День добровольця, обстріл Краматорська, суд у Гаазі відкриє справу щодо злочинів РФ. 384 день війни. Онлайн

Іспанські військові готують танки Leopard під час навчань для українських військових на базі Сан-Грегоріо поблизу Сарагоси, Іспанія, 13 березня 2023 року. Фото: Paul Hanna / Bloomberg via Getty Images

14 березня — 384 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Польща може передати Україні винищувачі МіГ-29 протягом найближчих 4-6 тижнів, заявив прем'єр Польщі Моравецький.
  • Уранці 14 березня російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині. Влучили у житловий будинок, відомо, що одна людина загинула, дев'ятеро поранених. Загалом пошкоджено 25 багатоквартирних будинків, один приватний, дитячий садок і музей.
  • 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Дата встановлена Верховною радою у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України.
  • Міжнародний кримінальний суд відкриє дві справи щодо воєнних злочинів РФ в Україні. Йдеться про викрадання Росією українських дітей та про обстріли цивільної інфраструктури.
  • В Іспанії завершується курс підготовки українських екіпажів танків Leopard 2 A4 та технічного персоналу другого ешелону, повідомляє Генеральний штаб армії Іспанії. Це — перша група українських курсантів, які завершили ці спеціальні курси, що проводяться Толедським центром координації підготовки в Сарагосі.
  • СБУ підтвердила особу військового, якого розстріляли після слів "Слава Україні". Ним був снайпер 163 батальйону 119 окремої бригади ТРО Чернігівської області Олександр Мацієвський, який є громадянином Молдови. Зеленський надав йому звання "Герой України".

На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 384 дня війни. Нову текстову хроніку 15 березня — читайте тут.

Стабілізаційні відключення у Києві та на Київщині скасовані

Про це повідомляє ДТЕК.

"Було відновлено електропостачання для всіх жителів столиці та області, тому графіки стабілізаційних відключень більше не застосовуються", — йдеться у повідомленні оператора.

ЄС може запровадити санкції через дестабілізацію ситуації в Молдові — Йозвяк

Європейський Союз вивчає можливість запровадження санкцій проти людей та організацій, які намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові. Про це повідомив редактор Радіо Свобода з питань Європи Рікард Йозвяк.

"ЄС вивчає можливість запровадження санкцій проти осіб/організацій, які намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові. Про це нещодавно попросив Кишинів", — написав Йозвяк у Twitter.

США опублікують відео інциденту з російськими літаками і дроном над Чорним морем

Про це заявив речник Пентагону Патрік Райдер.

"Щодо місії MQ9, цей літальний об'єкт літає над чорноморським регіоном протягом деякого часу, включно з періодом до початку цього конфлікту. Це — важливий та завантажений водний шлях. Ми продовжуємо з'ясовувати, що саме сталося, але я думаю, зважаючи на дії російських пілотів, зрозуміло, що це було небезпечно, непрофесійно. І я думаю, що ці дії говорять самі за себе", — заявив Райдер.

Він додав, що це спричинило певні пошкодження російського літака також. За його словами, командування ВПС США наразі розсекречує відео і "повідомлятиме актуальну інформацію про цей інцидент".

"Як ми знаємо, російськи літак приземлився, не буду вдаватися в подробиці, де саме це сталося. Але знову ж, це лише демонструє дуже непрофесійну та небезпечну поведінку цих пілотів", — сказав Райдер.

Майже 100 тисяч добровольців пішли до тероборони у перші тижні повномасштабної війни

У перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну майже 100 тисяч добровольців вступили до лав Сил територіальної оборони ЗСУ, повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у марафоні "Єдині новини".

"Характерна українська риса — у нас сьогодні в окопах доктори наук, фермери, професійні військові, співаки, люди творчих, інтелектуальних професій, айтішники. Це говорить про специфіку українського народу", — сказала Маляр.

Вона додала, що перший загін добровольців відправився з Майдану на фронт в березні 2014 року.

Посла РФ викликали до Держдепу через інцидент із дроном над Чорним морем

Як повідомляє Reuters, Державний департамент США заявив, що викликав російського посла, щоб висловити протест проти збиття безпілотника.

"Ми постійно літаємо над цим повітряним простором вже протягом року, і ми збираємося продовжувати це робити", — заявив речник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Зранку 14 березня два російські літаки Су-27 здійснили небезпечне перехоплення безпілотного літака розвідки, спостереження і рекогносцировки MQ-9 ВПС США, який діяв у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем. Про це інформує командування Військово-повітряних сил США в Європі. За даними командування, внаслідок інциденту американські сили були змушені збити MQ-9 у міжнародних водах.

Добровольців полку "Азов" вшанували на Софійській площі у Києві

14 березня — у День українського добровольця — на Софійській площі у Києві зібралися близько пів сотні людей. Серед них — рідні та друзі захисників "Азовсталі". До акції приєдналися бійці полку Кастуся Калиновського, які встановили на площі портрети загиблих добровольців-білорусів.

Учасники акції принесли плакати з написами "поверніть Азов", "немає більшої сили, як сила духу добровольця", "понад 700 азовців у полоні".

Фото: Анна Железняк/Суспільне

Фото: Анна Железняк/Суспільне

Читайте також: "Авіапрорив на Азовсталь. Небо": зʼявився перший фільм із документальної трилогії про ГУР

Російські військові обстрілювали три громади Сумщини, завдали понад 50 ударів

Протягом дня російські військові обстрілювали три громади Сумської області: Білопільську, Шалигинську, Середино-Будську. Пошкоджений приватний житловий будинок, повідомили в ОВА.

Зранку з гелікоптера здійснено ракетний обстріл околиць міста Середина-Буда (5 ударів). Обстрілом пошкоджений приватний житловий будинок. По Білопільській громаді протягом дня російські військові стріляли з АГС (до 20 пострілів), мінометів (12 ударів) та артилерії (7 ударів). Шалигинська громада перебувала під артобстрілом з САУ (7 ударів).

Загалом був 51 удар, зазначили в Сумській ОВА.

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН

В рамках Чорноморської зернової ініціативи угода передбачає подовження на 120 днів. Про це повідомив речник Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.

За нинішніх обставин Генеральний секретар і його команда зосереджені на тому, щоб у тісному контакті з усіма сторонами зробити все можливе для забезпечення безперервності ініціативи, додав Дюжаррік.

“Що стосується паралельного Меморандуму про взаєморозуміння щодо експорту російських продуктів харчування та добрив, Ребека Грінспан, голова UNCTAD, та її команда, а також сам Генеральний секретар не шкодують зусиль для сприяння цій торгівлі”, — йдеться у повідомленні.

Дюжаррік заявив про досягнення значного прогресу. Водночас, за його словами, деякі перешкоди залишаються, особливо щодо платіжних систем.

“Наші зусилля з подолання цих перешкод не припинятимуться”, — додав він.

Угода щодо Чорноморської зернової ініціативи, а також Меморандум про взаєморозуміння щодо експорту російського продовольства та добрив мають вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, особливо в країнах, що розвиваються, відзначили в ООН. Термін дії нинішньої угоди завершується 18 березня.

Ткаченко: Тепер для виїзду за кордон діячі культури мають підтверджувати наявність військового обліку

Про це міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив в ефірі телемарафону "Єдині новини".

Міністр пояснив, що Мінкульт розробив зміни до порядку виїзду артистів, художників і журналістів, де є кілька ключових моментів. Ця категорія громадян має подавати підтвердження, що в їхніх організаціях ведеться військовий облік, та надавати контракти, які підтверджують мету виїзду.

Ткаченко також уточнив, що якщо поїздка передбачає промотування країни чи збір коштів, то згодом має бути надано звіт, а виїзд не може тривати понад 60 днів.

Нетаньягу вперше обговорив надання військової допомоги Україні

Уперше після повернення на посаду прем'єр-міністра Беньямін Нетаньягу провів обговорення політики Ізраїлю щодо допомоги Україні в умовах російського вторгнення і війни, пише Times of Israel.

