Лубінець: З російською стороною є певна комунікація з приводу повернення цивільних українців з полону

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Фото: Олександр Брамський/Суспільне

Україна не обмінює цивільних. За Женевською конвенцією відбуваються тільки обміни військовослужбовцями, але не має механізму для обміну цивільних, які також перебувають у російському полоні. Але є певна комунікація із російською стороною з цього приводу.

Про це на пресконференції сказав уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, передає кореспондентка Суспільного.

"Така комунікація є. Вона відбувається практично щоденно через відповідних співробітників. Щодня ми обмінюємося листами та інформацією", — сказав омбудсман України.

На запитання чи спілкується він з уповноваженою з прав людини РФ Тетяною Москальковою Лубінець відповів, що він напрацював "варіанти спілкування".

"Після зайняття посади омбудсмана у липні 2022 року через тиждень я отримав сигнал від російської сторони, що Москалькова хоче переговорити. Ще через тиждень відбулась розмова. Вона тривала три хвилини. І в першу чергу я поставив питання щодо повернення цивільних. Через деякий час, через два-три дні пролунала пропозиція: давайте одночасно напишемо що в нас була розмова. Я сказав: ні. Тільки тоді, коли буде результат. А перший раз я зустрівся з нею торік, 17 жовтня", — сказав Лубінець.

Омбудсман України додав, що тоді багато хто радив йому "не потискати руки" Москальковій, але він для себе вирішив, що на перший план треба "виносити питання виживання українців".

11 квітня уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець взяв участь у голосуванні за виключення омбудсманки РФ Тетяни Москалькової з Європейської мережі національних інституцій з прав людини (ENNHRI). За виключення Москалькової  було 25 голосів, 4 утримались, проти нікого не було. Як пояснив Лубінець, підставою проведення голосування стало те, що омбудсманка РФ діяла "у спосіб та всупереч меті, яка визначена Статутом ENNHRI".

24 квітня президент Володимир Зеленський під час пресконференції з главою естонського уряду на Житомирщині повідомив, що за час повномасштабної війни з російського полону на той момент вдалося звільнити 2238 людей.

Читайте також

Лубінець: Влада не збирається карати українців, які отримають паспорт РФ

Люди робітничої спеціальності або безробітні: "портрет" російського військовополоненого

9 місяців російського полону: історія прикордонника зі Львівщини Тараса Татаріна