31 березня — 401 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- До України до річниці звільнення Бучі прибули президентка Молдови Санду, а також прем'єр-міністри Хорватії, Словаччини та Словенії. Рік тому українські військові звільнили райони Київщини від росіян і світ дізнався про масові вбивства російськими військовими цивільних українців.
- Туреччина ратифікувала вступ Фінляндії до НАТО. У ніч проти 31 березня парламент Туреччини ратифікував протокол про вступ Фінляндії до НАТО. Документ ще має підписати президент Туреччини Ердоган.
- Уночі російські військові атакували Україну десятьма дронами-камікадзе «Shahed»: дев'ять з них вдалось збити. По Харкову випустили дев'ять ракет С-300: пошкоджена цивільна інфраструктура та житлові будинки, троє людей отримали легкі поранення. Під обстрілом уночі опинилось Запоріжжя та передмістя: російські війська завдали серію ракетних ударів з РСЗВ. Пошкоджений інфраструктурний об'єкт та житлові будинки. Загиблих і поранених немає.
- Рада Безпеки ООН 31 березня зібралась на засідання щодо розміщення ядерної зброї Росії в Білорусі. Президент Росії Володимир Путін заявив, що 1 липня завершується будівництво сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та Росія вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести такий тип зброї.
- Вімблдон скасував заборону на участь у турнірі тенісистам із Росії та Білорусі.
Австралія ввела нові санкції проти семи російських чиновників
Ці росіяни обіймають регіональні керівні посади в найбільшому місті Криму – тимчасово окупованому Севастополі. Серед російських чиновників, які потрапили до санкційного списку, так званий "губернатор, прем’єр-міністр і депутати".
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 401 дня війни. Нову хроніку 1 квітня — читайте тут.
Національний мультипредметний тест за кордоном можна скласти у понад 20 країнах
Про це повідомила пресслужба Міністерства освіти і науки України.
"Підтверджено домовленості щодо проведення основної сесії НМТ у таких країнах: Австрія, Азербайджан, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, США, Фінляндія, Франція, Чехія і Швеція. Під час додаткової сесії учасники зможуть скласти НМТ в Іспанії, Італії, Німеччині, Польщі та Чехії. Перемовини з окремими закордонними установами/організаціями, зокрема з тими, що розташовані у Великій Британії, Грузії, Молдові, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Швейцарії, ще тривають", – зазначили у МОН.
З 3 квітня до 3 травня при реєстрації вступники, які планують складати тестування за кордоном, матимуть змогу вибрати із наданого переліку найзручніший населений пункт.
У Києві зібрали першу партію використаних газових балонів: їх відправлять для ЗСУ
Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
"Київкомунсервіс" передав Волонтерському штабу Територіальної оборони Обухівщини понад 300 туристичних газових балонів. Більшість із них кияни здали у спеціальні помаранчеві контейнери для небезпечних відходів. Ще кілька десятків нових передали мешканці як гуманітарну допомогу.
Порожні газові балони у столиці можна:
- привезти в офіс за адресою: вул. Кудрявська, 23;
- здати на виробничій базі підприємства (вул. Бакинська, 37-41);
- викинути в контейнер для небезпечних відходів. Їх можна знайти на мапі.
Китай в ООН виступив за заборону передачі ядерної зброї іншим країнам
Китай виступає за заборону передачі ядерної зброї іншим країнам будь-якою ядерною державою. Про це заявив заступник постійного представника КНР при ООН Ген Шуан під час виступу на Раді безпеки.
"Ми виступаємо за заборону передачі ядерної зброї, а також за те, щоб жодні ядерні країни не передавали свою ядерну зброю за кордон і не розміщували її за межами своїх країн", — сказав він.
Ген нагадав, що торік п'ять лідерів ядерних країн заявили, що ядерну війну неможливо виграти і її не можна починати.
"На фоні сьогоднішніх важких відносин ядерних країн, ця історична заява є ще більш важливою. Китай закликає усі ядерні країни дотримуватися своїх зобов'язань, зменшувати ризик ядерної війни, а також уникати будь-яких конфліктів між ядерними державами", — сказав китайський дипломат.
Поліція Київщини отримала ще 11 службових собак
У п’ятницю, 31 березня, за сприяння благодійного фонду Говарда Баффета до Кінологічного центру поліції Київщини приїхали 11 службових собак.
Крім бельгійських вівчарок малінуа, цього разу передали і дві німецькі. Усі собаки пройшли початковий курс тренування в Нідерландах, їх навчали для пошуку вибухівки і зброї.
У Меджлісі закликали кримчан вступати до "Гвардії наступу"
Про це йдеться у заяві президії Меджлісу кримськотатарського народу, яку оприлюднив голова організації Рефат Чубаров.
"Військово-політичним керівництвом України здійснюються заходи по формуванню “Гвардії наступу” штурмових підрозділів у складі Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби, завданням яких є наступальні дії з метою деокупації захоплених території. Серед штурмових підрозділів Національної гвардії, що створюються, є 15 бригада оперативного призначення “Кара-Даг”, зоною відповідальності якої є Південь України, включаючи Крим", — йдеться у повідомленні.
Меджліс кримськотатарського народу, продовжуючи практику співпраці з підрозділами Збройних Сил України та інших військових формувань, у складі яких служать жителі Криму, встановив взаємодію також і з командуванням 15-ої бригади оперативного призначення "Кара-Даг" Національної гвардії України та надає посильну допомогу особовому складу підрозділу.
"Президія Меджлісу кримськотатарського народу закликає громадян України - жителів окупованого Криму, тимчасово переміщених осіб: кримських татар, українців та представників інших національностей, долучатись до лав бригади “Кара-Даг” та інших підрозділів “Гвардії наступу”, — додали у Меджлісі.
Скільки нових сімей і немовлят з'явилось у Києві за 400 днів війни
За 400 днів повномасштабної війни у Києві одружилися 26 614 пар та народилися 18 450 дітей, повідомив перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник.
Серед дітей, які з’явилися на світ у пологових будинках столиці під час війни — 9519 хлопчиків та 8931 дівчинка. Серед новонароджених — 317 двієнь та чотири трійні.
"Ми боремось за можливість створювати сім'ї і жити щасливо, будуючи майбутнє для наших дітей у своїй, вільній, Україні", — зазначив Микола Поворозник.
Шмигаль розповів, на що підуть гроші з нового траншу МВФ
"Виконавча рада МВФ погодила старт нової програми підтримки для України. Це програма в розмірі 15,6 млрд доларів і терміном на 4 роки. Кошти від МВФ допоможуть Уряду профінансувати всі критичні видатки та зберегти макрофінансову стабільність. Програма буде складатися з двох частин. Перша – це термінове фінансування до нашої перемоги у війні. Друга частина – це післявоєнна відбудова та трансформація України. Перший транш у розмірі понад 2,7 млрд доларів очікуємо вже найближчим часом", — написав прем'єр-міністр Денис Шмигаль у Telegram.
Він додав, що програма МВФ стане частиною загального пакету фінансової підтримки для України від наших міжнародних партнерів у розмірі 115 млрд доларів.
Двоє цивільних загинуло внаслідок обстрілу росіянами Авдіївки
"Росіяни обстріляли Авдіївку з артилерії - загинуло двоє осіб, з них одна дитина 2022 року народження. Ще двоє людей — поранені. Був пошкоджений приватний будинок", — повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.
Зеленський подякував МВФ за підтримку України на $15,6 млрд
Про це Володимир Зеленський написав у Twitter.
"Дякую МВФ та Крісталіна Георгієва за затвердження нової чотирирічної програми підтримки України на загальну суму $15,6 млрд. Це важлива допомога в нашій боротьбі з агресією РФ. Разом підтримуємо українську економіку та рухаємося вперед до перемоги", — зазначив президент.
у МКІП засудили рішення випустити стрічку "Джон Уік 4" у російський прокат
Попри те, що весною 2022 року одна з найбільших незалежних голлівудських студій Lionsgate скасувала свої премʼєри у Росії, минулого тижня стрічка "Джон Уік 4" офіційно з’явилася у російських кінотеатрах. Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики.
Пресслужба МКІП зазначає, що керівництво відповідальної за франшизу фільму Lionsgate Motion Picture пояснило вихід стрічки у російський прокат "попередніми контрактами та зобов’язаннями, які потрібно було виконати".
Саме тому МКІП "рішуче засуджує рішення Lionsgate випустити стрічку "Джон Уік 4" в офіційний російський прокат".
