Повернути історію України до обовʼязкових предметів НМТ: заклик громадськості й позиція центру оцінювання якості освіти

фото ілюстративне/УНІАН

Коаліція "Реанімаційний Пакет Реформ" публічно закликала Міносвіти повернути історію України до переліку обов’язкових предметів Національного мультипредметного тесту-2023. Станом на 1 лютого заява зібрала понад півтори тисячі підписантів. Про це в етері телемарафону Суспільне. Спротив повідомила адвокаційна менеджерка коаліції Олена Гуменюк.

26 громадських організацій, що входять до коаліції "Реанімаційний Пакет Реформ", і Національний центр визвольного руху розгорнули інформаційну кампанію з повернення історії України в перелік обов'язкових предметів НМТ. Це реакція на модель вступу у 2023 році, яку озвучив міністр освіти Сергій Шкарлет. Згідно з нею, українську мову й математику складатимуть усі вступники. Історія України — в переліку п'яти предметів на вибір.

Скрін з сайту Українського центру оцінювання якості освіти

Заяву-заклик оприлюднили на сайті 27 січня. І за п'ять днів її підтримали понад півтори тисячі підписантів, повідомила адвокаційна менеджерка "Реанімаційного пакету реформ" Олена Гуменюк.

"Серед них, як звичайні громадяни, так і школи, ліцеї, національні музеї, виші. Це говорить про те, що суспільство має на сьогодні потужний запит до підвищення рівня національної свідомости. Історія України — це засадничий націєцентричний предмет, фундамент нашої ідентичності, який стає необов'язковим тоді, коли Росія цю ідентичність знищує. Тому історія і українська мова мають бути обов'язковими для здачі мультипредметного тесту. А математику, як можливий варіант, пропонуємо зробити на вибір. Сподіваємося, що МОН відреагує на запити суспільства", — аргументувала Олена Гуменюк.

Заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко пояснила, що, напрацьовуючи модель НМТ-2023, розглядали можливість чотирьох предметів і в їх числі — історію України обов'язковою.

"Теоретично така модель є можливою, але потрібно розуміти, що доведеться за один день проходити аж чотири навчальні дисципліни. Тобто — працювати упродовж чотирьох годин. Враховуючи нашу складну реальність, мені не здається доречним такий підхід, він є обтяжливий для учасників. Коли ми говоримо про вступ, то маємо на меті через тестування відібрати найуспішніших вступників. І науково підтверджено, що прогностична валідністьПрогностична валідність — характеристика тесту, яка відображає ступінь упевненості, що отримані за тест оцінки добре прогнозують майбутні досягнення тестованого. Для виявлення прогностичної валідності результати одного тесту порівнюють із результатами іншого, який проводять, наприклад, через пів року або рік навчання. української мови і математики є найвищою", — пояснила Тетяна Вакуленко.

Рішення про проведення оцінювання у 2023 році у форматі НМТ ще має затвердити Верховна рада. Позаяк, в законодавстві обумовлено, що вступна кампанія в Україні відбувається за результатами ЗНО, а не мультипредметного тестування.

Читайте також

  • Рівненські параспортсмени повертаються з кубка світу із дзюдо з п'ятьма медалями
  • "Маємо змогу хоч трішки допомогти": у Рівному переселенцям роздаватимуть продуктові набори
  • В музейній овечій сім'ї — перше поповнення. Як береже традиції скансен на півночі Рівненщині

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції