РФ перекинула нові війська в Білорусь, в Україну вирушили понад 60 БМП Bradley. 342 день війни. Онлайн

Оновлюється
Жінка несе свою дитину під час евакуації з житлового будинку, ураженого російською ракетою, Харків, 30 січня 2023 р. Фото: АР

31 січня — 342 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • В Україну вирушили понад 60 бойових машин піхоти Bradley.
  • Президент Байден, відповідаючи на питання, чи поставлятимуть США Україні винищувачі F-16, заперечив це, водночас не надав роз'яснень. Згодом в Білому домі заявили, що наразі країна передає "достатньо озброєнь і без авіації". Напередодні прем'єр Польщі заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме територію РФ.
  • Росія перекинула на територію Білорусі нові військові підрозділи, повернувши на територію РФ ті війська, які вже пройшли спільні навчання.
  • МОК відреагував на критичні заяви України щодо ймовірного повернення росіян та білорусів до міжнародного спорту. У своїй заяві МОК називає ці заяви "наклепницькими".
  • Франція та Австралія домовились передати Україні кілька тисяч снарядів калібру 155 мм спільного виробництва. Перші поставки мають відбутись протягом першого кварталу цього року.

США розширили санкції проти Ірану через постачання дронів Росії

Сполучені Штати наклали нові торговельні обмеження на сім іранських компаній за виробництво безпілотників, які Росія використовувала для нападу на Україну. Про це повідомляє Reuters з посиланням на Міністерство торгівлі США.

ПІд санкції потрапили такі іранські організації: Design and Manufacturing of Aircraft Engines, Islamic Revolutionary Guard Corps Aerospace Force, Islamic Revolutionary Guard Corps Research and Self-Sufficiency Jihad Organization, Oje Parvaz Mado Nafar Company, Paravar Pars Company, Qods Aviation Industry та Shahed Aviation Industries.

Компанії були додані до списку тих, хто здійснює діяльність, що суперечить інтересам національної безпеки та зовнішньої політики США.

Доповнення до списку організацій Мінторгівлі були опубліковані в попередній заявці у щоденному журналі уряду, і будуть офіційно опубліковані в 1 лютого.

Місія Ірану при ООН у Нью-Йорку заявила, що санкції не впливають на потужності Ірану з виробництва безпілотників, тому що всі його безпілотники виробляються всередині країни.

"Це є переконливою ознакою того, що безпілотники, збиті в Україні, з використанням частин, виготовлених західними країнами, не не належить Ірану", — заявили Іранські дипломати.

У США анонсували новий пакет військової допомоги Україні

Адміністрація президента США Джо Байдена незабаром оголосить про новий пакет військової допомоги Україні. Про це на брифінгу повідомила перша заступниця речника Білого дому Олівія Далтон.

За її словами, США відправляє значну кількість зброї та безпекової допомоги Україні, "аби задовольнити їхні потреби на полі бою у відповідь на російську агресію".

"Ми вже відправили, артилерію, боєприпаси, броньовані транспортні засоби, важливе обладнання для ППО. Ми регулярно спілкуємося з (українською стороною, — ред.) щодо їхніх потреб на полі бою. Я очікую, що у нас буде більше безпекової допомоги, про яку ми зможемо оголосити незабаром”, — сказала вона.

Держдеп США звинувачує РФ у порушенні договору про ядерну зброю

Росія порушила новий Договір СНО про скорочення ядерних озброєнь великої дальності, відмовившись дозволити інспекції на місці та відхиливши прохання Вашингтона зустрітися, щоб обговорити свої проблеми щодо дотримання.

Про це йдеться у звіті Державного департаменту США, надісланому до Конгресу 31 січня, пише The Wall Street Journal.

Відсутність інспекцій також ускладнила перевірку кількості боєголовок, які Росія розгорнула згідно з угодою, зазначили у Держдепартаменті.

Цей висновок зроблено на тлі занепокоєння, що гостра напруженість через вторгнення Росії в Україну може поставити під загрозу перспективи співпраці з контролю над озброєннями та переговорів щодо наступної угоди , яка набуде чинності після закінчення терміну дії Нового договору СНО у 2026 році.

Газета зазначає, що адміністрація Байдена прагне зберегти новий договір СНО, який є останньою великою угодою, що регулює ядерну конкуренцію між двома сторонами, і тисне на Росію, щоб вона виправила порушення.

"Тут є чіткий шлях до повторного виконання зобов’язань, і ми продовжуємо високо цінувати цю угоду", — сказав високопоставлений чиновник Держдепартаменту.

Зазначається, що осійські офіційні особи знали, що Державний департамент повинен був незабаром доповісти Конгресу про дотримання Москвою Нового договору СНО, і намагалися звинуватити США в ослабленні співпраці з імплементацією угоди.

WSJ пише, що висновок Держдепартаменту про те, що Москва "не дотримується" угоди, є першим випадком, коли США звинуватили Росію в порушенні договору, який набув чинності в 2011 році.

Глава МЗС Литви не бачить сенсу, що країни ЄС мали у себе послів РФ

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс каже, що не бачить сенсу в тому, щоб країни Європейського Союзу мали у себе російських послів.

Про це він заявив на спільній пресконференції з колегами з країн Балтії та Польщі, повідомляє Verslo Zinios.

"У більшості випадків немає великої користі мати посла, російського посла, в будь-якій європейській столиці. Тому що, як ми бачимо, це вже не дипломатична інституція, а пропагандистська інституція, яка приховує воєнні злочини і загалом пропагує геноцидний порядок денний", — сказав Ландсбергіс.

Міністр наголосив, що нещодавно Литва була єдиною країною, де не було російського посла.

"Зараз ми в групі країн Балтії", — сказав він.

Міністри Польщі, Латвії та Естонії заявили, що поки Росія продовжує війну в Україні, дипломатичні відносини з Кремлем не мають майбутнього.

МОК ще раз підтвердив, що допуск атлетів з Росії та Білорусі під національною символікою не розглядається

Міжнародний олімпійський комітет опублікував заяву, в якій ще раз наголосив, що атлети з Росії та Білорусі не будуть допущені до стартів з національною символікою. Про це повідомляється в офіційному стейтменті комітету.

"Санкції проти урядів та держав Росії та Білорусі не підлягають обговоренню. Вони були одноголосно підтримані на останньому Олімпійському самміті 9 грудня 2022 року", - йдеться у цій заяві.

Ці санкції складаються з трьох пунктів:

  • жодні міжнародні змагання не можуть відбуватися в Росії чи Білорусі;
  • на жодних змаганнях не можуть бути показані ідентифікації цих країн (кольори, прапор, гімн);
  • офіційні представники влади Росії та Білорусі не можуть бути акредитовані чи запрошені на міжнародні зустрічі чи змагання.

