Як Папа Римський впливає на ставлення до католицької церкви в українців: єпископ Віталій Кривицький

Єпископ Київсько–Житомирської дієцезії РКЦ, заступник Голови Конференції Єпископів України Віталій Кривицький. Фото: rkc.org.ua

Висловлювання Папи Римського завжди викликають обговорення у всьому світі. Чи змінилося впродовж понад року розв'язаної Росією війни ставлення в Україні до Католицької церкви через різні заяви Ватикану, 3 квітня в ефірі Радіо Культура Вадим Карп’як поговорив з єпископом Київсько–Житомирської дієцезії РКЦ, заступником Голови Конференції Єпископів України Віталієм Кривицьким.

На думку єпископа, проблема у створенні української думки у Ватикані викликана відсутністю посла "протягом практично п’яти років".

Однак зараз активна праця посла у Ватикані сприяє покращенню стосунків між українською церквою та Ватиканом, а контакти з Папою та спілкування з ним допомагають змінювати ставлення людей до Католицької церкви в Україні.

Папа Римський. Папа Римський Франциск. Фото: Associated Press

"Мені здається, що дуже багато насправді помінялося, і це, можливо, й ті слова, які чекали українці від Папи, як, наприклад, назвати агресора агресором, він сказав: навіщо, адже всі про це знають", – зазначив він.

Однак єпископ додає, що якби це сталося, то "наступна позиція Ватикану у цій війні дещо зменшилася, тому що Папа не міг би бути уже незаангажованим посередником".

"Ставлення (...), звичайно, проходить через призму конкретної особи, конкретних висловів чи знаків, з якими ми не до кінця самі погоджуємося, але бачили зі сторони Ватикану зміни. Наприклад, у Великий понеділок оголосити роздуми над стояннями Хресної дороги, а в п’ятницю їх уже не читати. Такого ще не було", – додає Віталій Кривицький.

Єпископ Віталій Кривицький у студії Радіо Культура. Радіо Культура

Водночас він зауважує, що у кожному діалозі є дві сторони, і, можливо, українці просто не змогли донести контекст до Ватикану, особливо зважаючи на велике представництво Росії.

"Якщо під час Великого посту ми говоримо, що ми шукаємо гріхи не сусіда, а саме свої, то це чудова нагода, аби кожен подивився, що він не зробив і запланував, що може зробити"

Висловлювання Папи Римського

На початку повномасштабного вторгнення Росії Папа Римський Франциск вирушив до російського посольства у Ватикані, щоб висловити занепокоєння війною з Україною. Це було безпрецедентне відхилення від дипломатичного протоколу.

Пізніше він назвав війну в Україні невиправданою "безглуздою різаниною" і попросив лідерів припинити "цю нестерпну війну".

"У цьому – звірство війни, що є варварською і святотатською дією! Ми не повинні звикати до війни! Ми повинні натомість перетворити сьогоднішнє обурення на завтрашнє зобов’язання. Бо якщо з цієї історії ми вийдемо такими самими, якими були перед тим, то всі, певним чином, будемо винними", — заявив Папа Римський.

Папа Римський. Папа Римський Франциск отримує картину Максима Бровченка, грудень 2022. Фото: МГО "Дитина з майбутнім"

А також він назвав "морально прийнятними" постачання зброї Україні для захисту від вторгнення РФ.

Водночас Папа Римський заявив про велику шану до російського гуманізму, а жорстокість, з якою війська РФ діють в Україні, не властива російському народові.

"Мене вражає жорстокість, яка невластива російському народу, можливо, оскільки російський народ – великий народ. Це жорстокість найманців, солдатів, які йдуть на війну за пригодами... Я волію думати про це саме так, тому що дуже поважаю російський народ, російський гуманізм. Згадайте Достоєвського, котрий донині надихає нас, християн, мислити по-християнськи", — сказав Папа Римський.

Франциск також сказав, що біженців з України у світі приймають краще, ніж з інших країн.

Перед католицьким Великоднем у Ватикані вирішили організувати символічне примирення українців і росіян. Під час хресної дороги в Колізеї хрест мали нести українка і росіянка. Ідея зустріла бурхливе обурення в суспільстві та серед вірян, а також українських дипломатів.

Пізніше він також повідомляв, що Ватикан готовий виступити посередником у перемовинах між Росією та Україною, а також надати майданчик для їхнього проведення.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!