"Lionsgate та всі, хто планує повторити подібне рішення у майбутньому (...) мають усвідомити: всі виручені від офіційних прем’єр в РФ кошти майже напевно підуть на ракетні обстріли мирних українських міст та продовження російського терору проти українців", – зазначають у міністерстві.
Армія РФ обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини з важкої артилерії та дронів
Армія РФ удень 31 березня 2023 року обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини з важкої артилерії та дронів. Про це повідомив голова облради Микола Лукашук.
Ушкоджено будівлю соцзакладу, автівку, дві господарські споруди. Поранених і загиблих немає.
Армія РФ обстріляла Дружківку на Донеччині
Російські війська вдень 31 березня обстріляли Дружківку на Донеччинні. Про це Суспільному повідомила заступниця начальника Дружківської МВА Олександра Пахомова.
"Все почалось приблизно о 16:30, обстрілів було декілька, інформація про постраждалих уточнюється", — розказала Пахомова.
Вона додала, що наразі відомо по пошкоджені житлові будинки, обсяги руйнувань встановлюють.
Те, що Росія хоче перекинути ядерну зброю до Білорусі, свідчить про невдалу зустріч з Китаєм — Зеленський
Про це президент Володимир Зеленський заявив під час пресконференції за підсумками саміту "Буча Саміт".
"Сигнал, що Росія буде розташовувати ядерну зброю на території Білорусі, говорить про невдалу зустріч з Китаєм. Перше, що потрібно було показати суб'єктність, яку Росія під керуванням президента Путіна повністю втратила. Друге, ще раз підкреслюю, що треба показувати якісь політичні кроки або перемоги президенту Росії, але він на полі бою не зміг це зробити і навіть про те, що вони мають таку уриваву війну абсолютно зрозуміло, чим вона закінчиться вже. Питання в тому, що він просто не жаліє наших людей і вбиває їх. Але він не рахує і своїх людей, але це вже справи РФ", — наголосив Зеленський.
Він додав, що Олександр Лукашенко повністю втратив будь-яку суб'єктність і "він вже не вирішує, яка зброя знаходиться на його території".
"А чи загрожує Путін світу? Авжеж, якщо Україна не втримається, впаде, Путін — піде далі, ми це багато разів підкреслювали. За допомогою наших друзів і партнерів наша армія буде стійко стояти і виборювати те, що дійсно по праву належить нам. Перемога і наша незалежність", — додав президент України.
МВФ виділяє Україні кредит на $15,6 млрд
Виконавча рада Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічний пакет фінансування в розмірі 15,6 мільярда доларів для України. Це було зроблено, щоб допомогти Україні задовольнити нагальні потреби у фінансуванні, оскільки вона продовжує захищатися від вторгнення Росії, пише Reuters з посиланням на джерело, поінформоване про це рішення.
Позика є найбільшою для України з моменту повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року та першим великим пакетом, схваленим МВФ для країни, яка перебуває в активному конфлікті.
Зеленський відповів, чи готовий він на переговори з Путіним
Про це президент Володимир Зеленський заявив на пресконференції за підсумками саміту "Буча Саміт", повідомляє кореспондентка Суспільного.
"Ми запропонували формулу миру і де є абсолютно конкретна послідовність дій, яка однозначно призведе до закінчення війни, бо ми хочемо миру. І все, чому ми всі говоримо, як ми збираємося, і як ми підтримуємо Україну, ми не підтримуємо війну - ми підтримуємо перемогу. Це наслідок війни, ми підтримуємо мир. Тому так, авжеж буде фіксація закінчення війни, але тільки за цим великим столом, там, де будуть порядні сидіти держави, а представник РФ, мені дуже складно, хто на той час буде представником Росії, який без бою спочатку виведе всі війська з нашої території, тоді починається дипломатичний формат", — наголосив Зеленський.
Він додав, якщо Україна продовжить "силою вибивати їх всіх до кінця, то з такими людьми немає про що говорити в цілому, тому що ми втратимо людей": "Втратимо, і буде велика кількість жертв. Про що з цими людьми в цілому говорити? Вони повинні бути ізольовані, не рукопожатними. Ось і все".
На Луганщині росіяни розшукують 50 військових дезертирів
"Продовжується тенденція збільшення випадків втечі груп особового складу противника з підрозділів та військових частин. Так, у Старобільському районі тимчасово окупованої території Луганської області, окупанти розшукують 50 військовослужбовців, які дезертирували", — повідомляється у вечірньому зведенні Генштабу.
Авіація Сил оборони за добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки РФ. Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 8 районів зосередження живої сили, озброєння та військової техніки росіян, склад пально-мастильних матеріалів, 2 зенітно-ракетних комплекси, артилерійський підрозділ на вогневій позиції, а також станцію радіоелектронної боротьби.
Росіяни намагаються наступати на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках
Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.
"Протягом доби противник завдав 5 ракетних та 12 авіаційних ударів, здійснив більш як 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Не маючи бажаних результатів на полі бою, ворог продовжує цинічно тероризувати мирних громадян нашої країни. Сьогодні РФ завдала чергового ракетного удару по цивільних об’єктах міста Запоріжжя та інших населених пунктів України, застосувавши балістичні ракети. Для авіаційних ударів противник також задіяв 6 ударних БпЛА типу "Шахед-136", усі вони були знищені нашими захисниками", — йдеться у повідомленні Генштабу.
Росіяни продовжують зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Протягом цієї доби підрозділами Сил оборони України було відбито понад 30 атак РФ. Найзапеклішими залишаються бої за населені пункти Білогорівка, Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка.
- На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. В рамках заходів бойової підготовки, завершились навчання підрозділів ССО збройних сил республіки Білорусь. На білоруських полігонах триває підготовка підрозділів територіальних військ збройних сил РФ. Однак ознак формування наступальних угруповань не виявлено.
Армія РФ зберігає військову присутність у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областей.
Протягом доби російські війська здійснили обстріли населених пунктів Баранівка Чернігівської області, Соснівка, Волфине, Кіндратівка, Новомиколаївка, Попівка, Олександрівка Сумської області, а також населених пунктів Ветеринарне, Гоптівка, Стрілеча, Глибоке, Бочкове та Бударки на Харківщині.
- На Куп’янському напрямку обстрілів РФ зазнали Кам’янка, Фиголівка, Синьківка, Крохмальне Харківської області та Новоселівське — Луганської.
- На Лиманському напрямку протягом доби війська РФ вели безуспішні наступальні дії неподалік населених пунктів Макіївка, Кремінна, Діброва, Білогорівка та в районі Серебрянського лісництва. Артилерійських обстрілів зазнали населені пункти, що поряд з лінією бойового зіткнення, а саме: Невське, Діброва, Білогорівка Луганської області, а також Спірне на Донеччині.
- На Бахмутському напрямку військові РФ не припиняють штурмувати місто Бахмут, намагаються взяти його під повний контроль. Протягом доби російські військові обстріляли населені пункти Оріхово-Василівка, Новомаркове, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Озарянівка та Майорськ Донецької області.
- На Авдіївському та Мар’їнському напрямках росіяни вели наступальні дії поблизу населених пунктів Новобахмутівка, Авдіївка та Первомайське, успіху не мали. Здійснив обстріли населених пунктів Степове, Тоненьке, Мар'їнка, Новомихайлівка Донецької області.
- На Шахтарському напрямку протягом доби РФ активно застосовувала БпЛА для коригування вогню артилерії, здійснив обстріли населених пунктів Водяне, Вугледар, Велика Новосілка, Красногорівка та Новосілка Донецької області.
- На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ активних дій не проводили, удосконалювали оборонні рубежі та позиції у фортифікаційному відношенні. Обстріляли, зокрема, населені пункти Времівка, Новосілка Донецької області; Ольгівське, Гуляйполе, Мала Токмачка, Новоданилівка, Оріхів, Малі Щербаки, Степногірськ Запорізької області, а також Херсон.
Кислиця на Радбезі ООН: заяви РФ про розміщення ядерної зброї на території Білорусі — це провокація
Про це під час засідання Ради безпеки ООН заявив постійний представник України Сергій Кислиця.
"Україна запитала скликання цього засідання після нещодавної заяви РФ про наміри розташування тактичної ядерної зброї на території Білорусі — не ядерної держави, відповідно до договору про нерозповсюдження. Це і ще один провокаційний крок кримінального режиму Путіна, який порушив базові принципи договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а також усі міжнародну систему в цілому", — наголосив Кислиця.
Він додав, що ядерний шантаж — це один із засобів, які Росія використала від початку вторгнення в Україну, "на додачу до обстрілів, захоплення українських ядерних установок, тепер створює ядерні загрози на світовому рівні".
Читайте також: Ядерна зброя Росії в Білорусі. Засідання Радбезу ООН — наживо
Чи можна вступити до "Гвардії наступу" після 1 квітня: пояснює пресофіцер бригади "Червона калина"
По це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив пресофіцер бригади "Червона калина" Нацгвардії України Микола Коваль.
"Ті люди, які в останні дні рекрутингової кампанії подали заявки, і які будуть подавати заявки вже після 1 квітня, — будуть потрапляти до резерву. Ті, хто потрапляє в резерв, будуть очікувати вказівок, також можуть обрати іншу бригаду або перевестися в інші резервні бригади, які будуть формуватися", — сказав він.
За словами Коваля, охочих вступити до лав "Гвардії" "дуже багато".
"Дуже багато охочих, фізично не можемо всіх обробити дуже швидко. Кожного добровольця потрібно індивідуально подивитися. Людина повинна пройти співбесіду, відбір. І потім вже потрапляє до нас в лави бригад", — зазначив він.
Коваль пояснив, що якщо людина буде зарахована до резерву Нацгвардії, то її не будуть переводити в ЗСУ і викликати повісткою у військкомат.
Скільки часу потрібно на деокуповані території Херсонщини. Відповідає голова Асоціації саперів
Наразі на Херсонщині проводиться оперативне розмінування вже деокупованих територій. У першу чергу їх виконують підрозділи піротехнічної групи ДСНС. Гуманітарне розмінування — ще не розпочалося. Про це у телемарафоні "Єдині новини" повідомив голова правління Асоціації саперів України Тимур Пістрюга.
"Потрібен час, адже це не просто квадратні метри очищеної землі, а й правильно юридично оформлені всі документи. На скільки мені відомо на Херсонщині, так само і на Харківщині ситуація найскладніша в Україні. І на жаль, швидко не буде", — говорить Пістрюга.
Для обстеження території, сапери використовують дрони, які допомагають складати карти та визначити ступінь загрози.
"А далі починається ручна робота саперів за допомогою роботи технічних комплексів і початку саме механічного розмінування. Сапер має перевірити кожен клаптик території, яка є потенційно небезпечною. Гарантія дається на всю ділянку, а не на конкретний точковий об'єкт", — зазначив Пістрюга.
Україна може відновити експорт електроенергії
Завдяки вітчизняній генерації є профіцит електроенергії і Україна може відновити експорт. Це дозволить заробити близько 70 млн доларів. Про це в етері телемарафону "Єдині новини" заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
"Ми пройшли найскладнішу зиму за всю історію нашої держави. З потеплінням зменшилося споживання електроенергії в системі. Відповідно є резерви в генерації, питання відкриття експорту сьогодні у нас на столі, вже розглядається. Залежно від обсягу, який буде експортуватися, це можна оцінювати близько 70 млн дол. щомісяця", — сказав він.
За словами міністра, це буде дуже важливий ресурс для підтримки відбудови знищеної або пошкодженої української енергетичної інфраструктури. Галущенко зазначив, що обсяг експорту буде залежати від часу доби.
"Якщо ми побачимо, що в системі в нас знову відбудеться якийсь дефіцит потужності, то ми відмовимося від експорту і будемо забезпечувати наших споживачів. На сьогодні, в нас є можливість експортувати до 400 мегаватів", — сказав він.
Небензя на Радбезі ООН: Росія передає зброю Білорусі, але не порушує міжнародні зобов'язання
Рада Безпеки ООН 31 березня зібралась на засідання щодо розміщення ядерної зброї Росії в Білорусі. Представник Росії в ООН Василь Небензя під час свого виступу заявив, що Росія передає зброю Білорусі, але "без порушень наших міжнародних зобовязань щодо нерозповсюдження ядерної зброї".
"Президент Путін чітко пояснив, що ми не передаємо ядерну зброю. Ми говоримо, про те, що ми передаємо Білорусі комплекси Іскандер, це тактичні комплекси, а також обладнання літаків, а також навчання військових Білорусі, а також тактичних ядерних об'єктів на території Білорусі, які будуть під контролем Росії", — заявив Небендзя.
Він також вчергове звинуватив США у порушенні "архітектури глобальної безпеки".
"Відповідно до оцінки ситуації в Європі, там уже може бути приблизно 150 ядерних бомб Америки. І нарощення цього потенціалу лише збільшується. Є уже звіти, що така зброя уже розміщена у Нідерландах, Бельгії, Туреччині. Нещодавно Америка зробила кроки щодо порушення певних договорів, які є стратегічно критичними. У 2019-му році саме США припинили свою участь у договорі про нерозповсюдження. США постійно порушують положення договору щодо зменшення та обмеження наступальних стратегічних озброєнь. Тому Росія вирішила призупинити свою участь у договорі у лютому цього року", — додав представник Росії в ООН.
Вімблдон скасував заборону на участь у турнірі тенісистам із Росії та Білорусі
Організатори Вімблдону скасували заборону на участь російських та білоруських тенісистів. Про це повідомила пресслужба Асоціації лаун-тенісу (LTA) — організації, яка займається проведенням тенісних турнірів у Великій Британії.
"Рішення Вімблдону дозволити російським і білоруським гравцям брати участь у турнірі є аморальним. Чи припинила Росія свою агресію та звірства? Ні, просто Вімблдон вирішив піти назустріч двом співучасникам злочину. Я закликаю уряд Великої Британії відмовити гравцям у візах", — написав глава МЗС України Дмитро Кулеба.
Загорівся приватний будинок — військові РФ обстріляли три села на Сумщині
Вдень 31 березня військові РФ обстріляли три села в Шосткинському районі на Сумщині. Було влучання в приватний будинок, він загорівся. Про це повідомили в ОК "Північ".
- З 12:25 до 12:32 було зафіксовано 3 влучання, ймовірно з міномета 120 мм, в район села Соснівка.
- З 12:32 до 13:20 нараховується 17 влучань, також ймовірно з міномета 120 мм, в 1000 метрів, на північний схід від села Старикове.
- З 13:05 до 13:35 було зафіксовано 11 влучань, ймовірно зі ствольної артилерії, в районі села Катеринівка. В результаті обстрілу було влучання в приватний будинок, що спричинило його займання.
В усіх інших випадках інформація про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури не надходила, повідомили в ОК "Північ".
КС отримав подання про розміщення чорноморського флоту РФ
До Конституційного суду України надійшло конституційне подання 49 парламентаріїв щодо відповідності Конституції України угоди між Україною і РФ із питань перебування чорноморського флоту РФ на території України. Про це повідомила пресслужба суду.
"31 березня надійшло конституційне подання 49 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) угоди між Україною та російською федерацією з питань перебування чорноморського флоту російської федерації на території України від 21 квітня 2010 року, ратифікованої Законом України від 27 квітня 2010 року №2153-VI «Про ратифікацію Угоди між Україною та російською федерацією з перебування флоту російської федерації на території України", — йдеться у повідомленні КС.
Угода не відповідає частині сьомій статті 17 Основного Закону України про національну безпеку, зазначають автори звернення. Також не було нормативно-правової бази для міжнародної угоди такого змісту, йдеться у повідомленні.
З текстом конституційного подання можна ознайомитися на офіційному сайті суду.
Ядерна зброя Росії в Білорусі. Засідання Радбезу ООН — наживо
Рада Безпеки ООН 31 березня зібралась на засідання щодо розміщення ядерної зброї Росії в Білорусі. Президент Росії Володимир Путін заявив, що 1 липня завершується будівництво сховища для тактичної ядерної зброї у Білорусі та Росія вже передала білоруській армії ракетний комплекс "Іскандер", здатний нести такий тип зброї. Також, за його словами, на території Білорусі є 10 літаків, які можуть бути носіями ядерної тактичної зброї.
У МЗС України заявили, що Росія використовує ядерний аргумент, щоб "інші здалися, тобто це тиск, це їм допомагає так чи інакше". Також міністр Кулеба сказав, що це не має стати перепоною у постачанні зброї Україні від країн-партнерів.
Суспільне Новини транслює засідання Радбезу ООН щодо розміщення ядерної зброї Росії в Білорусі онлайн з українським перекладом.
До Молдови не пустили російського військового, який воював проти України
Прикордонна служба Молдови не пропустила в країну російського військового, який прибув до Кишинева літаком. Про це повідомляє NewsMaker.
"Під час бесіди чоловік плутався у власних показаннях, намагаючись ввести в оману співробітників прикордонної поліції. Йому відмовили у в’їзді до Молдови і відправили літаком у країну, звідки він прибув", — йдеться у повідомленні.
