27 січня — 338 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Президент РФ Путін планує новий наступ проти України у лютому-березні одночасно готуючи свою країну до конфлікту із США та їхніми союзниками. У ГУР МО Суспільному зазначили, що це не нова інформація і українській владі відомо, до березня російській армії дана вказівка вийти на адмінкордони Донецької області.
- США визнали ПВК "Вагнер" транснаціональною злочинною організацією та запровадили провадив проти неї та пов'язаних з нею організацій санкції.
- Армія РФ 26 січня завдала чергового масованого удару по Україні: вночі українські території обстріляли дронами, а зранку — запустили 55 ракет. Внаслідок обстрілів загинули 11 людей, ще 11 — отримали поранення, Влучання зафіксували в 11 областях.
- Сполучені Штати передадуть Україні танки модифікації М1A2 Abrams, однак таких танків немає на складах США, тому їх доставка до України "займе місяці".
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн 338 дня війни. Нову текстову хроніку 28 січня — читайте тут.
Через воєнне вторгнення посівні площі зменшилися на 25%
Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.
Станом на 30 грудня, очікувана посівна площа всіх категорій господарств на підконтрольній території України під урожай 2023 року має скласти 21,8 млн га, що на 6,8 млн га менше від показника 2021 року (28,6 млн га).
"Якщо ми говоримо про посівну кампанію, то наразі не можемо використовувати приблизно 25% площ через ведення бойових дій або тимчасову окупацію територій. Після деокупації знадобиться багато часу на розмінування та очищення територій. Те, що залишає окупант, потребує як мінімум кількох місяців, а то й до року часу для повернення до виробництва. Ще частину площ не вдалося засіяти через несприятливі погодні умови. Тож, весною потрібно покрити дефіцит не посіяних озимих", — зазначив Тарас Висоцький.
Західні партнери поставлять Україні щонайменше 321 важкий танк — посол у Франції
Посол України у Франції Вадим Омельченко в ефірі каналу BFM заявив, що країни-союзники пообіцяли 321 важкий танк Україні. Утім, він уточнив, що терміни поставки залежать від типу танка і країни-виробника.
"Якщо чекати до серпня або вересня, буде занадто пізно", — сказав дипломат.
Відключення світла у Києві та області 28 січня будуть за графіками
На 28 січня НЕК "Укренерго" надала регіонам нові обмеження споживання електроенергії. Для Києва ліміти передбачені в середньому на рівні 962 МВт/вдень та 661 МВт/уночі, для області 688 МВт/вдень та 608 МВт/уночі. Такі обмеження дозволять проводити відключення світла за стабілізаційними графіками.
Про це повідомили в компаніях ДТЕК "Київські електромережі" і ДТЕК "Київські регіональні електромережі".
Там також зазначили, що обсяги електроенергії для Києва на 28 січня покриють 62% від потреби столиці, враховуючи побутових споживачів, промисловість та критичну інфраструктуру, для області — 49% відповідно.
У стінах "Києво-Могилянської академії" заборонили вживати мову держави-агресора
Про це повідомив член Наглядової ради університету Геннадій Зубко.
"Якщо викладання російською не ведеться в університеті вже дуже давно, то тепер заборона стосується і спілкування між собою мовою окупантів у Могилянці. Це стосується абсолютно всіх: викладачів, студентів, адміністративного персоналу. Ця норма прописана у нових Правилах внутрішнього розпорядку НаУКМА, які сьогодні затвердили на 40 сесії Академічної конференції університету. У нових правилах, приймати які штовхають вимоги і виклики часу, прописані норми щодо дистанційного навчання та його цифрових форматів, гнучких форм робочих графіків, обліку робочого часу тощо", — написав Зубко.
Данілов прогнозує новий наступ РФ на Донбасі до 24 лютого
Про це посадовець заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.
"Зараз вони готуються до максимальної активізації з урахуванням того, що вони — люди з радянського "совка". І вони вважають, що якщо є якась річниця, вони повинні мати якісь досягнення. Тут немає жодної таємниці, що вони до 24 лютого готуються до нової хвилі (наступу — ред.)", — зазначив він.
Данілов підкреслив, що українська сторона має розуміння, на яких ділянках російські військові планують свій наступ — насамперед йдеться про Донбас.
"Перш за все у них (російських військових — ред.) є завдання стосовно Донецької і Луганської областей, щоб вони повністю вийшли на кордони", — розповів Данілов.
Російські військові впродовж дня обстріляли три громади Сумської області
Протягом дня російські військові обстріляли Білопільську, Есманьську та Середино-Будську громади на Сумщині. Всього зафіксовано 52 удари. Про це повідомляють у військовій адміністрації.
Сили РФ обстрілювали прикордоння Сумщини з мінометів. Попередньо, постраждалих серед населення та руйнувань немає.
Пісторіус виключив можливість відправки німецьких винищувачів в Україну
Про це він заявив в інтерв'ю німецькій газеті Süddeutsche Zeitung.
"Про це не може бути й мови", — сказав Пісторіус, відповідаючи на запитання, чи надішле Німеччина винищувачі до Києва.
Він додав, що винищувачі — набагато "складніші системи, ніж бойові танки".
"Вони (винищувачі-ред.) мають зовсім іншу дальність польоту і вогневу міць. Ми наважимося на такі кроки, від яких я б зараз застерігав", — сказав Пісторіус.
Пісторіус також сказав, що спеціального оборонного фонду Німеччини у розмірі 100 мільярдів євро (108 мільярдів доларів), який був створений минулого року, більше не вистачає для покриття потреб країни. Він додав, що Німеччині також необхідно збільшити свій щорічний регулярний оборонний бюджет, який наразі становить близько 50 мільярдів євро (близько 54 мільярдів доларів).
"100 мільярдів буде недостатньо", — сказав Пісторіус.
У Херсоні та Запоріжжі чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.
Російські спецслужби готують нову провокацію проти керівництва України — ГУР
Про це повідомляє Головне управління розвідки Міноборони України.
"Відомо, що найближчим часом буде запущено широку інформаційно-психологічну спецоперацію з дискредитації низки представників українського воєнно-політичного керівництва", — йдеться у повідомленні.
За даними ГУР, зокрема, дискредитаційна кампанія буде спрямована проти начальника Генерального штабу ЗСУ Сергія Шаптали, очільника СБУ Василя Малюка, міністра оборони Олексія Резнікова, керівника Офісу президента Андрія Єрмака, виконувача обов’язків голови Національної поліції Івана Виговського та інших посадовців. Серед іншого, вона включатиме "вкид" сфабрикованих матеріалів в українських та міжнародних ЗМІ.
"Мета ІПСО — посіяти невпевненість в оборонних спроможностях нашої держави серед українських громадян та міжнародних партнерів. Це, на думку російських спецслужб, має спричинити політичну нестабільність всередині країни та зменшити довіру до України з боку міжнародної антипутінської коаліції", — зазначили в розвідці.
Зеленський прокоментував рішення МОК щодо можливості повернення росіян до міжнародних змагань
"Не можна не бути розчарованим заявами чинного очільника Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха. Я неодноразово із ним говорив. І так і не почув, як він збирається захищати спорт від пропаганди війни, якщо поверне російських спортсменів у міжнародні змагання", — заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
Він зауважив, що часто "тиранії пробують використовувати спорт заради своїх ідеологічних інтересів".
Читайте також: МОК додатково вивчить можливість повернення до змагань атлетів з Росії та Білорусі на "суворих умовах"
"Я не хочу розбиратися в тому, що саме стало мотивом для пана Баха, щоб просувати таку ініціативу. Але ми зробимо все, щоб світ захистив спорт від політичного та будь-якого іншого впливу держави-терориста, який просто неминучий, якщо російські спортсмени братимуть участь у змаганнях. І тим паче – у паризькій Олімпіаді. Українські спортсмени змушені захищати життя своїх близьких і свободу нашого народу від російської агресії. Російські удари забрали життя сотень українців та українок, які могли збагатити світовий спорт своїм талантом", — наголосив Зеленський.
У РФ перебуває 800 важкопоранених військовослужбовців ЗСУ
Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"На території Російської Федерації, за нашими даними, перебуває 800 важкопоранених військовослужбовців Збройних сил України. За даними російської сторони, на території України перебуває 200 важкопоранених військовополонених російської армії. Отже, ці цифри лунали. Але це не процедура обміну. Це процедура репатріації", — наголосив Лубінець.
Він додав, що повернення важкопоранених військовослужбовців, військовополонених з обох боків називається "репатріація" і ця процедура прописана в Женевській конвенції, стаття 110.
За словами Лубінця, до нього звернулися понад 20 тисяч громадян України з проханням допомогти встановити місце перебування цивільних осіб, яких затримала Російська Федерація.
Кладовище російських найманців ПВК "Вагнера" швидко розширюється — Maxar
Супутникові знімки місцевості поблизу станиці Бакинської у Краснодарському краї Росії показують, що кладовище, де поховано багато загиблих, які воювали на боці ПВК "Вагнера", швидко розростається. Про це передає CNN з посиланням на супутникові знімки Maxar.
2 січня російське державне інформаційне агентство "РИА Новости" показало, як засновник компанії "Вагнер" Євген Пригожин відвідав це місце і поклав вінок на одну з могил.
"Тут ми ховаємо бійців, які у своєму заповіті вказали, що хочуть бути похованими тут, — пояснив Пригожин. — Або сиріт і тих, чиї тіла з якихось причин не хочуть забирати родичі".
