Вбивство дитини у Радомишлі: суд відпустив одного з підозрюваних під нічний домашній арешт

Один із підозрюваних у вбивстві 12-річного Даниїла Бельченка Віктор Ільченко. Житомир, Корольовський районний суд.Фото: архів Суспільного Житомир

20 березня на черговому засіданні у справі про вбивство 12-річного Даниїла Бельченка та поранення 10-річного Олексія Нечипоренка Корольовський районний суд Житомира змінив запобіжний захід одному з фігурантів справи Віктору Ільченку. Рішенням суду Віктору Ільченку змінили тримання під вартою на нічний домашній арешт.

Не погоджуємося з таким рішенням – адвокат родини загиблого 12-річного Даниїла Бельченка

У коментарі Суспільному Житомир адвокат родини Бельченків Володимир Красовський сказав, що сторона захисту не розуміє такого рішення та не погоджується з ним.

"Нам не зрозуміла мотивація прийняття такого рішення. Тобто до цього обвинувачених тримали під вартою, аби вони не змогли уникнути правосуддя чи вчинити якийсь вплив на обставини розслідування, а тепер, виходить, за логікою, щось змінилося? Та й сама ця історія виглядає цікаво: засідання, яке мало відбутися у лютому, перенесли на 14 березня, бо до колегії суддів увійшов новий суддя, який попросив час для ознайомлення зі справою. 14 березня засідання не відбувається, оскільки усі троє адвокатів Ільченка подають клопотання про перенос засідання, бо вони цього дня зайняті в інших судових процесах. Попередньо була визначена дата 20 березня. Але 20 березня новий суддя, який просив час на розгляд справи, не з'явився, оскільки захворів. У таких випадках клопотання може розглядати головуючий – і головуючий суддя Сергій Франчук, попри заяву Олександра Юрка (ще одного обвинуваченого – ред.) про тиск з боку Ільченка, попри документи, які свідчать, що можуть бути певні ризики уникання правосуддя, все одно відпускає Ільченка з-під варти. При тому що адвокати Ільченка заявили клопотання, яким просили домашній арешт, а суд постановив, відпустити Ільченка не просто загалом під арешт, а під нічний домашній арешт. При цьому Юрко лишається під вартою. Не зрозуміло, чому весь рік притримувалися рішення щодо утримання під вартою обох обвинувачених, а зараз одного відпустили", – каже Володимир Красовський.

Адвокат Володимир Красовський. Фото: архів Суспільного Житомир

Ми продовжуватимемо боротьбу і не будемо здаватися – мама загиблого Даниїла Бельченка

Коментуючи Суспільному рішення суду, мама вбитого 12-річного Даниїла Бельченка Каріна сказала, що також розчарована цим рішенням.

"Якщо чесно, то у мене немає слів, щоб передати те, що я зараз відчуваю. Якщо наш суд і наша правова система вважає, що можна прийти розстріляти дітей і тобі за це нічого не буде, то вони дуже сильно помиляються. Хоча ми вже рік боремося, а за рік нічого так і не сталося в суді. Навіть не були допитані свідки. Візьмемо останні два засідання, де мали допитувати потерпілого хлопчика, який вижив. Судді відтягували ці засідання, аби лишень не проводити це судове засідання. А потім головуючий суддя Франчук все ж взяв хабар від Ільченка і прийняв рішення відпустити його під нічний домашній арешт. З приводу хабаря нам це повідомила людина, яка має безпосередній стосунок до цього суду. Нам сказали, що для цього суду це нормальна практика. Але, як на мене, такий випадок – це плювок в обличчя усій судовій системі. Адже в статті, яку інкримінують Ільченку, а це навмисне вбивство, взагалі не передбачено можливості зміни запобіжного заходу", – каже Каріна Бельченко.

Карина Бельченко. Житомир, 26 грудня 2022 року. Фото: Володимир Шолдрук для Суспільне Житомир

За словами Каріни, розгляд справи затягували від самого початку.

"Всі факти говорять про те, що це зробив Ільченко, але вони хочуть перекласти всю відповідальність на Юрка і виправдати Ільченка. Ільченко, до речі, мав проходити по ще одній статті у справі про викриття наркоферми у Радомишлі. Але цю справу швидко зам'яли, тому що до цієї справи був причетний і голова Радомишльської громади Володимир Тетерський, і його син, який мав стосунок до поліції – він на той час очолював там якийсь відділ, якщо я правильно пам'ятаю. Коли Ільченка хотіли випустити перший раз, ми тоді звернулися до Тетерського за допомогою, а він мені сказав, що Ільченко не буде сидіти, бо у нього гарні зв'язки. Мовляв, за все буде відповідати Юрко. Коли журналісти приїхали в Радомишль спілкуватися з Тетерським і його сином, тоді вони нам трохи почали допомагати, дали контакти свідків – все це в них було, але до приїзду журналістів вони нічого не допомагали і не робили", – розповідає Каріна Бельченко.