За інформацією прикордонників, затриманий є громадянином Росії, який брав участь у війні проти України. З Кишинева громадянин РФ планував поїхати до міста Тирасполь, яке вважається адміністративним центром невизнаного Придністров’я.
В ОП прокоментували "інсайди" Лукашенка про перемирʼя
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував заяву невизнаного президента Білорусі Лукашенка про нібито домовленості про припинення вогню учасниками бойових дій на фронті.
"Ще раз по пунктах. Будь-яке припинення вогню буде означати право РФ залишитися на окупованих територіях. Цього категорично не можна допустити. Україна має право переміщувати на своїй території війська і техніку так, як вважає за потрібне. Дивні «миротворці» виглядають комічно", — написав Подоляк.
Раніше Лукашенко заявив, що має "інсайдерську інформацію" про те, що нібито "люди з обох боків фронту в Україні вже починають домовлятися".
Європол ідентифікував 150 підозрюваних у воєнних злочинах в Україні
Європол проаналізував 7 тисяч фотографій та відеофрагментів і зміг ідентифікував 150 підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів під час розв’язаної Росією війни в Україні.
Про це повідомила виконавча директорка Європолу Катрін де Боллє під час конференції United for justice, яка відбулася у Бучі і була приурочена до річниці звільнення міста від російських військових.
"Наразі ми в Європолі проаналізували 7 тисяч фотографій і відеофрагментів та 550 показань свідків. Ми змогли наразі ідентифікувати 150 підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів. Спільно з Міжнародним кримінальним судом ми також зробили внесок у розбудову спроможностей України із захисту свідків", — сказала вона.
Катрін де Боллє підкреслила, що Європол надає першочергового значення розслідуванню воєнних злочинів РФ в Україні, збирає інформацію та ідентифікує фігурантів.
"Ми опрацьовуємо інформацію та намагаємося встановити звʼязок між різною інформацію, яку ми маємо та яка надходить із різних країн. Це наша головна підтримка для генерального прокурора України, правоохоронців України, а також Міжнародного кримінального суд", — зазначила директорка Європолу.
Україна отримала від Канади $1,8 млрд — Мінфін
До Державного бюджету України від Канади надійшло 2,4 млрд канадських доларів (1,8 млрд дол. США) кредиту на пільгових умовах, повідомляє пресслужба Мінфіну.
"Канада вкотре продемонструвала, що вона є надійним партнером України – сьогодні ми отримали 2,4 млрд канадських доларів, які буде спрямовано передусім на фінансування пріоритетних видатків Держбюджету. Ці кошти дозволять підтримати громадян України в умовах війни та наблизити нашу перемогу над російським агресором", – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.
У Мінфіні зауважують, що додатковий кредит надається на 10 років, процентна ставка – 1,5% річних. Кредит надано на пільгових умовах. Кошти надано через механізм адміністративного рахунку МВФ.
Литва опитала понад 300 свідків та 90 жертв злочинів серед українських біженців — генпрокурор
Литва опитала понад 300 свідків та 90 жертв злочинів, скоєних в Україні російськими загарбниками. Про це заявила генеральний прокурор Литви Ніда Грунскіне під час конференції United for justice, яка відбулася у Бучі, і була приурочена до річниці звільнення міста від російських військових, передає кореспондентка Суспільного.
"Ми прийняли понад 70 тисяч біженців з України, тож наша влада звертається до кожного з них і говорить з кожним, щоб зібрати якомога більше інформації та доказів. На сьогодні ми опитали понад 300 свідків. Є понад 90 жертв, яких офіційно визнали як жертв злочинів, скоєних в Україні", — сказала Грунскіне.
Активісти "Жовтої стрічки" передали євродепутатам листи з історіями спротиву у Криму
Рух громадського спротиву "Жовта стрічка" передав представникам Європейського парламенту листи від українських та кримськотатарських активістів і лідерів думок.
Про це Суспільному повідомили представники руху. Листи передали 14 європейським парламентарям, серед яких, зокрема, і голова Європейського парламенту Роберта Мецола. Разом із листами європарламентарі отримали у подарунок квитки на майбутні перші залізничні рейси до звільненого півострова.
До написання листів європарламентарям долучилася перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, представники "Жовтої стрічки" в Криму та кримськотатарські активісти, а також інші лідери думок — наприклад постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева, кінорежисер, актор, заслужений артист АР Крим, військовослужбовець ЗСУ Ахтем Сеітаблаєв та ін.
У Києві судитимуть прокремлівського блогера, який переховувався в монастирі УПЦ МП
Перед судом постане обвинувачений у державній зраді блогер, який переховувався від правосуддя в монастирі Української православної церкви МП в Києві. Як повідомила прокуратура Києва, ще до початку повномасштабного вторгнення РФ обвинувачений почав "активно допомагати країні-агресору у проведенні підривної діяльності проти України".
"На виконання завдань «кураторів» з РФ чоловік готував і надсилав для публікації статті, у яких висловлював проросійські погляди. Вказані публікації розміщувалися на російських сайтах, активно «розганялися» пропагандистами в інтернеті й соціальних мережах та були доступними необмеженій кількості користувачів", — ідеться у повідомленні. У статтях заперечував існування України як держави й українського народу як повноцінного самостійного етносу, популяризував і героїзував Росію та її президента, наголошував на «високій місії» Росії у світі та її «жертовності», додають у прокуратурі.
Обвинуваченому загрожує від 12 до 15 років позбавлення волі.
У Бучі та Бучанському районі росіяни вбили 37 дітей — Зеленська
У місті Буча Київської області, яке було під окупацією росіян, та Бучанському районі армія РФ убила 37 дітей. Про це сказала дружина Президента Олена Зеленська під час виступу на конференції United for Justise у Бучі, передає кореспондентка Суспільного.
"Тільки в Бучі та Бучанському районі постраждали 89 дітей, з яких загинуло 37. Майже половина. І 52 отримали різного ступеня ушкодження", — розповіла Зеленська.
Вона зазначила, що, за офіційними даними. росіяни в Україні вбили 466 дітей.
"І це точно не всі наші жертви, тому що ми не знаємо, що відбувається на окупованих територіях", — підкреслила вона.
Також вона нагадала, що росіяни викрали та вивезли в Росію понад 19 тисяч дітей.
"Наразі Україна наполегливо працює над їхнім поверненням, але ми змогли повернути лише 327", — сказала Зеленська.
31 березня 2022 року Сили оборони звільнили від російських загарбників місто Бучу, що в Київській області. Буча пережила 33 дні окупації, підтверджено понад 1400 смертей, із них 37 дітей. Понад 175 людей було знайдено в братських могилах і камерах тортур. Правоохоронці зафіксували 9000 російських воєнних злочинів.
На Донеччині прикордонник збив бойовий дрон росіян
У Донецькій області боєць Державної прикордонної служби України збив зі стрілецької зброї російський дрон, що призначався для скидання боєприпасів, повідомляє ДПСУ.
Безпілотник літав над опорним пунктом прикордонників: "Окрім «поранення» в лопать зі стрілецької зброї, пошкоджень не зазнала, тож зовсім скоро успішно служитиме на боці добра".
У Запоріжжі внаслідок ракетного удару постраждали двоє людей і житлові будинки — ДСНС
Під час ракетної атаки на Запоріжжя пошкоджені три житлові будинки, двоє людей постраждали.
Про це журналістам повідомила речниця ГУ ДСНС у Запорізькій області Юлія Баришева, передає Укрінформ: "Сьогодні о 13:00 Запоріжжя знову зазнало ракетного удару. Постраждали три житлові будинки, два частково зруйновані. Осередок прийшовся на кладовище".
За її словами, постраждало двоє людей. Їм надано медичну допомогу, госпіталізації вони не потребували. За інформацією ДСНС, в одному з будинків заблокованими виявились жінка з дитиною 2022 року народження. Рятувальники зрізали двері і вивели їх.
На місці події працюють рятувальники і поліція, працівники Запоріжжяобленерго відновлюють пошкоджену лінію електропередачі.
Україна закликала РФ оприлюднити всі списки українців, які перебувають у полоні
Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова, яку було виключено з Міжнародного інституту омбудсмана (IOI), виступила з черговою пропагандистською заявою. У ній вона вкотре звинуватила Україну в небажанні обмінювати українських військовополонених і нібито на підтвердження своїх слів виклала список зі 133 прізвищами полонених.