Супутникові знімки, зроблені 24 листопада 2022 року, показують три ряди могил на новій ділянці. Коли Пригожин приїжджав на початку січня, він повідомив РІА Новини, що було вирито 93 могили. На іншому супутниковому знімку Maxar, зробленому 24 січня, видно, що ділянка вже практично заповнена, з 14 додатковими рядами.
Україна створює першу в ударну роту безпілотників
Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.
"Роти найпрофесійніших бійців воюватимуть дронами у гарячих точках. Для виконання бойових завдань вони також отримають боєприпаси та інше необхідне обладнання. Попередньо військові пройдуть навчання військової школи Боривітер", — зазначається в повідомленні.
У міністерстві також повідомили про ствроення Координаційного штабу з ключовими міністерствами і службами — Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних сил та Держспецзв'язком.
У Білому домі окреслили терміни постачання танків Abrams в Україну
Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив у інтерв'ю CNN, що нещодавно оголошений транш танків Abrams "займе багато місяців, перш ніж вони зможуть опинитися на місцях".
Незважаючи на ці терміни, Кірбі заявив, що адміністрація Байдена "не збирається гаяти часу", забезпечуючи підготовку і зміцнюючи ланцюги постачання, щоб гарантувати, що українські війська будуть найкраще оснащені для їх використання, коли вони врешті-решт прибудуть в Україну
Водночас Кірбі відмовився відповідати на питання журналістки CNN Кейтлін Коллінз, чи вірить він, що танки прибудуть до кінця 2023 року.
"Я не хочу бути занадто конкретним, тому що ми все ще розробляємо плани, але це займе багато місяців", - сказав Кірбі, але, додав що партія танків Leopard, наданих Німеччиною, прибуде в Україну "у найближчому майбутньому".
FIS відреагувала на рішення МОК про можливе повернення росіян до змагань: чи допустять їх до лижного спорту
У Міжнародній федерації лижного спорту (FIS) відреагували на рішення Міжнародного олімпійського комітету сприяти поверненню спортсменів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань.
У січні МОК підтримав участь росіян та білорусів в азійських стартах. Відповідне запрошення спортсмени з обох країн, що залишаються усуненими від початку повномасштабного вторгнення до України, вже отримали від Олімпійського комітету Азії.
Генеральний секретар FIS Мішель Віон у вересні припускав можливість участі росіян та білорусів у змаганнях сезону 2022/23. Але вже на початку нового календарного року назвав власні попередні заяви "помилкою".
Яку позицію посідає FIS після рішення МОК
У новому коментарі для шведського видання Expressen функціонер запевнив, що федерація не змінюватиме свого рішення щодо залученості РФ і Білорусі до змагань поточного сезону.
Утім, Віон не виключає, що вже за підсумками сезону 2022/23 у FIS можуть переглянути свою позицію, з огляду на останні заяви від Міжнародного олімпійського комітету.
Сили оборони за добу завдали 7 ударів по районах зосередження вояків РФ
"Авіація Сил оборони завдала 7 ударів по районах зосередження окупантів, а також удар по позиціях зенітно-ракетних комплексів. Протягом поточної доби підрозділи зенітних ракетних військ Повітряних Сил ЗСУ збили російський Су-25 та вертоліт Мі-8. Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України в тойже час уразили 2 райони зосередження живої сили загарбників", — повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.
Військові РФ продовжують грабувати мирне населення на тимчасово окупованих територіях
Як передає Генеральний штаб ЗСУ, у тимчасово зайнятому курортному селищі Залізний Порт Скадовського району Херсонської області, російська так звана "адміністрація" здійснює перепис та конфіскацію в українських громадян не перереєстрованого за російським законодавством бізнесу (пансіонати, кафе, ресторани).
Крім того, в Енергодарі, з 2 лютого, військові РФ створюють на атомній електростанції "комісію для перевірки двох ліній електроживлення по 750 КВт" з метою планування відновлювальних робіт та подачі живлення для транзиту електроенергії із Запорізької АЕС до Росії.
Росіяни продовжують використовувати мережу цивільних закладів охорони здоров’я на тимчасово окупованій території для лікування своїх поранених військових.
"У місті Хрустальний Ровеньківського району Луганської області, в приміщені міської лікарні окупанти розгорнули “польовий шпиталь”, де лікують російських військовослужбовців та найманців ПВК “Вагнер”. Разом з тим, в Каїрах Каховського району Херсонської області, на базі Каїрського психоневрологічного інтернату, також лікуються російські окупанти", — додали у Генеральному штабі.
Росіяни намагаються вести наступ на чотирьох напрямках на Донбасі
Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні.
"Російські окупанти протягом доби завдали 24 авіаційних та 7 ракетних ударів. Також здійснили понад 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Внаслідок ударів російської федерації по цивільній інфраструктурі міст Кіндрашівка Харківської області, Часів Яр Донецької області, селища Камишани та міста Херсон є загиблі та поранені серед мирного населення. Пошкоджено будівлі обласної цивільної інфекційної лікарні в Херсоні", — йдеться у повідомленні.
Військові РФ продовжують наступальні дії на Бахмутському, Лиманському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. На Куп’янському, Запорізькому та Херсонському – обороняються.
- На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка без змін, наступальних угруповань РФ не виявлено. Обстрілів з танків, мінометів та артилерії зазнали райони населених пунктів Сеньківка і Тимоновичі Чернігівської області; Волфине і Тимофіївка — Сумської; а також понад 15 населених пунктів на Харківщині, зокрема, Ветеринарне, Козача Лопань, Веселе, Вовчанськ, Варварівка, Бударки, Білий Колодязь, Мілове, Новомлинськ та Дворічна.
- На Куп’янському напрямку війська РФ обстрілювали з мінометів та артилерії населені пункти Дворічне, Синьківка, Кучерівка, Іванівка, Котлярівка і Берестове Харківської області та Новоселівське, Стельмахівка і М’ясожарівка на Луганщині.
- На Лиманському напрямку під вогневий вплив РФ потрапили Макіївка, Невське і Діброва Луганської області. На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали райони понад 20 населених пунктів. Серед них - Веселе, Білогорівка, Благодатне, Бахмут, Часів Яр, Кліщіївка, Біла Гора, Дружба, Залізне і Нью-Йорк Донецької області. На Авдіївському напрямку під вогонь РФ потрапили Бердичі, Авдіївка, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка і Новомихайлівка. На Новопавлівському напрямку війська РФ обстріляли Богоявленку, Вугледар та Золоту Ниву Донецької області.
- На Запорізькому напрямку постраждали, зокрема, Залізне, Іллінка, Времівка і Зелене Поле на Доннечині, а також Ольгівське, Малинівка, Мала Токмачка, Малі Щербаки, Кам’янське і Плавні Запорізької області. Загалом 20 населених пунктів.
- На Херсонському напрямку обстрілів з реактивних систем залпового вогню, ствольної артилерії та мінометів зазнали райони населених пунктів Золота Балка, Гаврилівка, Дудчани, Червоний Маяк, Монастирське, Томарине, Бургунка, Тягинка, Станіслав та Херсон.
У Чорному морі на чергуванні знаходиться 12 кораблів РФ, серед яких 2 носії "Калібрів"
Про це повідомляють Військово-морські сили ЗСУ.
"У Чорному морі на бойовому чергуванні знаходиться 12 ворожих кораблів, серед яких 2 носії крилатих ракет "Калібр", загальний залп складає близько 12 ракети; в Азовському морі ворог продовжує контролювати морські комунікації утримуючи на бойовому чергуванні 2 кораблі; в Середземному морі – 10 ворожих кораблів, з них 5 носіїв крилатих ракет "Калібр", загальний залп – 72 ракети", — йдеться у повідомленні.
За добу, в інтересах РФ, прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили:
- до Азовського моря – 35 суден, з них 7 суден рухались з протоки Босфор;
- до Чорного моря – 29 суден, з них 7 суден продовжили рух у напрямку протоки Босфор.
У Чернігові розпочали збір ноутбуків для військовослужбовців
У Чернігові розпочали збір ноутбуків для військовослужбовців. Шукають як такі, що працюють, так і несправні, які відремонтують студенти й викладачі "Чернігівської політехніки".
Чернігівка Дарина Дуда працює директоркою з підбору персоналу в IT-компанії. Разом з командою вони передали два ноутбуки для Збройних сил України.
"Вони працюють, просто ними не користуються, бо IT-світ він такий, що слідкує за чимось новішим скажімо так, вони просто лежали й серед всіх інших", — розповіла Дарина.
Ініціативу зібрати старі ноутбуки, відремонтувати їх і передати військовослужбовцям організував IT-кластер разом з національним університетом "Чернігівська політехніка". Перші ноутбуки вже надійшли спеціалістам комп’ютерних систем університету. Серед них: ноутбуки, принтер і планшет, які чернігівці передали на підтримку Збройних Сил.
"Ми можемо зібрати декілька таких ноутбуків, а потім ми їх розберемо, замінимо певні деталі й можливо навіть закупимо певні деталі вже використані або ж нові, бо ми проговорювали це в рамках цієї ініціативи", — розповів завідувач кафедри інформаційних і комп’ютерних систем НУ "Чернігівська політехніка" Володимир Базилевич.
Щойно ноутбуки відремонтують — їх одразу забирають військовослужбовці в роботу.
Приносити техніку можна за адресою Преображенська,12 у приміщення кластера "Chernihiv IT".
"Леопарди" та ракети для IRIS-T: Німеччина оновила перелік допомоги для України
Німеччина розширила перелік військової допомоги для України. Про це повідомляється на сайті федерального уряду країни.
Зокрема, у переліку допомоги, вже переданої України:
- ракети для комплексів ППО IRIS-T SLM
- 13 вантажівок;
- 2 15-тонні вантажівки;
- 12 сідлових тягачів та 4 напівпричепи;
- 12 машин для охорони кордону;
- 2 пікапи.
Серед затвердженої допомоги, яку Україна отримає у майбутньому:
- 14 основних бойових танків Leopard 2 A 6 з боєкомплектом;
- 2 броньовані ремонтно-евакуаційні машини Bergepanzer 3;
- 2 РЛС повітряного спостереження;
- 64 сідлових тягачі та 72 напівпричепи.
"Ми всі тут зі сталі": у Хмельницькому знову відбулася акція на підтримку полонених
У Хмельницькому рідні та друзі українських військовополонених 27 січня вкотре вийшли на акцію "Поверніть Героїв додому". Її щоп'ятниці проводять уже майже пів року в середмісті обласного центру. Долучилися до акції й небайдужі містяни.
Учасники акції із прапорами та плакатами в руках пройшли мирною ходою вулицею Проскурівською.
"Наша акція — це символ незламності нашого духу. Це символ того, що ми з вами дійсно сталеві — сталеві захисники, сталеві захисниці, сталеві матері. І це говорить не про те, що ми байдужі. А те, що ми зі сталі і все витримаємо, що ми дочекаємося тих, хто сьогодні в полоні", — розповіла одна з організаторок акції, волонтерка Леся Стебло.
Постійно виходить на акцію в Хмельницькому мама полоненого воїна-"азовця" Світлана. Каже, такі зустрічі об’єднують.
"Ми щиро дякуємо всім родинам, які не залишаються байдужі і не замикаються в своєму горі. Кожного разу, коли мені важко, я згадую, як важко було на "Азовсталі" нашим хлопцям, як було важко в Маріуполі, як важко нашим хлопцям зараз у Бахмуті", — говорить жінка.
Підтримати тих, хто чекає повернення рідних з полону, прийшла на акцію Анастасія.
"Я взагалі з Херсона. Евакуювалися в квітні сюди, в Хмельницький. Мій рідний брат загинув на "Азовсталі", тому я прихожу підтримувати його побратимів, родини його побратимів. І хочеться, щоб усі скоріше повернулися додому, і це все закінчилося", — розповідає учасниця акції Анастасія.
Наступна акція на підтримку українських військовополонених відбудеться наступної п'ятниці 3 лютого.
У Києві вшанували пам’ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу
27 січня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відзначили день пам’яті Геннадія Афанасьєва — кримчанина та громадського активіста, колишнього політв’язня Кремля, який загинув, захищаючи Україну. Про це з місця подій повідомляє кореспондентка Суспільного.
Учасники заходу разом із друзями родини Афанасьєвих і представниками громадської ініціативи "Крим SOS" згадували історії з життя Афанасьєва, а також правозахисну діяльність активіста.
На зустрічі відбулися читання книжки Геннадія Афанасьєва "Піднятися після падіння". В її основі — спогади про перебування у російській в’язниці, опубліковані у 2016–2018 роках інтернет-виданням "Крим. Реалії".
Герой України Володимир Жемчугов розповів, що Мінкульт надрукував книгу Афанасьєва ще у 2018 році. За його словами, у книзі Афанасьєв розповів, що спонукало активіста почати боротьбу за звільнення Криму та незалежність.
"У 2014 році він вів таку патріотичну, мирну боротьбу, виступаючи на акціях протесту. Це не були якісь військові операції, партизанський рух — це була просто висловлювання його патріотичних поглядів, боротьба з росіянами в їхній пропаганді при захопленні Криму у 2014 році", — зазначив Жемчугов.
Також Афанасьєв розповів про російський полон, ув’язнення і про те, як, опинившись сам на сам із ворогом, знаходив у собі сили продовжувати боротьбу.
Як зазначила дружина загиблого бійця Людмила Афанасьєва, вона хотіла б, щоб її чоловіка запам’ятали сильним.
"Той дух, який був у нього, я не зустрічала більше ні в кому з людей, яких я знаю", — пояснила жінка.
Вона розповіла, що Афанасьєв мріяв повернутись додому — в український Крим.
"У нього були не надто глобальні мрії останнім часом, як, мабуть, у більшості військових. Він мріяв про багато людей, про велику сім’ю, подорожі. Ми хотіли поїхати в різні куточки світу разом. Глобально, в першу чергу — це український Крим. Мабуть, з великих мрій це була його найбільша", — зазначила жінка.
У Повітряних силах ЗСУ розповіли, куди у Києві поцілив російський "Кинджал"
26 січня сили РФ ракетами атакували Україну. Серед 55 ракет були 2 гіперзвукові "Кинджали". Одна з них поцілила в об'єкт інфраструктури у Києві.
Про це повідомив речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону "Єдині новини".
"Кинджалів у росіян банально мало, і вони їх бережуть для ураження найбільш важливих стратегічних цілей. Цього разу одна з "найбільш важливих стратегічних цілей", на жаль, — об'єкт у Запоріжжі та один з об'єктів енергетичної інфраструктури у Києві. Оце така у них "стратегічна ціль" — залишити людей, якийсь район Києва, без світла", — розповів Ігнат.
За його словами, 2 "Кинджали" входять у ті 55 ракет, що атакували Україну 26 січня. Тоді сили української ППО знищили 47 цілей. Військовий додав, що Київ та його критична інфраструктура й надалі є головним центром уражень для російської армії.
Юрій Ігнат зауважив, що Україна наразі не має такого обладнання, яке здатне знищувати такий тип гіперзвукових ракет, наприклад ті самі "Кинджали". Для їх ураження потрібні зенітно-ракетні системи, які автоматично будуть збивати ракети.
В Україні загинув ще один білоруський доброволець
Як повідомляє видання "Наша Нива" з посиланням на соцмережі друзів родини, в Україні на фронті загинув білоруський доброволець Едуард Лобов.
За даними видання, від початку війни за незалежність України та Білорусі загинуло щонайменше 34 білоруси.
НБУ створив спецрахунок для фінансування програми єРобота
Про це повідомив голова уряду України Денис Шмигаль.
"За даними соціологічних опитувань, понад 60% українців хочуть мати власний бізнес. Уже більш як 2 тисячі бізнесів по всій країні були створені саме завдяки цій програмі. Сьогодні ми затверджуємо постанову, яка розширить джерела фінансування програми єРобота. У Національному банку України створено спеціальний рахунок "Фонд відновлення та трансформації економіки". Ми пропонуємо використовувати кошти з цього рахунку для надання грантів на переробку в межах програми єРобота. Завдяки цьому будуть створені та розширені десятки переробних підприємств та створені тисячі нових робочих місць", — зазначив прем'єр.
Уряд схвалив заборону виїзду чиновників за кордон під час війни
Про це заявив під час засідання Кабінету міністрів Денис Шмигаль.
"На виконання рішення РНБО Уряд схвалює постанову, яка забороняє на час війни виїзд чиновників за кордон без поважних причин. Народні депутати, урядовці, представники місцевої влади, прокурори, судді та багато інших посадовців можуть перетинати державний кордон на підставі службового відрядження. Виїхати за кордон для переговорів, для лікування, для догляду за неповнолітніми дітьми — можна. Кататися на відпочинок — ні. На жаль, є ті, хто на 12-й місяць повномасштабної війни не зрозумів цих базових речей", — заявив Денис Шмигаль.
Повітряні сили знищили російський штурмовик Су-25
Про це повідомляє командування ПС ЗСУ.
"27 січня 2023 року, на східному напрямку, підрозділом зенітної ракетної бригади імені гетьмана Пилипа Орлика повітряного командування "Південь" було збито черговий російський штурмовик Су-25", — йдеться у повідомленні.
Найєма призначили головою Агентства відновлення та розвитку інфраструктури України
Про це повідомив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
"Головою новоствореного Агентства відновлення та інфраструктурних проєктів призначений Мустафа Найєм. Рішенням Уряду він переходить в Агентство з посади заступника міністра і фактично очолить один з найважливіших напрямків роботи", — наголосив Кубраков.
ЄС розглядає можливість створення прокуратури для покарання російських військових злочинів
Європейський Союз вивчає шляхи створення спеціальної прокуратури для розслідування військових злочинів Росії в Україні, пише Bloomberg з посиланням на джерела.
Видання пише, що окремі переговори про спеціальний міжнародний трибунал для покарання за злочини агресії "можуть загрузнути в юридичних суперечках". За словами людей, знайомих з ходом переговорів, на цьому тижні зусилля зі створення офісу, який спочатку мав би допомогти Україні зібрати докази російського насильства, отримали широку підтримку з боку країн-членів ЄС.
Імміграційна служба Фінляндії (Migri) призупинила розгляд деяких заявок від росіян на надання притулку, пише Helsingin Sanomat.
Представник відомства Юха Сіміля пояснив таке рішення необхідністю оновлення даних про Росію.