Мама вбитого Даниїла Бельченка Каріна Бельченко та адвокат Володимир Красовський. Фото: архів Суспільного Житомир

Жінка каже, що обвинувачений Віктор Ільченко на засідання суду 20 березня приїхав одягненим так, наче знав, що його на цьому засіданні звільнять з під-варти.

"Приїхала уся його група підтримки на чолі з його товаришем – командиром 8 полку та ще якимись людьми з СБУ, які його покривають, – говорить мама загиблого Даниїла Бельченка. – Все виглядало так, що вони вже знали, яке судове рішення буде прийняте на цьому засіданні і приїхали вже цілеспрямовано його (Віктора Ільченка – ред.) забрати. Сам Ільченко неодноразово заявляв, що він має стосунок до СБУ".

Каріна Бельченко каже, що не збирається здаватися і планує надати справі розголосу на державному та міжнародному рівнях – наразі вона підготувала звернення та петицію до Президента України, а також звернення до Генерального прокурора України.

"Будемо виходити на закордонних журналістів, бо при тому хабарництві, яке існує в судах України, ми, я бачу, нічого не доб'ємося", – каже Каріна.

Перешкоджання розслідуванню справи, хабар судді та причетність СБУ

Після розмови з Каріною Бельченко журналісти Суспільного звернулися за коментарем до голови Радомишльської громади Володимира Тетерського. Свою причетність до можливих перешкоджань розслідуванню справи чиновник заперечує. Каже, що навпаки – намагався сприяти розслідуванню.

"Так, мій син був начальником слідства в нас тут на місці, але цю справу забрали на Житомир. Поліція зробила відповідні слідчі дії – вилучила зброю та затримала двох чоловіків, які стріляли. Коли жінка (Карина Бельченко – ред.) написала звернення в соцмережах, то ми, навпаки, сказали, що готові надати їй допомогу в межах наших компетенцій. Бо якщо йдеться про саме кримінальне провадження, то ми не маємо жодних прав у нього втручатися. До покривання Ільченка я жодним чином не причетний – я з ним познайомився тільки перед початком повномасштабної війни і бачився з того моменту і до сьомого березня (2022 року – ред.) разів зо три-чотири. Ільченко мав стосунок до громадської організації "Радомишльська варта". Сам він, я так розумію, жив у Києві, а після початку повномасштабної війни переїхав до нас і почав активно допомагати "Радомишльській варті" в її роботі. Ніяких попередніх стосунків чи співпраці з ним я не мав. Так само як і мій син. Ми, зі свого боку, спілкувалися з адвокатом пані Бельченко і сказали, що є свідки цього вбивства, і підказали інформацію про них. Що стосується викриття наркоферми, то сам факт такий дійсно був, але це сталося 26 чи 28 лютого 2022 року, і Ільченко не був причетний до цієї справи. Про стосунок Ільченка до СБУ я теж не знаю. А що Ільченко не сяде, бо у нього є зв'язки – я таке не казав. Як я можу таке казати, коли іде слідство?" – прокоментував голова Радомишльської громади.

Завідувачка сектору інформаційно-аналітичної роботи Корольовського районного суду Житомира Наталія Шикирява в коментарі Суспільному сказала, що фактів можливого отримання хабаря суддею Сергієм Франчуком зареєстровано не було.

"Таких відомостей чи факту зареєстровано не було. Інформації про отримання суддею хабаря ми теж не маємо. Якщо є люди, які володіють даними про це, то вони мають звернутися з цією інформацією до відповідних органів, зокрема, до поліції", – відповіла речниця Корольовського суду.

Суддя Сергій Франчук (по центру). Фото: архів Суспільного Житомир

Також Суспільне звернулося за коментарем до СБУ щодо того, чи має Віктор Ільченко якийсь стосунок до цієї структури.

"По-перше, зазначаємо, що наше управління СБУ жодним чином не задіяне у цьому судовому процесі. Жоден із фігурантів цієї справи стосунку до управління СБУ в Житомирській області не має. У відповідь на ваше запитання про Віктора Ільченка можу сказати, що він не був і не є офіційним співробітником СБУ. Це виглядає як спроба дискредитації нашої структури", – поінформувала речниця СБУ в Житомирській області Ірина Мартинюк.

Попереду виправдувальний вирок – адвокат Віктора Ільченка про справу свого підзахисного

20 березня адвокат Віктора Ільченка Юрій Радзієвський у своєму дописі в мережі Facebook написав, що після зміни запобіжного заходу його клієнтові далі в них по плану – виправдувальний вирок і притягнення до відповідальності всіх винних в тому, що "людина втратила рік життя".

Скрин зі сторінки Юрія Радзієвського у мережі Facebook

У коментарі Суспільному Юрій Радзієвський сказав, що вважає закономірним звільнення Віктора Ільченка з-під варти.

"Перший момент – мій підзахисний взагалі не стріляв у бік дітей. Якби він робив ці постріли, то в тілі загиблого або в предметах навколо місця події були б віднайдені кулі. Слідчі тричі з металошукачем ретельно оглядали місце події. Жодних куль, випущених зі зброї Віктора Ільченка, на місці події не знайшли. Було проведено три експертизи, щоб з'ясувати питання, чи стріляв Віктор Ільченко в дітей. Всі три одностайно підтвердили, що Віктор Ільченко по дітях не стріляв. Так само мені достеменно відомо, що другого хлопчика було поранено не зі зброї мого клієнта", – говорить адвокат.

