Чому НАЗК внесло французький "Ашан" у список спонсорів війни та що це означає: пояснює представниця держоргану

Ексклюзивно
. Гіпермаркет Ашан у Московській області, Росія, ілюстравтине фото: Getty Images

Національне агентство з питань запобігання корупції внесло французьку корпорацію "Ашан" до переліку міжнародних спонсорів війни. У коментарі Суспільному очільниця напряму мінімізації корупційних ризиків в санкційній політиці НАЗК Агія Загребельська розповіла, чому компанія потрапила в цей список, які це матиме наслідки та хто ще став спонсором повномасштабного вторгнення.

"Ашан" велика компанія, яка має багато філій, в тому числі в Україні. Кого саме внесли в списки?

Це як раз одна з відмінностей, яка відрізняє список міжнародних спонсорів війни від санкційних списків: якщо в санкційні списки ми, зазвичай, вносимо саме російські філії, то список міжнародних спонсорів війни вноситься вся компанія. Тож ми внесли саму корпорацію “Ашан”.

Що відомо про журналістське розслідування The Insider, Le Monde і Bellingcat

У спільному журналістському розслідувані The Insider, Le Monde і Bellingcat йдеться, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російський Ашан міг безкоштовно постачати товари російським військовим на тимчасово окупованих українських територіях у вигляді "гуманітарної допомоги".

Зазначалось, що такі поставки складались як із товарів з "ашанівських" складів, так і з товарів, зібраних волонтерами на території магазинів Ашан у різних регіонах РФ. При цьому товари, що нібито містили гуманітарну допомогу, включали чоловічі шкарпетки, цигарки, запальнички, бритви, і водночас зовсім не включали товарів для жінок та дітей.

Cуспільне направило запит до "Ашану" і чекає на відповідь щодо їхньої позиції.

На якій підставі Ашан внесли до переліку? Розслідування журналістів це підстава аби НАЗК внесло компанію в список? Чи проводило НАЗК своє розслідування, які є факти?

Ми спостерігали за “Ашаном” більш ніж пів року, чекали заяву про вихід з РФ, вивчали інформацію про їх діяльність. Навіть якби не було розслідування Bellingcat, The Insider та LeMonde це рішення про внесення "Ашану" до списку було б прийнято. Єдине, що могло б зупинити прийняття цього рішення — заява про вихід "Ашану" з Росії.

"Ашан" сплачує значні податки до бюджету Росії, це мільярди й мільярди. І ці гроші перш за все витрачаються на війну, адже основна частина доходу витрат Росії, це війна. Також співробітники Ашану брали участь у мобілізації. Ще до розслідування журналістів ми володіли інформацією, що чимала частина співробітників Ашану була мобілізована і з боку керівництва компанії не вживалося жодних заходів для того, щоб протистояти цій мобілізації (ухил чи приховування від мобілізації, що в Україні, що в Росії крається законом, а приватні компанії не мають юридичних важелів аби протистояти призову громадян Росії - ред.).

Читайте також: "Забезпечуємо виконання нашої місії". Ашан відмовився йти з російського ринку

Також ми не бачили від Ашану жодних заяв, жодних дій, які б засуджували війну, мобілізацію. Також компанія не намагалася, залишаючись в Росії, впливати на рішення російської верхівки.

"Ашан" також проводив деяку маркетингову політику, щодо деяких товарів. Наприклад, деякі українські виробники спиртних напоїв мали заводи на території Росії. З моменту повномасштабного вторгнення вони покинули ці заводи і не виробляють продукції. Мало того, вжили заходів аби відкликати ліцензії та не допустити продаж спиртних напоїв з цих заводів на російському ринку. Натомість на полицях Ашану (в Росії - ред.), відповідно до інформації з відкритих джерел, їхніх власних сайтів, продається продукція з українських заводів розміщених там. Тобто Ашан вважає, що це нормально. Хоча, як на мене, це недопустимо для такої європейської компанії.

Читайте також: Французька мережа супермаркетів Ашан заперечила постачання товарів військовим РФ

"Ашан" заявив, що там здивовані таким розслідуванням і заперечують звинувачення. Ви його враховували?

Щодо їхньої заяви після виходу розслідування Billingcat, то незалежно від виходу розслідування ми все одно внесли компанію до переліку.

Якщо з боку Ашану ми почуємо конкретний план виходу з Російського ринку і якщо побачимо дії спрямовані на мінімізацію наслідків участі у війни, на час, поки триватиме вихід, то звичайно ми це розглянемо і, можливо, виключимо компанію зі списку.

Які наслідки, можливо юридичні це матиме для компанії?

Юридичних наслідків, саме прямих юридичних наслідків їх немає. Але від цього є суттєві репутаційні наслідки, які далі перетворюються у різноманітні форми. Кожен суб’єкт який має справу із “Ашаном”, розуміє, що компанія активно присутня в Росії, залежить від російського ринку та активно бере участь у війні проти України, навіть якщо це опосередковано.

І далі суб’єкт приймає рішення чи співпадає співпраця з такою компанією. І тут ми сподіваємося на споживачів, які будуть бойкотувати відвідування цих магазинів. Також нашими партнерами є банківські установи, фінансові установи в тому числі страхові компанії. Вони розраховують ризики: якщо ми внесли їх до міжнародних спонсорів війни, то чи потрібно встановлювати такі ж умови, як і для компаній, які покинули територію РФ? Цим ком паніям можуть взагалі відмовити у кредитах або вони будуть надані із суттєво вищою ставкою.

Також нашими партнерами є інвестори. Тепер інвестор приймаючи рішення інвестувати в цю компанію чи ні буде враховувати: чи збігається це з його цінностями, наскільки для нього буде репутаційно добре тримати інвестиції в цій компанії. В окремих випадках, після того, як ми внесли компанію до переліку, інвестор відмовився інвестувати. Другий випадок, коли компанія мала отримати всесвітню нагороду, але в останній момент не отримала, після того, як ми внесли компанію до списку.

Коли з’явився список? Скільки там зараз компаній?

У списку зараз 15 компаній. Перелік з’явився в другому півріччі минулого року, ми почали його потроху заповнювати. У компаній був рік для того, щоб прийняти бізнес-рішення і вийшли з Росії, запропонували дії, як вони мінімізують свою участь у війни поки вони в процесі виходу.

Війна. Усі новини

Що відомо про діяльність Ашану в Росії

Генеральний директор Auchan Retail International Ів Клод наприкінці березня, що Ашан не йтиме з російського ринку.

"Найголовніше для нас — зберегти наших співробітників і забезпечити виконання нашої основної місії - продовжувати годувати населення цих двох країн. У нас ніколи не було іншої мети. Я готовий прийняти громадську думку, яка з нами не згідна. Нас легко критикувати, але ми відкриті і діємо для цивільного населення", — сказав тоді Ів Клод.

У квітні французька торговельна мережа Auchan заявила, що припиняє інвестиції та поставки у РФ.

Читайте також

Лише 9% світових компаній залишили ринок РФ — Подоляк