Про це йдеться у повідомленні Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
"Україна використовує всі можливості для повернення наших військових. Тетяна Москалькова ігнорує неодноразові спроби омбудсмена України Дмитра Лубінця, а також міжнародних гуманітарних організацій налагодити конструктивний діалог, демонструє відсутність самостійної поведінки та є лише інструментом російської пропаганди", — заявили у Координаційному штабі.
У штабі відзначили, що "єдиний позитив у таких провокаціях – оприлюдненням списків росіяни опосередковано підтверджують перебування українських громадян у неволі".
"Пропонуємо пані Москальковій наступного разу оприлюднити всі списки українців, які знаходяться у ворожому полоні: інформацію, яку держава-агресорка старанно приховує від України та міжнародних організацій", — йдеться в повідомленні.
В Запорізькій області оголошувати обов'язкову евакуацію немає потреби – ЗОВА
В Запорізькій області немає потреби оголошувати обов'язкову евакуацію цивільного населення з підконтрольних територій. Водночас добровільний виїзд громадян, у більш безпечні регіони України чи за кордон, триває.
Про це повідомили в Запорізькій обласній військовій адміністрації під час наради щодо роботи збірного евакуаційного пункту в обласному центрі.
Із міста Запоріжжя продовжують курсувати евакуаційні потяги:
"У березні здійснено 26 евакуаційних рейсів, якими скористалися 2618 осіб. Загалом з початку повномасштабного вторгнення потягами евакуйовано 159 тис осіб. Потяги використовуються виключно для евакуаційних потреб", — зазначив директор департаменту цивільного захисту населення Андрій Булавінов.
Суспільне повідомляло, що жителі Донеччини, Запоріжжя та Херсона можуть виїхати безкоштовними евакуаційними потягами до центральних і західних регіонів. Про це йдеться на сайті Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України.
Для того, щоб евакуюватися й отримати фінансову допомогу від держави, потрібно попередньо зареєструватися в органах місцевого самоврядування. При реєстрації на евакуацію потягом слід обов’язково повідомляти, до якої станції ви прямуєте. Наразі курсує евакуаційний потяг № 119/120 Запоріжжя – Кривий Ріг – Львів. Із Запоріжжя він відправляється о 09.45 і прибуває на станцію Львів наступного дня об 11.44 , час в дорозі - 1 д 1 г 59 хв. По дорозі поїзд зупиняється на 32 зупинках. В розкладі можуть бути поточні зміни.
"Воєнні злочинці будуть притягнуті до відповідальності" — фон дер Ляєн у річницю звільнення Бучі
"Те, що сталося в Бучі рік тому, не було поодиноким епізодом. Ці холоднокровні страти були частиною великого плану. Плану Кремля зі знищення українців. Їхньої національної ідентичності. Їхнього відчуття буття. Воєнні злочинці будуть притягнуті до відповідальності", — написала президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн у Твіттер.
Фон дер Ляєн також додала до свого посту відео її візиту до Бучі минулого року.
Президентка Єврокомісії додала, що ЄС продовжує підтримувати зусилля, щоб забезпечити можливість притягнення президента РФ Володимира Путіна до відповідальності за злочин агресії.
“У цьому контексті ми продовжуємо підтримувати створення спеціального трибуналу, якщо це необхідно для цього. Я хочу правосуддя в інтересах України та українців”, — зазначила фон дер Ляєн.
За даними Офісу генпрокурора, російські війська скоїли в Бучанському районі Київської області понад 9 тисяч воєнних злочинів. Зокрема, були вбиті понад 1400 мирних мешканців, багато з них закатовані. Серед загиблих 37 дітей. Ще 52 дитини були поранені.
Розосереджує роботу ППО: Гуменюк пояснила, чому не можна викладати інформацію про рух "Шахедів"
Не потрібно публікувати інформацію про рух російських безпілотників над територію України, бо це заважає роботі ППО. Про таке 31 березня в телемарафоні "Єдині новини" повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.
"Коли така навала інформації публікується зокрема із витоком певної службової інформації, з цими траєкторіями дронів і так далі, це дуже суттєво розосереджує роботу протиповітряної оборони, дуже заважає і може бути використане під час коригування цих польотів дронів", — повідомила Наталя Гуменюк.
Також вона додала, що нашкодити можуть і повідомлення типу "ворожі дрони летять з півночі на Київ". Наталя Гуменюк зазначила, що це орієнтує російську армію щодо того, де українська ППО готова протидіяти.
Раніше речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив, що проти адміністраторів та власників Telegram-каналів, які інформують про пересування та напрям російських ракет та безпілотників будуть вживати заходів. За його словами, така діяльність шкодить Силам оборони та сприяє Росії.
Понад 90% громадян вірять у перемогу України — опитування
93% українців вірять у перемогу України у війні з Росією. Не вірять — 3,5% опитаних. Про це свідчатьрезультати опитування “Громадська думка про війну, перемогу та гарантії безпеки”, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року в рамках проекту Програми MATRA, що фінансується Посольством Королівства Нідерландів в Україні.
"Загалом 93% українців вірять у перемогу України у цій війні. З них 79,5% впевнені в цьому і 13,5% відповіли, що скоріше так, тобто вони швидше схиляються до цієї думки", — сказав директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко на пресконференції 31 березня.
Від серпня минулого року позиція українців щодо перемоги не змінилися. Переконані в перемозі України переважна більшість мешканців усіх макрорегіонів:
- 83,5% жителів Східного регіону,
- 91% жителів Півдня,
- 96% жителів Західного і Центрального регіонів.
- Не вірять у перемогу України:
- 9% жителів Сходу,
- 3% жителів Півдня,
- 2,5% — Центрального регіону,
- 1% жителів Заходу країни.
Серед тих, хто спілкується вдома переважно українською мовою, вірять у перемогу 95%, серед тих, хто спілкується російською — 87%. Серед тих, хто довіряє президенту України Володимиру Зеленському, вірять у перемогу 96%, серед тих, хто не довіряє — 78%.
Серед тих, хто вірить у перемогу України, 50% вважають, що ця перемога настане до кінця 2023 року, 26% — що вона відбудеться через 1–2 роки, 7% — через 3–5 років, 1% — не раніше ніж за 5 років, і 0,4% — що вона навряд чи настане за їх життя.
Місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС має перебувати до повного звільнення станції — Держатомрегулювання
Україна зацікавлена в продовженні роботи місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізькій АЕС щонайменше до повного звільнення станції від російських військ. Про це сказав в.о. голови Державної інспекції ядерного регулювання України Олег Коріков під час брифінгу.
"Україна дуже зацікавлена, щоб місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС продовжувалась. По-перше, місія МАГАТЕ перебуває на АЕС на запрошення України. По-друге, таким чином українська сторона отримує дані про стан обладнання і систем, які є в розпорядженні МАГАТЕ на станції", – сказав Коріков.
Він зазначив, що перебування місії МАГАТЕ також створює тиск на окупантів. За його словами, важливо, щоб МАГАТЕ перебувала на Запорізькій АЕС саме на умовах України.
29 березня Рафаель Гроссі, очільник МАГАТЕ, прибув на захоплену російськими окупантами Запорізьку атомну електростанцію, щоб оцінити стан безпеки станції. На окупованій росіянами Запорізькій АЕС фахівці МАГАТЕ на постійній основі працюють з вересня 2022 року. ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси, обстрілюють прилеглу територію.
Лідери Словаччини, Хорватії, Словенії та Молдови прибули в Україну
Президент Володимир Зеленський прибув до Бучі разом з лідерами Словаччини, Хорватії, Словенії та Молдови, щоб вшанувати пам’ять загиблих під час російської окупації. Про це повідомляє Офіс президента.
Мая Санду наголосила, що демократичні країни повинні працювати разом, щоб притягнути до відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів.
Постпреди всіх країн ЄС відвідали Київ зі спільним візитом
Про це Суспільному повідомили в представництві ЄС.
Віцепремʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина повідомила, що з послами всіх держав-членів ЄС обговорили важливість "своєчасної військової допомоги для України і нашої стратегічної співпраці для побудови європейської оборони".
Зеленський: "Коли деокупували Бучу, ми побачили, що диявол — на землі"
Президент Зеленський називав дні деокупації Бучі найстрашнішими за час повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Сьогодні, через рік після звільнення Київщини від росіян, президент зазначив, що коли деокупували Бучу, "ми побачили, що диявол не десь там – він на землі".
"Страшна правда про те, що відбувалося на тимчасово окупованих територіях, відкрилася світу. Ми ніколи не забудемо жертв цієї війни й обов’язково притягнем до відповідальності всіх російських вбивць", — зазначив Зеленський.
Знущалися, збирали інформацію та вбивали: що відомо про військових РФ, які окупували Бучанський район
За даними Офісу генпрокурора, російські війська скоїли в Бучанському районі Київської області понад 9 тисяч воєнних злочинів. Зокрема, були вбиті понад 1400 мирних мешканців, багато з них закатовані. Серед загиблих 37 дітей. Ще 52 дитини були поранені.
Прем'єр-міністр Естонії заявила про невідворотність покарання РФ за воєнні злочини
Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас у річницю визволення Бучі наголосила, що Росія має бути притягнута до відповідальності за всі скоєні воєнні злочини.
"Рік тому Україна визволила місто Буча, і світ побачив справжнє обличчя російської окупації. Буча – місце злочину та символ усіх російських злочинів: масових убивств, депортацій, знищення цілих міст. Назад дороги немає – Росію буде притягнуто до відповідальності", — заявила Каллас.
«Буча: розстріл на Києво-Мироцькій» — розслідування про військових РФ, які розстріляли волонтерів
Розслідування Суспільне Новини «Буча: розстріл на Києво-Мироцькій» — фільм про розстріл трьох волонтерів на початку окупації Київщини. Настя, Сергій і Максим – троє друзів, які 4 березня вирушають з-під Києва, щоб завезти корм для собак у притулок в Забуччі і відвідати батьків одного з них. Вони стають жертвами російських військових у Бучі, на вулиці Києво-Мироцькій. Максим загинув від пострілу у голову, Настю і Сергія розстріляли, коли вони намагались втекти. Журналісти отримують від анонімного джерела відео з камер спостереження та намагаються встановити причетних до розстрілу росіян. Вигадавши кілька легенд, журналістам вдається поспілкуватися з росіянами і встановити не лише підрозділ, військовослужбовці з якого причетні до розстрілу, але й командира, нагородженого званням «Герой Росії». Зібрані докази журналісти передають слідчим.
Текстову версію розслідування можна прочитати тут.
На трасі Маріуполь – Мелітополь фіксують військову техніку РФ та кілометрові затори – Андрющенко
На автотрасі Маріуполь – Мелітополь фіксують військову техніку Росії та десятикілометрові затори з вантажівок у напрямку Криму.
Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко та опублікував відповідне відео.
"Траса Маріуполь - Мелітополь виглядає так. Знову військова техніка, знову десятикілометрові затори з вантажівок по дорозі до Криму", — написав Андрющенко у дописі під відео.
У Запоріжжі пролунав вибух
У Запоріжжі пролунав вибух, повідомляють кореспонденти Суспільного.
У місті та області оголошена повітряна тривога.
В ОАЕ анулювали ліцензію російської філії МТС, що під санкціями
Центральний банк Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) анулює ліцензію для філії російського МТС Банку, яка потрапила під санкції Великої Британії та США у лютому. МТС Банк є фінтех-підрозділом найбільшого російського мобільного оператора "Мобільні ТелеСистеми".
Про це повідомляє Reuters.
"Рішення ухвалили після розгляду наявних варіантів щодо нового статусу МТС Банку та з урахуванням санкційних ризиків, пов’язаних з банком", — йдеться у заяві центрального банку. Операції банку, який має ліцензію в еміраті Абу-Дабі, будуть припинені упродовж шести місяців.
Під час процесу згортання діяльності філії буде заборонено відкривати нові рахунки або проводити транзакцій, окрім погашення попередніх зобов’язань. Лише для цієї мети філія зможе використовувати платіжні системи центрального банку.
Міноборони: "У Бахмуті ворог підняв ставки на шкоду собі"
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що дії українського командування на Бахмутському напрямку та бійців зробили для росіян тривалі бої "найдорожчими за час повномасштабного вторгнення".
"Адже витрачені ворогом на захоплення Бахмута час, зброя, техніка та величезна кількість загиблих з точки зору військової доцільності не виправдовують себе", — зазначила Маляр.
Водночас війська РФ не полишають спроб наступу.
"Ворог не полишає свої плани та пішов на принцип і підняв ставки на шкоду собі. Це дуже «по-російськи», логікою не зрозуміти", — повідомила Маляр.
У Києві в парку Аскольдова могила проведуть толоку-прибирання
У Києві в парку Аскольдова могила 1 квітня планують провести народну толоку-прибирання. Про це повідомила депутатка Київської міської ради, військова ЗСУ і військова ЗСУ та керівниця медичної служби "Ульф"Аліна Михайлова.
Толоку збираються розпочати об 11 годині ранку у суботу, 1 квітня. Реманентом для прибирання забезпечать. Очікуються охочі долучитися до толоки з робочим одягом, в якому прибиратимуть територію.
"Запрошую всіх долучитися до прибирання майбутнього Пантеону Героїв",— написала Михайлова.
Раніше Аліна Михайлова зареєструвала на сайті Офісу президента петицію про створення Національного Пантеону Героїв на Аскольдовій Могилі.
У петицій зазначено, що тут мають відбуватися почесні поховання та встановлюватися памʼятні обʼєкти для увічнення видатних історичних діячів України. Зокрема, Михайлова пропонує перепоховати Павла Скоропадського, Симона Петлюру, Степана Бандеру, Євгена Коновальця, які поховані за межами України.
На Аскольдовій могилі поховали полеглого Героя України Дмитра Коцюбайла ("Да Вінчі"), нареченою якого була авторка петиції Аліна Михайлова.
Петицію підтримали 25 тисяч людей, тепер її розгляне президент.
На Херсонщині на міні підірвались троє енергетиків
На Херсонщині в селі Посад-Покровське на російській міні підірвались троє енергетиків, які працювали над відновленням електромереж. Двоє чоловіків загинули, один — отримав поранення.
У Бериславському районі на Херсонщині внаслідок ворожих обстрілів пошкоджено житлові будинки та господарські споруди
За минулу добу, 30 березня, у Бериславському районі Херсонської області внаслідок ворожих обстрілів пошкоджено житлові будинки та господарські споруди мирних жителів. Про це повідомляє начальник Бериславської РДА Володимир Літвінов.
"Протягом доби під ворожим вогнем окупантів опинилися Бериславська, Новоолександрівська, Новорайська, Милівська та Тягинська територіальні громади. Серед них – м.Берислав, с.Новоберислав, с.Томарине, с.Новоолександрівка, с.Гаврилівка, с.Михайлівка, с.Червоний Маяк, с.Качкарівка, с.Ольгівка, с.Одрадокам'янка та с.Львове. Внаслідок ворожих обстрілів пошкоджено житлові будинки та господарські споруди мешканців", — йдеться в повідомленні. За даними начальника РДА, поблизу смт Велика Олександрівка одна людина загинула та одна зазнала поранення внаслідок підриву автомобіля на вибухонебезпечному предметі.
Територію Київщини можна вважати безпечною, але треба залишатися обачними — Крук
Територію Київщини можна вважати безпечною, але ДСНС досі працює над розмінуванням області. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" розповів голова ДСНС Сергій Крук.
"Ми до сьогодні працюємо по розмінуванню Київщини. Київщина надзвичайно активно розміновувалася після деокупації. Можна вважати, що територія Київщини є безпечною, але до кінця треба залишатися обачними та пам’ятати про небезпеку. Ми проводимо відповідну роботу з населенням, з місцевими адміністраціями, і надалі продовжуємо розмінування території, особливо сільгоспугідь", — сказав Крук.
Він також зауважив, що російські загарбники під час окупації передмість Києва рік тому мінували все можливе — будинки, квартири, дитячі кімнати, іграшки, предмети в дитячих сумках.
"Рятувальників вразила жорстокість та ненависть ворога до нашої держави, наших людей. Ми зустрічалися зі страшними випадками заміновування територій, квартир, будинків, заміновування дитячих кімнат у будинках, предметів у дитячих сумках. Під час розміновування в Ірпені, Бучі ми зустрічали заміновані різні предмети, і вони це робили жорстоко, ми натрапляли на міні-пастки", — розповів Крук.
За його словами, рятувальники під час окупації передмість столиці проводили евакуаційні заходи. Працівники ДСНС першими після військових заходили на звільнені території, займалися розблокуванням тіл, розбиранням завалів, розмінуванням.
31 березня 2022 року Сили оборони звільнили від російських загарбників місто Бучу, що в Київській області. Буча пережила 33 дні окупації, підтверджено понад 1400 смертей, із них 37 дітей. Понад 175 людей було знайдено в братських могилах і камерах тортур. Правоохоронці зафіксували 9000 російських воєнних злочинів.