"Коли ми говоримо про будь-яку країну і початок війни, чи то Росія, чи то Афганістан, чи то Ірак, важливо мати якомога більше актуальної інформації про країну, щоб ухвалювати рішення. Необхідно з'ясувати, кого зачіпає кампанія, що означає йти на фронт і які наслідки матиме відмова від військової служби. Чи призведе це до покарань, ув'язнення або чогось іншого", — сказав він.
Більшість німців підтримують передачу танків Україні
54% німецьких виборців підтримують рішення уряду Німеччини відправити Україні танки Leopard 2.
Про це свідчать дані опитування, проведеного громадським мовником Німеччини ZDF. Відповідно до них, більшість німецьких виборців, або 54%, підтримують ухвалене урядом рішення поставити Україні бойові танки Leopard 2, а 38% проти.
Найбільше рішення щодо "Леопардів" підтримують прихильники "Зелених" (75), ХДС/ХСС (64%), Соціал-демократичної партії Німеччини (61%) та Вільної демократичної партії (55%). Проти виступають прихильники правопопулістської "Альтернативи для Німеччини" (89%) та більшість прихильників лівих (57%).
Спостерігається відмінність у настроях й серед мешканців різних регіонів держави. Якщо на заході постачання основних бойових танків підтримують більшість (за: 59%, проти: 33%), то на сході респонденти переважно відкидають це рішення (за: 35%, проти: 57%).
54% українських освітян мають ознаки професійного вигорання
З 25 листопада до 22 грудня 2022 року дослідницька компанія Gradus Research для освітньої фундації GoGlobal провела опитування серед вчителів, директорів та заступників директорів українських шкіл стосовно впливу війни на освітній процес. Це дослідження показало: 54% освітян мають професійне вигорання, а 75% учнів мають ознаки когнітивного прояву стресу. Про те, як держава та учасники навчального процесу реагують на виклики, які постали перед після повномасштабного вторгнення Росії — у матеріалі Суспільного.
80% опитаних освітян сказали, що їхнє навантаження збільшилося після полномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. 46% опитаних вчителів говорять, що психологічно-методична підтримка має стати основним фокусом для освітян найближчим часом. Такий же відсоток вчителів потребують знань про те, як діяти в екстремальних ситуаціях. Про це під час презентації дослідження розповіла Тетяна Коврига, директорка освітньої фундації GoGlobal.
У 41% шкіл навчальний процес повністю або переважно відбувається онлайн. У 29% випадків процес змішаний — навчання відбувається і онлайн, і офлайн. Ще у 30% він відбувається переважно або повністю офлайн. Для 85% опитаних освітян є проблема неможливості повноцінного проведення уроків через повітряні тривоги та відключення світла.
В Одесі чоловік під час повітряної тривоги вкрав генератор
40-річний житель Одеси проник до підвалу будинку на вулиці Софіївській, виламавши ґрати, та викрав звідти генератор однієї з мешканок. Про таке повідомили 27 січня у пресслужбі ГУНП в Одеській області.
За інформацією поліції, чоловік поніс продавати генератор. Його затримали дорогою та помістили під варту. Чоловік підозрюється у крадіжці в умовах воєнного стану — ч. 4 ст. 185 Кримінального кодексу України.
Бельгія надасть Україні пакет військової допомоги на €92 млн
Про це заявили міністр оборони Бельгії Людівін Дедондер і прем'єр-міністр Александер Де Кроо, повідомляє канал RTBF.
До пакету допомоги увійдуть автомобілі, переносні зенітні комплекси, стрілецька і легка протитанкова зброя. Міністр оборони зазначив, що мета цих поставок — "суттєва допомога, яка доповнює допомогу наших партнерів та покликана надати можливість українській армії стримати новий наступ російської армії у найближчі тижні".
У Києві навчання в школах відновлять 30 січня
Про це повідомляє пресслужба КМДА.
"97 відсотків столичних шкіл, які мають укриття, відновлять навчання у змішаному форматі – як онлайн, так і офлайн. У класи мають прийти близько 117 тисяч школярів. Під час зимових канікул у навчальних закладах проводились додаткові роботи із впорядкування укриттів. Тож сьогодні там можуть отримати прихисток понад 189 тисяч осіб – на 42 тисячі більше, ніж на початку навчального року", — йдеться у повідомленні.
Росія порушує "основоположні принципи захисту дітей" в умовах війни — УВКБ ООН
Росія порушує "основоположні принципи захисту дітей" у воєнний час, видаючи українським дітям російські паспорти і віддаючи їх на всиновлення, заявив в інтерв'ю агентству Reuters глава Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) Філіппо Гранді.
Виступаючи в офісі УВКБ ООН у Києві, Філіппо Гранді сказав, що президент України попросив його агентство "зробити більше", щоб допомогти дітям з окупованих регіонів.
"Надання їм (російського-ред.) громадянства або усиновлення суперечить основоположним принципам захисту дітей в умовах війни, — сказав Гранді. — Це те, що відбувається в Росії і не повинно відбуватися".
Раніше Володимир Зеленський ініціював розробку спільного з ООН механізму припинення незаконної передачі українських дітей у російські сім’ї та повернення їх на батьківщину.
Боррель закликав ПАР переконати Росію вивести війська з України
Про це голова зовнішньополітичної служби Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив у п'ятницю на брифінгу. Боррель закликав Південну Африку "використати свої добрі відносини з Росією, щоб переконати її припинити конфлікт в Україні".
Виступаючи разом з міністеркою закордонних справ ПАР Наледі Пандор у столиці країни Преторії, Жозеп Боррель заявив, що ЄС не просить Південну Африку "обирати сторону, а лише закликає дотримуватися статуту Організації Об'єднаних Націй".
"Це не лише європейська війна. Вона відбувається на європейській землі, але впливає на весь світ", — сказав він.
Пандор, своєю чергою, відповіла, що "вирішення проблем лежить в площині багатосторонності, і що всі повинні шукати спільну мову".
"Не тільки Південна Африка та інші африканські країни повинні відігравати роль у пошуку миру. Ми всі повинні прагнути досягти результату шляхом переговорів, щоб вирішити проблеми всіх зацікавлених сторін", — сказала вона.
Читайте також: Сполучені Штати стурбовані участю ПАР у військових навчаннях Китаю і Росії
У Росії заблокували сайти ЦРУ та ФБР
Російський регулятор зв'язку "Роскомнадзор" заблокував сайти ЦРУ (Центральне розвідувальне управління США) і ФБР (Федеральне бюро розслідувань США), звинувативши ці два американські урядові відомства у "поширенні неправдивої інформації".
У заяві, поширеній російськими інформаційними агентствами та переданій агентством Reuters, йдеться: "Роскомнадзор" обмежив доступ до низки ресурсів, що належать державним структурам ворожих країн, за поширення матеріалів, спрямованих на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в Росії".
У "Роскомнадзоре" заявили, що веб-сайти ЦРУ та ФБР "опублікували недостовірні матеріали та інформацію, що дискредитують російські Збройні сили".
Поліція Київщини показала, як сапери знищують знайдені боєприпаси РФ
Про це у Telegram повідомив начальник ГУ Нацполіції Київської області Андрій Нєбитов.
"Артилерійські снаряди 203 калібру знайшли у Вишгородському районі, що знаходився під окупацією. Кожен із снарядів важить понад 100 кг. Нині боєприпаси знищені нашими вибухотехніками на полігоні у Бориспільському районі", — написав Нєбитов.
Євросоюз продовжив на півроку санкції щодо Росії
Рада Європейського союзу продовжила до 31 липня 2023 року санкції, введені проти Росії.
"Ці санкції, вперше запроваджені 2014 року у відповідь на дії Росії, що дестабілізують ситуацію в Україні, було значно розширено з лютого 2022 року у світлі неспровокованої та необґрунтованої військової агресії Росії проти України", — наголошується в прес-релізі Ради ЄС.
Санкції включають обмеження на торгівлю, фінанси, технології та товари подвійного призначення, промисловість, транспорт і предмети розкоші. Також вони забороняють імпорт морської сирої нафти і деяких нафтопродуктів із Росії в ЄС, роботу системи SWIFT для низки банків і діяльність російських пропагандистських ресурсів у Європі.
Федоров: "Ловці "Шахедів" вже в Україні
“Ловці “Шахедів” вже в Україні і захищають енергетичні об‘єкти від російських дронів. Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
“Все завдяки збору, який організували monobank Олега Гороховського, Ігор Лаченков та UNITED24”, — зазначив міністр.
Наразі закупили 6 систем протидії безпілотникам, якими атакує РФ. Це найсучасніші оборонні технології, які захищають стратегічні обʼєкти США.
Комплекс радарів і засобів глушіння сигналу допомагає виявляти та блокувати російські БПЛА та випускає свої дрони. Fortem DroneHunter F700 — автономний дрон з радіолокаційним управлінням та штучним інтелектом. Летить на швидкості понад 100 км/год, перехоплює та приземляє ворожі безпілотники.
Федоров також оприлюднив відео навчання операторів на полігоні.
У російській армії не вистачає молодших командирів — ГУР
У передових підрозділах російської армії не вистачає приблизно сорока відсотків молодших командирів. Росія має серйозні проблеми з командним складом на рівні роти чи взводу.
Про це в коментарі "РБК Україна" повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк.
За його словами гостра нестача спостерігається зокрема у підрозділах армії РФ на східному напрямку.
