"Доступні ліки" на Полтавщині: у скількох громадах не надають послугу

Суспільне Полтава

На Полтавщині у 21 громаді немає аптек, які працюють за програмою "Доступні ліки", за якою держава відшкодовує гроші на купівлю деяких препаратів. Це тому, що заклади не уклали угоди із Національною службою здоров’я. Про це Суспільному розповів директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак.

Житель Новоселівської громади Анатолій Салогуб прийшов на консультацію у місцеву амбулаторію. Він щодня вживає препарати для регулювання артеріального тиску.

"Високий тиск, крапельниці мені ставлять і виписують ліки. У мене пенсія невелика, а ліки треба купляти і лікуватись треба", – каже житель Новоселівської громади Анатолій Салогуб.

На консультації в амбулаторії місцевий житель Анатолій Салогуб. Суспільне Полтава

Препарати Анатолій Салогуб кожні три місяці отримує за рецептом безплатно або з доплатою. Це за програмою "Доступні ліки", за якою держава відшкодовує аптекам гроші на препарати для найбільш поширених хвороб.

Хвороби, для яких препарати відпускають за програмою «Доступні ліки»:

  • Серцево-судинні захворювання
  • Цукровий діабет
  • Розлади психіки
  • Хвороба Паркінсона
  • Хронічні захворювання дихальних шляхів
  • Профілактика інсультів та інфарктів

"Є 454 торгових назви. І якщо ми будемо дивитися, то на цей рік знову розширяється програма. Це імуносупресивні препарати. Тобто це ті препарати, які для хронічних пацієнтів, які мають ниркову недостатність, трансплантації і таке інше. Плюс планується видача тест-смужок. І пізніше, з вересня, планується знеболюючі для паліативної терапії", – пояснює директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак.

Так зберігаються ліки в амбулаторії. Суспільне Полтава

"На даний час обслуговується десь близько 1 600 чоловік. З них отримують по програмі «Доступні ліки» десь чоловік 300-400. Якщо в цієї людини укладена декларація зі мною, вона приходить до мене на прийом чи записується, і ми виписуємо «Доступні ліки». Звертається в будь-яку аптеку. Можна по всій Україні, там, де є значок «Тут ви можете отримати доступні ліки", – говорить завідувач Новоселівської амбулаторії Іван Костенко.

Аби отримати ліки за програмою, жителі Новоселівської громади шукають такі аптеки в інших населених пунктах.

Світлана Лінська, медична сестра Новоселівської амбулаторії. Суспільне Полтава

"Я не їжджу, а син їздить у місто (Полтава – ред.) і бере їх. Там доплачувати небагато, ціна невелика", – говорить житель Новоселівської громади Анатолій Салогуб.

"На сьогодні у 74% від 120 суб’єктів господарювання укладені угоди з Національною службою здоров’я. Але 34 аптечних заклади уклали угоду, але не відпускають ліки по програмі «Доступні ліки». Зараз йде контрактування з Національною службою здоров’я. Це потрібно встановлення програми, де вони будуть відпускати, і, відповідно, до Національної служби здоров’я буде йти інформація", каже директор обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак.

За його словами, укласти договір із НСЗУ для роботи за програмою може будь-яка аптека. Найбільше таких закладів працює у містах.