі експерти вважають, що цей гіперзвук досягається за рахунок швидкості літака.

Ми проводили дослідження. В полеміку йти не будемо, але ми теж ставили під сумнів швидкість, яка визначається у тих, хто каже, що вона гіперзвукова.

Фрагменти російської ракети "Кинджал", збитої над Києвом 4 травня 2023 року. Фото: Іван Корж / Суспільне

Чи збивали "Кинджали" раніше?

Таку (ракету) як ця не збивали. Ми поки й по застосуванню не можемо точно визначити. Я знаю про вісім фактів застосування Росією в нашій війні.

Експертизи "Кинджалів" складніші, довше проводяться?

Ні, всі загальні. Треба вивчати, описувати й все. Це ж все робиться для міжнародного суду й інших інституцій по загальній кримінальній справі. Йде набір фактури по застосуванню.