"Обійняв би його": з "Охматдиту" виписали першого пацієнта, для якого донора кісткового мозку знайшли в нацреєстрі

Медичний персонал "Охматдиту" проводжає Олега Шевченка — першого пацієнта, для якого донора кісткового мозку знайшли в нацреєстрі. Фото: Юлія Коршенко / Суспільне

Сьогодні, 11 травня, з Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" виписали 18-річного Олега Шевченка. Він став першим пацієнтом, для якого донора знайшли в Українському реєстрі донорів кісткового мозку. Трансплантацію провели 6 квітня.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного Юлія Коршенко, провести хлопця прийшов медичний персонал "Охматдиту", поруч була його мама. Олег отримав від свого анонімного донора листа.

Олегу Шевченку вручають подарунок від Благодійного фонду "Таблеточки". Київ. 11 травня 2023 р. Фото: Юлія Коршенко / Суспільне

Олег Шевченко з Павлограда на Дніпропетровщині. У серпні минулого року йому діагностували апластичну анемію, тобто порушення кровотворної системи.

"Йому було погано. Він втрачав свідомість, в нього була задишка, дуже він погано ходив, йому було важко, він дуже втомлювався і переливання крові в нас була три, а то і чотири рази на тиждень", — розповідає мама Олега Ірина Токар.

Спочатку хлопець лікувався у Дніпрі, у столичному "Охматдиті" з березня цього року. Врятувати його могла тільки трансплантація кісткового мозку. Проблема була в пошуку донора. Проте Олег став першим в Україні пацієнтом, якому підібрали донора з українських реєстрів, розповіла лікарка-гематолог Ольга Дащаковська.

"Донор — відома людина, ми спілкувалися на обстеженнях, на самій здачі клітин. Звичайно, це таємна інформація, його прізвище ніхто не знає, це лише код. Але ми з ним спілкувалися. Мотивація, як і у в кожної свідомої людини, допомогти іншому без ніякої вигоди, але врятувати чиєсь життя", — каже лікарка.

За її словами, сама трансплантація тривала близько трьох годин і пройшла успішно, без дискомфорту для пацієнта.

"Зазвичай, перед тим, як виливати клітини (стовбурові — ред.), нам треба знищити старий кістковий мозок, який не функціонує правильно, або виробляє злоякісні клітини, або вже не виробляє їх. Це зазвичай 7-8 днів хіміотерапії дуже потужної. Це сублетальні дози, які мають повністю знищити кістковий мозок. Лише після цього ми маємо перелити нові клітини, які мають прижитися. У цей день пацієнт може відчувати дивні відчуття, по типу холоду, або якогось запаху, бо в самих клітинах є консервант, який дозволяє їм жити за межами організму", — розповідає Ольга Дащаковська.

Дзвоник, в який задзвонив Олег Шевченко перед своєю випискою з "Охматдиту". Київ.11 травня 2023р. Фото: Юлія Коршенко / Суспільне

Після виписки Олег Шевченко має продовжувати дотримуватися режиму і суворої дієти, йому не можна їсти солодкого, мучного, молочні продукти. А ще протягом 100 днів він має двічі на тиждень приходити на огляд в лікарню, здавати аналізи. Тому повернутися в рідний Павлоград хлопець поки не може.

Він розповів Суспільному, що продовжить навчатися в університеті на юриста. Але найперше — хоче просто відпочити, виспатися і прочитати листа, який написав його донор. З ним Олег мріє познайомитися, але зможе це зробити не раніше, ніж через 2 роки.

"Обійняв би його спершу. Сказав би "дякую велике". Поговорили би. На початку я б мовчав взагалі, просто подивився б на нього. Він мені життя врятував", — каже Олег Шевченко.