“Росія продовжуватиме наступальні дії, тому що вона не досягла своєї основної мети – повної окупації Донецької та Луганської областей. І саме в підрозділах, які там знаходяться, ми спостерігаємо, що окупанти мають серйозні проблеми з командирами на рівні взводу чи роти. Ті, що стоять на першій лінії, не хочуть воювати, йти в наступ, багато хто хоче себе покалічити, щоби повернутися на територію Росії і вже не брати участь у боях. Більшість не планує продовжувати контракт, але їх ніхто не питає”, – сказав Андрій Черняк.
За його словами мобілізовані росіяни часто вирушають на штурм без командування та належної взаємодії між групами. Вони можуть мати незначні тактичні успіхи, але гинуть сотнями та на їхнє місце надсилають нове “гарматне м'ясо”.
Окрім цього, додає Андрій Черняк, проблеми з керівництвом у російській армії існують і на вищих рівнях.
“Ми вже бачили і продовжуємо спостерігати часту заміну генералів та командувачів різного рівня, яким так і не вдалося виконати поставлені завдання. Мабуть, це їх останній шанс виправити ситуацію і хоча б частково досягти цілей. Тому, за нашими оцінками, кадрові проблеми з командним складом росіян з кожним днем тільки збільшуватимуться”, — підсумував представник воєнної розвідки України.
Череватий: Росіяни шукають слабку ланку української оборони штурмами Вугледара, Бахмута та Авдіївки
Росіяни намагаються виснажити Сили оборони та прорватись вглиб українських позицій на Вугледарському та Бахмутському напрямках. За добу було 58 боєзіткнень. Яка наразі ситуація в цих містах розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
"За цю добу вони здійснили 322 обстріли, було боєзіткнень 58, вони втратили 109 людей вбитими і 188 пораненими. Також на цьому напрямку вони втратили чотири танки, три БМП, три гармати, три безпілотники Орлан 10. Там відбуваються жорстокі бої, ворог справді намагається досягнути там проміжного успіху, але йому не вдається", — повідомив Серій Череватий в ефірі єдиного телемарафону.
Череватий додав, у жорстоких боях окупанти не можуть досягнути навіть проміжного успіху, а пропагандистські заяви про захоплення ними міст, неправдиві.
Водночас, каже військовий, росіяни намагаються виснажити Сили оборони, знайти слабку ланку та прорватись вглиб. Стратегія українського командування полягає у максимальному виснаженні окупантів та зменшенні їх "наступального потенціалу".
За словами Череватого, росіяни не мають успіху під Соледаром, після відступу українських оборонців на підготовлені рубежі. ЗСУ вибудували систему оборони та завдають втрат окупантам.
"Відтак всіма зусиллями ворог намагався привернути увагу до Соледара, показати, ніби це великий успіх. Насправді це була тактична дія по вирівнюванню оборони та збереження нашого особового складу", — наголосив Сергій Череватий.
Череватий наголосив, що втрати окупантів при захопленні Соледару непомірно великі у порівнянні з результатом.
Зранку російські військові обстріляли Комишани на Херсонщині: загинула дівчина
Зранку 27 січня російські військові обстріляли Комишани поблизу Херсона. Про це Суспільному повідомила староста селища Катерина Рогова.
"Були два сильні прильоти між житловими будинками. Мені подзвонила жінка і розповіла, що біля її воріт прилетіло, вибило всі вікна в будинку. А через 15 хвилин сказали, що там загинула дівчина", — розповіла староста селища.
За словами старости, після обстрілу зникла електрика на півтора кварталу. Зараз приблизно 20 вулиць залишились без світла.
"У нас був ще обстріл запальними снарядами. На щастя, від них пожежі не було, але в людей попадало на дахи. Більше про поранених поки невідомо", — повідомляє староста Комишан.
ЄС пропонує нові санкції проти Білорусі, спрямовані на енергетику і технології — Bloomberg
Європейський Союз запропонував новий раунд широких санкцій проти Білорусі за її роль у підтримці російського вторгнення в Україну. Про це пише агентство Bloomberg з посиланням на документи, з якими ознайомилася агенція.
Запропоновані заходи приведуть санкції щодо Мінська у відповідність до багатьох пакетів санкцій, які ЄС раніше наклав на Росію, включаючи обмеження на ключові технології та енергетичний сектор країни, йдеться у публікації.
Запропоновані заходи включають:
- заборону експорту товарів і технологій подвійного призначення, які використовуються у військових цілях і можуть посилити промисловий потенціал країни
- санкції на нафту, вугілля, сталеву продукцію і золото
- торговельні обмеження на предмети розкоші, інвестиції та надання певних послуг
- заходи, які можуть вдарити по авіаційному та енергетичному секторах і ключових джерелах доходів країни.
Подібно до санкцій, запроваджених проти Росії, пропозиції включають винятки для медикаментів, сільськогосподарської та харчової продукції, а також дозволи на відповідні фінансові операції за участю осіб, що потрапили під санкції. Законодавство також дозволить ЄС переслідувати осіб, які допомагають обходити санкції, накладені на білоруських фізичних та юридичних осіб.
Для схвалення запропонованих заходів необхідна підтримка всіх країн-членів ЄС.
ЄС також працює над 10-м пакетом санкцій проти Росії, а також над обмеженням цін на російські нафтопродукти і прагне ухвалити обидва документи до запровадження ембарго наступного тижня, пише Bloomberg.
На Харківщині знешкодили понад 50 тис. боєприпасів РФ
У Харківській області сапери ДСНС вилучили та знешкодили понад 50 тис. боєприпасів, якими російська армія замінувала регіон. Про це Суспільне Харків розказав начальник частини Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування ДСНС Ігор Овчарук.
"Зараз намагаємося по змозі опрацьовувати критичну інфраструктуру. Це забезпечення електромереж, зв'язку, газопостачання. На жаль, погода зараз наші дії обмежила. Ґрунт промерз, перед цим було трішки снігу, тому зараз лише частина розрахунків виконує заявки. Інші частина людей зараз пішли у відпустки, тому що люди відпрацювали майже рік без відпочинку. На цей час вилучених боєприпасів понад 50 тисяч", — каже Ігор Овчарук.
За його словами, у Харківській області піротехніки знаходять різні типи боєприпасів: "Є все: й інженерні боєприпаси, і артилерійські, і мінометні".
"Складність становлять інженерні боєприпаси, які ворог встановлював для оборони ліній, тому що це було цілеспрямоване замінування території. Найбільше замінована перша лінія зіткнення, яка в нас була до вересня 2022 року. Вони мінували дороги, поля, проходи, підходи, відходи", — розповідає Ігор Овчарук.
Чому через шторм може збільшуватися кількість російських кораблів у Чорному морі
У Чорному морі на бойовому чергуванні збільшилось російське корабельне угруповання до 14 одиниць. Як зазначила в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк, причиною для цього міг стати шторм.
"Море все ж таки штормить, воно не дуже спокійне, нервується за нас і через це, можливо, корабельне угруповання збільшується внаслідок виходу суден забезпечення. І, крім того, ми бачимо, що цілком ймовірна активізація безпілотників, які запускаються саме з моря, тому їм треба дорозвідувати, що ж вони вчора наробили й визначитися з майбутніми цілями. Ми вже розуміємо, що від учора почалися нові 10-12 або 14 діб, які їм потрібні для відновлення", — зазначила Наталя Гуменюк.
При цьому, кількість ракетоносіїв на чергуванні, за її словами, не змінилася: наразі їх там чотири, загальний залп складає 20+ ракет. Також очільниця пресцентру зазначила, що наявні ракетоносії не переспоряджалися після участі в атаці 26 січня.
"Якщо аналізувати вчорашню ситуацію, відбулася якраз така спроба маневрувати своїми спроможностями. Тобто, після того, як пройшла масована ракетна атака, південь, зокрема, знов було атаковано. При чому, здіймалась в небо вже тактична авіація, знов були залучені ракетоносії морські, пуск відбувся тільки з повітря, наша протиповітряна оборона спрацювала і керовану авіаційну ракету Х-59, спрямовану на Одещину, було збито. Але все ж таки це говорить про те, що вони намагаються випробовувати якесь різноманіття. Тобто після масованої ракетної атаки, коли всі ніби то видихнули, вони атакували знову", — додала Наталя Гуменюк.
Путін навесні може планувати новий наступ на Україну — Bloomberg
Президент РФ Володимир Путін планує новий наступ проти України у лютому-березні одночасно готуючи свою країну до конфлікту із США та їхніми союзниками, який, як він очікує, триватиме роками. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, близькі до Кремля.
У Головному управління розвідки Міноборони Суспільному зазначили, що це не нова інформація і українській владі відомо, що Путін поставив завдання начальникові Генштабу ЗС РФ Герасимову до березня вийти на адмінкордони Донецької області.
У Маріуполі окупанти почали нову хвилю фільтрації — Андрющенко
У Маріуполі російська окупаційна влада розпочала повторну фільтрацію. Окупанти це роблять аби допомогти людям відновити втрачені документи.
Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
"В процесі масової та примусової (по факту) паспортизації, на окупованій території Донецької області "ДНР" запустила процедуру "ідентифікації особистості" до отримання російського паспорта. Офіційно звучить, що це "допомога та спрощення" тим, хто втратив українські документи", — написав Андрющенко.
Андрющенко додав, що за час окупації міста, всі хто залишився вже пройшли фільтрацію, яка є ідентифікацією особистості. А відновлення фільтрації збіглось з початком роботи російської ФСБ на окупованій Донеччині.