У зустрічі взяли участь міністр оборони Йоав Галант, міністр закордонних справ Елі Коен, радник з питань національної безпеки Цахі Ханегбі, глава Моссаду Давид Барнеа, начальник штабу ЦАХАЛу Герці Халеві, генеральний директор МЗС Ронен Леві, військовий міністр Нетаньяху Аві Гіль.

На ній обговорювався варіант надання військової допомоги, але жодних рішень не було ухвалено, дискусії триватимуть.

У Києві винесли вирок російському кілеру, що планував вбивство міністра оборони

Про це повідомляє пресслужба Служби безпеки України. ДРГ підпорядковувалась спецслужбам Росії. За вбивства українських військових керівників та активіста російські куратори обіцяли винагороду — від 100 до 150 тис. дол. за кожного.

Контррозвідники СБУ затримали зловмисника на території Волинської області у серпні 2022 року, провівши багатоетапну спецоперацію.

За даними слідства, фігурантом є мешканець тимчасово окупованого Луганська, який у складі терористичної організації "ЛНР" брав участь у бойових діях проти сил АТО на сході України. Після повномасштабного вторгнення РФ його завербував кадровий співробітник російської розвідки для проведення підривної діяльності.

За завданням Москви диверсант мав організувати ліквідацію українського військового, який, на думку окупантів, нібито причетний до розправи над російськими військовополоненими. Це вбивство мало стати "тестовим" перед замахом на керівників оборонних відомств України, однак спецслужби не допустили скоєння злочину.

Бої за Бахмут тривають, відбуваються наступальні дії противника — Маляр

Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр.

"На сьогодні фактично по всій смузі відповідальності оперативна-стратегічно угрупування "Хортиця" відбуваються наступальні дії ворога. Бої тривають у районі Кремінної, Білогорівки, Спірне, Бахмут є епіцентром", — повідомила вона.

Маляр додала, що росіяни намагаються оточити місто: "Власне, що таке динаміка бойових дій, це коли є певні незначні успіхи у ворога, але в тому числі є і певні значні успіхи у ЗСУ, які змогли дещо зробити на півночі".

За словами Маляр, передчасно робити якісь висновки: бої за місто не завершені, і тому вони можуть мати різну динаміку, позитивну й негативну і "сприймати це потрібно з розумінням того, що українське військо робить все, що може, щоб не допустити здійснення ворожих планів".

На Київщині відновлено понад 11 тис. об’єктів, пошкоджених унаслідок війни

Про це повідомив заступник голови Київської обласної військової адміністрації Микола Бойко.

За даними КОВА, найбільше відновлено об’єктів житлової інфраструктури — близько 9 700 багатоповерхівок та приватних осель. Із них більш ніж 5 900 будинків відбудовані повністю, майже 3 800 частково.

Також в області відновлені повністю та частково 180 садочків і шкіл, 95 закладів охорони здоров’я, 64 ЦНАПи та адміністративні будівлі.

"Відновлення пошкоджених війною об’єктів на Київщині розпочалося з перших днів деокупації області. За цей період найбільше робіт проведено у Макарівській, Іванківській, Великодимерській, Бучанській, Ірпінській та Гостомельській громадах, які зазнали найбільших руйнувань через російську агресію", — зазначив Микола Бойко.

По всій Україні оголошено повітряну тривогу!

Кабінет міністрів погодив звільнення керівників трьох ОВА

Як повідомив представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук, було погоджено звільнення:

  • Гайдая Сергія Володимировича з посади голови Луганської обласної державної адміністрації;
  • Марченка Максима Михайловича з посади голови Одеської обласної державної адміністрації;
  • Гамалія Сергія Вячеславовича з посади голови Хмельницької обласної державної адміністрації.

Російський Су-27 стикнувся з американським дроном MQ-9

Про це повідомляє Європейське командування Військово-Повітряних Сил США.

"Приблизно о 7:03 ранку за центральноєвропейським часом один з російських літаків Су-27 влучив у пропелер MQ-9. Кілька разів перед зіткненням Су-27 скидали паливо на MQ-9 і пролітали перед ним у нерозважливий, екологічно небезпечний і непрофесійний спосіб. Цей інцидент демонструє не лише брак компетентності, але й те що (російські пілоти - ред.) діють небезпечно та непрофесіонально", — йдеться у повідомленні.

Як заявив командувач ВПС США в Європі і Африці, генерал Джеймс Хеккер, безпілотник MQ-9 "виконував рутинні операції в міжнародному повітряному просторі", коли його перехопив і збив російський літак, що призвело до "катастрофи і повної втрати MQ-9".

"Цей інцидент є черговим прикладом небезпечних дій російських пілотів під час взаємодії з літаками США і членів Альянсу над міжнародним повітряним простором, в тому числі над Чорним морем. Ці агресивні дії російських екіпажів є небезпечними і можуть призвести до прорахунків і ненавмисної ескалації", — додав Хеккер.

Авіація Сил оборони за добу завдала 9 ударів по районах зосередження росіян

Про це повідомляється у вечірньому зведенні Генштабу.

"Авіація Сил оборони за добу завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки окупантів, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 2 райони зосередження особового складу противника", — зазначили у Генштабі.

Повітряні тривоги 14 березня були пов’язані з активністю тактичної авіації РФ

Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.

"Масштабні повітряні тривоги 14 березня в Україні були пов’язані з активністю тактичної авіації РФ, загрозою застосування оперативно-тактичних комплексів наземного базування та польотами винищувача МіГ-31К. Близько 10.00 години ранку тривога лунала на півдні, півночі та сході нашої держави, що було пов’язано з активністю тактичної авіації. На півдні літаки Су-24 випустили в напрямку узбережжя 4 протирадіолокаційні ракети Х-31П по засобах ППО Одещини. Ракети РФ не досягли своїх цілей, але уламки однієї з них завдали пошкоджень цивільній інфраструктурі", — йдеться у повідомленні.

З 10.27 на сході України існувала загроза застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів наземного базування. О 15.26 масштабна повітряна тривога пролунала через загрозу застосування Росією балістичних ракет.

Решта тривог – о 13.00, 14.30 та 16.30 год, оголошувалися через зліт винищувача МіГ-31К, який є носієм аеробалістичних ракет "Кинджал" з авіабази "Саваслейка" у Нижегородській області.

Ранкова атака Росії була спрямована по ППО Одещини

Як повідомив речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат "Українській правді", Військові РФ з літаків Су-24 в напрямку узбережжя Одеської області випустили 14 березня чотири протирадіолокаційні ракети. Уламками й вибуховою хвилею пошкоджено дитячий садок на узбережжі та кілька приватних будинків навколо. Поранених немає.

Начальниця пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк у коментарі Суспільному повідомила, що удари були спрямовані на те, щоб вивідати розташування систем ППО: "Ворог продовжує вишукувати наші засоби протиповітряної оборони. Протирадіолокаційні ракети, які сьогодні були спрямовані на узбережжя Одещини, були спрямовані на те, щоб вивідати, де і як працює протиповітряна оборона".

Зеленський привітав добровольців, які щоденно б'ються заради перемоги

"Українські добровольці б’ються щоденно за нашу державу, б’ються в Україні, б’ються на передовій. У лавах Збройних Сил України і нашої Національної гвардії. У лавах наших Сил безпеки. Українські добровольці навчають, рятують, лікують. Українські добровольці волонтерять. І неодмінно – переможуть", — зазначив президент під час урочистостей з нагоди Дня українського добровольця.

Він додав, що 24 лютого, йде 14-й рік, боротьба за волю для України у XX столітті: "Усе це буде увінчано перемогою України, яку ми щосили наближаємо зараз кожного дня. Слава нашим воїнам! Слава всім вам, слава українським добровольцям!"