У Краматорську внаслідок нічного обстрілу пошкоджені приватні будинки
На Донеччині вночі війська РФ завдали удару по Краматорську, а зранку Авдіївка зазнала танкового обстрілу. Про це повідомив керівник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"По півночі росіяни завдали удару по Краматорську — пошкоджено вісім приватних будинків, без жертв. На Донецькому напрямку зранку зафіксовано повітряні вибухи над Авдіївкою. Також місто зазнало танкового обстрілу — є пошкодження, але ніхто не постраждав", — зазначив керівник ОВА.
За його словами, у Мар'їнській громаді під обстрілами опинилися Мар'їнка, Красногорівка та Новомихайлівка. Кириленко поінформував, що на Горлівському напрямку відомо про одного загиблого і п’ятьох поранених у Бахмуті.
У Костянтинівці, яка зазнала двох артобстрілів, поранено одну людину, пошкоджено держпідприємство та будівлю заводу.У Соледарській громаді зафіксовано обстріли Васюківки і Роздолівки, а на Лисичанському напрямку чотири ворожі снаряди влучили по Зарічному Лиманської громади.
Комісію Мінкульту знову не пустили до Лаври
Комісію Міністерства культури та інформаційної політики з приймання-передачі державного майна Києво-Печерської лаври знову не пустили на територію заповідника для проведення перевірки. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
Читайте також: "Це удар по ідеології "русского міра" — чи покидають УПЦ (МП) Києво-Печерську Лавру
Британська розвідка проаналізувала ситуацію з контрбатарейними радарами у військах України та РФ
Відновлення парків контрбатарейних радарів є одним із ключових пріоритетів для обох сторін на війні в Україні. Але Росія, ймовірно, зіткнеться з труднощами, оскільки ці системи залежать від поставок високотехнологічної електроніки, які були перервані санкціями. Про це повідомляє Міноборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
Станом на 23 березня 2023 року Сили спеціальних операцій оприлюднили кадри знищення російського контрбатарейного радару ЗООПАРК-1М у районі Донецька, йдеться у звіті британських розвідників.
“Зусилля обох сторін, спрямовані на нейтралізацію контрбатарейних радарів противника, були постійним елементом конфлікту. Цих систем відносно небагато, але вони є значним фактором сили. Вони дозволяють командирам швидко виявляти ворожу артилерію і завдавати по ній ударів”, — відзначили британські розвідники.
Однак, оскільки вони мають активну електромагнітну складову, вони вразливі до виявлення і знищення, пояснили у розвідці. За даними британських розвідників, Росія втратила щонайменше шість ЗРК "ЗООПАРК-1М" і, ймовірно, в Україні залишилася дуже обмежена їх кількість.
Вночі армійці РФ обстрілювали дві громади Сумщини, було 20 ударів — ОВА
Вночі російські військові обстрілювали дві громади Сумської області: Зноб-Новгородську та Білопільську. Зафіксовано 20 ударів. Про це зазначили в ОВА.
По Білопільській громаді російські армійці здійснювали мінометний обстріл з території РФ – 5 ударів.
Зноб-Новгородська громада зазнала 15 ударів зі ствольної артилерії.
За інформацією Сумської обласної військової адміністрації, обійшлося без наслідків.
13 населених пунктів Запорізької області обстріляли військові РФ за минулу добу
Протягом минулої доби, 30 березня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру в районі 13 населених пунктів Запорізької області.
Про це повідомили 31 березня у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію ГУ Нацполіції у Запорізькій області.
Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру в районі населених пунктів: Запоріжжя, Новоданилівка, Малі Щербаки, Гуляйполе, Оріхів, Новодарівка, Преображенка, Мала Токмачка, Чарівне, Ольгівське, Степногірськ, Кам'янське, Степове.
Надійшло 30 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.
Атака ракетами та дронами: начальник Харківської ОВА повідомив про п'ятьох поранених
П'ятеро людей дістали поранень внаслідок нічної російської атаки по Харкову та області. Троє з них зазнали поранень внаслідок ракетного удару, ще двоє — під час атаки дронами.
Про це повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"Внаслідок ракетної атаки легкі поранення отримали троє людей. Госпіталізації не потребували", — повідомив Синєгубов.
Ще двоє людей поранені внаслідок атаки БПЛА "Shahed" в Ізюмському районі.
"Минулої ночі ворог здійснив атаку БПЛА "Shahed" на об'єкти критичної інфраструктури в Ізюмському районі. Поранення зазнали та були госпіталізовані два цивільних чоловіки 44 та 66 років", — додав голова ОВА.
Чи збільшать зараз нові призовники бойову міць РФ — аналіз ISW
Початок нового призовного періоду у Росії, навіть за умови незначного збільшення кількості призовників, може фактично зменшити російські можливості підготовки резервістів та іншого персоналу, набраного за допомогою мобілізаційних кампаній для війни в Україні. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
За даними аналітиків, Росія має обмежений навчальний потенціал, і спрямування його на підготовку призовників, які не будуть воювати у 2023 році, позбавляє Кремль можливості навчати резервістів і добровольців, які будуть воювати. В ISW припускають, що Кремль може спробувати збільшити свій бойовий персонал в Україні, змусивши призовників, які навесні 2022 року закінчують однорічну службу, підписати військові контракти. Оскільки ці щойно звільнені призовники потребуватимуть менше додаткової підготовки перед відправкою в Україну. Наразі не зрозуміло, наскільки успішними будуть такі зусилля.
Аналітики відзначають, що президент Росії Володимир Путін 30 березня підписав указ про проведення піврічного весняного призову на строкову військову службу в період з 1 квітня по 15 липня, під час якого буде призвано 147 000 росіян. Росія проводить два цикли призову на рік, під час весняного призову зазвичай призивають 134 000 росіян.
“Нові призовники не збільшать російську бойову міць у короткостроковій перспективі, оскільки російські військовозобов'язані мають проходити кількамісячну підготовку і службу, перш ніж брати участь у бойових діях”, — йдеться в аналітичному звіті.
Путін, як і раніше, навряд чи розгортатиме нещодавно призвані війська для участі в бойових діях в Україні через побоювання за стабільність свого режиму, наголошують аналітики. Голова комітету з оборони Державної думи Росії Андрій Картаполов заявив 30 березня, що під час весняного призовного циклу 2023 року призовники не будуть відправлятися на окуповані Росією території України. Картаполов також зазначив, що російські війська не будуть призивати чоловіків з окупованих територій. Заяви Картаполова можуть бути правдивими з огляду на те, що з перших місяців війни, а особливо після потоплення флагмана Чорноморського флоту Росії "Москва", на борту якого було кілька моряків-строковиків, в ISW не спостерігали, щоб російські військові використовували призовників у будь-яких значних масштабах на фронті.
“Використання Путіним призовників під час зимово-весняного періоду 2022 року викликало соціальну напругу в Росії, і Путін навряд чи ризикне стабільністю свого режиму, відправляючи на фронт новобранців”, — йдеться в аналітичному звіті.
Путін, ймовірно, вважає, що політична ціна відправки призовників на фронт буде вищою, ніж ціна мобілізації у вересні 2022 року в Росії, відзначили в ISW.
“Путін не відправив призовників з весняних призовів 2022 року у відповідь на контрнаступ України у вересні 2022 року в Харківській області, а натомість мобілізував резервістів для стабілізації лінії фронту, що руйнується”, — йдеться у звіті аналітиків.
За даними ISW, це означає, що Путін віддає перевагу мобілізації резервістів, а не мобілізації призовників — ймовірно, з політичних міркувань. Навіть попри те, що призовники, які вступають в останні місяці свого річного строку служби, можуть воювати більш ефективно, ніж цивільні резервісти.
За добу російське військо втратило 460 військових — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 31 березня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 173 360 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 460 військових.
Щонайменше шість російських ракет вдарили по Новобаварському району Харкова
Щонайменше шість російських ракет вдарили по Новобаварському району Харкова ввечері 30 березня.
Про це повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.
"Обстріл здійснювався, зокрема, по Новобаварському району. Щонайменше шість ракет влучили по об'єктах інфраструктури та приватних домоволодіннях", — повідомив Чубенко.
Внаслідок ракетного удару пошкоджені приватні будинки, уламками ракет побило машини, повідомляє кореспондент Суспільного.
В домівках вибило вікна та двері, поранених внаслідок обстрілу немає.
