"Вишиванки, які знають за кордоном". Як подружжя Ткачуків у час війни облаштувало цех із пошиття етноодягу

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Олександр та Яна Ткачуки у січні 2023 року облаштували в Івано-Франківську цех, в якому шиють традиційні українські сорочки та сукні. Нещодавно подружжя взялося допомагати й українським військовим — шиє теплий одяг. Як розпочали справу у час війни, хто купує етноодяг та про особливості роботи сім'я Ткачуків розповіла Суспільному.

Для бізнесу родина закупила необхідне обладнання та орендувала приміщення. Придбати швейні машинки їм допоміг Український ветеранський фонд.

"Ми вирішили виготовляти етноодяг, тому що це — наша історія, наша культура. Росія активно заперечувала і заперечує існування України. Заперечує, що в нас є наша мова, наша культура, національність. Якраз етноодяг – це дійсно наше. Тому вирішили зайнятися вишиванками", — каже Олександр Ткачук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Олександр Ткачук — колишній контррозвідник і фахівець з кібербезпеки. З 2014 року він викривав агентів російських спецслужб. За його плечима — робота в зоні Операції об’єднаних сил. Останні роки чоловік працював в IT-компанії у Києві, а його дружина Яна — вебдизайнером. У шлюбі вони вже 11 років.

Після початку повномасштабної війни, пригадують, допомагали бійцям та возили гуманітарну допомогу. Згодом переїхали до Івано-Франківська, щоб започаткувати нову справу та підтримати українську культуру.

"До моменту відкриття нашого виробничого цеху ані я, ані дружина не мали практики із пошиття будь-якого одягу. Тому це — досить новий, але разом з тим цікавий досвід", — каже Олександр Ткачук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Над створенням етноодягу сім'я Ткачуків працює сама. Яна створює дизайн майбутніх орнаментів для сорочок і суконь, Олександр займається логістикою та пошуком клієнтів.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У команді також є кравчиня. У планах, каже родина, взяти ще декількох працівників.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Тканину для одягу замовляють в українських виробників. Родина використовує домоткане полотно — бавовну та льон. Візерунки на сорочках створює професійна машинка, розповідає Олександр.

"В нас вона — 15-ниткова вишивальна машинка. Тобто може одразу 15 різних кольорів наносити. Процес виглядає досить нескладно та просто, але ми зіткнулися з проблемою, що у Франківську не змогли знайти людей, які мали б спеціальність "оператор машинної вишивки". Надалі буду навчати інших людей, і ми плануємо зробити тризмінний графік", — каже Олександр Ткачук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Після нанесення візерунка усі елементи одягу зшивають. Складність техніки пошиття залежить від виробу, каже чоловік.

Яна Ткачук розповідає, їхні вироби замовляють не лише клієнти з України, а й з-за кордону. Хтось купує у подарунок рідним, дехто — для весілля.

"Найбільше в нас замовляють жінки. Але багато військових саме чоловіків купують у подарунок своїм дружинам. Наші вишиванки замовляють у США, Польщу, Францію, Словаччину. В наших вишиванках одружувалися в Німеччині", — каже Яна Ткачук.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Нещодавно подружжя взялося допомагати українській армії. Вони шиють для бійців флісові куртки. Згодом хочуть створити ще й серію військового одягу.

"Ми закупили рулон тканини, повністю його розкроїли, зшили. Він відправиться для нашої Нацгвардії. Це — приблизно 30 комплектів. Це те, що ми можемо робити швидко, якісно. Раніше ми постійно брали участь у зборах на автомобілі, квадрокоптери, тепловізори, але таким чином ми зможемо допомогти набагато ефективніше", — каже Олександр Ткачук.

Подружжя й надалі розвиватиме сімейну справу. У планах — розширити швейний цех. У ньому також Олександр та Яна хочуть шити маскувальні сітки на фронт із залишків тканин. Для цього родина вже облаштовує нове приміщення.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!