МОК опублікував цю заяву як відповідь на кілька заяв президента ОКР (Олімпійського комітету Росії) Станіслава Позднякова. Він, зокрема, закликав МОК повернути Росію "на рівних правах" з іншими, "без дискримінації". І також заявляв, що ОКР не погоджується з будь-якими обмеженнями, які пропонує МОК задля ймовірного повернення атлетів з Росії до змагань.

Резніков обіцяв повернути громадський контроль над закупівлями Міноборони

Громадський контроль над закупівлями Міноборони речового майна, паливно-мастильних матеріалів та харчування з урахуванням обмежень воєнного стану буде повернуто. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков.

За його словами, 29 червня 2022 року було ухвалено рішення здійснити позапланову перевірку забезпечення армії харчуванням силами внутрішнього аудиту Міноборони. Восени відповідні структури комплексно перевірялися і внутрішнім аудитом, і державними аудиторами. Попередні висновки аудиту були підготовлені у грудні 2022 року.

"Аудит показав, що система закупівель і контролю потребує змін. Саме аудит пришвидшив процес реорганізації системи закупівель у тиловому забезпеченні та спричинив кадрові рішення щодо осіб, стосовно доброчесності яких були обґрунтовані сумніви", — сказав міністр.

Щодо скандалу з закупівлею продуктів для армії, Резніков зазначив, що і він, і команда зробили висновки з цієї історії

"Ми не були достатньо відкритими, тому не змогли пояснити результати нашої роботи, які відповідають суспільному запиту. Ми не створили достатніх механізмів, що гарантують довіру. Це помилка, яка буде виправлена", — сказав він.

За словами Різнікова, за підсумками засідань профільних парламентських комітетів міністерство підтримало рекомендації знайти спосіб відкрити частину оборонних закупівель під час війни для належного контролю над публічними фінансами.

"Ми домовились повернути громадський контроль над закупівлями речового майна, ПММ, харчування з урахуванням обмежень воєнного стану", — сказав міністр.

Крім того, за підсумками спільної наради Міноборони, Мінекономіки, СБУ та ДБР вирішено створити спільну робочу групу щодо зміни системи харчування військовослужбовців.

Резніков зазначив, що дав доручення:

  • Здійснити аналіз цін та процесу їхнього формування;
  • Зменшити термін контракту з постачальниками;
  • Розробити нові підходи, які будуть включати механізми прозорості та підзвітності, переходу до меню (раціонів) зі збереження продуктового різноманіття, публікацію цін, тощо.

Крім того, за словами міністра, у Міноборони запроваджено внутрішнє правило звірки всіх цін при укладанні контрактів з реєстром Мінекономіки та ринковими цінами.

Також на сайті Міноборони (згодом, коли буде створено таку можливість – і на Prozorro) за фактом укладеного контракту будуть оприлюднюватися: 1) номер і дата укладання (для ідентифікації), 2) ціна за одиницю, 3) посилання на публічні технічні умови закупівлі (на сайті МО або в загальному доступі для ПММ, частково для харчування тощо).

На підприємстві у Шостці на Сумщині стався вибух — ОК "Північ"

31 січня на одному з підприємств у Шостці на Сумщині стався вибух, повідомили в ОК "Північ".

Вибух стався близько 18:00 на території одного з державних підприємств. За попередньою інформацією, в промислову будівлю вилучила ракета. На підприємстві пошкоджений дах, перекриття та вікна.

Постраждали двоє цивільних, їх відвезли до лікарні, повідомили в ОК "Північ".

Послу Угорщини висловили протест у зв'язку з висловлюваннями Орбана про Україну — МЗС

Посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто викликали 31 січня до Міністерства закордонних справ України, щоб висловити йому протест у зв’язку із нещодавніми зневажливими щодо України висловлюваннями прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Про це повідомили в пресслужбі МЗС.

“Угорському дипломату було наголошено, що антиукраїнська риторика, яка вже протягом тривалого часу лунає з боку угорського керівництва, є абсолютно неприйнятною і завдає серйозної шкоди українсько-угорським відносинам”, — йдеться у повідомленні.

Угорську сторону закликали зупинити цю негативну тенденцію з тим, щоб уникнути непоправних наслідків для відносин між двома країнами, зазначили у зовнішньополітичному відомстві.

“Було підкреслено, що Україна, зі свого боку, готова до розвитку конструктивних добросусідських відносин з Угорщиною”, — додали в українському МЗС.

Уряд припинив дію угоди з РФ про повітряне сполучення

Кабінет міністрів України на засіданні уряду 31 січня припинив дію угоди між урядом України та урядом РФ про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту. Про це повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук у своєму телеграм-каналі.

“Припинено дію Угоди між Урядом України та Урядом РФ про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту, вчиненої 12.01.1994, та Угоди між Урядом РФ і Урядом України про принципи співробітництва в галузі виробництва і поставок авіаційної техніки, підписаної 08.02.1993”, — написав Мельничук.

Армія РФ перетворює аеродром окупованого Бердянська на фортецю

Російські військові будують фортифікаційні споруди навколо аеродрому в тимчасово окупованому Бердянську, риють окопи та облаштовують позиції для бронетехніки.

Цю інформацію Суспільному підтвердив військовий оглядач Дмитро Снєгирьов.

"Вони (військові РФ - ред.) готуються до наступу Сил оборони України на Запорізькому напрямку. Вони намагаються створити додаткові лінії оборони й безпосередньо мова йде про інженерні споруди в самих містах. І в Мелітополі і в Бердянську. Розглядають можливість вуличних боїв, як стримуючий фактор просування Збройних сил України».

Про створення фортифікаційних споруд також повідомив на своїй сторінці у Twitter OSINT-аналітик Бреді Африк.

До МЗС України викликали посла Угорщини через заяви Орбана

Як повідомляє пресслужба МЗС України, посла Іштвана Ійдярто викликали через нещодавні зневажливі щодо України висловлювання прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

"Угорському дипломату було наголошено, що антиукраїнська риторика, яка вже протягом тривалого часу лунає з боку угорського керівництва, є абсолютно неприйнятною і завдає серйозної шкоди українсько-угорським відносинам", — йдеться у повідомленні.

Україна вийшла з угоди з РФ про повітряне сполучення

Про це повідомив представник уряду у Верховній раді Тарас Мельничук.

"Припинено дію угоди між урядом України та урядом РФ про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту, вчиненої 12.01.1994, та Угоди між Урядом РФ і Урядом України про принципи співробітництва в галузі виробництва і поставок авіаційної техніки, підписаної 08.02.1993", — йдеться у повідомленні.

Росіяни продовжують безуспішні спроби наступу на чотирьох напрямках попри великі втрати

Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні.

"Російські окупанти протягом доби завдали 3 авіаційних та 3 ракетних ударів. Також здійснили понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Пошкоджень зазнала цивільна інфраструктура у Харківській, Донецькій та Херсонській областях", — йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу, російські військові продовжують вести наступальні дії на Лиманському та Бахмутському напрямках, зазнаючи великі втрати, а також безуспішні наступальні дії на Авдіївському та Новопавлівському напрямках. На Куп’янському та Запорізькому напрямках веде оборону раніше захоплених рубежів.

  • На Херсонському напрямку росіяни обстрілюють позиції ЗСУ та цивільних об’єктів.
  • На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка без суттєвих змін, наступальних угруповань РФ не виявлено.
  • На Сіверському напрямку росіяни здійснили обстріли з мінометів в районах населених пунктів Клюси, Містки, Гута-Студенецька, Леонівка Чернігівської області; Сопич, Волфине Сумської області та Леміщине Харківської області.
  • На Слобожанському напрямку війська РФ не припиняють здійснювати обстріли позицій наших військ вздовж лінії зіткнення. В результаті мінометних та артилерійських обстрілів постраждали райони населених пунктів: Ветеринарне, Стрілеча, Глибоке, Зелене, Нескучне, Огірцеве, Вовчанськ, Стариця, Бударки Харківської області.
  • На Куп’янському напрямку росіяни обстріляли позиції ЗСУ в районах населених пунктів Іванівка, Куп’янськ, Кислівка, Котлярівка Харківської області та Новоселівське, Ковалівка Луганської області.
  • На Лиманському напрямку — здійснили мінометні та артилерійські обстріли в районах населених пунктів Новоєгорівка, Невське, Червонопопівка, Кремінна, Діброва Луганської області.
  • На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали райони населених пунктів: Верхньокам’янське, Спірне, Берестове, Білогорівка, Бахмут, Іванівське, Предтечине, Кліщіївка, Курдюмівка, Дружба та Майорськ Донецької області.
  • На Авдіївському напрямку під вогонь армії РФ потрапили райони населених пунктів Бердичі, Тоненьке, Сєверне, Авдіївка, Водяне, Георгіївка, Мар’їнка, Побєда Донецької області.
  • На Новопавлівському напрямку вогневого ураження зазнали райони населених пунктів: Велика Новосілка, Нескучне, Новоукраїнка, Богоявленка, Вугледар та Микільські Дачі Донецької області.
  • На Запорізькому напрямку вогневого ураження зазнали райони 15 населених пунктів, зокрема: Времівка і Новопіль Донецької області; Малинівка, Гуляйполе, Чарівне, Оріхів, Новоданилівка Запорізької області.
  • На Херсонському напрямку обстрілів з реактивних систем залпового вогню, ствольної артилерії та мінометів зазнали райони 17 населених пунктів зокрема: Золота Балка, Берислав, Веселе, Миколаївка, Тягинка, Понятівка, Антонівка, Берегове, Янтарне Херсонської області та місто Херсон. Є жертви серед цивільного населення.

Саміт Україна-ЄС: які питання стоятимуть порядку денному

Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив під час засідання уряду.

"Вже 3 лютого в Києві пройде саміт Україна-ЄС. Те, що цей саміт пройде саме в Києві — це потужний сигнал і партнерам, і ворогам. Партнерам — про те, що Європа вірить у перемогу України та сприяє нашому швидкому руху до вступу в ЄС. Ворогам — це сигнал про марність їхніх зусиль внести розбрат у коаліцію підтримки України та зупинити нашу євроатлантичну інтеграцію", — заявив очільник уряду.

Він додав, що Україна очікує від саміту проміжної позитивної оцінки євроінтеграційних зусиль: "Ми хочемо сформувати детальну дорожню карту, як максимально швидко й успішно пройти євроінтеграційний шлях — від оцінки роботи, яку ми провели після отримання статусу кандидата, до початку предметних переговорів про вступ України до Європейського Союзу".

Крім цього, на порядку денному саміту Україна-ЄС будуть питання секторальної інтеграції української економіки до європейського простору.

"Для нас принципово важливо отримати довгостроковий доступ усіх українських товарів до ринку ЄС без квот і мита. Також ми сподіваємося на прогрес у питанні приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) та у приєднанні до Єдиного роумінгового простору. У нашій адженді залишається і питання "промислового безвізу", — заявив голова Кабінету міністрів.

Чи зберігати нацроумінг після війни. У Мінцифри запустили опитування

Віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у своєму Телеграм-каналі розпочав опитування, чи зберігати в Україні національний роумінг після війни та додати функцію LTE.

“З березня в Україні працює нацроумінг. Завдяки йому можна швидко перемикатися між операторами без зміни сім-карт та тарифів. Це дозволяє зателефонувати близьким або скористатися 3G там, де ваш оператор не мав покриття”, — зазначив Федоров.

За словами Федорова, ця функція особливо цінна у сільській місцевості чи на деокупованих територіях.

“Буває, що там працює лише один або два оператори. Але під час відключень світла нацроумінгом активно користуються і в містах. Наприклад, у листопаді в середньому 1.5 млн українців на добу користувались нацроумінгом”, — розповів міністр.

Українці замовили на обмін вже понад 300 тисяч енергоощадних ламп через "Дію"

Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Вчора в Україні стартувала масштабна програма обміну старих ламп розжарювання на LED-лампи. Це ініціатива Президента Володимира Зеленського, підтримана Європейським Союзом. 30 млн таких ламп уже закуплені ЄС, ще 5 млн очікуємо від Франції. Українці замовили на обмін уже понад 300 тисяч енергоощадних ламп через Дію. Тому ми впевнені, що програма буде успішною", — заявив Шмигаль.

Армія РФ перетворює аеродром окупованого Бердянська на фортецю

Російські військові будують фортифікаційні споруди навколо аеродрому в тимчасово окупованому Бердянську, риють окопи та облаштовують позиції для бронетехніки. Цю інформацію Суспільному підтвердив військовий оглядач Дмитро Снєгирьов.

"Вони (військові РФ - ред.) готуються до наступу Сил оборони України на Запорізькому напрямку. Вони намагаються створити додаткові лінії оборони й безпосередньо мова йде про інженерні споруди в самих містах. І в Мелітополі і в Бердянську. Розглядають можливість вуличних боїв, як стримуючий фактор просування Збройних сил України".

Про створення фортифікаційних споруд також повідомив на своїй сторінці у Twitter OSINT-аналітик Бреді Африк.

Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку залучить 250 млн доларів для України

Про це повідомив голова уряду Денис Шмигаль.

"Директор DFCАмериканська корпорація з фінансування міжнародного розвитку Скотт Нейтан на нашій зустрічі повідомив, що корпорація цього року залучить 250 млн доларів для допомоги у фінансуванні програм підтримки малого й середнього бізнесу. Загалом DFC планує мобілізувати до 1 млрд доларів на підтримку української економіки", — заявив Шмигаль.

Зеленський провів перемовини із прем'єр-міністром Канади

"Підтримую постійний контакт із прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Детально інформував його про стан справ на фронті та українські оборонні потреби у бронетехніці, артилерії, авіації. Узгодили спільні дипломатичні кроки, зокрема щодо реалізації формули миру", — написав у Telegram президент Володимир Зеленський.

Депортація українців до РФ: скільки справ розслідують на Донеччині та Луганщині

У Донецькій та Луганській областях розслідують 36 справ про депортацію цивільного населення до Росії, повідомляє Центр прав людини ZMINA.

З початку широкомасштабної війни проти України прокуратура Донецької області розпочала 33 кримінальних провадження, прокуратура Луганщини три справи за фактами незаконного переміщення українців з тимчасово окупованих територій.

Також ювенальні прокурори наглядають за двома досудовими розслідуваннями за фактами депортації дітей в Донецькій області.

Як розповіла директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, йдеться про провадження, які розпочали після індивідуальних звернень чи після випадків депортації окремих груп людей.

Уряд Британії може дозволити передати кошти від продажу "Челсі" Абрамовича у фонд допомоги Україні

Про це пише видання The Telegraph з посиланням на джерела.

Зазначається, що величезна сума, яка стане однією з найбільших благодійних пожертв жертвам війни в історії, може бути перерахована до поки що неназваного фонду протягом кількох тижнів.

Гроші зберігалися на закритому рахунку протягом вісьмох місяців, але офіційні особи Вайтхоллу завершують остаточне оформлення документів. Урядові інсайдери кажуть, що новий фонд на межі отримання схвалення благодійної комісії. Однак зрозуміло, що вони також повинні отримати остаточне зелене світло від Європи, оскільки там також накладено санкції на Абрамовича.

Колишній виконавчий директор Unicef у Великій Британії Майк Пенроуз очолить фонд відповідно до угоди, укладеної між урядом і Абрамовичем, коли в травні минулого року відбувся продаж "Челсі" консорціуму Clearlake Consortium, який очолює американець Тодду Бьолі.

Франція поставить Україні ще 12 САУ Caesar

Про це заявив у вівторок міністр збройних сил Себастьян Лекорню, передає BFM TV.

За його словами, ці 12 гармат середньої дальності будуть "фінансуватися в рамках фонду підтримки в 200 млн євро", створеного Францією.

Крім того, 150 французьких військових вирушать до Польщі, де щомісяця навчатимуть 600 українських військових. Загалом до літа навчатимуть 2 тисячі українських військових.

"Франція вже надала 18 САУ Caesar і ми надішлемо ще 12. Тобто в Україні буде 18, які вже є плюс 12, які ми надамо, і 19 які має надати Данія. Загальна кількість їхня це вже значна артилерійська сила", — наголосив Лекорню.

На Київщині понад 30 родин отримали нове житло замість осель, зруйнованих війною

Про це повідомляє пресслужба Київської військової адміністрації.

Житло отримали родини з 9-ти громад Київщини. Це — багатодітні сім’ї та сім’ї з дітьми та вагітними жінками; родини, що мають чоловіків у лавах ЗСУ чи у російському полоні; сім’ї, які втратили рідних через вторгнення Росії в Україну. Їхні домівки, зруйновані війною, неможливо відновити або ж це є економічно недоцільним. Нове житло розташоване у Броварах, Богуславі, Борисполі, Ірпені, Макарові. Квартири мають від однієї до п’яти кімнат.

Як повідомили в КОВА, на Київщині близько 27 тисяч зруйнованих об'єктів. Програма "Нова оселя" продовжує діяти у регіоні.

Є генератор та старлінк: підприємці з Дніпра перетворили гараж на "пункт незламності"

У Дніпрі підприємці зробили ремонт у старій будівлі, кажуть: спершу планували обладнати міні-офіс. Та після 14 січня, коли у багатоповерхівку Дніпра влучила російська ракета, вирішили допомагати людям. Всередині – обігрівачі, кава та чай, супутниковий інтернет. Усе працює від генератора.

"Тут є батарея, туалет, ванна, може, комусь потрібно помитися, а ще кавомашина, кава", – розповідає наглядач "пункту незламності" Єгор Чубенко.

Фото: Суспільне Дніпро

У зоні кухні – мийка, холодильник та мікрохвильова пічка. Відвідувач пункту Артем каже: побачив, що працює генератор, вирішив зайти погрітися та зарядити телефон.

Фото: Суспільне Дніпро

"Світло вимикають, тому треба підзаряджати телефон, якраз потрапив у той момент, коли заряду було недостатньо", – каже Артем.

Пункт Незламності працює по буднях з 9 до 17 години.

У Києві запроваджують нові спецперепустки

У Києві в лютому введуть новий зразок спецперепусток, які необхідні для пересуванням містом під час комендантської години. Старі перепустки можна замінити на нові з 1 до 15 лютого у комендатурі столиці, повідомляє Київська міська військова адміністрація.

"Ми оновлюємо систему, щоб перепустками на транспортні засоби користувалися лише особи, які відносяться до підрозділів сектору безпеки та оборони України, критичної інфраструктури міста та органів державної влади", — заявив комендант міста Київ, генерал-майор Віктор Плахтій.

Кулеба розповів, скільки західних танків Україна отримає у першій хвилі допомоги

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що у першій хвилі допомоги Збройні сили України отримають від 120 до 140 сучасних західних танків.

"Це танки Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і дуже розраховуємо на французькі Leclerc. Це не мала кількість, але ми продовжуємо працювати як над розширенням складу танкової коаліції, так і над збільшенням внесків вже заявленими учасниками", — сказав міністр.

За словами Кулеби, наразі танкова коаліція налічує 12 учасників.

"Ще зарано називати всі країни коаліції та їхні практичні внески, бо деякі з них ще мають ухвалити формальні рішення відповідно до своїх внутрішніх процедур", — додав він.

Міністр переконаний, що новий консенсус союзників щодо підтримки України має передбачати "рішучість і послідовність".

Буданов: В Україні воюють 326 тисяч російських військових

Про це заявив керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов під час інтерв’ю The Washington Post.

"Він настільки впевнений у своїх розвідданих, що час від часу відкриває папку, щоб навести точні цифри — "приблизно 326 000 російських військовослужбовців" зараз воюють в Україні, або що в Росії залишилося лише 9% запасів ракет великої дальності "Калібр", — пише видання.

При цьому Буданов заявив, що вважає напад з території Білорусі малоймовірним.

"Такий крок може свідчити лише про намір відволікти і розділити сили оборони", — зазначив посадовець.

Окрім того, очільник ГУР вважає, що президент Росії Володимир Путін не наважиться застосувати зброю масового знищення у війні проти України.

На Херсонщині на російській міні підірвався чоловік

Поблизу Музиківки на Херсонщині 31 січня на міні підірвався чоловік. Херсонська обласна прокуратура розпочала розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством.

За даними слідства, двоє чоловіків у лісосмузі збирали дрова. Вони розійшлись у різні сторони. Один з них підірвався на міні та загинув на місці.

Журналісти країн Північної Європи залишають профспілку IFJ через корупцію та членство Росії

Як повдіомляє Reuters, про це 31 січня повідомила фінська профспілка.

"Фінська, норвезька, данська та ісландська профспілки залишать глобальну медіафедерацію у вівторок на знак протесту проти "корупційної діяльності", включаючи останній дозвіл журналістам російських державних ЗМІ в Україні залишатися членами організації", — йдеться у повідомленні.

Представники північних країн звинуватили IFJ у "тривалій недемократичній практиці", неетичному фінансуванні та дозволі представникам російських державних ЗМІ залишатися у складі організації, зазначає видання.

"Ми називаємо це корупційною діяльністю", — сказала Reuters Ханне Ахо, голова Спілки журналістів Фінляндії.

Міністр оборони України прибув до Франції

До Франції прибув очільник Міноборони Олексій Резніков, він зустрівся з міністром оборони Себастьєном Лекорню, повідомляє Associated Press.

Британія вважає недоцільним передачу винищувачів Typhoon і F35 Україні

"Для Великої Британії було б непрактично відправляти свої винищувачі в Україну, оскільки Київ збирається отримати літаки для створення бойових сил для прориву російських ліній навесні", — заявив речник прем'єр-міністра після засідання Кабінету міністрів.

Він зазначив, що британські винищувачі Typhoon і F35 є "надзвичайно складними, і потрібні місяці, щоб навчитися літати.

"Саме тривалість часу, який потрібен, щоб навчитися використовувати дуже складне обладнання, є обмежуючим фактором у цьому випадку, але ми дослідимо, що ще ми можемо зробити для підтримки України", — додав речник голови уряду.

30 тисяч грн військовим: з 1 лютого змінюється порядок виплат додаткової винагороди

З 1 лютого змінюється порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. Про це інформує пресслужба Державної прикордонної служби України. Йдеться про застосування нового підходу до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень, запроваджених постановою Кабінету Міністрів України 28 лютого 2022 року 
№ 168. Розмір додаткової грошової винагороди військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях, не змінюється.

Зміни стосуватимуться тилових підрозділів та військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій.

“Рішення змінити підхід до нарахування додаткової грошової винагороди стосуватиметься тилових підрозділів та військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій, та ухвалено задля дотримання принципів справедливості щодо стимулювання воїнів сил безпеки і оборони України”, — йдеться у повідомленні.

Тепер виплати напряму залежатимуть від районів перебування військовослужбовців, складності і специфіки бойових чи спеціальних завдань, які вони виконують.

“Ще раз наголошуємо, що бойові виплати у 100 тисяч гривень на місяць будуть збережені українським бійцям, які воюють з противником на передньому краї. Те ж саме стосується сімей полонених та зниклих безвісти — виплати винагороди у розмірі 100 тисяч гривень для них також зберігаються”, — відзначили у ДПСУ.

По всій Україні оголошено повітряну тривогу!

Human Rights Watch оприлюднила звіт щодо використання Україною протипіхотних мін

Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він зауважив, що Human Rights Watch (HRW) разом зі звітом опублікувала карту України, де позначила Крим, як частину Росії. За деякий час карту прибрали.

"Окрім звіту, до якого маю певні зауваження, вони позначили на карті Крим як частину Росії. Звичайно ж, нині карту з сайту зняли. Однак, факт лишається фактом! То що це? Помилка? Чи свідома підтримка окупації?", — наголосив Лубінець.

Крім того, він нагадав, що війна в Україні триває вже 9 років.

"За 9 років територія України стала найбільш забрудненою у світі саме цими мінами. Очевидно, що це несе велику загрозу цивільним людям. Поясню одну важливу річ – ця проблема існує, бо Україна протистоїть ворогу ще з 2014 року. Ворогу, який має набагато більше різного озброєння і використовує проти наших людей весь свій арсенал", — зауважив омбудсман.

Підтримували окупацію: двох жителів Дніпропетровщини підозрюють у колабораціонізмі

Двох жителів Кам'янського, що на Дніпропетровщині, підозрюють у колабораціонізмі за заклики підтримувати окупаційну владу РФ. Про це повідомляється на сайті Дніпропетровської обласної прокуратури.

Як зазначається у повідомленні, у забороненій соцмережі підозрювані розміщували антиукраїнські публікації. У дописах та коментарях під ними вони публічно закликали до підтримки окупаційної влади на окупованих територіях Запорізької, Донецької та Луганської областей. Також підозрювані заперечували поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях.

Під час обшуків за місцями їх проживання вилучили мобільні телефони із доказами протиправної діяльності.

Їм повідомили про підозру за частиною 1 статті 111-1 Кримінального кодексу України.

Держава фінансуватиме громадські об'єднання, що надаватимуть соцпослуги людям із інвалідністю

Держава фінансуватиме громадські об’єднання, що надаватимуть соціальні послуги людям з інвалідністю. Про це інформує пресслужба Міністерства соціальної політики з посиланням на ухвалену урядом 27 січня відповідну постанову "Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю".

Постанова встановлює вимоги та визначає критерії участі громадських об’єднань людей із інвалідністю у конкурсі для визначення проектів, на реалізацію яких надається фінансова підтримка. Організатором конкурсу визначається Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю.

Одержувачем бюджетних коштів може бути громадське об’єднання, яке надає людям із інвалідністю соціальні послуги, що відповідають затвердженим державним стандартам соціальних послуг. При цьому громадське об’єднання може надавати одну або декілька послуг одночасно.

"Повномасштабна війна поставила перед нами надзвичайні виклики, в тому числі, економічні. Ми змушені практично усі видатки спрямовувати на оборону. На всі інші напрями маємо дуже економно підходити до витрат, оскільки вони здійснюються, в основному, за донорські кошти. Тому, Мінсоцполітики запроваджує зміни, які дозволять оптимально використовувати наявні ресурси", — сказала міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

За її словами, це стосується і фінансування діяльності громадських організацій коштом держави.

В ООН порівняли ситуацію з доступом до колонії в Оленівці з ЗАЕС і не виключили відновлення місії

В ООН порівняли ситуацію з доступом до колонії в Оленівці із ЗАЕС та не виключили відновлення місії. Про це сказала під час зустрічі з журналістами в Києві координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун, передає кореспондент Суспільного.

"Ми ніколи не отримували довзолу від Російської Федерації, щоб зайти туди. Чи означає, що все втрачено, ні. Згадайте Запорізьку АЕС. Ми маємо там спеціалістів з МАГАТЕ. Тож, це можливо", — сказала Браун, говорячи про доступність до окупованих областей та Оленівку.

Лише з однієї лікарні Маріуполя окупанти вивезли медобладнання на мільйони гривень — Андрющенко

Міська рада Маріуполя отримала докази, що окупанти викрадають з лікарень цінне медобладнання. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Завдяки Маріупольському Спротиву отримали документи, що не просто підтверджують факт викрадення окупантами надкоштовного медобладнання, але дають його повний перелік", — написав Андрющенко.

Мародерство маріупольських лікарень окупанти оформили як "передачу на зберігання" медичного обладнання.

Згідно з документами, які маріупольській міській раді передали члени Маріупольського Спротиву, тільки з міської лікарні швидкої допомоги окупанти вивели медичне обладнання вартістю кілька десятків мільйонів гривень.

"Мародерство оформлено передачею окупантам “на зберігання” апартів штучної вентиляції легенів, ціна якого починається з 34 тисяч доларів США (всього вкрадено п’ять на 150 тисяч доларів США. За офіційним курсом Нацбанку це становить 6 мільйонів гривень — ред.), 19 кисневих концентраторів, унікальний апарат УЗД. Всього того, що навіть зараз мало б рятувати життя маріупольців. Але, ніт", — написав Андрющенко.

За його інформацію медичне обладнання з лікарень Маріуполя окупанти вивезли до окупованого Донецька та до РФ. А документи "передачі на зберігання" підписувала начмед міської лікарні швидкої допомоги Ірина Пономарьова, яка добровільно стала співпрацювати з окупаційною владою.

Маємо зробити все, щоб до літа Крим повернувся додому — Буданов

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов заявив, що Україна повинна зробити все, аби до літа 2023 року повернути окупований Росією Крим під свій контроль. Про це він повідомив в інтерв’ю Washington Post.

"Ми маємо зробити все, щоб до літа Крим повернувся додому", — наголосив Буданов.

На запитання, чи вважає глава ГУР МО, що захід ЗСУ до окупованого Криму спонукатиме російського диктатора Володимира Путіна застосувати ядерну зброю, він відповів, що це неправда і півострів повернуть Україні.

"Я вам більше скажу: все почалося в Криму в 2014 році, і на цьому все закінчиться... Це тактика лякання. Росія – країна, від якої можна очікувати багато чого, але не відвертого ідіотизму. Вибачте, але цього не станеться. Нанесення ядерного удару призведе не просто до військової поразки Росії, а до розпаду Росії. І вони це дуже добре знають", — зауважив Буданов.

Відбій тривоги.

У Києві та низці регіонів знову повітряна тривога.

Резніков поїхав до Макрона домовлятись про винищувачі — ЗМІ

Міністр оборони Олексій Резніков поїхав до президента Франції Макрона, щоб обговорити передачу Україні винищувачів F-16, пише Reuters.

Видання зазначає, що поки США відкладають можливість передачі винищувачів, інші країни-союзники готові обговорювати поставки.

"24 лютого було набагато складніше". Україна готується дати відсіч можливому наступу РФ — РНБО

Військово-політичне керівництво України розуміє всі загрози та виклики, і Україна готується дати "потужну відсіч" можливому наступу Росії. Про це заявив Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

За його словами, президент Зеленський щодня проводить переговори із закордонними колегами про військову допомогу Україні, щодня триває робота із посилення обороноздатності", — сказав Данілов.

Він додав, що 24 лютого минулого року було "набагато складніше".

"Ми були сам на сам з країною-агресором, у нашу спроможність витримати удар не вірили. Зараз ситуація зовсім інша", — пояснив він.

Данілов зауважив, що звернення росіян до Ірану та Північної Кореї по військову допомогу свідчить про нездатність самотужки виготовляти на території РФ високоточні ракети у достатній кількості. За словами Секретаря РНБО, зараз складно прогнозувати, чи надійде до РФ така допомога із названих країн.

"Принаймні, ми ще не бачили іранських ракет", — зауважив він, додавши, що ракети, якими РФ обстрілює Україну, російського виробництва.

Читайте також: Росія не відмовилась від намірів отримати від Ірану балістичні ракети — Юрій Ігнат

МЗС прокоментувало антиукраїнські заяви президента Хорватії

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України. У Міністерстві закордонних справ України назвали слова Мілановича "неприйнятними", нагадавши про загрози, з якими зіткнулася Хорватія 30 років тому. Більше читайте тут.

У Херсоні чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

До України вирушили перші 60 БМП Bradley

США відправили першу партію бойових машин Bradley в Україну в рамках угоди про військову допомогу США на 2,85 мільярда доларів США. Про це повідомила служба розповсюдження візуальної інформації Міноборони США. Вантаж, що містить понад 60 Bradley, залишив береги Північного Чарльстона штату Південна Кароліна 25 січня.

Читайте також: БМП Bradley та Marder: яка специфіка цих бойових машин піхоти

Київ і вся країна — повітряна тривога.

Укренерго: споживання електрики через погоду зростає, в енергосистемі — дефіцит

Споживання електроенергії в Україні продовжує зростати через похолодання. В енергосистемі зберігається значний дефіцит.

Про це вранці 31 січня повідомляє НЕК Укренерго. Через російські атаки виробництво електроенергії на працюючих електростанціях не може повністю покрити споживання.

"До всіх обленерго доведені ліміти споживання, які діють упродовж доби. Нагадуємо, кожний обленерго (перелік тут http://bit.ly/3tGVpah) у своєму регіоні складає графіки планових погодинних відключень, які мають забезпечувати споживання області на рівні доведеного ліміту", — додали в НЕК.

Станом на ранок 31 січня перевищення лімітів не зафіксовано, аварійні відключення диспетчерським центром не застосовувалися.

"Але, враховуючи тенденцію до зростання споживання, є небезпека перевищення лімітів в регіонах та застосування обмежень", — додали в Укренерго.

13 ракетних та 15 дронових атак завдали суттєвих пошкоджень об’єктам високовольтної мережі та електростанціям. Енергосистема все ще відновлюється після попередніх серій ворожих ракетних обстрілів, які спричинили пошкодження енергоблоків електростанцій. В результаті виробництво електроенергії на працюючих електростанціях не може повністю покрити споживання.

Нідерланди готові розглянути запит на постачання Україні винищувачів F-16 — Рютте

Нідерланди готові розглянути запити України щодо постачання винищувачів F-16 американського виробництва, але наразі такого запиту до уряду країни не надходило.

Про це заявив прем’єр-міністр Марк Рютте на спільній пресконференції з президентом Франції Еммануелем Макроном, 30 січня у Гаазі, пише видання NOS.

"Поставок нині немає, запитів теж немає", — сказав Рютте.

Він, як і Макрон, вважає, що немає табу на підтримку України для її перемоги у війні з Росією.

Читайте також: Нідерланди можуть надати Україні 18 танків Leopard 2

Україна отримає одну з найпросунутіших версій “Bradley”

Збройні Сили України, ймовірно, отримають більш просунуту версію бойової машини піхоти “Bradley”, ніж очікувалося. Про це свідчить аналіз фотографій, які Міністерство оборони США, поширило напередодні, пише "Мілітарний". Також OSINT-аналітик Олівер Александр звернув увагу на зовнішні особливості конструкції тих M2 “Bradley”, які передають Україні.

Україна отримає не M2A2 ODS, як очікувалося раніше. США відправляють досконалішу та новішу версію – M2A2 ODS-SA, зазначив він.

За даними виробника, BAE Systems, версія ODS-SA майже тотожна M2A3. Удосконалення стосуються “цифровізації” управління машиною та вогнем і можливостями інтеграції в єдину інформаційну мережу бронетанкової групи.

Норвегія відправить Україні танки Leopard, імовірно, наприкінці березня — ЗМІ

Як пише France 24 з посиланням на заяву міністра оборони Норвегії, країна готова передати Україні частину свого парку бойових танків Leopard 2 німецького виробництва, ймовірно, наприкінці березня.

Норвегія була серед кількох європейських країн, які минулого тижня пообіцяли поставити танки, яких Україна потребує в боротьбі з російськими військами.

Скільки саме танків передасть Норвегія наразі невідомо. Країна має 36 Leopard 2.

МОК відреагував на критичні заяви України щодо ймовірного повернення росіян та білорусів

МОК відреагував на критичні заяви України щодо ймовірного повернення росіян та білорусів до міжнародного спорту. У своїй заяві МОК називає ці заяви "наклепницькими".

"МОК рішуче відкидає ці та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть служити основою для будь-якої конструктивної дискусії", – йдеться в заяві МОК.

Це реакція комітету на слова офіційних осіб України, які, зокрема, заявили, що участь атлетів з Росії та Білорусі в Олімпіаді-2024 буде використана Росією як «платформа для поширення геноциду».

Байден коротко прокоментував передавання літаків Україні

Президент США заявив, що Штати наразі не передаватимуть Україні літаки F-16. Як пише AFP, Байден "сказав "ні" відправці США винищувачів F-16 в Україну". Однак журналіст "Голосу Америки" Остап Яриш розповів, що Байден не уточнював запитання, а журналісти спитали його про літаки для України, коли він виходив із гелікоптера.

"Байден виходив з гелікоптера, коротко підійшов до преси і особливо не уточнював свою відповідь. Раніше в Білому домі казали, що не виключають жодних поставок озброєнь для України, в тому числі винищувачів F-16. Спробуємо отримати детальніші розʼяснення", — пояснив журналіст.

Напередодні прем'єр Польщі Моравецький заявив, що країна може передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО. Президент Франції пізніше також заявив, що не виключає передачу українським військам винищувачів за умови, що це не послабить французьку армію, а Україна не атакуватиме російську територію.

У Литві збирають кошти на 5 радарів для України

У Литві розпочали збір коштів на сучасні радари, які мають допомогти у захисті українського неба. Про це повідомив литовський журналіст та волонтер Андрюс Тапінас. Кампанія має назву RADAROM!. Кошти збирають на сучасні радари ізраїльського виробництва. За словами Тапінаса, планується зібрати щонайменше 5 мільйонів євро, на які литовці хочуть закупити і передати Силам оборони України п’ять радарів, щоб допомогти захистити українське небо.

Російських обстрілів зазнали дві громади Миколаївщини

Російські війська протягом 30 січня п'ять разів обстріляли Очаківську громаду. Також обстрілу з реактивних систем залпового вогню зазнала Куцурубська громада. Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

Протягом 30 січня вибухи в Очаківській громаді лунали о 8:57, 9:07, 10:38, 11:57, 12:02. Військові Росії завдали артилерійських ударів з реактивних систем залпового вогню по акваторії та населеному пункту громади.

Внаслідок обстрілу зруйновано та пошкоджено адміністративні будівлі, житлові будинки та господарські споруди. Загиблих немає.

Також 30 січня о 23:12 армія Російської Федерації обстріляла Куцурубську громаду. Загиблих та руйнувань внаслідок атаки немає.

На решті території області доба 30 січня та ніч проти 31 січня минули спокійно.

Російська влада поставила ультиматум луганським гауляйтерам — Центр національного спротиву.

Влада РФ звинувачує луганських гауляйтерів у провалі мобілізації та логістичного забезпечення окупаційних військ. З цих причин їх хочуть замінити.

Про це повідомили у Центрі національного спротиву.

"Окупанти поставили гауляйтерам тимчасово окупованих територій Луганщини ультиматум: або РФ вийде до 1 квітня до адміністративних кордонів області, або будуть "кадрові рішення", — зазначили у Центрі.

Російські військові обстріляли Вовчанськ: загинув чоловік, поранена жінка

Внаслідок обстрілів Вовчанська 30 січня загинув 62-річний чоловік. Поранень зазнала 83-річна жінка. Медики шпиталізували поранену у стані середньої тяжкості, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов.

"У місті пошкоджені багатоквартирні житлові будинки, об'єкти промисловості, будівля районного відділу Нацполіції", — йдеться у повідомленні.

Внаслідок обстрілів Куп'янська зруйнований об'єкт транспортної інфраструктури та пошкоджені приватні будинки.

За минулу добу військові РФ обстріляли 14 населених пунктів на Запоріжжі

Протягом минулої доби, 30 січня, російські військові обстріляли 14 населених пунктів Запорізької області. Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Обстріляні населені пункти: Чарівне, Новоданилівка, Малинівка, Гуляйполе, Оріхів, Новоандріївка, Ольгівське, Білогір'я, Мала Токмачка, Щербаки, Верхня Терса, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.

Також надійшло 16 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

Армія РФ основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів, зазначили у ЗОВА.

В Одеській області — екстрені відключення світла, графіки не діють

В Одеській області 31 січня тривають екстрені відключення світла. Про це повідомили у ДТЕК Одеські електромережі.

Графіки, складені раніше для погодинних відключень, наразі не діють. Про поточну ситуацію в будинках за конкретною адресою можна дізнатись на сайті ДТЕК.

Вдарили з реактивних систем залпового вогню. Російських обстрілів зазнали дві громади Миколаївщини

Російські війська протягом 30 січня п'ять разів обстріляли Очаківську громаду. Також обстрілу з реактивних систем залпового вогню зазнала Куцурубська громада. Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

Протягом 30 січня вибухи в Очаківській громаді лунали о 8:57, 9:07, 10:38, 11:57, 12:02. Військові Росії завдали артилерійських ударів з реактивних систем залпового вогню по акваторії та населеному пункту громади.

Внаслідок обстрілу зруйновано та пошкоджено адміністративні будівлі, житлові будинки та господарські споруди. Загиблих немає.

Також 30 січня о 23:12 армія Російської Федерації обстріляла Куцурубську громаду. Загиблих та руйнувань внаслідок атаки немає.

На решті території області доба 30 січня та ніч проти 31 січня минули спокійно.

На Донеччині через обстріли поранення отримали троє людей

Протягом 30 січня на Донеччині від обстрілів поранення отримали троє людей — у Костянтинівці, Кураховому та Бахмуті. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1335 людей, поранення отримали 2933 людини.

Сили оборони за добу ліквідували 850 військових РФ — Генштаб

Протягом доби 30 січня українські війська знищили близько 850 російських окупантів, загальні втрати Росії у війні проти України сягнули 127 500 людей. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

"Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 31.01.23 орієнтовно склали: особового складу — близько 127500 (+850) осіб ліквідовано", — йдеться у повідомленні.

Також Росія втратила:

  • танків — 3201 (+0) од,
  • бойових броньованих машин — 6378 (+9) од,
  • артилерійських систем — 2197 (+1) од,
  • РСЗВ — 454 (+1) од,
  • засобів ППО — 221 (+0) од,
  • літаків — 293 (+0) од,
  • гелікоптерів — 284 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1951 (+4),
  • крилатих ракет — 796 (+0),
  • кораблів та катерів — 18 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 5048 (+7) од,
  • спеціальної техніки — 200 (+1).

Дані щодо втрат росіян уточнюються, зазначили в Генштабі.

Райони щонайменше 17 населених пунктів Харківщини опинилися під обстрілами — Генштаб

У Харківській області російські війська обстріляли райони щонайменше 17 населених пунктів. На Куп'янському напрямку російські окупанти обороняють захоплені рубежі.

Про це повідомили 31 січня у ранковому зведенні Генштабу.

Зокрема, під обстріли загарбників потрапили Ветеринарне, Глибоке, Стрілеча, Борисівка, Нескучне, Стариця, Огірцеве, Верхня Писарівка, Вовчанськ, Бударки, Новомлинськ, Дворічна, Синьківка, Куп’янськ, Іванівка, Кислівка і Котлярівка.

Росія проведе наступ у найближчі місяці: в ISW розповіли, де чекати на удар

Російське військово-політичне керівництво формує умови для проведення наступу у найближчі місяці. Ймовірним напрямком удару стане Луганська область. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

"Західні, українські та російські джерела продовжують вказувати на те, що Росія готується до неминучого наступу, підтверджуючи оцінку ISW про те, що наступ у найближчі місяці є найімовірнішим планом дій", — йдеться у повідомленні.

Зокрема, в Інституті звернули увагу на заяву генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга від 30 січня, який сказав, що немає жодних ознак того, що Росія готується до мирних переговорів, і всі ознаки вказують на зворотне.

При цьому Столтенберг зазначив, що Росія може мобілізувати понад 200 000 людей і продовжує поповнювати запаси зброї та боєприпасів шляхом збільшення внутрішнього виробництва та партнерства з авторитарними державами, такими як Іран та Північна Корея.

Водночас Голова Ради резервістів Сухопутних військ України Іван Тимочко у зв'язку з цим заявив, що російські війська посилюють своє угруповання на Донбасі в рамках очікуваного наступу, і зазначив, що російським силам необхідно розпочати наступ через посилення внутрішнього тиску для перемоги, зауважують аналітики.

"Заяви Столтенберга і Тимочко підтверджують попередній прогноз ISW у тому, що російські сили створюють умови початку наступу, ймовірно, на Луганщині, найближчими місяцями", — пише ISW.

Армія РФ обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини

У ніч на 31 січня російські війська вдарили по Мирівській громаді Нікопольського району Дніпропетровщини. Про це повідомляється на Telegram-каналі обласної військової адміністрації.

Як зазначається у повідомленні, з важкої артилерії обстріляли Вищетарасівку. Там пошкоджені три приватні будинки, дві господарчі споруди та лінія електропередач.

Поранених внаслідок обстрілу немає.

Російським військам бракує медичної інфраструктури для розміщення поранених

Збройні формування Росії продовжують зазнавати великих втрат, через що росіяни почали використовувати додаткові цивільні медичні установи для розміщення поранених. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил.

"У місті Луганськ, на території пологового будинку міської лікарні № 3 та пологового будинку обласної лікарні, окупанти розгорнули “польовий шпиталь”, де лікують російських військовослужбовців", — йдеться у повідомленні.

У Генштабі зазначили, що з огляду на це місцеві лікарі мають вкрай обмежені можливості для того, щоб приймати пологи у місцевих мешканців.

"У зв’язку з використанням противником двох пологових будинків для лікування поранених росіян в місті можливо прийняти пологи лише в Луганському обласному перинатальному центрі, де катастрофічно не вистачає місць та створюються ризики і несприятливі умови для пологів", — зазначається в дописі.

Протягом доби Сили оборони відбили атаки РФ на 13 населених пунктів Донбасу

Протягом 30 січня російські війська намагались проводити атаки на 13 населених пунктів Донеччини і Луганщини, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.

"За минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Новоселівське, Білогорівка Луганської області та Ямполівка, Спірне, Красна Гора, Парасковіївка, Бахмут, Кліщіївка, Іванівське, Авдіївка, Водяне, Первомайське і Вугледар на Донеччині", — йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу, російські збройні формування продовжують вести наступальні дії на Лиманському та Бахмутському напрямках, зазнаючи великих втрат. Також РФ веде безуспішні наступальні дії на Авдіївському та Новопавлівському напрямках, на Куп’янському та Запорізькому напрямках — обороняє раніше захоплені рубежі.

"Відзначається зневіра особового складу підрозділів Російської Федерації у рішеннях власного військово-політичного керівництва та виснаження особового складу від інтенсивності бойових дій", — зазначили в Генштабі.

Франція та Австралія передадуть Україні кілька тисяч снарядів калібру 155 міліметрів спільного виробництва

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню та голова оборонного відомства Австралії домовились надати Україні кілька тисяч снарядів калібру 155 міліметрів спільного виробництва. Про це повідомляє французький телеканал BFMT.

"Це частина підтримки, яку Австралія та Франція надають Україні, щоб переконатися, що вона здатна втримати цей конфлікт і припинити його на своїх власних умовах", — прокоментував домовленість Марлс.

Він додав, що це "багатомільйонний проєкт у рамках нової співпраці між австралійською та французькою оборонною промисловістю".

Лекорню своєю чергою заявив, що ідея полягає в тому, щоб надати "значну допомогу", і щоб ці зусилля продовжувалися протягом довгого часу.

За його словами, перші поставки слід очікувати протягом першого кварталу 2023-го року. Деталі контракту міністр розкривати відмовився.

Вибір редакції