У Бахмуті тривають постійні позиційні бої — Генштаб ЗСУ

Про це інформує Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні 14 березня. Росіяни продовжують наступати на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках та намагаються вийти на адміністративний кордон Донецької та Луганської областей.

Протягом доби росіяни завдали 30 авіаційних та 8 ракетних ударів, один з яких — по місту Краматорськ. Пошкоджено триповерхову житлову будівлю, є загиблі і поранені серед місцевого населення. Ще одного ракетного удару окупанти завдали по місту Затока Одеської області — уламками ракети пошкоджено одну з будівель дитячого навчального закладу “Золота Рибка”. Жертв та втрат серед місцевого населення немає.

Також, окупанти здійснили понад 33 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Високим залишається рівень ракетної загрози по всій території України.

  • На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Окупанти продовжують інженерне обладнання місцевості у прикордонних районах Брянської та Курської областей. А на території Бєлгородської області збройні сили РФ тримають угруповання військ, щоб не допустити перекидання українських підрозділів на інші напрямки. Протягом доби військо РФ здійснило обстріли районів населених пунктів Архипівка, Михальчина Слобода, Колос та Єліне Чернігівської області, Українське, Зноб-Новгородське, Середина-Буда, Ромашкове, Бачівськ, Старикове, Волфине, Грабовське та Порозок  на Сумщині, а також  Гур’їв Козачок, Козача Лопань, Гранів, Глибоке, Красне, Бологівка, Красне Перше, Дворічна та Западне Харківської області.
  • На Куп’янському та Лиманському напрямках протягом доби, що триває, росіяни безуспішно намагалися прорвати оборону українських військ. Вчергове артилерійських обстрілів зазнали низка населених пунктів вздовж лінії бойового зіткнення, а саме: Дворічна, Гряниківка, Масютівка, Крохмальне Харківської області; Новоселівське, Макіївка, Невське, Діброва, Білогорівка та Золотарівка Луганської області. Окупанти вели безуспішні наступальні дії у напрямку Білогорівки.
  • На Бахмутському напрямку військо РФ не полишає спроб захопити місто Бахмут, де тривають постійні позиційні бої. В той же час українські захисники відбили атаки росіян в районах населених пунктів Ягідне, Хромове та Оріхово-Василівка. Російських обстрілів зазнали, зокрема, Никифорівка, Васюківка, Міньківка, Дубово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Костянтинівка, Курдюмівка, Озарянівка та Диліївка Донецької області.
  • На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках росіяни безуспішно наступали в напрямку населених пунктів Кам’янка, Невельське, Новокалинове та Мар’їнка. Російських обстрілів зазнали, зокрема, Бердичі, Кам’янка, Авдіївка, Водяне, Нетайлове, Красногорівка, Невельське, Мар'їнка, Георгіївка та Вугледар Донецької області.
  • На Запорізькому та Херсонському напрямках окупанти обороняються. Обстрілів зазнали райони населених пунктів поряд з лінією зіткнення, зокрема, Ольгівське, Гуляйполе, Білогір’я, Мала Токмачка, Новоданилівка, Зарічне, Залізничне, Кам’янське, Мар’ївка та Новосілка Запорізької області; Золота Балка, Михайлівка, Качкарівка, Веселе, Іванівка, Микільське, Антонівка, Зеленівка, Дніпровське і Берегове Херсонської області та місто Херсон.

Рада ЄС збільшила фінансову стелю Європейського фонду миру

Рада Європейського Союзу збільшила фінансову стелю для Європейського фонду миру, з якого виділяються кошти для купівлі зброї Україні. Йдеться 7,979 млрд євро до 2027 року, що має забезпечити покриття додаткових фінансових потреб. Про це йдеться у повідомленні на сайті Ради ЄС.

“Це рішення реалізує політичну домовленість, досягнуту 12 грудня 2022 року, коли Рада вирішила збільшити загальну фінансову стелю ЄФПС на 2 млрд євро (у цінах 2018 року) у 2023 році та передбачити можливість подальшого збільшення на більш пізньому етапі (до 5,5 млрд євро у цінах 2018 року до 2027 року)”, — йдеться у повідомленні. Рада також вирішила встановити базову фінансову суму для загальних витрат на військові навчання ЄС з кризового менеджменту 2023 року на рівні 5 млн євро і запровадити більшу гнучкість у зборі та використанні фінансових внесків держав-членів і їхньому використанні фондом.

У своїх висновках від 15 грудня 2022 року Європейська Рада підтвердила глобальний вимір Фонду і привітала домовленість, досягнуту в Раді 12 грудня 2022 року, щодо забезпечення його фінансової стійкості, зазначається у релізі на сайті організації.

За словами Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля, Європейський фонд миру став невід'ємною частиною підтримки ЄС, спрямованої на зміцнення миру та безпеки в усьому світі.

“Сьогоднішнє рішення збільшує фінансову стелю Європейського фонду миру до понад 7,9 мільярдів євро. Забезпечення фінансової стійкості цього інструменту має вирішальне значення для нашої підтримки не лише України, але й наших партнерів в інших частинах Європи, Африки та Близького Сходу, оскільки їхні потреби продовжують зростати”, — заявив Боррель.

Війська РФ вдарили по Нікополю на Дніпропетровщині

Вдень 14 березня війська РФ вдарили по Нікополю на Дніпропетровщині. Про це повідомив міський голова Олександр Саюк. За його словами, пошкоджені промислове підприємство та приватний будинок. Загиблих та поранених немає.

На Донецькому напрямку армія РФ зменшила кількість штурмових дій через брак боєприпасів

Збройні сили РФ на Донецькому напрямку зазнають значних втрат та знижують активність обстрілів через брак боєприпасів. Про це в ефірі телемарафону заявив керівник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Олексій Дмитрашківський.

За його словами, російська армія намагалась штурмувати Авдіївський напрямок 9 разів, але успіху не мала. Також армія РФ дуже активно застосовує армійську та штурмову авіацію. "Було нанесено 16 авіаударів, 117 разів обстріляв позиції Сил оборони, постраждало 15 населених пунктів, які знаходяться поблизу позицій ЗСУ".

Він також зазначив, що армія РФ зменшила активність.

"Якщо порівнювати минулий тиждень, то російська армія значно зменшила кількість штурмових дій, кількість обстрілів. Якщо вони вимірювались сотнями за день і близько 600 обстрілів, то нині — до 30 штурмових дій, і обстріли за день сягають 200-250, за ніч - 100-120", — розповів він.

Дмитрашківський пояснив, чому активність російських військових зменшилася.

"Десь тиждень тому російські війська отримали поповнення у вигляді 136 бригади, яка була сформована за часів чеченської війни. Вона прийшла на куражі і пішла в атаку та зазнала серйозних втрат. Мобілізовані, які приїхали для поповнення 155 бригади відмовилися воювати, до того — їхній командир зараз перебуває в Ростові, його вивезли за відмову виконувати бойові розпорядження. Про 40 бригаду зараз взагалі нічого не чути", — відзначив речник.

Він визнав, що російські військові останнім часом відчувають брак боєприпасів.

"Встановлено ліміт артилерійських снарядів, якщо його перевищили, на наступний день лишаються взагалі без боєприпасів. І це загальна проблема в російській армії", — зазначив він.

Також Олексій Дмитрашківський додав, що Сили оборони мають позиційну перевагу.

"Ми бачимо ворога, його техніку, артилерія одразу знищує її, а піхота ворога по 10 — 15 чоловік намагається шукати слабкі місця в позиціях ЗСУ, і в результаті гине".

На думку Дмитрашківського, армія Росії на Донецькому напрямку вже не має тієї потужності, яку мала раніше.

Зеленський зустрівся з прем’єр-міністеркою Ісландії

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Прем'єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоттір, повідомляє ОП.

"Вдячний вашому уряду й народу, усім ісландцям за підтримку. І я хотів би передати цей меседж вашому суспільству, парламентарям. Ми цінуємо, що ви допомагаєте нам політично, фінансово, на гуманітарному та інших напрямах", – сказав Зеленський.

