На клубному ЧС вперше використали VAR у режимі "лайв". Як це сталося

AP Photo/Mosa'ab Elshamy

Китайський рефері змінив своє рішення після відеоповтору.

Клубний чемпіонат світу з футболу розпочався 1 лютого 2023 року у Марокко. Першим матчем турніру стала зустріч єгипетського клубу "Аль-Ахлі" та новозеландського "Окленда".

Напередодні старту клубного ЧС-2022 року Міжнародна рада футболу (IFAB) внесла зміни у процедуру використання системи VAR. Арбітри на турнірі у Марокко пояснюватимуть своє рішення після перегляду відеоповтору у режимі "лайв". Така необхідність виникла у першій же грі турніру.

Що відбулось у матчі "Аль-Ахлі" - "Окленд"

Головним арбітром стартової гри клубного чемпіонату світу-2022 став китайський рефері Ма Нінг. У компенсований до другого тайму час захисник "Окленда" Адам Мітчелл грубо сфолив проти суперника, який виходив один на один з воротарем. Своїм першим рішенням арбітр призначив пенальті у ворота новозеландської команди, яка на той момент програвала з рахунком 0:3.

Читайте також: Клубний чемпіонат світу-2022 з футболу: результати жеребкування та розклад матчів

Після підказки Мартінеса Мунуери, відеоасистента рефері, Ма Нінг пішов дивитись відеоповтор епізоду. Передивишись епізод, китайський суддя змінив своє рішення: замість пенальті у ворота "Окленда" він вилучив Мітчелла та призначив штрафний удар на користь "Аль-Ахлі", адже порушення насправді відбулось до лінії штрафного майданчика.

Своє рішення Нінг пояснив вболівальникам через гучний зв'язок. Таким чином, вперше в історії футболу глядачі отримали пояснення від арбітра в режимі "лайв".

Що відомо

  • Перегляд арбітрами відеоповторів супроводжується аудіосупроводом в інших видах спорту - крикеті та американському футболі.
  • Остання новація, пов'язана з VAR, - система напівавтоматичних офсайдів. Її застосовували на чемпіонаті світу в Катарі.
  • Цьогорічний чемпіонат світу серед клубів буде останнім перед зміною формату: наприкінці 2022 року ФІФА вирішила збільшити кількість учасників турніру на 2025-й.
Читайте також: Розширений клубний ЧС, новий формат ЧС для збірних. Інфантіно розповів про зміни у турнірах ФІФА