На Донеччині загинула одна людина, ще шестеро жителів отримали поранення
Протягом 30 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина у Бахмуті, ще шестеро жителів отримали поранення у Бахмуті та Костянтинівці.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1438 людей, поранення отримали 3313 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Військові РФ протягом доби двічі обстріляли акваторію Миколаївщини — ОВА
Військові російської армії протягом 30 березня двічі обстріляли акваторію Очаківської громади. Про це повідомила пресслужба Миколаївської обласної військової адміністрації.
За інформацією ОВА, війська РФ о 12:14 та 12:50 завдали артилерійських обстрілів по акваторії Очаківської громади. Загиблих немає.
Вдень 30 березня та в ніч проти 31 березня у Миколаєві, Баштанському, Вознесенському та Первомайському районах обстрілів з боку військ РФ не зафіксовано.
Військові РФ за добу 64 рази обстріляли Херсонщину: одна людина загинула, двоє — поранені
За добу армія РФ з авіації, "Градів" та артилерії 64 рази обстріляла Херсонщину, випустивши по її території 243 снаряди. Одна людина загинула, двоє — поранені, повідомив в Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.
За його даними, Херсон військові РФ обстріляли дев'ять разів. 25 снарядів влучили у житлові квартали міста, приватні та багатоквартирні будинки.
Повітряні Сили: знищено дев’ять із десяти "Шахедів"
Із 21.10 години 30 березня по 1.30 годину 31 березня російські військові атакували Україну ударними безпілотниками "Shahed-136/131". Також у небі зафіксовано до п’яти інших повітряних цілей, імовірно повітряних куль. Про це повідомили у Повітряних Силах зранку 31 березня. Знищено дев’ять із десяти дронів.
"Ударними дронами-камікадзе російські окупанти атакував з північного напрямку — Брянська область РФ, через Сумську та Чернігівську області", — йдеться у повідомленні.
Загалом знищено дев’ять із десяти ударних дронів. Один — підрозділом ППО Сухопутних військ, а також вісім силами та засобами воїнів Повітряних Сил — зенітних ракетних підрозділів та мобільних вогневих груп повітряного командування "Схід".
Армія РФ завдала серію ракетних ударів по Запоріжжю та передмістю
Російські військові завдали серію ракетних ударів по Запоріжжю та передмістю із застосуванням РСЗВ. Про це повідомили у Запорізькій обласній військовій адміністрації.
"Ракетний терор мирного населення продовжується. Гучний ранок видався для Запорізького району", — йдеться у повідомленні.
Руйнувань зазнали цивільні споруди: виникла пожежа у приватному будинку, вибуховою хвилею пошкоджено сусідні домівки. Загиблих та травмованих немає, зазначили у Запорізькій ОВА.
Наразі відповідні служби працюють над ліквідацією наслідків влучання на місці.
Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 6 ударів — Генштаб ЗСУ
Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 6 ударів по районах зосередження окупантів. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 31 березня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один пункт управління, 6 районів зосередження живої сили окупаційного війська, 2 склади боєприпасів та 2 склади пально-мастильних матеріалів.
На Бахмутському напрямку Сили оборони відбили 22 атаки — Генштаб ЗСУ
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін, ознак формувань наступальних угруповань не виявлено. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 31 березня.
На території Білорусі триває бойова підготовка підрозділів територіальних військ збройних сил РФ. Окупанти продовжують зберігати військову присутність у прикордонних районах Курської та Бєлгородської областей. Протягом минулої доби військо РФ здійснило обстріли населених пунктів Гірськ Чернігівської області, Нововасилівка, Нова Гута, Стукалівка, Іскрисківщина, Волфине, Катеринівка Сумської області, а також понад 15 населених пунктів на Харківщині, серед них — Козача Лопань, Стрілеча, Олійникове, Нескучне, Вільча, Красне Перше, Тополі.
На Куп’янському та Лиманському напрямках військові РФ безуспішно наступали в районах Стельмахівки, Кузьминого та Берестового. Артилерійських обстрілів зазнали Дворічанське, Западне, Дворічна, Масютівка, Синьківка Куп’янськ і Крохмальне Харківської області; Новоселівське, Невське і Білогорівка Луганської області, а також Роздолівка, Колодязі, Торське, Сіверськ та Спірне на Донеччині.
На Бахмутському напрямку військові РФ продовжують штурмувати Бахмут, Сили оборони відбили 22 атаки. Росіяни безуспішно наступали в районі Оріхово-Василівки Донецької області. Здійснили обстріли населених пунктів Міньківка, Оріхово-Василівка, Дружківка та Бахмут Донецької області.
На Авдіївському та Мар’їнському напрямках окупанти наступали в напрямку населених пунктів Новобахмутівка, Новокалинове, Степове, Авдіївка, Сєверне, Водяне, Красногорівка та Мар'їнка Донецької області, успіху не мали. Здійснили обстріли населених пунктів Новокалинове, Керамік, Новоселівка Перша, Бердичі, Авдіївка, Невельське, Красногорівка, Мар'їнка, Георгіївка, Курахове, Острівське, Побєда та Новомихайлівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку протягом доби військо РФ обстріляло населені пункти Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Шахтарське та Велика Новосілка на Донеччині.
На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти обстріляли понад 30 населених пунктах. Серед них – Новосілка, Новопіль Донецької області; Ольгівське, Чарівне, Білогір'я, Мала Токмачка, Новоданилівка, Новоандріївка, Щербаки Запорізької області та Новоолександрівка, Козацьке, Іванівка, Інженерне, Янтарне і Кізомис на Херсонщині.
Вночі РФ ударила ракетами і "Шахедами" — Генштаб ЗСУ
Протягом минулої доби військо РФ завдало 11 ракетних та 4 авіаційних удари, здійснило 43 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 31 березня. Вночі із застосуванням ЗРК С-300 окупанти здійснили 9 ракетних пусків по цивільній інфраструктурі міста Харків. Для завдання авіаційних ударів задіяли 10 ударних БпЛА типу “Шахед-136”, 9 з них знищили українські захисники.
“Ймовірність подальших ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається досить високою”, — йдеться у зведенні.
Військові РФ наступають на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Підрозділи Сил оборони України відбили понад 80 атак окупантів. В епіцентрі бойових дій залишаються населені пункти Білогорівка, Бахмут, Авдіївка та Мар’їнка.
Парламент Туреччини схвалив вступ Фінляндії до НАТО
Законопроєкт про затвердження протоколу вступу Фінляндії до НАТО прийняли Великі національні збори (парламент) Туреччини, повідомляє агентство Anadolu.
У Харкові внаслідок ракетних ударів пошкоджено приватний будинок та два авто
Про це повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"За попередньою інформацією, внаслідок ракетних ударів у одному з районів міста пошкоджено приватний будинок та два цивільних авто. Наразі без постраждалих. Дані уточнюються", — написав він у Телеграм.
Україна бойкотуватиме змагання, де будуть представлені атлети з Росії
Уряд заборонив українським спортсменам брати участь у змаганнях, зокрема у відбіркових стартах на Олімпіаду-2024, якщо там представлені атлети з Росії чи Білорусі, повідомив міністр кабінету міністрів Немчінов.
За порушення цього рішення спортивні федерації можуть втратити статус національних.
Це рішення – відповідь Уряду України на оновлені рекомендації МОК щодо участі в змаганнях атлетів з Росії та Білорусі. Згідно з рішенням Виконкому МОК, федераціям рекомендовано повертати атлетів з Росії та Білорусі у нейтральному статусі. Однак лише в індивідуальних змаганнях, не в командних стартах.
Україна створює міжнародну робочу групу для повернення українських дітей
Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.
За його словами, 45 держав-членів ОБСЄ ініціювали розслідування щодо викрадення українських дітей з окупованих росією територій України, і це є важливим рішенням.
"Ми працюємо над питанням повернення наших дітей, створюємо міжнародну робочу групу, яка сфокусується на цьому", — наголосив голова ОП.
Читайте також: З окупованих територій до Росії вивезли понад 19,5 тисяч дітей, але цифра не точна — уповноважена президента
Українські бійці завершили навчання на Patriot у США
Про це заявив речник Пентагону Патрик Райдер.
"Цього тижня 65 українських військовослужбовців сил протиповітряної оборони завершили навчання на системах Patriot у Форт Сілл, штат Оклахома, і тепер повернулися до Європи. Вони інтегруються з іншими українськими протиповітряними військами, а також із системами ППО Patriot, наданими США, Німеччиною і Нідерландами", – сказав він.
Загалом, понад 7000 українських військових вже пройшли курс навчання від військових США з початку повномасштабного вторгнення Росії. Ще 4000 українських військових, включно з 2 бригадами, оснащеними Bradley та Striker, завершать підготовку в Німеччині наприкінці цього місяця.