За результатами зустрічі лідери підписали Спільну декларацію.

Нідерланди передадуть Україні системи знешкодження мін — міністерка оборони в Одесі

Королівство Нідерланди разом з Бельгією у 2025 році нададуть Україні системи виявлення та знешкодження мін для берегової охорони, а також навчатимуть українські підрозділи. Про таке 14 березня заявила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен під час брифінгу в Одесі.

"У Нідерландах, як у мореплавній державі, у нас є велика морська традиція і ми розуміємо стратегічну та економічну важливість гаваней в Одесі для того, щоб імпортувати їжу, для того, щоб торгувати і це, безумовно, має зв’язок із рештою світу. Нідерланди надають два мінні тральщики класу Alkmaar і ми розпочнемо готувати українські підрозділи для того, щоб вони знали як використовувати ці човни", — сказала Оллонгрен.

Міністерка також підкреслила стратегічну та економічну важливість гаваней Одещини для імпорту в рамках зернової угоди.

Для України принципово, щоб зернова ініціатива продовжувала свою дію, сказав міністр оборони Олексій Рєзніков:

"Вже декілька спроб було спровокувати зернову угоду з боку росіян. Ці провокації нічого їм не дали, тому що є принципова позиція і генерального секретаря ООН і пана президента Туреччини Ердогана, які є партнерами України в цій зерновій угоді. Завжди потрібно ставити собі питання: “Що є ключовою цінністю?”. У даному випадку ключовою цінністю є нагодувати людей, які живуть в Африці, Азії, в яких може бути голод і нагодувати ми можемо українським зерном".

Київ — відбій тривоги.

Київ та низка областей — повітряна тривога.

Збільшилась кількість людей, які отримали поранення внаслідок обстрілу Краматорська

Дев'ятеро людей отримали поранення внаслідок ранкового обстрілу Краматорська, повідомив Суспільному начальник Краматорської МВА Гончаренко. У лікарні перебуває двоє людей.

Російські війська обстрілюють акваторію Дніпровського лиману з метою тиску на зернову угоду — ОК "Південь"

На Миколаївщині російські війська ввечері 13 березня вчергове обстріляли акваторію Дніпровського лиману з метою контролю морських транспортних шляхів та тиску на світову спільноту щодо зернової угоди.

Про це повідомила керівниця пресцентру Сил оборони та охорони оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк в ефірі національного телемарафону.

Зі слів Наталії Гуменюк, станом на 14 березня триває обговорення щодо продовження зернової угоди, зокрема залучення до неї Миколаївщини, російські обстріли відбуваються задля тиску.

"Російські війська обстріляли акваторію Дніпровського лиману, натякаючи на те, що продовжують контролювати морські транспортні шляхи. Оскільки зараз відбувається обговорення продовження зернової угоди, зокрема і залучення Миколаївщини до неї. Таким чином окупанти тиснуть на нас і на світову спільноту", — каже Наталія Гуменюк.

Наталія Гуменюк розповідає, сили оборони на півдні продовжують контрбатарейну і контрдиверсійну боротьбу.

"Специфіка зони відповідальності в тому, що лінія фронту пролягає річкою Дніпро, Дніпровським лиманом, і водна перешкода є основним розподільчим способом між силами протидії. Це стосується й напрямку Миколаївщини там, де Очаківська та Куцурубська громади потерпають від обстрілів з Кінбурнської коси. Протягом дня наша бойова робота змусила російських військових згорнути свої бойові позиції й не атакувати населені пункти", — говорить керівниця пресцентру Сил оборони та охорони оперативного командування "Південь".

На тимчасово окупований Кінбурнський півострів станом на 14 березня росіяни продовжують підтягувати техніку суходолом.

"Розташовує РСЗВ між будинками, фактично ховається за місцевими жителями. Хоча росіянам це не допоможе. Є географічна специфіка Кінбурнської коси, але там наше українське населення, яке знає, як діяти в умовах партизанського руху", — сказала Наталія Гуменюк.

"Укроборонпром" почав виробляти 125-мм снаряди для танків

Держконцерн "Укроборонпром" розпочав виробляти осколково-фугасні 125-мм снаряди для танкової гармати. Про це повідомляє пресслужба "Укроборонпрому".

Там зазначили, що це вже другий боєприпас, виробництво якого підприємства Концерну розгорнули у тісному партнерстві з країною НАТО за кордоном.

"За замовленням міністерства оборони України вже поставлено першу партію 125-мм снарядів для танків Т-64, Т-72 і Т-80 для потреб Сил оборони України", — йдеться у повідомленні.

Україна вперше за часи незалежності розгорнула власне виробництво боєприпасів: мінометних мін калібру 82-мм та 120-мм, артилерійських пострілів 122-мм та 152-мм до систем ствольної артилерії, а тепер і танкового снаряда 125-мм.

Основне призначення осколково-фугасних снарядів – ураження відкритої та схованої за легкими укриттями живої сили та військової техніки противника, руйнування його польових оборонних укріплень, а також вирішення інших завдань на полі бою.

При цьому з міркувань безпеки виробництво боєприпасів розгорнули за межами України.

Однак, за даними пресслужби концерну, у створенні боєприпасів беруть участь українські фахівці: конструктори, технологи, токарі, ливарники тощо.

Польща може передати Україні винищувачі МІГ-29 протягом 4-6 тижнів — Моравецький

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Польща може передати Україні винищувачі МіГ-29 протягом 4-6 тижнів. Про це він сказав на пресконференції, відповідаючи на питання про слова президента Анджея Дуди щодо передачі Україні польських літаків, передає wPolityce.

"Це може статися протягом 4-6 тижнів", — сказав Моравецький.

Раніше президент Анджей Дуда заявив, що Польща готова передати Україні свої винищувачі МіГ-29 у рамках міжнародної коаліції.

"Щодо МіГ-29, які ми маємо в Польщі і які зараз служать у наших ВПС — ми готові передати ці літаки, і я впевнений, що Україна буде готова їх використати негайно", – сказав президент Дуда.

На Ставці у президента обговорили подальший захист Бахмута

Президент Володимир Зеленський у вівторок, 14 березня, провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача, на якому висловили спільну позицію щодо подальшого утримання й захисту Бахмута. Про це інформує пресслужба Офісу президента.

“Члени Ставки заслухали доповіді Головнокомандувача Збройних Сил України й командувачів оперативно-стратегічних угруповань військ про актуальну ситуацію на фронті. Розглянувши перебіг оборонної операції на Бахмутському напрямку, усі члени Ставки висловили спільну позицію щодо подальшого утримання й захисту міста Бахмута”, — йдеться у повідомленні.

На Ставці також проаналізували забезпечення озброєнням і боєприпасами підрозділів сил оборони на передовій.

Окремо обговорили темпи та обсяги надходження техніки й озброєння від партнерів України та їх розподіл по угрупованнях військ.

Над Дніпропетровщиною збили російський безпілотник, ймовірно "Орлан-10"

На Дніпропетровщині знищили російський безпілотник. Про це повідомляє повітряне командування "Схід" на своїй сторінці у Facebook.

"У Дніпровському районі силами авіації знищено російський БПЛА, імовірно Орлан-10", — сказано в повідомленні.

Українські прокурори зібрали сотні досьє на командирів армії РФ

Україна зібрала сотні досьє, у яких фігурують понад 600 росіян, зокрема військових командирів, яких підозрюють у воєнних злочинах під час повномасштабної війни Росії проти України. Про це пише The Guardian.

Українські прокурори відстежують докази воєнних злочинів росіян і збирають детальні дані про все військове командування РФ. Схема з іменами та фото розміщена на дошці, висота якої 1,5 метра, а ширина — 4 метри. На ній — підозрювані: від сотень російських солдатів до міністра оборони РФ Сергія Шойгу та президента Володимира Путіна.

"Ми почали складати карту російських командирів і генералів минулого року", — сказав Олександр Фільчаков, головний прокурор Харківської області, який разом із колегами в інших регіонах працював над дошкою з моменту російського вторгнення.

За його словами ця карта "оновлюється його тиждень за тижнем".

Військові РФ вдарили крилатою ракетою по центру Краматорська — поліція

Вранці, 14 березня, російська армія вдарила по житловому сектору у центральній частині Краматорська, крилатою ракетою Х-58, яка здетонувала в повітрі біля триповерхового будинку. На момент удару в будинку мешкало 14 людей, повідомили у поліції Донеччини.

"Внаслідок вибуху загинув 60-річний мешканець. Поранені дві жінки віком 92 та 58 років і двоє чоловіків, 64 та 74 років. Надалі кількість постраждалих зросла до семи. Одна жінка перебуває у важкому стані", — йдеться у повідомленні поліції.

За даними поліції, військова адміністрація займається розселенням мешканців, які втратили житло.

Київ та низка областей — повітряна тривога.

В Ізюмському районі на міні підірвався тракторист

53-річного чоловіка шпиталізували з осколковими пораненнями до Харківської обласної лікарні. Про це 14 березня повідомили в обласному управлінні рятувальників.

"14 березня у полі поблизу с. Вовчий Яр Ізюмського району попередньо на міні підірвався тракторист, чоловік 1969 р.н. В результаті вибуху він отримав осколкове поранення правого стегна і гомілки. Бригада екстреної

Військові РФ риють окопи вздовж траси Маріуполь — Донецьк

Російські окупанти почали створювати укріплення вздовж траси Маріуполь — Донецьк. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Він розповів, що окупанти риють окопи вздовж автостради у районі села Гранітне та біля віадука, що поєднує траси з Донецька на Бердянськ Запорізької області та Маріуполь.

Армія РФ випустила по Одещині чотири ракети

Військові РФ з літаків Су-24 в напрямку узбережжя Одеської області випустили 14 березня чотири протирадіолокаційні ракети, повідомили в ОК "Південь". Ракети збили сили ППО, уламками й вибуховою хвилею пошкоджено дитячий садок на узбережжі та кілька приватних будинків навколо. Поранених немає.

В Україні зареєстрували понад 71 тисячу воєнних злочинів з початку вторгнення РФ — Офіс генпрокурора

Станом на 14 березня в Україні зареєстрували 71 147 воєнних злочинів, вчинених росіянами протягом року з початку повномасштабного вторгнення. Про це під час брифінгу в "Укрінформі" заявив керівник департаменту протидії злочинам вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора Юрій Бєлоусов.

"По воєнним злочинам ми оголосили підозри майже 300 росіянам, тобто це 293 особи, які ми ідентифікували та встановили причетність до здійснення воєнного злочину", — зазначив він.

За словами Бєлоусова, щодо 105 осіб справи направлені до суду, і станом на сьогодні є 29 вироків українських національних судів по воєнних злочинах. Він також повідомив, що вже понад 20 країн світу відкрили, в межах свого національного законодавства, провадження по воєнним злочинам Росії в Україні.

Київ й усі області — повітряна тривога.

Обстріл Краматорська: кількість поранених зросла

Кількість поранених через обстріл РФ центру Краматорська зросла до семи, уточнив голова ОВА Кириленко.

Зернову угоду продовжили на 2 місяці — Міноборони Туреччини

Міноборони Туреччини повідомило, що "зернову угоду" продовжили на два місяці. Напередодні угоду підписали представники Туреччини, України, Росії та Організації Об’єднаних Націй (ООН). Угоду мали продовжити на 120 днів, однак РФ виступила проти.

Новобранці ЗСУ завершили тренування з ведення траншейних бойових дій у Британії

Військовослужбовці Збройних сил України завершили тренування з ведення траншейних бойових дій під керівництвом інструкторів Сухопутних військ Австралійських сил оборони. Про це повідомив перший заступник міністра оборони Олександр Павлюк.

"Тренування проходили в реалістичних умовах у рамках базової загальновійськової підготовки у Великій Британії під керівництвом інструкторів операції «Куду» 5-го батальйону Королівського австралійського полку 1-ї бригади Сухопутних військ Австралійських сил оборони", — йдеться в повідомленні.

Зазначається, що під час навчань військовослужбовці відпрацьовували тонкощі створення оборонних позицій, ведення оборони та атаки, координування розвідки ворожих позицій і наступального патрулювання. Також зазначається, що інструктори підвищували рівень втоми українських новобранців та моделювали ситуації, в яких військові можуть опинитися найближчим часом.

Павлюк зазначив, що підготовкою українських захисників опікуються близько 70 військовослужбовців Австралійських сил оборони, які беруть участь у програмі підготовки українських новобранців під керівництвом Великої Британії.

17 лютого перша група із 65 українських військових завершила навчання на базі США в Німеччині. Друга група з 710 українських військовослужбовців освоює Bradley та самохідні гаубиці M109 Paladin, які США надішлють в Україну. Крім того, ще 890 українських військовослужбовців розпочнуть тренування на бойових машинах Stryker.

В Україні зареєстрували 71 147 воєнних злочинів з початку вторгнення РФ — прокуратура

В Україні зареєстрували понад 71 тисячу воєнних злочинів з початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомив керівник департаменту протидії злочинам вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генпрокурора Юрій Білоусов під час брифінгу.

"Станом на сьогодні, ми маємо 71 147 воєнних злочинів, зареєстрованих за останній рік. Вже понад 20 країн світу відкрили, в межах свого національного законодавства, провадження по воєнним злочинам Росії в Україні", — сказав він.

Наразі оголосили підозри майже 300 росіянам.

"Це 293 особи, які ми ідентифікували та встановили причетність до здійснення воєнного злочину. Там широкий діапазон: від обстрілу цивільних об’єктів до сексуального насильства, вбивства і катування наших громадян. Щодо 105 осіб справи направлені до суду. І станом на сьогодні ми маємо 29 вироків наших національних судів по воєнних злочинах", — додав він.

Можливі відключення електрики — "Укренерго"

Як повідомили в "Укренерго", виробництва електроенергії достатньо для покриття споживання. Також продовжується незначний імпорт електроенергії. Водночас можливі аварійні відключення.

"Тривають роботи з відновлення роботи електростанцій, пошкоджених внаслідок ракетних та дронових атак росіян, все ще існують мережеві обмеження у Житомирській та Харківській областях внаслідок пошкоджень мереж, завданих останньою атакою росіян 9 березня", — ідеться у повідомленні.

При зростанні споживання у цих регіонах у пікові години можливе застосування графіків погодинних відключень.

Для усунення ризику перевантаження обладнання у Києві та Київській області можливі аварійні відключення.

В інших регіонах обмежень у мережах "Укренерго", які б призводили до необхідності обмеження споживачів, немає. Ліміти споживання до областей не доводились.

"Складною залишається ситуація у прикордонних районах Чернігівщини, Сумщини та регіонах вздовж лінії фронту, де ворог постійними артобстрілами пошкоджує розподільчі мережі", — додали в Укренерго.

У ЦПД спростували фейк про можливе отримання повісток через "Дію"

Питання можливого відправлення чи отримання повісток через "Дію" не стоїть на порядку денному. Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО України.

"Військовий комісар Харківського ТЦК Володимир Арап заявив, що в майбутньому люди зможуть отримувати повістки через «Дію» і виклики в ТЦК будуть здійснюватися вже в електронному вигляді. Резонансна заява військкома не відповідає дійсності – в Міністерстві цифрової трансформації наголосили, що повісток у «Дії» не буде»", — йдеться в повідомленні.

Раніше Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець пояснив, що видача повісток під час воєнного стану повинна відбуватися відповідно до законодавства України, проводитися з дотриманням прав і свобод громадян, забезпечуючи їх захист від незаконного втручання в особисте життя та недоторканність.

