Як захиститися від кліщів і хвороб, які вони переносять — рекомендації черкаських фахівців

Суспільне: Черкаси

Кліщ може бути переносником збудника хвороби Лайма (бореліозу). Як уберегтися від укусу та що робити, якщо він вже трапився – Суспільному розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач.

Навіть якщо контакт був короткочасним, ризик зараження хворобою Лайма не виключений, пояснив медик.

"Якщо ви виявили кліща, що присмоктався, – витягніть його якомога швидше. Затягувати з видаленням не можна. Чим довше кліщ п'є кров, тим більше інфекції потрапить в організм", – зазначив він.

Якщо людина планує здати кліща на аналіз на інфікованість збудниками хвороби, то бажано отримати його живим і неушкодженим.

"Як правило, приймають тільки таких. Ні в якому разі не змащуйте кліща олією або чимось іншим. Його можна видалити самостійно або звернутися до найближчого травмпункту" – додав Володимир Папач.

Щоб уникнути розриву кліща, не треба тягнути різко, пояснив медик:

"Зручно видаляти кліща тонким пінцетом. При цьому його слід захопити якомога ближче до хоботка, потім акуратно потягнути вгору, при цьому обертаючи навколо своєї осі у зручний бік. Зазвичай через 1-3 оберти кліщ витягується разом із хоботком".

Для видалення кліщів існують також спеціальні пристосування. Якщо під рукою немає ні пінцета, ні спеціального пристосування, то кліща можна видалити ниткою. Для цього міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща, потім скручують її в одному напрямку (трохи підтягуючи вгору) доти, доки кліщ не викрутиться. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, видаліть його стерильною голкою так, як ви видаляєте звичайну скалку.

"Якщо кліщ присмоктався у незручному для його вилучення місці, а вам ніхто не може допомогти, видаляйте його, як зможете. Навіть якщо він порветься, це краще, ніж витрачати тривалий час на пошуки допомоги", – розповів фахівець.

Знятого кліща, з його слів, варто помістити у чисту ємність, яка щільно закривається, зі злегка зволоженим шматочком вати, паперової серветки або стеблинками трави на денці та протягом доби принесіть до лабораторії особливо небезпечних інфекцій. У разі відсутності такої можливості зберігайте ємність у холодильнику до можливої доставки.

"Треба розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина. Аналіз кліща потрібний для спокою в разі негативного результату і пильності – в разі позитивного. Протягом двох тижнів щодня вимірюйте температуру тіла і в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі в місці укусу кліща звертайтеся до лікаря. Найкращий спосіб визначити наявність захворювання у людини – здати аналіз крові. Досліджувати кров на антитіла до борелій можна не раніше ніж через 3-4 тижні після укусу. Здавати кров відразу не потрібно – результат аналізу буде неінформативним", – роз'яснив медик.

Якщо вчасно встановити діагноз, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати антибіотиками. Чим раніше почати лікування, тим швидше одужає людина.

Адреса лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ "Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України "м. Черкаси, вул. Волкова, 3. Час роботи: з 8.00 до 16.00 години. Довідки за телефоном: (0472) 36 07 16.

Як захиститися від укусу кліщів:

  • на природу бажано одягати світлий одяг, щоб кліща можна було побачити;
  • штани необхідно заправити у шкарпетки або в чоботи, рукави – застібнути на манжети;
  • у волоссі кліща важко помітити, тому обов’язково треба одягнути косинку або головний убір;
  • ретельно оглядайте себе та своїх близьких щодві години прогулянки й після неї.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також