Ніч з 31 січня на 1 лютого в Одесі та області минула без сигналів повітряної тривоги. Про події регіону читайте у хроніці Суспільного.
"Зернова угода": у Туреччині більше сотні суден очікують перевірки, процес блокує Росія – АМПУ
Станом на 31 січня 118 суден очікують на проведення інспекції в територіальних водах Туреччини через блокування роботи Спільного координаційного центру Росією. Про таке 1 лютого повідомили в Адміністрації морських портів України.
На вхід під завантаження стоять 96 суден, ще 22 з агропродукцією очікують виходу. За минулий тиждень Спільний координаційний центр провів лише 20 інспекцій, при 84 мінімально необхідних.
З 1 серпня з портів Одеської області вийшло 689 суден, які експортували 19,1 млн тонн українського продовольства до країн Африки, Азії та Європи. За умови стабільної роботи "Зернового коридору", цей показник мав би становити понад 28 млн тонн, додають в АМПУ.
Польові кухні та генератори: Одещина отримала гуманітарну допомогу від Бремену
Одеська область отримала генератори, польові кухні, обігрівачі, намети та меблі на суму кілька сотень тисяч євро від німецького міста Бремен. Про це 1 лютого повідомили в пресслужбі Одеської ОВА.
Гуманітарну допомогу розподілять серед районів Одеської області, зокрема для забезпечення потреб населення під час відключень електроенергії та роботи "Пунктів незламності".
Одеська тенісистка Світоліна закликала не допускати Росію та Білорусь до Олімпіади
Одеська тенісистка, третя ракетка світу, бронзова призерка Літніх Олімпійських ігор 2020 Еліна Світоліна закликала не допускати спортсменів з Росії та Білорусі до участі в Олімпіаді-2024. Про це 1 лютого вона написала на своїй сторінці у Facebook.
"Олімпійські ігри є найбільшою платформою для залучення та різноманітності у спорті, яка привертає увагу світу. Пам’ятаючи про це, ми повинні забороняти російських і білоруських спортсменів, посилаючи рішуче повідомлення всьому світу, що ми єдині в санкціях, запроваджених проти Росії та Білорусі, і що є наслідки за огидні дії їхніх урядів; їхнє життя не може тривати як нормальне", – написала Світоліна.
Сербів вербують до "Вагнера" воювати в Україні: сербський адвокат в Одесі розповів про боротьбу з ПВК Пригожина
Сербів вербують до ПВК "Вагнер", аби залучити до військових дій на боці Росії в Україні, а прокуратура країни не хоче на це реагувати. Про таке на брифінгу в Ukraine Media Center Odesa заявив сербський адвокат, голова громадянської групи “Жовтень" Чедомір Стойкович.
Близько двох тижнів тому стало відомо, що Чедомір Стойкович разом з іншими активістами подав до суду на ПВК "Вагнер". У заяві йшлося про те, що є докази діяльності організації у Сербії. До переліку обвинувачуваних потрапили посол Росії в Белграді Олександр Боцан-Харченко та керівник державного агентства безпеки та інформування Сербії Александар Вулін.
"Було дуже багато відео в інтернеті, які демонструють, як серби беруть участь у війні в Україні з боку Росії. Ця ситуація також демонструє, що, можливо, хтось у Сербії вербує співгромадян для того, щоб вони воювали з боку Росії. ... Тому ми подали також звернення для того, щоб прокуратура проводила розслідування", — зазначив Чедомір Стойкович.
За його словами, відповідь прокурора надійшла за чотири дні. У ній йшлося про те, що ПВК "Вагнер" безсумнівно працює у Сербії. Разом з тим, як пояснив адвокат, слідчі дії припинили за чотири дні після звернення.
"Якщо Сербська державна агенція безпеки та інформації працювала хоча б на 10% так, як вона повинна працювати, ніхто б з сербських громадян не мав би можливості брати участь у війні в Україні. ... Ми знаємо, хто керівник сербської державної агенції, це людина Путіна, він має дуже теплі відносини з Патрушевим в Москві, у цьому й полягає причина того, що відбувається", — розповів Чедомір Стойкович.
Хто курує роботу ПВК "Вагнер" у Сербії
За словами адвоката, ПВК "Вагнер" проводить розвідку в Сербії, а також має зв'язки з місцевими екстремістськими організаціями. Ця діяльність може координуватися, зокрема, через посольства Росії в Бєлграді. Чедомір Стойкович розповів, що на сайті російського посольства був опублікований лист, в якому була інформація щодо того, куди звертатися, якщо є бажання приєднатися ПВК "Вагнер".
Він зазначив, що деякі громадяни Сербії також приєдналися не лише до ПВК "Вагнер", а й до лав армії РФ. На думку адвоката, до ПВК "Вагнер" могли вступити від 20 до 200 сербів. Наразі участь у парамілітарних групах, як ПВК "Вагнер", не вважається криміналом у Сербії.
Також адвокат розповів, що серби воювали в Україні на боці Росії й у 2014 році, але після цього в країні змінили законодавство й наразі за участь у бойових діях на території іншої держави передбачена кримінальна відповідальність. Тоді в Україну приїздили воювати ті, хто мав досвід з 90-х років. Але зараз, за словами адвоката, ситуація змінилася — це молоді люди 20-30 років, які не мають військового досвіду. За його інформацією, на відео в інтернеті видно, що чоловіків тренують бути піхотинцями.
Чедомір Стойкович додав, що надалі збирається звертатися щодо цієї ситуації до міжнародних організацій, зокрема, до ООН та Європейського суду з прав людини.
Що відомо
ПВК “Вагнер” — російська військова структура, що комплектується найманцями. Брала участь у бойових діях у низці конфліктів, зокрема на Донбасі на боці Росії, в Сирії на боці союзника Путіна диктатора Асада, в Судані.
Незалежна місія під егідою ради ООН встановила, що дії ПВК “Вагнер” кваліфікуються як воєнні злочини або злочини проти людяності. Європейський Союз ввів у дію персональні санкції проти учасників та керівників ПВК “Вагнер”.
У березні ЗМІ повідомляли, що ПВК "Вагнера" розпочала масовий набір найманців на війну проти України.
За даними, опублікованими у листопаді, протягом двох місяців на війні в Україні загинули вже понад 500 російських в’язнів, завербованих у російських колоніях до лав приватної військової компанії "Вагнер" засновником ПВК Євгеном Пригожиним.
Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі 20 січня повідомив, що Міністерство фінансів США визнає приватну військову компанію "Вагнер" міжнародною злочинною організацією.
В Одесі засудили кінолога, який у колонії працював на РФ
В Одесі на 8 років засудили херсонського кінолога, який у виправній колонії працював на РФ. Про це 1 лютого повідомили в Одеській обласній прокуратурі.
Прокурори довели, що працівник виправної колонії після захоплення Херсона перейшов на бік РФ. Він добровільно погодився співпрацювати з російськими військовими, у створеній ними колонії "ІК "Північна виправна колонія №90", на посаді інструктора-кінолога з присвоєнням "спеціального звання прапорщика внутрішньої служби. Чоловік тренував службових собак для охорони колонії, в якій працював.
Після наступу українських військових на Півдні, засуджений переїхав до Одеси, де його затримали.
На Бахмутському напрямку загинули двоє військових з Одещини
На Бахмутському напрямку загинули військові Олександр Кульчаковський та Олег Гайдаров з Одещини. Про це повідомили міський голова Ананьєва та голова Доброславської громади Людмила Прокопечко.
40-річний військовий Олександр Кульчаковський загинув в районі Бахмута в середині січня. Він був жителем Третьої дільниці Ананьєва.
27 січня під Бахмутом загинув розвідник розвідувального взводу третього механізованого батальйону 28 окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу Олег Гайдаров. Він був жителем Доброслава.
ЗСУ продовжують завдавати ударів армії РФ
Авіація Сил оборони за минулу добу завдала дев'ятьох ударів по російських військових та двох ударів по позиціях їхніх зенітно-ракетних комплексів. Про таке йдеться у ранковому зведенні Генштабу.
Ракетники й артилеристи уразили 13 районів зосередження військових армії РФ, один пункт управління та один склад боєприпасів.