"Склавши до купи всі факти, неважко побачити, що це просто чергова зачистка неблагонадійних елементів на окупованих територіях. Здавалось, як ще можна погіршити стан та окупаційний режим. Але, бачимо як. Легко", — зауважив він.
Японія заборонила експорт товарів до Росії, пов’язаних з посиленням військового потенціалу
Японія запровадила заборону на експорт товарів загального призначення, які можуть посилювати військовий потенціал Росії.
Про це повідомили у Міністерстві економіки, торгівлі та промисловості Японії.
Експортна заборона почне діяти з 3 лютого 2023 року для 49 російських організацій.
“У світлі поточної міжнародної ситуації навколо України та з метою сприяння міжнародним зусиллям для досягнення миру Японія запровадить заборону на експорт товарів до Росії на основі заходів, які вирішили вжити основні країни” – йдеться у повідомленні міністерства
Як минула ніч у регіонах: зведення ОВА
Про ситуацію в регіонах станом на 9.00 Суспільному повідомили у зведенні обласних державних адміністрацій.
Чернігівщина: за добу зафіксовано 3 обстріли із мінометів по Чернігівському та Новгород-Сіверському районах. Без жертв. У селі Сеньківка Городнянської громади Чернігівського району пошкоджено приватний будинок.
Сумщина: 26 січня протягом дня росіяни здійснили обстріли Білопільської та Великописарівської громад. Зафіксовано 29 прильотів.
По території Білопільської громади військо РФ било з мінометів та гранатометів. Також росіяни скинули дві міни на Великописарівську громаду. В обох випадках обійшлося без жертв та руйнувань.
Дніпропетровщина: вночі росіяни знову обстріляли Нікопольщину, кілька разів ударили з "Градів" по Мирівській громаді. Без жертв.
Пошкоджені 6 приватних будинків та 3 господарські споруди, магазин, пекарня, три газопроводи та лінії електропередач.
Запорізька область: за добу окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Значкове, Дерезівка, Мала Токмачка, Ольгівське, Гуляйполе, Залізничне, Червоне, Шевченко, Плавні, Малі Щербаки, Кам'янське, Новоандріївка, Новоданилівка, Чарівне, Малинівка, Щербаки, Темирівка, Білогір'я, Полтавка, Степове.
Надійшло 14 повідомлень про руйнування будинків і квартир громадян та об’єктів інфраструктури внаслідок обстрілів. Деталі уточнюються.
Харківщина: зранку 27 січня окупанти з артилерії обстріляли Куп'янськ. "Прильоти" прийшлися по відкритій місцевості поблизу житлового будинку, також є вилучання в гаражі та господарські споруди.
На Слобожанському напрямку артилерійських обстрілів зазнали райони населених пунктів Стрілеча, Тернова, Варварівка, Стариця, Вовчанські Хутори, Охрімівка, Бударки, Колодязне та Новомлинськ.
На Куп’янському напрямку росіяни обстріляли Дворічну, Синьківку, Подоли, Орлянку, Піщане, Табаївку, Берестове та Лозову.
У Куп'янську пошкоджено 2 приватні житлові будинки. У смт Козача Лопань зруйновано житловий будинок. Незначні поранення отримала одна людина.
У Вовчанську внаслідок обстрілів також поранення отримала одна людина, вона госпіталізована в середньому стані.
Через обстріли в смт Дворічна загинули двоє цивільних.
Між селами Червоне та Велика Комишуваха в Ізюмському районі двоє чоловіків знайшли в полі невідомий вибуховий пристрій. При спробі його підняти він здетонував. Отримали важкі поранення. Обидва госпіталізовані.
Луганщина: підрозділи Сил оборони України минулої доби відбили атаки окупантів поблизу Площанки, Невського і Червонопопівки.
На Куп’янському напрямку окупанти обстріляли Стельмахівку.
На Лиманському напрямку під вогонь росіян потрапили райони Макіївки, Невського, Червонопопівки, Кремінної, Діброви та Кузьминого.
Ситуація в області залишається складною.
Донеччина: зранку відбувся російський обстріл с.Катеринівка (Іллінівська ОТГ). Пошкоджено три будинки, інформація про постраждалих уточнюється.
На Донецькому напрямку протягом ночі — хаотичні обстріли позицій. Ввечері — масований артобстріл Авдіївки; по лінії оборони навколо міста тривали хаотичні обстріли позицій.
Запеклі бої тривають поблизу Соледара і Бахмута. Постійні обстріли Парасковіївки, Роздолівки та Васюківки. Інтенсивні обстріли Вугледара, повідомляють про численні руйнування протягом минулої доби (зруйновані дві школи, до десятка приватних будинків і багатоповерхівок).
Протягом доби — обстріли Сіверська. Зруйновано приватний будинок (пряме влучання), пошкоджені приватні будинки і багатоповерхівки.
На Донеччині 6 загиблих, 9 поранених за добу.
Миколаївщина: 26 січня під час чергового масованого ракетного удару над областю було знищено 13 крилатих ракет.
Також 26 січня окупанти завдавали ударів по береговій смузі Очаківської громади. Внаслідок російських обстрілів у Куцурубській громаді зруйновано житловий будинок.
Постраждалих немає.
Херсонщина: військо РФ знову обстріляло з артилерії передмістя та сам Херсон.
Вночі російські військові обстріляли тимчасово окуповане місто Нова Каховка з мінометів. Постраждали багатоповерхові будинки.
Також 26 січня було обстріляно смт Козацьке, внаслідок чого три людини отримали поранення, одна людина загинула на місці події від отриманих травм.
Крім того, російська армія обстріляла село Кочубеївка Бериславського району.
Прицільним вогнем росіяни атакували адміністративну будівлю. За попередньою інформацією, одна людина загинула, троє людей отримали поранення різного ступеню тяжкості. Одна потерпіла перебуває у важкому стані, лікарі борються за її життя.
У 10 областях перевищено ліміти, застосовуються аварійні відключення — Укренерго
Диспетчерський центр "Укренерго" бачить повідомив про перевищення лімітів у десяти областях, через що застосовуються аварійні відключення у Харківській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Київській, Черкаській, Житомирській, Волинській, Львівській, Рівненській областях. Упродовж доби можливі аварійні відключення і в інших областях.
Кіндрашівський ліцей на Куп'янщині РФ обстріляла вночі 27 січня:
Близько 3 ночі 27 січня РФ завдала ракетного удару поблизу ліцею у Кіндрашівці Куп'янського району.
Про це Суспільне Харків розказав очільник адміністрації Куп'янського району Андрій Канашевич.
За його словами, попередньо, російська армія вдарила ракетою С-300.
"Поруч з ліцеєм потрапило, повилітали вікна, пошкодження стін є, люди не зазнали поранень, люди поруч не перебували", — сказав Канашевич.
Протягом 27 січня російські окупаційні війська 33 рази обстріляли сімнадцять населених пунктів Донеччини. По Авдіївці вони гатили з "Градів" та авіації. Місто пережило дев'ять атак. Серед мирних жителів області є загиблі та поранені.
Про це повідомила пресслужба поліції Донеччини.
"З авіації, "Градів" та артилерії російські війська гатили по Авдіївці. Місто витримало дев’ять атак. Руйнувань зазнали чотири багатоквартирних будинки, є загиблий і травмовані цивільні мешканці", — повідомили у поліції.
Також під обстрілами опинились Бахмут, Торецьк, Велика Новосілка, Очеретине, Північне, Ямпіль, села Іванопілля, Времівка, Красногорівка, Веселе, Орлівка, Новокалинове, Первомайське, Богоявленка, Парасковіївка, Карлівка.
Обстрілами зруйновані та пошкоджені 22 житлових будинки, дитячий садок, гараж та автомобілі.
Держспецзв'язку покращила радіосигнал на Донеччині: де і яке радіо стало доступним
Жителі Бахмута, Соледара, Часового Яру та Торецька можуть слухати армійське радіо "Армія ФМ". Його транслюють на частоті 102.4 МГц. Також сигнал доступний і на території окупованої Горлівки.
Про це повідомила пресслужба Донецької обласної державної адміністрації.
Аби забезпечити трансляцію радіостанції Концерн РРТ, який належить Держспецзв'язку, встановив додатковий передавач потужністю 2 кВт.
"Крім посилення сигналу українських радіомовників, Концерн РРТ України зараз продовжує роботу із запуску державної цифрової телемережі MX-7 на території всієї країни та Донецької області. Це дозволить збільшити зону покриття, в тому числі й на тимчасово окуповані території. Маємо донести правду про події в країні та світі до наших громадян, які обмануті пропагандою ворога", — додали у повідомленні.
Польща надасть Україні 60 танків, зокрема 30 танків PT-91 Twardy — Моравецький
Польща надасть Україні 60 танків, зокрема 30 танків PT-91 Twardy, крім анонсованого постачання 14 танків Leopard 2. Про це розповів прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький каналу CTV News.
"Польща першою півроку тому відправила 250 танків, а то й більше. Зараз ми готові відправити 60 наших модернізованих танків, з них 30 ПТ-91. І крім цих танків, 14 танків, танки Leopard 2, з яких ми володіємо. І ми сказали нашим партнерам у Західній Європі, скільки танків ми вже поставили, і я процитував президента Зеленського, наскільки важливо мати сучасні танки в цій війні", — сказав Моравецький.
У Бучі знайшли протитанковий гранатомет біля кладовища
У Бучі на Київщині знайшли ручний протитанковий гранатомет біля кладовища. Про це повідомляє Бучанська міська рада.
РПГ виявили на вулиці Депутатській та вже знешкодили. У нього були ознаки ушкодження під час бойових дій.
"На місце була викликана Національна поліція для документування і знищення небезпечного предмета", — йдеться в повідомленні.
Росіяни перебільшують свої успіхи поблизу Оріхова на Запоріжжі та Вугледара на Донбасі — британська розвідка
Росіяни перебільшують свої успіхи поблизу Оріхова на Запоріжжі та Вугледара на Донбасі. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
“За останні шість днів російські інтернет-коментатори стверджували, що російські війська досягли значних успіхів, прорвавши українську оборону на двох ділянках: у Запорізькій області поблизу Оріхова та за 100 км на схід у Донецькій області поблизу Вугледара”, — відзначили британські розвідники.
За даними британської розвідки, російські підрозділи, ймовірно, здійснили локальні, пробні атаки поблизу Оріхова та Вугледара, але дуже малоймовірно, що Росія насправді досягла якихось суттєвих успіхів.
Існує реальна можливість того, що російські військові джерела навмисно поширюють дезінформацію, намагаючись показати, що російська операція набирає обертів, зазначили у британській розвідці.
Польща відправить в Україну 60 танків PT-91 Twardy — Єрмак
Польща відправить в Україну 60 танків PT-91 Twardy, разом із раніше анонсованими 14 танками Leopard 2, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Російська армія обстрілює Херсонщину: за добу загинули дві людини
Протягом доби 26 січня російські війська з артилерії, РСЗВ, мінометів, БПЛА 38 разів обстріляли територію Херсонщини. Також по області завдали ракетний удар. Про це у Telegram повідомляє Херсонська ОВА.
Херсон армія РФ обстріляла три рази, пошкоджені житлові будинки. Загинули дві людини, семеро жителів Херсонщини поранені.
У Запоріжжі місцевий мешканець знайшов російську міну на узбережжі Дніпра
У Запоріжжі на березі Дніпра місцевий житель Юрій Потоцький виявив міну. Чоловік каже, що вона випущена російськими військовими з узбережжя тимчасово окупованих населених пунктів, розташованих на березі Каховського водосховища. Рибоохоронці зазначають, що вже не вперше знаходять снаряди як у воді, так і на суші.
Подробиці цього випадку дізнавались кореспонденти Суспільного.
Якірна річкова міна, а саме таку знайшов запоріжець Юрій Потоцький, непомітна у воді, бо заглиблюється на 10-30 см. Вона містить до трьох кілограмів вибухової речовини, а тому особливо небезпечна для тих, хто пересувається акваторією на маломірних суднах.
"Ці міни обриває з якорів, тому що вони встановлюються на річках, озерах та інших водоймах, де глибина від метра до дванадцяти. І їх виносить на берегову смугу. І вже були такі випадки, що їх знаходили інспектори, разом із громадськістю, і, звісно, сповіщали відповідні служби. І ці міни знешкоджувались", - розповідає Юрій Потоцький.
За минулу добу військові РФ обстріляли 20 населених пунктів на Запоріжжі
Протягом минулої доби, 26 січня, російські військові обстріляли 20 населених пунктів Запорізької області.
Про це повідомляють у Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Обстріляні населені пункти: Значкове, Дерезівка, Мала Токмачка, Ольгівське, Гуляйполе, Залізничне, Червоне, Шевченко, Плавні, Малі Щербаки, Кам'янське, Новоандріївка, Новоданилівка, Чарівне, Малинівка, Щербаки, Темирівка, Білогір'я, Полтавка, Степове.
Надійшло 14 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.
Тищенка виключено зі складу парламентської фракції "Слуга Народу"
Миколу Тищенка виключено зі складу парламентської фракції "Слуга Народу". Про це повідомила речниця політсили Юлія Палійчук.
У Херсоні за добу внаслідок обстрілів військ РФ пошкоджені майже 50 будинків
26 січня російські військові поцілили у 49 житлових будинків у Херсоні. Всього внаслідок обстрілів армії РФ у місті зруйновані 1 100 будинків. Про це в етері загальнонаціонального марафону повідомила начальниця міської військової адміністрації Галина Лугова.
За її словами, минулої доби у місті не було чутно потужних вибухів. Втім, ситуація напружена. Військові РФ продовжують руйнувати об’єкти критичної та соціальної інфраструктури, а також – житлові квартали Херсона.
"На сьогодні зруйновані 44 об’єкти інфраструктури й 54 освітніх заклади. Вразливі точки у нас — це Карантинний острів, Нафтогавань, Острів, Киндійка й Антонівка, Східне і річковий порт. Звісно, і центр обстрілюють. Ворог не вибирає: чи то житловий будинок, чи пологовий, чи поліклініка", — сказала Галина Лугова.
Також начальниця МВА повідомила, що є влучання в електромережі та газопроводи. Аварійні служби відновили електропостачання об’єктів, які зазнали обстрілів. Нині підключені 97 абонентів до газопостачання, ще 93 – очікують на відновлення.
"Наші комунальні служби не встигають відновлювати, бо тільки зроблять — день-два і знов влучення. Таке відбувається постійно", — розповіла очільниця МВА.
Евакуація з Херсона триває. У грудні виїхали близько восьми тисяч містян. Це, за словами Галини Лугової, найбільша кількість евакуйованих. У січні – близько 2 тисяч. За допомогою загону швидкого реагування Червоного Хреста, організації "Лікарі без кордонів" та волонтерів вдалось вивезти маломобільних жителів Херсона у більш безпечні регіони України.
Окупанти вивозять обладнання з Рубіжанського картонно-тарного комбінату
Окупанти вивозять на Кубань обладнання Рубіжанського картонно-тарного комбінату. А на Алчевському металургійному комбінаті до роботи не допускають працівників, які не мають російського паспорта.
Про це повідомила пресслужба Луганської обласної військової адміністрації.
"На картонно-тарному комбінаті в Рубіжному з'явилися робітники. Туди нещодавно доставили автокран, навантажувачі, приїхали кілька фур. Демонтують три агрегати з виробництва паперу. Це сучасне обладнання є компактним, простим в налаштуванні та користуванні", — йдеться у повідомленні.
За інформацією пресслужби, обладнання комбінату вивозять на Кубань, де є аналогічний завод.
В окупованому Алчевську триває примусова паспортизація. На металургійному комбінаті не допускають до роботи працівників, які досі не отримали російський паспорт.
"Вибір – звільнятися або йти до паспортного столу. Для отримання повістки знайдуть у будь-якому випадку, якщо тільки добре не заховаєшся", — додали у пресслужбі.
Тищенко прокоментував свій візит до Таїланду
Микола Тищенко, якого напередодні виключили зі складу партії “Слуга народу” та позбавили посади заступника голови фракції у Верховній раді через його подорож до Таїланду під час війни, прокоментував свій візит до Таїланду у Фейсбук.
“У грудні на нараді нам, народним депутатам СН, було поставлено задачу — розвиток дружніх взаємовідносин в напрямку Азії та Африки. Наприклад у В’єтнамі української делегації не було з 2014 року. Тож наразі я дійсно перебуваю з відрядженням в Азії. Усі вищі керівники в курсі, як і голова моєї фракції. Триває війна і ми лише виконуємо накази. Моє місцезнаходження не приховую, всі мої зустрічі офіційні та задокументовані. Нагадую, що я є співголовою групи дружби із В’єтнамом”, — написав Тищенко.
Він додав, що наразі його відрядження продовжиться, як і планувалось. За його словами, оприлюднене раніше відео з моря — старе і воно взяте в нього з Інстаграм.
“Йому 5 років, воно з пройшлого життя, хоча це вже для іншого посту”, — написав Тищенко.
Понад 1376 дітей постраждали в Україні внаслідок війни — ОГПУ
Станом на ранок 27 січня більше ніж 1376 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 459 дітей загинули та щонайменше 917 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.
Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 441, Харківській — 270, Київській — 123, Херсонській — 85, Запорізькій — 84, Миколаївській — 83, Чернігівській — 68, Луганській — 66, Дніпропетровській — 63.
24 січня внаслідок обстрілу військом РФ м. Костянтинівка Донецької області отримав поранення 15-річний хлопчик.
Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 3126 закладів освіти. 337 з них зруйновано повністю.
В полі на Ізюмщині підірвалися двоє чоловіків
Двоє чоловіків підірвалися на невідомому вибуховому пристрої на Ізюмщині 26 січня. Це сталося між селами Червоне та Велика Комишуваха, йдеться у зведенні голови обладміністрації Олега Синєгубова.
Пораненим — 40 та 35 років, один із них перебуває у тяжкому стані.
В самому Ізюмі залишається високою мінна небезпека, міська військова адміністрація працює з організаціями зі Швейцарії та Данії, які допоможуть з розмінуванням міста.
За добу 26 січня на Харківщині загинули двоє людей у Дворічній, поранена 60-річна жінка з Вовчанська, 69-річну жінку, прикуту до ліжка, з розбитого обстрілом будинку діставали рятувальники.
На Донеччині від обстрілів загинули шестеро людей, дев'ятеро поранені
Протягом 26 січня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули шестеро людей, ще дев'ятеро жителів області отримали поранення.
Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"За 26 січня росіяни вбили шість жителів Донеччини: двох в Очеретиному, двох в Богоявленці, одного в Авдіївці та одного у Парасковіївці", — написав Кириленко.
Поранення отримали четверо жителів Авдіївки, двоє жителів Бахмута та жителі Очеретиного, Богоявленки та Єлизаветівки.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1326 людей, поранення отримали 2905 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
РФ втратила 850 військових за добу — Генштаб ЗСУ
Станом на ранок 27 січня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 124 710 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 850 військових.
На тлі війни в Україні Пригожин і Гіркін конкурують за політичний вплив у РФ — ISW
Нещодавня сутичка між фінансистом групи “Вагнера” Євгеном Пригожиним і колишнім російським офіцером Ігорем Гіркіним викриває нову сферу конкуренції між російськими націоналістичними групами за політичний вплив у Росії. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
25 січня Гіркін звинуватив Пригожина в тому, що той навмисно неправильно витлумачив його критику політичних цілей Пригожина та використання інформаційного простору для нападу на сили “Вагнера”, що воюють в Україні. Гіркін стверджував, що інтерв'ю пов'язаного з ПВК "Вагнер" видання RiaFan з неназваним командиром "Вагнера", який звинуватив Гіркіна у залишенні позицій на Донбасі в 2014 році, було спробою анонімної дискредитації. Гіркін також звинуватив Пригожина в тому, що він продовжує використовувати сили "Вагнера" для підтримки операцій у Сирії та африканських країнах замість того, щоб направляти своїх найманців для перемоги у війні в Україні.
Пригожин відповів, що не має політичних амбіцій. Він заявив, що його команда намагалася підкупити Гіркіна, щоб змусити його замовкнути через критику на адресу групи "Вагнера", яка могла призвести до ув'язнення його бійців за незаконну найманську діяльність.
“Пригожин також намагався перебільшити свій авторитет, стверджуючи, що не може вивести ПВК "Вагнер" з Африки, оскільки "дав обіцянку кільком президентам", що "буде їх захищати", стверджував, що "Вагнер" "де-факто" виграв війну в Сирії, і зазначив, що ПВК "Вагнер" вигнали з Донбасу в 2015 році”, — йдеться в аналітичному звіті.
Пригожин також повторив, що він заснував, контролює і спонсорує "Вагнера". Він “саркастично запросив Гіркіна приєднатися до одного зі штурмових підрозділів "Вагнера" в окупованій Луганській області”. На це Гіркін відповів, що зробить це, якщо Пригожин “надішле йому серйозне запрошення”. Пригожин у відповідь заявив, що ПВК "Вагнер" не розсилає запрошень. За його словами, Гіркін не буде ефективним на передовій, тому що він зацікавлений лише у власній кар'єрі та отриманні матеріальної вигоди.
“Пригожин і Гіркін — обидва критики ведення війни президентом Росії Володимиром Путіним — ймовірно, змагаються за вплив і покровительство серед провоєнних політиків, розчарованих ходом війни”, — йдеться в аналітичному звіті.
За оцінками ISW, російські націоналісти розколоті на три окремі групи, які переслідують різні цілі, односторонньо критикуючи при цьому Міністерство оборони (МО) Росії. Це російські ветерани або довірені особи, націоналісти з власними приватними силами, а також російські провоєнні блогери та військові кореспонденти. Гіркін представляє ветеранську фракцію завдяки своїм зв'язкам з ветеранськими організаціями, такими як Всеросійське офіцерське зібрання, в той час як Пригожин є самопроголошеним націоналістом з доступом до паралельної військової структури.
Армія РФ вночі обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини: є руйнування
У ніч на 27 січня армія РФ обстріляла Нікопольський район Дніпропетровщини. Про це у своєму телеграмі повідомив голова обласної ради Микола Лукашук.
У Мирівській громаді пошкоджено магазин, пекарню, салон краси, до десятка будинків та споруд, газогони, лінії електропостачання.
Загиблих і поранених немає.
Окупанти готуються до нової масової перевірки мешканців Запорізької та Херсонської областей на “лояльність” — ЦНС
Окупанти готуються до нової масової перевірки мешканців Запорізької та Херсонської областей на “лояльність”. Про це інформує Центр національного спротиву.
Зокрема, планується масштабна перевірка телефонів на наявність українських додатків (зокрема, банків та онлайн-освіти). Також росіяни збільшують кількість блокпостів між населеними пунктами півдня.
На блокпостах у мешканців питають про наявність військових обліків, транспортні засоби у власності, адреси персональних акаунтів у соцмережах з подальшою перевіркою.
Центр національного спротиву закликає бути обережними й за можливості залишити регіон.
Українська авіація завдала 9 ударів — Генштаб ЗСУ
Українська авіація протягом минулої доби завдала 8 ударів по районах зосередження окупантів, а також удар по позиції його зенітно-ракетного комплексу. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 27 січня.
Крім того, збито 3 російських розвідувальних БпЛА.
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України уразили 4 пункти управління, район зосередження живої сили окупантів, 2 райони зосередження артилерії, склад боєприпасів та 2 інших важливих об’єкти.
Генштаб ЗСУ повідомив про ситуацію на фронті
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка залишається сталою, наступальних угруповань окупантів не виявлено. Проте, триває спільне навчання, під виглядом якого РФ нарощує авіаційне угруповання на території Білорусі. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 27 січня.
Артилерійських обстрілів зазнали райони населених пунктів Тимоновичі і Сеньківка Чернігівської області; Тимофіївка, Павлівка і Велика Писарівка на Сумщині, а також Стрілеча, Тернова, Варварівка, Стариця, Вовчанські Хутори, Охрімівка, Бударки, Колодязне та Новомлинськ Харківської області.
На Куп’янському напрямку окупанти обстріляли Дворічне, Синьківку, Подоли, Орлянку, Піщане, Табаївку, Берестове та Лозову на Харківщині; Стельмахівку Луганської області, а також Іванівку на Донеччині.
На Лиманському напрямку під вогонь російського війська потрапили райони Макіївки, Невського, Червонопопівки, Кремінної, Діброви та Кузьминого Луганської області, а також Ямполівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали Спірне, Білогорівка, Роздолівка, Красна Гора, Парасковіївка, Бахмут, Кліщіївка, Біла Гора, Північне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку обстріляно Бердичі, Авдіївку, Водяне, Красногорівку, Георгіївку та Мар’їнку.
На Новопавлівському напрямку вогневого ураження зазнали Вугледар, Велика Новосілка та Времівка Донецької області.
На Запорізькому напрямку від артилерійського вогню постраждали райони понад 20 населених пунктів, зокрема, Новопіль на Донеччині, а також Полтавка, Червоне, Гуляйполе, Залізничне, Мала Токмачка, Новоданилівка, Оріхів, Новоандріївка і Степове Запорізької області та Вищетарасівка на Дніпропетровщині.
На Херсонському напрямку окупанти знову обстріляли Херсон.
Небезпека авіаційних та ракетних ударів по всій території України залишається високою — Генштаб ЗСУ
Небезпека авіаційних та ракетних ударів по всій території України залишається високою. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 27 січня. Протягом минулої доби окупанти завдали 44 авіаційних удари. 18 із них — з використанням БпЛА типу Shahed-136. Усі дрони-камікадзе збиті. Здійснили 70 пусків ракет, 47 з яких було знищено.
Також росіяни здійснили 125 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Внаслідок російських ударів загинули мирні жителі та зруйновані цивільні об’єкти.
Підрозділи Сил оборони минулої доби відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Площанка, Невське і Червонопопівка Луганської області та Верхньокамянське, Парасковіївка, Бахмут, Кліщіївка, Водяне, Невельське, Мар’їнка і Вугледар на Донеччині.
Естонія хоче надати Україні касетні боєприпаси, але потрібна згода Німеччини
Естонія запросила у Німеччини дозвіл на постачання в Україну закуплених у німецького виробника касетних боєприпасів. Розповсюдження таких боєприпасів забороняє конвенція, до якої приєдналися понад 100 країн світу, серед яких і ФРН.
"Естонія ухвалила рішення про надання Україні артилерійських боєприпасів калібру 155 мм. Я не вважаю за потрібне говорити про деталі домовленостей між збройними силами Естонії та України, зокрема, про кількість і номенклатуру боєприпасів", — заявив в інтерв'ю The Actual Chamber міністр оборони країни Ханно Певкур, передає ERR.
Він додав, що не бачить жодних проблем щодо постачання касетних боєприпасів, оскільки обидві сторони вже використовують такі боєприпаси на території України.
Як пише ERR, Естонія, як і Україна та Росія, не приєднувалися до конвенції про заборону та нерозповсюдження такого типу боєприпасів. Відповідну угоду не підписали також США та Китай.
Зазначається, що конвенція була запроваджена, оскільки касетні боєприпаси вважаються особливо небезпечними для цивільного населення, зокрема тому, що елементи, що не розірвалися, перетворюються по суті на міну і можуть вбити або травмувати випадкових людей.
"Застосування таких снарядів та бомб у густонаселених районах заборонено, але саме це росіяни і робили, наприклад, у Харкові. З іншого боку, використання таких боєприпасів для придушення сил противника на відкритій місцевості може бути цілком виправданим, оскільки ці збройні сили є легітимними цілями для ударів", — прокоментував співпрофесор міжнародного права Тартуського університету Естонії Рене Вярк.