"Ми яке суспільство хочемо побудувати?": у освітньому комітеті ВР хочуть залишити історію предметом на вибір на НМТ

unsplash.com / Фото ілюстративне

Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак наполягає на тому, щоб у 2023 році історія України була лише предметом на вибір на Національному мультипредметному тесті (НМТ). Про це він заявив у інтервʼю для видання "Інтерфакс-Україна", яке опублікували 15 лютого.

"Це була проблема НМТ минулого року, коли у нас було три обов'язкові предмети і тільки вони: українська мова, математика, історія України. І всі на основі цих дисциплін вступали у виші. Уявіть собі, що в медицину чи енергетику вступав той, хто краще знає історію, – це біда", – зазначив він.

Також він заявив, що не хоче, щоб дискусія в парламенті "скочувалась до рівня боротьби патріотизму з логікою".

"Ми яке суспільство хочемо побудувати? Високотехнологічне чи таке, яке у нас було?"
Сергій Бабак

"Якщо високотехнологічне, то потрібно, щоб діти знали математику, хоча б на елементарному рівні. Якщо ти виключаєш математику з обов'язкових предметів – її ніхто не вчить", – заявив голова комітету.

Який план НМТ у МОН?

Вступники 2023 року писатимуть НМТ три години і самостійно зможуть розподілити час на кожен із трьох блоків. Обов'язковими для складання Міносвіти пропонує українську мову і математику. Третій предмет — на вибір.

Основна сесія відбудеться у червні, додаткова — у червні-липні. У додатковій сесії зможуть взяти участь ті абітурієнти, які з поважних причин не склали тестування під час основної сесії.

У освітньому комітеті ВР хочуть лишити історію предметом на вибір на НМТ. pexels

Заклик громадськості й позиція центру оцінювання якості освіти

Раніше Суспільне Культура повідомляло, що коаліція "Реанімаційний Пакет Реформ" закликала МОН повернути історію України до переліку обов’язкових предметів. Станом на 1 лютого заява зібрала понад півтори тисячі підписантів.

"Історія України – це засадничий предмет, який формує в учнів національну пам’ять, національну свідомість, розуміння важливих історичних процесів та їхніх причинно-наслідкових зв’язків", – зазначають в організації.

Історія України в НМТ — друга спроба: що пропонують змінити в законопроєкті про тестування

Заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко пояснила, що, напрацьовуючи модель НМТ-2023, розглядали можливість чотирьох предметів і в їх числі — історію України обов'язковою.

"Теоретично така модель є можливою, але потрібно розуміти, що доведеться за один день проходити аж чотири навчальні дисципліни. Тобто — працювати упродовж чотирьох годин. (...) І науково підтверджено, що прогностична валідність української мови і математики є найвищою", — додала вона.

"Серед обов'язкових мають бути українська мова і історія України"

Це позиція нардепа й кандидата історичних наук Володимира В'ятровича: "Це не просто навчальні дисципліни, вони формують громадянську ідентичність українців".

Експерт з освітніх питань і засновник Всеукраїнської освітньої компанії ЗНО SETSTUB Олександр Кондратюк виступає за напрацьовану ще в листопаді 2022 року модель НМТ.

"Це, фактично, той варіант, який задовольнить і тих, хто хоче історію, і абітурієнтів. Бо якщо введуть запропонований в цьому році варіант з трьох предметів, один з яких на вибір — це буде точно найжорсткішим тестом", — зазначив він.

Коли стане відомо остаточне рішення?

Можливість внести правки спливла 14 лютого. Їх опрацьовуватимуть кілька найближчих днів. Наприкінці тижня чи на початку наступного проведуть засідання комітету, а після цього — законопроєкт про НМТ подадуть на розгляд в парламент.

Рішення про проведення оцінювання у 2023 році у форматі НМТ ще має затвердити Верховна рада. Оскільки в законодавстві обумовлено, що вступна кампанія в Україні відбувається за результатами ЗНО, а не мультипредметного тестування.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: culture@suspilne.media. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції