Укриття та безпечний простір. Рік тому у Львові впровадили нові стандарти будівництва житла

Будівництво у Львові, де облаштували укриття. Суспільне Львів

У Львові минув рік відколи запровадили нові стандарти будівництва житла. У травні 2022 таке рішення ухвалив міський виконком. Серед нових вимог — адаптація підземних паркінгів та інших приміщень для укриття мешканців, а також передбачення певного безпечного простору безпосередньо на поверхах. На законодавчому рівні ці нові правила теж прийняли влітку 2022 року, як це працює, дізнавалося Суспільне.

Облаштовувати відповідно до нових вимог мають як нове житло, так і те, яке уже було в процесі будівництва. Зважаючи на це, під укриття для мешканців адаптували частину приміщення на паркінгу у ЖК на вулиці Замарстинівській. Це комплекс на 13 секцій.

Будівництво там почали у 2020 році та призупиняли через початок повномасштабного вторгнення.

Укриття на території паркінгу ЖК на вулиці Замарстинівській у Львові. Суспільне Львів

"Останній рік ввели вимоги по укриттях і бомбосховищах для жителів. В даному комплексі передбачено укриття, де мешканці зможуть прийти і перечекати під час повітряної тривоги, з комфортом провести цей нелегкий час. Тут передбачені два санвузли та місця для відпочинку", — каже менеджер проєкту будівництва Ростислав Мазурак.

Такі приміщення потрібно проєктувати так, аби у майбутньому теж можна було їх використовувати для інших потреб, каже керівник кафедри архітектурного проєктування та інженерії "Львівської Політехніки".

"Будемо оптимістами. Скажімо, через пів року, рік, через два роки, але війна закінчиться і що з тими приміщеннями. Тому ми обов’язково маємо передбачати подвійне використання цих приміщень. Сьогодні там є укриття, а завтра при квартирі може бути санвузол. У тих товстих стінах можна зробити і вентиляцію, і інженерні комунікації", — каже завідувач кафедри архітектурного проєктування та інженерії Ігор Гнесь.

За словами керівника міського управління архітектури та урбаністики Антона Коломєйцева, аби запровадити нові норми будівництва у Львові вивчали досвід кількох країн у цій сфері. Але перевірити на дотримання нових вимог будівництва на місці — зараз не можна.

Укриття та безпечний простір. Як у Львові працюють нові стандарти будівництва. Суспільне Львів

"Зараз, у воєнний час, не можна проводити перевірки. І, фактично, органи контролю вони позбавлені цієї можливості. Хотілося б, щоб для таких міст, як Львів, які розташовані далі від фронту, щоб такі перевірки могли проводитися. Бо це би пішло на користь нашого середовища, в тому числі — безпеки", — каже Антон Коломєйцев.

За його словами, зараз у Львові зводять близько десятка комплексів, де впроваджують такі нові норми безпеки.