Місце вручення повісток ніяк не регламентовано законодавством – це може бути робота, блокпост, кафе чи вулиця. Вручити повістку мають право органи місцевого самоврядування; керівники підприємства, установи, організації, закладу освіти; управителі багатоквартирних будинків; посадові особи районного чи міського центру комплектування та соціальної підтримки. Натомість громадянин має право дізнатись, хто видає повістку, та перевірити посвідчення посадової особи.

Мітинги у Молдові та солдати РФ у Придністров’ї — як Росія тисне на владу Кишинева

У Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор".

За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову". Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

На тлі заяв Міноборони РФ про нібито підготовку наступу України на Придністров'я та мітингів у Кишиневі Суспільне Новини пояснює, яка ситуація наразі у країні та як Росія "розгойдує" Молдову.

На Київщині сьогодні знищують вибухонебезпечні предмети

У Бучанському районі сьогодні, 14 березня, будуть ліквідувати вибухонебезпечні предмети.

"Може бути гучно. Зберігайте спокій та дотримуйтеся правил безпеки", — ідеться у повідомленні Київської обласної військової адміністрації.

Унаслідок обстрілу Вовчанська загинула жінка

Під час обстрілу Вовчанська на Харківщині 14 березня загинула 55-річна жінка: снаряд влучив в авто, повідомив очільник обладміністрації Олег Синєгубов. За його словами, під обстріл потрапила пожежно-рятувальна частина.

НСЖУ: Щонайменше шестеро журналістів загинули в березні минулого року від рук військових РФ

Національна спілка журналістів України знов закликає до створення Міжнародного трибуналу над Росією, в тому числі за злочини проти журналістів та медіа. Про це повідомив голова НСЖУ Сергій Томіленко.

"Вшановуючи пам’ять колег, які полягли, виконуючи свій професійний обов’язок, у день роковин загибелі двох із них – ірландського фотожурналіста П’єра Закжевські і української журналістки Олександри Кувшинової, що сталася 14 березня 2022 року, Національна спілка журналістів України знов закликає до створення Міжнародного трибуналу над Росією, в тому числі за злочини проти журналістів та медіа", – йдеться у повідомленні.

Електроенергії достатньо для потреб по всій країні — Міненерго

Генерації електроенергії в Україні станом на 14 березня достатньо для покриття всіх потреб споживачів в країні. Водночас через пошкодження мережі подекуди зберігаються відключення, повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

Сьогодні енергосистема працюватиме без обмежень споживачів електроенергії, потужності достатньо для повного забезпечення потреб споживачів по всій країні.

Водночас досі тривають ремонтні роботи на об‘єктах високовольтних мереж, що постраждали внаслідок останнього масованого обстрілу.

Зокрема, у Житомирській області можливі обмеження електропостачання окремих категорій споживачів через ремонт мережевої інфраструктури.

25 багатоквартирних та один приватний будинок пошкоджені через удар по Краматорську

Через ракетний удар армії РФ по центру Краматорська пошкоджені 25 багатоквартирних та один приватний будинок, дитячий садок, музей та адмінбудівля, повідомили у Краматорській міській раді.

На місці триває рятувальна операція.

Україна і Польща домовилися відновити роботу Консультаційного комітету президентів

Українська і польська сторони домовилися про відновлення роботи Консультаційного комітету президентів України і Польщі. Про це за результатами візиту до Києва повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії Президента Польщі Марцін Пшидач.

“Ми погодилися з Андрієм Єрмаком (керівник ОПУ – ред.) щодо відновлення роботи Консультаційного комітету Президентів України і Польщі. Він, зокрема, займатиметься покращенням економічної співпраці у контексті майбутньої відбудови України”, — написав Пшидач.

Він додав, що Варшава хоче, аби польські компанії мали дуже добру стартову позицію у процесі відбудови України.

Консультаційний комітет Президентів України і Польщі був створений у 1993 році з метою поглиблення розвитку добросусідських і дружніх відносин між країнами та виходячи з необхідності надання відносинам нового політичного рівня. У подальші роки він діяв з різною інтенсивністю.

У Херсоні знову чутно вибухи, повідомляють наші кореспонденти.

Частину блокпостів і інженерних споруд переведуть у "сплячий режим" — КМВА

Київська міська військова адміністрація вирішила змінити систему інженерних загороджень у столиці. Рішення ухвалили разом із командуванням Угруповання сил і засобів оборони Києва.

Зазначається, що функціонування деяких блокпостів та інженерних споруд, перехід у "сплячий" режим частини інженерних загороджень та повний демонтаж інших інженерних загороджень. "За рік повномасштабної війни пряма загроза бойових дій в Києві була зведена до мінімальної. Тому, після детального аналізу існуючої системи інженерних загороджень та після розрахунку усіх потенційних загроз та небезпек, КМВА разом із командуванням Угруповання сил і засобів оборони Києва опрацювали спільне рішення щодо удосконалення системи інженерних загороджень у столиці", — заявили в КМВА.

Там додають, що інженерні споруди, які й надалі повинні виконувати свою безпекову функцію для столиці – залишатимуться, але їхні складові будуть вдосконалені – непридатні бетонні блоки, мішки з піском, протитанкові їжаки замінять на нові; укріплять бліндажі, приведуть до ладу окопи. Частину блокпостів приберуть з проїжджої частини, але бетонні блоки, мішки з піском, протитанкові їжаки тощо залишать у визначених місцях.

"Щоб у разі виникнення загрози для столиці, оперативно повернути систему таких інженерних загороджень у бойовий режим в найкоротший час", — додали в КМВА. Там зауважили, що впровадження такого рішення зробить Київ "більш комфортним для жителів" – будуть розвантажені дороги столиці, що дозволить киянам більш вільно пересуватися містом.

Зеленський відреагував на обстріл будинку в Краматорську

"Російська ракета влучила в центр міста. Пошкоджено шість багатоповерхівок. Щонайменше троє постраждалих, одна людина загинула. Мої співчуття рідним. Рятувальні роботи ще тривають", — написав президент Зеленський у телеграм.

"Держава-зло" продовжує воювати з мирним населенням, додав Зеленський.

В Україні зросла кількість дітей, поранених внаслідок війни

Станом на ранок 14 березня 2023 року щонайменше 1399 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів 464 дитини загинули та 935 отримали поранення різного ступеню тяжкості.

"13 березня внаслідок обстрілу ворогом с. Солончаки Миколаївської області поранено 7-річного хлопчика", — повідомили в ОГП.

Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 446, Харківській — 273, Київській — 123, Херсонській — 94, Запорізькій — 87, Миколаївській — 84, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській — 66.

Росіяни обстріляли житловий будинок у Краматорську

Одна людина загинула, троє поранено через обстріли російськими військами багатоквартирного будинку у Краматорську Донецької області. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора України.

"За даними слідства, зранку 14 березня 2023 року окупаційні війська РФ здійснили ракетний обстріл центральної частини м. Краматорська. Ракета влучила у багатоквартирний будинок. З-під завалів дістали чотирьох поранених. Один потерпілий помер у лікарні, ще трьом громадянам надано кваліфіковану медичну допомогу", — ідеться у повідомленні.

Розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 КК України).

На місці працюють прокурори, правоохоронці та рятувальники.

Краматорськ. Наслідки обстрілів 14 березня. Фото: Telegram / Павло Кириленко

Київ та низка областей — повітряна тривога.

Російська артилерія змушена "жорстко" економити боєприпаси — британська розвідка

Останніми тижнями дефіцит боєприпасів для російської артилерії, ймовірно, погіршився настільки, що на багатьох ділянках фронту діє надзвичайно жорстке обмеження снарядів. Про це повідомляє Міноборони Великої Британії.

"Це майже напевно було ключовою причиною того, чому жодне російське формування останнім часом не змогло здійснити значущі в оперативному плані наступальні дії. Росія майже напевно вже вдалася до видачі старих боєприпасів, які раніше були віднесені до категорії непридатних", — йдеться у повідомленні.