Юрій Радзієвський сказав, що не погоджується з трактуванням прокурора про те, що це було навмисне вбивство.

"На жаль, трагедія сталася, і ми працюємо з тим, що є. Версія прокурора про навмисне вбивство дітей не витримує критики, адже це двоє дорослих чоловіків, які на той час брали участь у відсічі збройній агресії Росії – навіщо їм вбивати двох малолітніх хлопців суто через те, що вони не зупинилися на команду "стояти"? Сталася трагедія, і прокурор розуміє, що ніхто дітей вбивати не хотів, проте він продовжує наполягати на тому, що обидва обвинувачені знали, що перед ними – діти, і вирішили їх вбити, – каже адвокат Віктора Ільченка і додає, що публічно звинуватив прокурора у підробці документів. З його слів, прокурор спочатку вручив підозру його клієнту і тільки потім вніс відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань, а в постанові послався на редакцію статті КпК, яка з'явилася тільки через два місяці після винесення постанови.

Віктор Ільченко зі своїм адвокатом Юрієм Радзієвським. Житомир. Фото: архів Суспільного Житомир

На запитання Суспільного про ймовірну приналежність Віктора Ільченка до СБУ Юрій Радзієвський сказав, що не має такої інформації.

"Про приналежність мого клієнта до СБУ мені невідомо, – говорить адвокат. – В суді була представлена довідка про його причетність до СБУ, але я не знаю, як її оцінювати. В мене документів, які підтверджували б причетність мого клієнта до СБУ, немає – я це коментувати не можу".

Віктор Ільченко. Житомир, 5 травня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

У відповідь на питання про тиск Віктора Ільченка на Олександра Юрка та його родину, аби той взяв усі звинувачення на себе, адвокат сказав, що вони це спростували в суді.

"Про це заявляв прокурор, і є заява Юрка. Юрко повідомляв, що Ільченко приходив до нього в приміщення СІЗО, в камеру, і висловлював погрози. Ми зробили адвокатський запит і отримали інформацію, що обидва обвинувачені утримувалися окремо один від одного, вони не контактували. Якщо Юрко звернувся б з такою заявою, то мало б бути зареєстроване кримінальне провадження, бо погрози і тиск – це злочин. Заява датована кінцем жовтня 2022 року, часу було більш ніж достатньо, але кримінальне провадження не було зареєстроване", – каже адвокат Віктора Ільченка.

Військовий ЗСУ Олександр Юрко, Житомир, 26 грудня 2022 року. Фото: Володимир Шолдрук для Суспільне Житомир

Також Юрій Радзієвський відповів, що не коментуватиме рішення суду про звільнення Віктора Ільченка з-під варти і нічого не знає про хабар для головуючого судді.

"Ми з адвокатами, а нас троє, просто просили про зміну запобіжного заходу на домашній арешт, а суддя вже сам прийняв рішення, щоб дати моєму клієнту саме нічний домашній арешт. Це право судді, і я не можу коментувати його рішення. Про хабар судді мені не відомо. А загалом, такі факти мають чимось підтверджуватися, а не бути голослівними", – сказав Юрій Радзієвський.

Що далі

Адвокат сім'ї Бельченків Володимир Красовський каже, що, за законодавством вважається, що основним захистом інтересів потерпілих займається держава в особі прокурора, який має довести вину обвинувачених. Тому оскарження у цьому позові приймаються лише від нього.

"Якби нас прирівняли з правами прокурора, то ми хоч в якійсь частині змогли б самі оскаржити в апеляційному суді вказане судове рішення. А так – ми не можемо цього зробити і чекатимемо, що це зробить прокурор. Якщо він подасть апеляційну скаргу, то ми однозначно цю скаргу підтримаємо", – каже адвокат родини Бельченків.

Що відомо

  • Сьомого березня 2022 року у Радомишлі було поранено двох дітей віком 12 та 10 років, котрі гралися на подвір'ї будинку. 12-річний хлопчик загинув. За словами матері загиблої дитини, у дітей стріляли чоловіки у камуфляжному одязі.
  • П'ятого травня 2022 року Корольовський районний суд Житомира продовжив дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою одному з двох підозрюваних у справі вбивства дитини у Радомишлі.
  • 28 липня 2022 року Корольовський суд Житомира розпочав розгляд справи. У ході підготовчого засідання захисник обвинувачених Віктора Ільченка та Олександра Юрка заявив клопотання про відвід прокурора через упереджене ставлення того до обвинувачених та низку порушень, які він зробив в обвинуваченні. У задоволенні клопотання захисту суд після наради відмовив, оголосивши перерву до четвертого серпня.
  • 26 грудня у Корольовському суді Житомира продовжили розглядати справу, почавши допитувати обвинувачених. Наступне судове засідання призначили на 20 січня 2023 року.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube