"Ціна надзвичайно висока": нардепи пояснили важливість конкурсу на посаду суддів КСУ

. Спеціальне пленарне засідання КСУ, ілюстративне фото: УНІАН

Україна повинна провести відбір кандидатів на конкурс щодо обрання суддів Конституційного суду, оскільки це — одна з вимог Венеційської комісії та важлива умова української євроінтеграції.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" повідомила Олена Мошенець, нардепка від фракції партії "Слуга народу", членкиня комітету Ради з антикорупційної політики

"Рекомендація Венеційської комісії щодо збільшення кількості членів дорадчої групи експертів мала місце після того, як у грудні був ухвалений законопроєкт та підписаний закон. Наразі до Верховної ради внесений законопроєкт, який передбачає втілення рекомендацій, можливо не всіх, але більшої частини, Венеційської комісії для того, щоби вперше в історії України відбір суддів до КСУ був саме через конкурсну процедуру, а не через призначення", — зазначила народна обраниця.

На її переконання, конкурс дозволить запобігти потраплянню на посаду в Конституційний суд корупціонерів.

"Я виступаю за підтримку конкурсної, максимально чистої та прозорої, зрозумілої процедури відбору суддів, щоб ми ніколи не мали того, що в нашому Конституційному суді є такі персонажі, які вже, на щастя, з минулого року там не працюють, Тупицький та його товариші", — підкреслила Мошенець.

Нардеп від фракції партії "Голос" та перший заступник голови комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин наголосив, що проведення конкурсу вкрай важливе для репутації української влади.

"Переконаний, що конкурс відбудеться прозоро, відкрито, і це питання буде знято, тому що ціна надзвичайно висока. Це — перша добровільно взята на себе умова початку переговорів про вступ в ЄС, тобто початок переговорів про набуття членства, яке Україна погодила з нашими європейськи партнерами. На даний момент ми вже маємо суттєвий рух вперед — ми вже погодилися, що процедура буде конкурсна. Зараз триває дискусія, хто в кінцевому варіанти буде мати вирішальний голос в тому, щоби судді проходили певний фільтр", — зазначив він.

Депутат зауважив, що в Україні вже є позитивні приклади із відбором кандидатів до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка зараз формується, а також із конкурсом на посаду директора НАБУ.

"Зараз ми не поспішаємо втілити цю рекомендацію — надати вирішальний голос незалежним експертам, незалежно від того чи будуть вони зарубіжними, чи представниками громадських організацій в Україні. Але я переконаний, що Верховн рада таки виконає цю вимогу. Зрештою, це рекомендація Венеційської комісії. Коли президент зустрічається з головою Венеційської комісії, то, напевно, йдеться про те, щоби втілити і рекомендації", — підсумував Юрчишин.

Що відомо про реформу Конституційного суду

1 грудня 2021 року президент Зеленський заявляв, що у реформуванні судової системи України "пишатися поки нема чим", проте вона буде завершена.

28 лютого, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Реформа Конституційного суду є однією з семи вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

7 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами. Водночас президент Франції наголосив, що якби не війна, Україна б не отримала цей статус. 23 червня ЄС остаточно надав Україні статус кандидата.

23 листопада Венеційська комісія надала терміновий висновок щодо законопроєкту про удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного суду України на конкурсних засадах. Ухвалення законопроєкту № 7662 є однією із семи вимог ЄС для просування України на шляху до Євросоюзу.

13 грудня Верховна рада увалила в цілому проєкт закону №7662. За словами правозахисників, чинна редакція документа містить ризики узурпації судової влади.

20 грудня президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною радою закон.

У цей же день Венеціанська комісія опублікувала оновлений висновок щодо відповідного законопроєкту.

У новому висновку вона наголосила на двох важливих моментах:

  • У Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з міжнародних експертів. Цей сьомий незалежний експерт дозволить нівелювати політичний вплив на комісію.
  • Рішення Дорадчої групи експертів мають бути обов’язковими. За жодних обставин кандидат, який пройшов їхню перевірку з негативним результатом, не може стати суддею КСУ.

Ухвалений Верховною Радою законопроєкт наразі передбачає шістьох членів ДГЕ, з яких троє є незалежними експертами, а решта призначаються президентом, Верховною Радою і З’їздом суддів, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо.

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина зазначала, що не погоджується із тим, що закон набрав чинності всупереч рекомендаціям Венеційської комісії. Водночас вона заявляла, що є ймовірність того, що закон про КСУ буде переглянутий.

12 січня в Європейській Комісії Суспільному повідомили, що ЄК повністю погоджується з рекомендаціями Венеціанської комісії до закону №7662 про Конституційний суд і очікує, що Україна відповідним чином приведе у відповідність свій процес відбору суддів КСУ.