У британській розвідці зазначили, що указом президента РФ від 3 березня 2023 року Міністерству торгівлі та промисловості визначено заходи щодо обходу повноважень керівників оборонних галузей, які не виконують виробничі завдання.

"Росія все більше застосовує принципи командної економіки до свого військово-промислового комплексу, оскільки вона визнає, що її оборонні виробничі потужності є ключовою вразливістю у все більш виснажливій "спеціальній військовій операції", — зазначили у розвідці.

Обстріли Харківщини: жінка і чоловік з Куп'янського району зазнали осколкових поранень

Про це вранці 14 березня повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.

"Із с. Гряниківка Куп'янського району вивезені та госпіталізовані цивільні 41-річна жінка та 51-річний чоловік, які напередодні отримали осколкові поранення. Медики оцінюють їхній стан як середньої тяжкості", — зазначив він.

У Вовчанську внаслідок російських обстрілів пошкоджені щонайменше чотири приватні житлові будинки та будівля пожежно-рятувальної частини ДСНС. Знищені два автомобілі рятувальників. Поранених або загиблих немає.

Піротехніки знешкодили 47 вибухонебезпечних предметів, йдеться у зведенні ДСНС.

З початку повномасштабної війни до Дніпра евакуювали понад тисячу тварин

З перших днів повномасштабної війни КП "Зооконтроль" приймає тварин з небезпечних і прифронтових регіонів України. Також беруть на перетримку тварин військових, які перебувають на фронті, сказано у пресрелізі міськради, який отримало Суспільне.

Загалом підприємство прийняло 986 собак та 130 котів. Також врятували козла, білок, єнота, папуг, видр, черепах та хом’яків. Крім цього, підприємство допомогло вивезти ведмедів, левів та тигрів із харківського "Фельдман екопарку", який потерпав від російських обстрілів.

Також здійснили сім поїздок у зони бойових дій – до Бахмута, Сєлідового, Новомихайлівки, Курахового та Покровська. Звідти евакуювали 60 собак та 23 котів.

У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Росіяни обстріляли Новгород-Сіверську громаду з САУ

Російські війська 13 березня вчергове обстріляли Новгород-Сіверську громаду. Цю інформацію Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.

З її слів, о 22:24 прикордонники нарахували 15 вибухів. Вогонь вели, ймовірно, із самохідної артилерійської установки (САУ) з російського села Случевськ.

Повітряна тривога у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях

Російська армія за добу обстріляла 8 населених пунктів Херсонської громади та дачні ділянки на березі Дніпра

13 березня російські війська 24 рази вдарили по території Херсонської міської територіальної громади. Під обстрілами також – острівна й берегова території. Про це у Telegram повідомила міськрада.

Війська РФ для обстрілу Херсонської міської територіальної громади використали 49 снарядів. Уражень зазнали Херсон, Зеленівка, Приозерне, Антонівка, Садове, Степанівка, Інженерне, Придніпровське.

Окрім того, обстріляли 15 разів острівну та берегову частину громади та дачні ділянки, йдеться в повідомленні.

За інформацією міськради, загиблих та поранених цивільних немає.

Кадиров побоюється, що втратить прихильність Путіна — ISW

Лідер Чечні Рамзан Кадиров побоюється, що втратить прихильність президента РФ Володимира Путіна і продовжує докладати зусилля для збереження значущості Чечні у політичній і військовій сферах РФ. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

В інституті нагадали, що Кадиров зустрівся з Путіним 13 березня, щоб обговорити соціально-економічні досягнення Чечні у 2022 році. Кадиров також використав зустріч, щоб відзначити успіхи чеченських бойовиків в Україні та підкреслив, що вони сумлінно виконують накази Путіна і "прагнуть діяти до переможного кінця". Путін у відповідь відзначив роль чеченських бойовиків і подякував Кадирову.

В ISW зазначили, що під час зустрічі Кадиров виглядав "явно нервовим", що потенційно вказувало на те, що він відчував значний тиск, щоб представити Чечню, себе та свої війська Путіну в позитивному та продуктивному світлі.

За словами аналітиків, чеченські війська наразі відіграють дуже мінімальну роль на передовій в Україні і, здається, в основному ведуть наступальні операції поблизу Білогорівки Луганської області, та виконують правоохоронні завдання в тилових районах окупованої України.

"Тому Кадиров, можливо, побоюється, що втратить прихильність Путіна, тому що він має дуже мало чого продемонструвати з точки зору чеченських бойових здобутків, і, ймовірно, сподівався виправити та зміцнити свою репутацію під час цієї зустрічі", — йдеться у звіті.

Путін же, на думку аналітиків, ймовірно, сподівається змусити Кадирова збільшити роль чеченських бойовиків у бойових діях через безперервні втрати як групи "Вагнера", так і регулярної армії під час поточних наступальних операцій в Україні.

За минулу добу військові РФ обстріляли 17 населених пунктів на Запоріжжі

Протягом минулої доби, 13 березня, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру у районі 17 населених пунктів Запорізької області.

Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів: Чарівне, Залізничне, Юрківка, Зарічне, Оріхів, Гуляйпільське, Гуляйполе, Новоданилівка, Білогір'я, Ольгівське, Мала Токмачка, Полтавка, Новоандріївка, Староукраїнка, Малинівка, Кам'янське, Степногірськ.

Надійшло 46 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ. Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.

В ISW пояснили тактику військ РФ з використання "штурмових загонів"

Російські військові по-різному використовують новостворені "штурмові загони" в різних тактичних ситуаціях. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

Український офіцер запасу, який раніше повідомляв про захоплену російську військову інструкцію щодо нового "штурмового загону", повідомив 12 березня, що російські війська використовують як формалізовані постійні штурмові підрозділи, так і спеціальні тимчасові "штурмові загони" в Україні.

Він повідомив, що російські війська об’єднали постійні штурмові підрозділи в структури батальйонів, полків і бригад і що їхній розмір коливається від роти до посиленого батальйону.

Росармія збирає тимчасові штурмові загони у складі полку чи батальйону для конкретних операцій та не присвоюють їм номер, назву, певну структуру, штатного командира чи конкретне озброєння.

Натомість постійні російські штурмові загони росіян мають призначених командирів і найчастіше складаються з 1-2 танків, кількох бронетранспортерів і від 40 до 80 осіб особового складу.

"Повідомляється, що війська РФ формують тимчасові штурмові загони для реагування на ситуації в міру їх виникнення, і ці формування, мабуть, часто відступають після початкових втрат і мають серйозні проблеми зі зв'язком і координацією", — йдеться у звіті.

В Інституті зазначили, що постійні штурмові підрозділи російські окупанти створюють для прориву позицій ЗСУ і, можливо, створили їх на зразок дрібномасштабної тактики штурму групи "Вагнера" в районі Бахмута.

"Повідомляється, що російські війська також використовували деякі з цих постійних штурмових підрозділів з метою покарання та примусово комплектували їх проблемними та непокірними солдатами, щоб помститися їм за погану поведінку", — повідомили в ISW.

На думку аналітиків, що російські військові можуть намагатися зосередити боєздатні сили та техніку в постійних формуваннях, підготовлених для ведення дрібномасштабних атак, а сильно ослаблені з'єднання, відстороняються від наступальних операцій, що мають тактичне значення.

Повідомляється, що сили РФ використовують ці штурмові з'єднання для нападу на добре укріплені українські позиції та ведення бойових дій у містах.

"Ці не доктринальні формування, ймовірно, будуть мати проблеми з проведенням механізованого просування по відкритій місцевості в Україні, і російські війська, ймовірно, використовують їх для умов на нинішніх лініях фронту, а не для будь-яких ширших оперативних цілей", — йдеться у звіті.

За добу армія РФ втратила 740 військових — Генштабу ЗСУ

Станом на ранок 14 березня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 160 540 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За добу російське військо втратило 740 солдатів.

З техніки росіяни втратили:

  • танків ‒ 3484 (+10) од,
  • бойових броньованих машин ‒ 6789 (+15) од,
  • артилерійських систем – 2519 (+16) од,
  • РСЗВ – 495 (+2) од,
  • засоби ППО ‒ 260 (+1) од,
  • літаків – 304 (+0) од,
  • гелікоптерів – 289 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 2120 (+11),
  • крилаті ракети ‒ 907 (+0),
  • кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 5367 (+13) од,
  • спеціальна техніка ‒ 256 (+5).

Дані уточнюються.

На Донеччині від обстрілів загинули троє людей, ще 14 жителів отримали поранення

Протягом 13 березня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули троє жителів у Костянтинівці та Авдіївці, ще 14 людей в області отримали поранення.

Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За його даними, поранені жителі в Бахмуті, Никифорівці, Часовому Ярі, Авдіївці та Костянтинівці.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1410 людей, поранення отримали 3183 людини. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Російські війська обстрілювали громаду Миколаївщини

Протягом 13 березня війська Російської Федерації обстрілювали акваторію Очаківської громади.

Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

13 березня о 18:26 російські війська завдавали мінометних ударів по акваторії Очаківської громади. Травмованих та загиблих немає. За інформацією Миколаївської ОВА, у місті Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах день та ніч минули без обстрілів.

Через війну в Україні загинули понад 8 тисяч цивільних — ООН

До 12 березня 2023 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) зафіксувало 21 965 жертв серед цивільного населення в Україні. Підтверджена кількість загиблих перевищила вісім тисяч. Про це йдеться у звіті УВКПЛ.

Підтверджена кількість загиблих серед цивільного населення в Україні з моменту військового вторгнення Росії становить 8231 людина. Ще 13 734 людини зазнали поранень.

Серед поранених — 413 хлопчиків та 295 дівчаток, а також 271 дитина, стать якої поки не вдалося встановити. Загинули 3664 чоловіки, 2173 жінки, 260 хлопчиків та 203 дівчинки, стать 31 дитини та 1900 дорослих поки не встановлено.

Фактичні цифри жертв значно вищі

В організації наголошують, що реальна кількість загиблих є значно вищим, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень все ще потребують підтвердження.

Раніше в ООН повідомили, що до 15 січня 2023 року УВКПЛ зафіксувало 18 358 жертв серед цивільного населення в Україні. Підтверджена кількість загиблих перевищила сім тисяч. Ще 11 327 людей зазнали поранень.

За минулу добу російські війська 93 рази били по Херсонщині

Обстріли велись з важкої артилерії та "Градів". Загалом випустили 412 снарядів. Про це у Telegram повідомив очільник ОВА Олександр Прокудін.

Місто Херсон обстріляли 4 рази. 13 снарядів влучили у житлові квартали, приватні й багатоквартирні будинки. Одна людина загинула, 6 — дістали поранення, йдеться у повідомленні.

Сили оборони відбили понад 100 атак росіян на п'ятьох напрямках — Генштаб

Попри значні втрати, війська РФ продовжують наступи на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Минулої доби підрозділи Сил оборони відбили понад 100 атак на цих напрямках.

Про це йдеться у зведенні Генштабу ЗСУ

На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Тривають роботи з інженерного обладнання російських позицій у прикордонних районах Бєлгородської області.

Протягом доби росіяни здійснили обстріли районів населених пунктів Михальчина Слобода Чернігівської області, Зноб-Новгородське, Середина-Буда, Бачівськ, Есмань, Старикове, Шалигине, Білопілля і Краснопілля Сумської області та Стрілеча, Глибоке, Лук’янці, Гатище, Вовчанськ, Дворічна і Кіндрашівка на Харківщині.

На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни намагаються прорвати оборону українських військ. Вели безуспішні наступи у районах населених пунктів Дворічна, Гряниківка, Невське, Червонопопівка, Кремінна, Діброва, Білогорівка та Берестове. Здійснив артилерійські обстріли районів населених пунктів Гряниківка, Масютівка, Куп’янськ, Крохмальне, Новоселівське, Харківської області; Макіївка, Діброва і Білогорівка — Луганської та Спірне на Донеччині.

На Бахмутському напрямку війська РФ не полишають спроб захопити місто Бахмут. Сили оборони відбили атаки росіян в районах населених пунктів Васюківка, Міньківка, Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут, Григорівка та Іванівське. Ворожих обстрілів зазнали, зокрема, Бондарне, Васюківка, Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Предтечине, Курдюмівка, Біла Гора, Костянтинівка, Залізне та Нью-Йорк Донецької області.

На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках російські війська здійснили безуспішні наступи в районах населених пунктів Кам’янка, Авдіївка, Сєверне, Первомайське, Невельське, Нетайлове, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка та Вугледар. Російських обстрілів зазнали райони понад 15 населених пунктів, що поряд з лінією зіткнення. Серед них — Кам’янка, Авдіївка, Тоненьке, Сєверне, Первомайське, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка, Георгіївка, Новомихайлівка, Вугледар та Нескучне Донецької області.

На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ ведуть оборону. Обстрілів зазнали райони понад 50 населених пунктів, що неподалік лінії зіткнення, зокрема, Ольгівське, Чарівне, Новоандріївка, Степове Запорізької області, а також Качкарівка, Новосілка, Козацьке, Іванівка, Інженерне, Херсон та Комишани Херсонської області.

Протягом доби авіація ЗСУ завдала 10 ударів по районах зосередження росіян. А підрозділи ракетних військ і артилерії за добу уразили 5 районів зосередження особового складу та військової техніки військ РФ, 3 склади боєприпасів та 4 засоби радіоелектронної боротьби.

Війська РФ завдали 40 ракетних та авіаударів по Україні

За інформацією Генштабу, минулої доби війська РФ завдали 5 ракетних ударів, зокрема і по об’єктах цивільної інфраструктури Сумської та Донецької областей.

" Є загиблі та поранені мирні громадяни. Також росіяни завдали 35 авіаційних ударів та здійснили 76 обстрілів з реактивних систем залпового вогню", — йдеться у повідомленні.

Високим залишається рівень ракетної загрози по всій території України, попередили військові.

На Луганщині ЗСУ відбивають наступи російських окупаційних військ на трьох напрямках

На Луганщині українські військові відбивають наступи в напрямку Сватового, Кремінної та Білогорівки. Російсько-окупаційні війська переймають тактики ведення бою, повідомив начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"На сьогодні ситуація важка, постійно відбиваємо наступи. Але по всім трьом напрямкам ситуація стабільна, не дивлячись на велику кількість наступів, техніки важкої, але наші захисники її нищать, як і особовий склад. Були декілька максимально важких наступів на Кремінну, там захисники втримали позиції та знищили за добу цілу роту окупантів", — розповів Сергій Гайдай.

Також Гайдай розповів, що сильні бої йдуть на Сватівському та Білогорівському напрямках: "Білогорівка, там розтягнута лінія фронту. Вже все зруйновано і пристріляно. Там дуже багато часу йде активна фаза бойових дій, підключається авіація з боку ворога. Там обстрілюється і мінометами, і СПГ, ГС, танки та гради, проте наші сили впевнено тримають позиції".

США заохочують президента Китаю поговорити із Зеленським, — Білий дім

Про це повідомив радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван.

"Ми заохочували президента Сі зв'язатися з президентом Зеленським, тому що ми вважаємо, що КНР і сам президент Сі повинні безпосередньо почути українську точку зору, а не тільки російську, — сказав Салліван журналістам на борту літака Air Force One. — Ми, власне, виступали в Пекіні за те, щоб ця розмова відбулася".

Він сказав, що США заохочували цю розмову "публічно", а також "приватно з КНР".

Салліван додав, що американські офіційні особи сьогодні говорили "з нашими українськими колегами", і що українська сторона "поки не отримала офіційного підтвердження", щодо формату перемовин: поки невідомо, це буде телефонний дзвінок або відеоконференція з президентом КНР.